c o u r a n r?r'^: A0. 1837. L E Y D S C H E MAANDAG, o.K 'tiViTVS^* GEWQOH t£l TE ÏGM 27 FEBRUARIJ. KENNISGEVING van de Dagen der Lotingvoor dc* Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ontvangen hebbende de Alpha- letischs Naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie, van dezen jare 1837deel moeten nemenbrengen bij deze ter kennis van de belanghebben den, dat voornoemde Naamlijst, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen, in een der vertrekken vaii het Raadhuis, van Vrijdag den 24 February tot Zaturdag den 4Maart aanstaande, 's morgens van 10 tot 's"namiddags ten één ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn', om, in geval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogtcn voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden Weggelaten, hiervan aan den '.leer Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel: Op Maandagden 6 Maart 1837, des morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K en L. En Dings dagden 7 Maart 1837, des morgens ten 10 ure voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: M, N", O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevcnè bij een biljet worden opgeroepenom tot de Loting ter voorsclirevene plam.se op te komen, op den dag en het uur, in deze Kennisgeving uit gedrukt; terwijl door hun, wijr wonin;, wegens onnaauwkeurige opgave niet is te ont dekken 'en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben one var gen, hetzelve twee dagen vóór den -dag der Loting, ter Secretarie kan worden afgehaald. Hebbende alle de Lotelingen het regt, om bij de oprolling van de Loting-Nommers, op den 6 Maart 183-, 's morgens ten 9 ure, zich te komen overtuigen, dat al de Nonrmers, welke daartoe worden vcreischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemees;er en Wethouders voornoemd, alle deT'enen, wien zulks zoude mogen aan-atuiom to; de Loting op te komen on de plaats, den da- en het uur, in het ooroe: iugs-b'hrr vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Militie-Commissaris op te geven. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden,. op den 23 February 1837. t. o. n f M e y. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. DU P TTT. NEDERLANDEN. Leyden den 2Ósten February. Men meldt uit 's Gravenhage van den 24sten dezer: Bij resolutie van liet Departement van Financiën, is, uit aanmerking, dat men ontwaard heeft, dat. de uitlegging, welke bij resolutie van den 30 Ji?lij 1827, een aanzien van het als onoverdekt beschouwen van zekere vaartui gen, met jukken of klampen voorzien, is gegeven, ten einde de ni.voering der wet. in den geest des wetgevers, gemakkelijk te maken, wel verre van aan dat doel ie beantwoorden, in sommige gemeenten de bepalingen der wee zelve geheel doen voorbijzien en tot misbruiken aanleiding heeft gegeven; op de uitlegging, in zoo verre, teruggekomen, dat het bestaan van jukken of lc lampen de vaartuigen als overdekt zal moeten doen beschouwen, ten Ware de bedoelde jukken of klampen uitsluitend dienden en noodzakelijk wa ren tot het leggen eener losse loopplank aan eene of aan de beide zijden des 'vaartuigs, onder voorwaarde, dat de bedoelde jukken of klampen, in riat ge va!, ten .minste twee Nederlandsche ellen van elkander, of van de voor- of achter-docht of plecht van het vaartuig, verwijderd zullen moeten zijn. Bij resolutie van Zijne Exc. den Minister van Financiën, is te kennen gegeven, dat naar deszelfs vermoeden, in vele gemeenten, ten aanzien der bij art. 12 der wet van 16 Junij 1832, gemaakte bepaling, volgens welke de belasting op de patenten door dein hunne vaartuigen wonendeen geene buitenrivieren bevarende schippers verschuldigd, onder intrekking der vroeger verleende vrijdommen, des noods tot op dén derde kan worden gebragt van die voor de niet vrijgestelden, bij de wet van 6 April 1823 vastgesteld, niet overeenkomstig den geest der wet gehandeld wordt, door steeds het ntinimura van de taks op die vaartuigen toe te passenmitsgaders dat bet Zijne Exc. gebleken is, dat, ondanks de veelvuldige herinneringen aan de gemeente Besturen, om in de parenten der schippers de omschrijving met de meest mogelijke jtiischeid en de vereischte volledigheid te bewerkstelli gen, ten einde het onderzoek met eenige vrucht zou kunnen plaats hebben, echter dit gedeelte van de dienst nog zeer veel te wenschen overlaat. Dien volgens is de aandacht van ambtenaren der belastingen