V A9. 1S37. L E Y D S C II E COURAN T U R K Y E. WOENSDAG, NEDERLANDEN. Leyden den gisten February. JWen meldt uit's Gravenhage van den aosten dezei: Bij gelegenheid van den 2osten verjaardag van Z. K. H. den Erfprins van Oranje, is er gisteren middag, ten 4 ure, aan het hotel van HH. KK. Hii. den Prins en Prinses van Oranje gala dejeuner-dinatoir gehouden. Eergisteren hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten - Generaal onderzocht de Woensdag laatstleden aan dezelve aangeboden ont werpen van financiële wetten, en met het onderzoek der aanhangige voor. dragten, tot wijziging van het eerste boek vin het wetboek van burgerlijke regtsvordering een aanvang gemaakt. Naar men verneemt, zullen er binnen Itorc ook zeven ontwerpen van wet, houaende de herziening van het tweede boek van dat wetboek, aan de beraadslagingen der Kamer worden onderworpen. Bij Koninglijk besluit van den ^aen dezer, Staatsblad N°. 3), is be ■paald, dat de verordeningen, ten aanzien der irreguliere veenderijen, uit krachte van art. 25 der wet van den 26 December 1833, voortdurend in werking zullen blijven. Zijne Maj. de Koning heeft aan de zes varenslieden, die den 25 tot den 28 December jl. den schipper Metzciaar, wiens vaartuig aan 's Rijks kaai te Ooltgensplaat driftig was geworden, hulp hebben verleend, als eene belooning en aanmoediging, gezamenlijk eene som van ƒ200 toegelegd. Naar men verneemt, heeft het Zijne Maj. den Koning behaagd in te teekenen op het wérk, getiteld: Panorama van de Noordelijke provinciën der Nederlanden, waarvan bereids de eerste aflevering het licht ziet. Uit het prospectus, hetwelk van dit werk in her licht gegeven is, blijkt, dat bet. zelve, aaneengeschakeld zal bevitten de naar de natuur geteekende en ge kleurde, schilderachtigste gezigten, kerken, hoofdgebouwengedenkteekens, de belangrijkste grachten, straten en pleinen, benevens de wandelingen in en om dezelve, waarbij thans eene, in de Hollandsche en Fransche taal opge stelde, naauwkeurige beschrijving zal worden gevoegd, met welker vervaar diging, naar ons verzekerd wordt, zich voorname g.-leerden van ons Vader land, wel hebben willen bezig houden. Geen wonder dan ook, dat bereids velen, waaronder de aanzienlijksten des lands, op dit werk hebben ingeteekend. Zijne Exc. de Minister van Justitie, die almede door de griep is aan. getast, bevindt zich in minder gunstige gesteldheid, dan de laatste dagen. Door Zijbe Exc. den Minister van Staat, ad interim beiast met het be heer der Financiën, is ter kennis van den handel en de scheepvaart gebragt, dat bet vaartuig, tot de in- en nitklaringen op den Abt, becwelk, gedurende de winter-maanden. van deszelfs gewone ligplaats was verwijderd, met den 10 Mafirt aanstaande, deszelfs zomer-stationnement zal hervatten. Aan de beambten van het bestuur der registratie is te kennen gegeven dat liet daarvoor kan worden gehouden, dar de burgerlijke dood niet is ver houden aan de tijdelijke straf, bij art. 7 der publicatie van ii December 1813 (Staatsblad N°. 31), in de plaats gesteld van den eeuwigdurenden dwangar- beidbepaald bij 2 van art. 7 van het wetboek van strafregt, en alzoo in voorkomende gevallen, met betrekking tot de sequestratie der go'ederen van personen, welke tot de bedoelde straf zijn verwezen, de voorschriften moe ten worden toegepast, ten dien aanzien vervat in de vroegere circulaires van den 19 October 1831, N°. 540, en van den 16 Mei 1832, N°. 550. Eergisteren avond tusschen 10 en 11 ure, heeft men alhier een fraai luchtverschijnsel opgemerkt, bestaande uit eenen breeden, schitterenden ro den band of streep, ioopende van het noordoosten naar het zuidwestenook op andere plaatsen is dit waargenomen. Met leedwezen verneemt men, dat de ziekre onder het hoornvee in het Wesiland en in de gemeenten Rijswijk, Voorburg en den Leidscbendam steeds voortduurt, en de sterfte toeneemt. Velen hebben daardoor reeds aanzienlijke verliezen geleden. Uit Utrecht meldt men van den 19 February: Men verneemt, dat in de groote menagerie van de heeren Martin Comp., welke zich thans hier bevindt, op laatstleden Donderdag door de leeuwin 2 jongen zijn geworpen, waarvan het eene dood is geboren, hetwelk daarop door de leeuwin is verslonden, terwiil het tweede een uur na dé geboorte is gestorven. Indien wij we! onderrigt