A°. 1S37. LËTDSGHE N\ 20. f COURANT. WOENSDAG, .../w»* ;-ï 15 FEBRUARIJ. NEDERLANDEN. Leyden den i4den Februarij. Men meldt uit 's Gravenhage van den rjden dezer: Zijne Maj. de Koning heeft goedgekeurd een nieuw reglement voor het civiel weduwen- en weezenfonds in Netlerlandsch-Indiëdoor de Indische Regering voorloopig vastgesteld. Zijne Exc. de Minister van Justitie bevindt zich weder ongesteld. Op het Stedelijke Raadhuis heeft heden de openbare aanbesteding plaats gehad van de op de Prinsessegracht alhier te bouwen Teeken- en Muzijk-Akadenlie en zalen voor tentoonstellingen van kunstwerken, welk •werk door den Aannemer C. Boef, te Leiden, voor den prijs van f 151,500, is aangenomen. Blijkens berigt van Zijne Exc. den Minister van Staat, belast ad inte rim met het bestuur der Financien, van den loden dezer, zal, gedurende de maanden Maart, April, Mei en Junij aanstaande, de voldoening plaats heb. ben van lijfrenten, gevestigd op een en twee lijven, ingeschreven in het grootboek der nationale schuld, en loopende over het jaar 1836. Bij aankondiging van de permanente Commissie uit het Amortisatie- Syndicaat, van den pden dezer, is bekend gemaakt, dat de dertiende aflos sing der schuldbekentenissen van het Amortisatie-Syndicaatrentende 4jpCt., bepaald is op 1,000,000; zullende de loting, tot aanwijzing der nommers van de af te lossen schuldbekentenissen, bij reeksen van f 10,000, geschie den en worden bewerkstelligd, op Woensdag 1 Maart 1837, 's middags ten 12 ure, te Amsterdam. Naar men verneemt, is er in den morgen van den jjden dezer, een hevige brand te Nootdorp geweest. De omstandigheden zijn nog niet met zekerheid bekend, doch men zegt, dat er vier huizen eene prooi der vlam men geworden zijn. Uit Amsterdam meldt men van den 13 Februaiij: Zoo als het publiek gerucht wil, zou, bij de buitengewone bijeenkomst van den Raad der Handel-Maatschappij op aanstaanden Dingsdag, 111 delibe ratie komen het doen eener nieuwe leening, ten behoeve van gemelde Maat schappij, welke, zoo als men er bijvoegt, 12 millioen gulden zou bedragen. In den afgeloopen nacht, omstreeks 3 ure, is er een hevige brand ont staan ten huize van Willem Ludewig, kleederenmaker en winkelier, in de KalverstraatN°. 225. Dezelve is, volgens informatievoortgekomen uit het voorhuis of winkel en dadelijk zoo toegenomen, dat de bewoners ter naau- wefbood aan de vlammen zijn ontkomen. Geheel het huis met de winkel, goederen en huisraad ziin vernield. Achttien brandspuiten zij in werking ge. weest, en ten 5 ure, 's morgens, was men den brand genoegzaam meester. Eenige belendende .huizen, waaronder het Fransche koffijhuis van Hamel, en dat van den winkelier Roos, alsook aan de overzijde en achter op het Rokin, hebben schade geleden, gelijk ook de winkelgoederen van Roos. De heer van Hasseltdie als commensaal bij Ludewig woonde, heeft bij het verlaten van zijn woonvertrek een zijner beenen gekwetst; overigens hebbe1 er geene personeele ongelukken plaats gehad. I it Winschoten wordt van den 4 Februarij gemeld: Eergisteren had er in onze omstreken een droevig ongeval plaats. De landbouwer H. T. ten Have, van Noordbroek, een reeds bejaard man, zijne schoonzuster te Luttjeloo willende bezoeken, nam op een gegeven voor beeld zijnen weg over het ijs der onder water staande landen, doch boven eene diepte begaf het hem. Nadat hij een' geruimen tijd tot aan de schou ders ln het water