op beide punten ge vestigd geworden, en, met betrekking tot het eerstbehandeldeaan zetters en controleurs, zoo veel noodig, eene meer oordeelkundige toepassing der wet, te dien opzigte, ernstig aanbevolen, ook dewijl de voorbeelden geens zins vreemd zijn, dat de meerdere toegevendheid, te dezer zake in vele ge meenten gebezigd, mede de schippers van andere gemeenten öf gewesten uitlokt, zich met hunne vaartuigen, ter bekoming van patent, derwaarts te begeven, waar zij het minste daarvoor zullen hebben te besteden. Den 23 February is door het Hof van Assises te Amsterdam, Berend Klaas Heinsschuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met liet zwaard over het hoofd en tienjarige ge vangenschap. Het Algemeen Handelsblad van den 25ste!] dezer bevat het volgende Omtrent den jongsten doorPruissen genomen maatregel wegens de scheep vaart, meldt men ons thans nader, dat dezelve alleen betrekking hééft tot de riviervsart, en voor ons vooral gewigtig is, voor zoo ver betreft de vaart op den Pijn; dat namelijk vroeger Pruissen aan alle vlaggen vrijdom van de verschillende Rijn-tollen had verleend, mits de goederen door die vlaggen aangebragt, in eene Pruissische haven werden gelost; dat de strekking van den tegenwoordigen maatregel is, om die vrijstelling te beperken tot Beijer- sche, WurtembergscheBadensche, Hessische en Frankforter schepen, zoo dat, onder anderen, de Nederlandsche schepen in deze voordeelen niet meer zullen deelen. Wij vernemen verder, dat ons Gouvernement pogingen aan wendt, om bii Pruissen de .intrekking van dezen maatregel, die met primo Maart 1837 moet ,n werking komen, te verwerven. Men voegt er by, dat het Gouvernement aan de Nederlandsche Rijnschippers eene schadeloosstel ling zou roegezegd hebben voor de nadeelen, welke zij zouden lijden, in dien de Pruissische Regering zich niet wilde laten bewegen, om de nieuwe bepaling in te trekken. Men meent uit de Kabinetsorder des Konings van Pruissen, van 26 De cember 1836, waarbij het nieuwe tarief wordt goedgekeurd, te mogen op maken, dat de Pruissische Regering, indien Nederland aan de Pruissische onderdanen eenige voordeelen met betrekking tot de Rijn-tollen verleende, ook wel geneigd zou ziin, dit te erkennen, door het verleenen van weder- rkeerigt voordeelen aan da Nederlandsche onderdanen. Uit Rotterdam wordt van den 24 February gemeld: De afgeloopene nacht is al weder voor zeer vele inwoners dezer stad zeer noodlottig geweest, de hevige Noordwesten wind heeft het water zoo zeer opgezet, dat hetzelve in de buitenstad met den vloed van 1775 gelijk stor.d en maar 6 a 7 duim verschilde met den alhier bekenden allerhoogsten vloed van 1825. Aile kelders en woonplaatsen in dezelve waren vol geloopen en in vele pakauiyem heeft men meer of minder aanzienlijke schaden. Hier en daar vindt men door den sterken wind omvergewaaide schoorsteenencc;i bovenste gedeelte van een huis op den hoek der Vischsteeg en Wijnstraat is 9 f ff worpen en welligc hebben nog andere ongelukken plaats gehad. In de Dordrechtsche Contant leest men, dato den 24 February: v In den afgeloopen nacht hebben wij hier wederom zwaar stormweer ge had, en de wind daarbij naar het Noordwesten geschoten zijnde, hadden wij heden morgen, omstreeks 8 ure, eenen buitengewoon hoogen vloed, die naatiwelijks een voet beneden den tot nog toe hier bekenden hoogscen vloed van 4 February 1825 bleef. Door den storm zijn wederom verscheiden ge veltoppen en een aantal schoorsteenen omgewaaid, en andere schaden aan huizen, molens en andere gebouwen toegebragt. Ook de schepen, vooral op de rivier, hebben veel te doorstaan gehad. De aankomst der posten is, onder deze omstandighedenbuitengewoon vertraagd geworden. De binnenlandsche en Duitsche brievenmalen zijn ver schelde uren over den tijd aangekomen, en de Fransche post, die hier om streeks middernacht moet aankomen, doch in den afgeloopen nacht en voor middag aan den Moerdijk niet schijnt te hebben kunnen overkomen, is eersc bij het ter perse gaan dezer ontvangen. In Belgie en bijzonder omstreeks Antwerpen, heeft de storm ook groote verwoesting aangerigt. Er is een dijk doorgebroken, waardoor 35 menschen, die zich op den straatweg naar Gent bevonden, in het waterziju omgekomen. AMERIKA. New-York den 2 February. Santa-AnnaVoorzitter van de Republiek van Mexico, was in Januarij te Washington aangekomenaldaar door den Voorzitter Jackson zeer vriendelijk ontvangen en