zijn, zal het laatste aan het Museum van deze Hoogeschool ten geschenke worden geaeven. Uit Middelburg schrijft men van den 17 February, dat de beer Gene- raal-Majoor Schuurman, thans Opperbevebber der troepen in Zeeland, den 8s'en dezer, uit het hoofdkwartier te Middefburg, eene algemeene dagorder heeft uitgevaardigd, waarbij hii kennis geeft, een brief van Z. Exc. den Luitenant-Generaal, Baron de Koek, ontvangen te hebben, waarin Z. Exc., op eene plegtige wijs, van de vroeger onder zijne bevelen gestaan hebbende troepen afscheid neemt, en den Generaal-Majoor Schuurman verzoekt, aan heeren officieren, onder-officieren en manschappen, zijne goedkeuring en er kentelijkheid te betuigen voor den door dezelven, in moeijelijke tijden, be toonden moed en volharding, en voor den daarna aan den dag gelegden ijver en krijgstucht. In een Belgisch blad wordt de volgende brief uit 's Gravenhage van den 9 Februarii gevonden: De Koning heeft gelijktijdig aan de Kabinetten van Londen en Parijs eéne zeer bondige nota doen inleveren, waarbij dezelve nogmaals worden aange. maand om de jegens Nederland op zich genomen verpfigtingen na te komen. De gezanten van Z. M. zijn gemagtigd om te verklaren, dat deze stap de goedkeuring draagt van zijne doorluchte bondgenootenen dat zij, na den inhoud met de Kabinetten van Rusland en Pruissen overwogen te hebben, régt hebben om te hopen dat eindelük afdoende antwoorden zullen worden gegeven, geschikt om ten laatste eenen staat van zaken te doen ophouden, die niet langer duren kan. V b i "- O <s GJDVKiV TB fêynp;u.v& NJ 22 FEBRUARI]. Uit Smyrna wordt van den 14 January geschreven: Den loden en nden dezer hebben zich weder vier pestgevallen alhier op gedaan., Indien die ziekte zich meer verspreidtzal waarschijnlijk de Com mandant van Zr. Ms. korvet Hippomenes vroeger vertrekken dan hij gedacht had. Doch; men hoopt hier steeds dat hij te Malta nieuwe bevelen zal ont vangen, om nog dit jaar in de Middellandsche zee door te brengen, en dat men alsdan het genoegen zal hebben om dat oorlogsvaartuig, alsmede de brik Pelicaanweder in den zomer alhier te zien verschijnen. {Iet Nederlandsche brikschip Hendrika Elisabeth, Kapitein Riedijk, ral, wïafschiinlijk op het einde van de toekomende weekzeilen. Kapitein Swart heeft nog niets bepaald omtrent zijne terug reis. SPANJE. Of - r Engeland! heeft men den volgenden brief uit San-Sebastian van den p-Februarij: - Op dit oogenblik komt het gerucht in omloop dat de vijandige interventie waarschijnlijk zal vervangen worden door eene vredelievende bemoeijing, dat de, pen het werk van dep degen zal afmaken. Men zegt namelijk dat Lqdewyk P'tiUps zijne vriendschappelijke bemiddeling heeft aangeboden, tus- sc.hec de Koningin en Don Carlos, en dat deze laatste zich geneigd betoont om dezelve.aan te nemen. Ik heb berigten ingewonnen van lieden, welke dus22ingaande het best kunnen onderrigt wezen, en alles wat ik zekers heb kunnen vernemen is, dat Generaal Evans van den Generaal Harispedie te Bayonne commandeert, heden ochtend eene olficiele dépêche heeft ontvangen. Berigten over Parijs van den 18 February. De magc van Koningin Christina, om in Navarre de Carlisten te bestrij den, is thans gereed om te handelen. Dezelve bestaat uit 22,000 man terwijl de Carlisten slechts 12,000 man aldaar bijeen hebben. Generaal Evans heeft zyn legioen in oogenschouw genomen en aan hetzelve eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de troepen eerlang in 's vijands land zouden trekken, en dat hij vertrouwde, dat zij daarin de strengste tucht zouden in acht nemen; dat zij niet als vernielende vijanden der Carlisten henentogen, maar eerder, ware het mogelijk, als gewapende bemiddelaars tusschen de stijdende partijen. Hij waarschuwde hen inzonderheid niet noodeloos brand te stichten, niet te rooven of te moor den, zelfs den brand door de Carlisten aangestoken, te blusschen, en deze, wanneer zij in hunne handen mogten vallen, met grootmoedigheid te behandelen. Deze rede werd door luide toejuichingen ontvangenofschoon het blijk, baar eenigen weinig beviel, dat zij niet zouden mogen plunderen. Er wordt nog gedurig geklaagd over den ellendigen toestand van het Fransche vreemden-legioen. Italië. De paketboot Marie Christine den 6 February van Napels vertrokken en te Marseille aangekomen brengt het berigt mede, dat het paleis des Konings in de hoofdstad door eenen hevigen brand vernield is. De Koning bevond zich met de meeste leden zijner familie, op een prachtig gemaskeerd bal, hetwelk in den nacht tusschen den sden en 6denin den aan zijn paleis grenzenden schouwburg van San Carlo gegeven werd, toen plotseling des morgens ten viif ure het gerucht zich verbreidde, dat in dat paleis, en wel in de vertrekken der Koningin-moeder, brand was ontstaan. De Koning snelde dadelijk daarheen en bestuurde, door zijne jongere broeders ijverig bijge staan, in persoon de pogingen, die tot het stuiten der vlammen werden aan. gewenddoch niettegenstaande de krachtdadige medewerking der gewone brandblusschérs en der bezetting, die door de tegenwoordigheid van den pas met zijne jonge gemalin van buiten 's lands teruggekeerden Vorst werden aan gevuurd, heeft men den brand niet meester kunnen worden, en duurde de- zelve, bij het vertrek der paketboot,.nog voort. Verscheidene lieden zijn bij het verleenen van hulpzwaar gekwetst gewordenonder anderen de Generaal de Maïoaan wien door een vallende balk een arm verpletterd is. De beide Konipginnen en de Prinsessen zijn dadelijk naar Portici vertrokken maar de Koning en zijne broeders hebben het tooneel der ramp geen oogen. blik verlaten. Men zegt, dat Koning Ferdinand daarbij een zeer aanzienlijk verlies aan juweelen, banknoten en gereed geld heeft geleden, en dat de vernielende vlammen zich zoo ver niet zouden hebben verspreid, indien Zijne Maj. spoediger had kunnen besluiten, om eene der vleugels van het paleis omver te doen halen. De schouwburg van San Carlo is gelukkig nog gered. Een zonderling schouwspel moet het hebben opgeleverd, dat velen der aan zienlijken welke aan het daar gegeven bal hadden deel genomen thanszi n. der van kleedij te kunnen veranderen, in hun maskeraden-kostuum aai iet overreiken der brandemmeis hebben geholpen. Er waren te Napels gerucu. tén in omloop, dat deze ramp aan kwaadwilligheid te wijten was. D U 1 T S C H L A N D. Hanoveren den 9 February. De wet, welke de Eerste Kamer gestemd heeft ten aanzien van de emancipatie der Israëliten, bevat onder andere be palingen, dat de Israëliten, zich wel een huis of tuin kunnen aanschaffen, maar dat het hun verboden is bezitters te zijn van een landgoed een vrij - heerlijftgoeden in het algemeen van niet eenige dergelijke eigendom, aan hetwelk het 1 egt zou verbonden zijn om lid van het Staten van het Koning, rijk te worden. De heer Roentgen is den 9den te Regenshurg uit de Nederlanden met vijf werklieden aangekomen, ten einde een begin te maken met het bouwen van de eerste stoomboot voor de Stoomboot-Maatschappij van den Donau. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 17 February. Den i4den is door de leden van het Lager- Huis met 133 tegen 104 stemmen een voorstel verworpen, strekkende om geene bepalingen te verordenen, omtrent hen, die in dit huis zitting konden nemen en de thans in kracht zijnde bepaling, dat ieder, die lid werd, 300 aan vast inkomen moest hebbenafgeschaft zou worden. In de zitting van den i5den is wederom opheldering gevraagd over het nemen der Fixen door Rusland. De Minister heeft geantwoord, dat het te veel gevergd zou zijn, «u reeds de meening der Regering over dat punt openlijk bekend te maken. In het Hooger-Huis heeft den iSden de billbetreffende de organi satie van de groot-Jury in Ierland, eene eerste, en die nopens de schor, sing van de kracht en werking fier huwelijks- en registratie-actendoor Lord Melbourne voorgedragende tweede lezing ondergaan. I11 déze zitting zijn wederom talrijke verzoekschriftenbetreffende de kerk-belas. tingen ter tafel gebragt. In de stad St. John, in de kolonie New-Brunswick in Amerika, heeft een brand 150 huizen vernield en eene schade van 2,000,000 dollars veroorzaakt. F R A N K R IJ K. Parijs den 17 Februarii. Het .Journal des Débats bevat eene verklaring, dat, hoewel het wel mogelijk is, dat door de stedelijke Overheid van Frank.' fort aanvraag gedaan is, ter uitlevering van de Suit Frankfortden 10 Januari) uit de gevangenis gevlugte studenten, indien zij zich op Fransch grondgebied mogten bevinden; echter door het Fransch Gouvernement aan die aanvraag

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1