had met hem lange conferen tien gehouden. Het besluit van dezen laatste echter moet zijn, zich niet met de binnenlandsche aangelegenheden van andere natiën in te laten. In den .Senaat zeiven van de Vereenigde Staten hebben sommigen zich voor de af scheiding van Texas van Mexico verklaard, anderen een tegenover gesteld gevoelen geuit, vooral omdat de slavernij te Texas geoorloofd was, en men dus alle vrees, had tot voortduring van den slavenhandel. In Mexico schijnt men niet zeer voor Santa Anna gezind te zijn en hem niet meer als Voorzitter te zullen beschouwen. Er waren uit Mexico bevelen naar de zeehavens afgezonden, om Generaal Santa-Anna, zoodra hij zich op eenig punt mogt vertóonendadelijk, als schuldig aan eene samenspanning tegen hec Geineenebesc, voor eenen krijgsraad te regt te doen staan. Al verder werden sceeds troepen uit Mexico naar het Noorden gezonden, om den oorlog tegen de Texianen met kracht door te zetten. De Generaal Bravo stond, volgens de laatste berigten, met 4000 man, te Salcillo, Mee die zucht om de Mexicanen ten onder te brengen, stond de verbittering der Mexicanen tegen de bewoners der Vereenigde Staten in naauw verband. Sommigen dier in Mexico aanwezige bewoners hebben reeds hier en daar honende bejegeningen moeten ondergaan, en de geschillen tusschen het tegenwoordig Hoofdbestuur van Mexico en den Noord-Amerikaanschen Ge- zant bij hetzelve zijn zoo hoog geloopen, dat deze laatstelijk zijne passen heeft gevraagd, en den 28 December uit de stad Mexico zou vertrekken, om over Vera-Cruz raar zijn vaderland weder te keeren. Eene vredebreuk tusschen het Gemeenebest Mexico en dat der Vereenigde Staten behoort dus meer dan te voren tot het rijk der mogelijkheden. Eenige dagen voor den 30 Januarij is bij de Noord-Amerikaanschen Staten eene wet ingediend, strekkende om het toltarief zoodanig te veranderen, dat de opbrengst der in- en uitgaande regten voortaan de behoeften der Bond genootschappelijke kas niet zoo zeer overschreed. De inkomende regten op wollen en katoenen goederen zonden, volgens dit voorstel, slechts weinig veranderen, maar daarentegen zoude de invoer van wijn, zont, bijou te fien enz. geheel vrij worden. Men meende echter, dat dit ontwerp wel gedurende de tegenwoordige zitting van het Congres onafgedaan zou blijven. Ook over het ontwerp, om voortaan de ledig liggende landerijen niet meer aan speculanten, maar aan eigenlijke landverhuizers te verkoopenis in hec breede in den Senaat gehandeld. Ook deze verandering heeft ten doe!om te zorgen dat in de Bondgenootschappelijke kas zich in de toekomst niec meer zulk een belemmerend jaailijksch overschot bevindt, als sedert eenigen tijd het geval is geweest. T U R IC Y E. Konstantinopel den 22 Januarij. De manschap van de Engelsche door de Russen genomen brik Ftxenis te Sebastopel losgelaten en door den AdmiraalLrfztfMV^hieiheen gezonden zijnde, in de laatste dagen aangekomen. Nog meldt men uit Konstantinopel van den 25 Januarij Volgens berigten uit Smyrna heeft eene hevige aardbeving de stad Jaffa in eenen puinhoop veranderd; van de 15,000 ingezetenen diei stad zijn er niec minder dan 13,000 onder de bouwvallen begraven. Het buitengewoon warme weder, dat tegenwoordig ook alhier heerscht, verwekt bij de bewoners van Konstantinopel eenige vrees voor dergelijke onheilen. Intusschen is de pest, de groote plaag der hoofdstad ondanks de heerschende hitte, afgenomen, na een zevende gedeelte der bevolking weggesleept te hebben. De laatste brieven uit Smyrna brengen eene tijding aan, die, zoo zij zich bevestigt, een waardigen tegenhanger oplevert van een bekend voorval te Algiers, met dat onderscheid a'leen, dat hier de rollen tusschen Barbaren en Enropanen omgekeerd, zijn. De Engelsche Consul namelijk te Tripoli, de bekende JVarringtonwas in twist geraakt met 7V}&V-Pacha en daarbij zoo' driftig geworden, dat hij den Pacha met zijne zweep in het gezigt had ge slagen. Deze, een zeer trotsch en wraakzuchtig man, zal voorzeker niets verzuimen, om zulk eene beleediging niet ongestraft te laten. Ook schijnc de heer fVairtngtonte dien opzigte niet geheel gerust te zijn, daar hii nu' onlangs verzocht heeft, dat eenige oorlogschepen uit Malta naar Tripoli mogten gezonden worden. Nadere berigten omtrent de in Syrië den i3den plaats gehad hebberde aardbeving bevatten, dat behalve Jaffa, ook Tiberias en eene geheele reeks

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1