had gestaanwerd eindelijk zijn hulpgeschreeuw door het huisgezin zijner zuster vernomen, van waar men onmiddelijk ter hulp snel- de, hem herkende, zelfs toeriep, om stil te blijven staan, wijl hij zich aan den rand eener sloot bevond, en alle menschelijke pogingen aanwendde, om hem te redden; dan te vergeefs: vóór men hem konde bereiken was de. ongelukkige reeds bezweken. Hij was een man, om zijne braafheid alge meen geacht. Uit Zeeland schrijft men van den pden: De kapitale Kustlicht-Toren, welke op het westeinde van het eiland Schou wen zal worden gebouwd, en waarvan de aanbesteding op den 8 Maart aan staande bij de Directie der Marine te Vlissingen moet plaatshebben, zal naar de nieuwe orde voor Licht-Torens worden daargesteld; wordende voor deszelfs zamenstellingbeheijing der fundamenten uitgezonderd, volstrekt geen hout gebezigd, doch moeten alle de verbindingen, stijlen, zolderin gen volstrekt van ijzer zijn. Het daarstellen van dezen aanzienlijken Licht- Toren waarvan de behoefte door de zeevarenden sedert lang gevoeld werd, is voor den zeeman niet alleen, maar ook voor het eiland Schouwen, als eene weldaad aan te merken, daar de bouwing van den Toren, en de daarbij behoorende magazijnen, oflïcier- en lichtwachters-woningenenz. door des- zelfs belangrijke uitgebreidheidgeduren eenen geruimen tijd aan vele han den arbeid en broodwinning zullen verschaffen, en levendigheid en vertier op de plaats zelve verspreiden. De Belgische Minister van Oorlog heeft aan de Kamer der Vertegen woordigers eene vermeerdering van 2,930.899 francs gevraagd voorde uitgaven van ziin departement, ten einde het Belgisch leger op een meer geduchten voet te brengenwaartoe hij beweerde dat de vijandige houding van Holland hem noodzaakte. Men herinnert zich dat bij een vonnis bij defaut van de civiele regt- bank te Brussel, Koning Willem veroordeeld is geworden om aan de alge- meene maatschappij fde voormalige bank) te betalen eene som van 17 millioen 495.614 francs 99 centim. Krachtens dit vonnis heeft thans de bank beslag gelegd, om hetzelve naderhand geregteliik te doen verkoopenop het gebouw dienende tot magazijn voor den Koningliiken schouwburg, me de laFiancëe, en welk gebouw een persoonlijk eigendom van Koning Willem is. De kosten der procedure, registratie, expeditie enz,, in deze zaak bedra. gen reeds 247,238 francs 35 centimes. O O S T - I N D I E. De F.dinburger Review bevat een merkwaardig artikel over de reeds vroe ger uekende geheime broederschap in Oost-Indië, die uit vele duizende leden bestaat, welke den moord als eene goddienstige verpligting beschou wen. Zii noemen zich Thugs en de secte Thuggi. Zij reizen onder allerlei vermommingen, dan ceus als kooplieden, dan wederom als pelgrims, som tijds als seapoys. op andere tijden als Christenen met gevolg, in scharen van xo u t 100 meischen. Wanneer zij de reizenden overvallen, zijn zij gewoon dezelven te verworgen en het lijk te verbranden. De Britsche Regering is reeds sedert vele jaren op deze vereeniging opmerkzaam geweesten toe October 1835 waren er reeds 385 van die ellendelingen gehangen en 986 voor hun leven getransporteeru. Merawaardig is het, dat de Thugs bij hunne kas. ten in groote achting staan en de voorschriften van de Hindu-godsaiensc op het gestrengst in acht nemen. AMERIKA. De kunst om ten gebruike van blinden, boeken en relief te drukken, heeft in den laatsten tijd in de Vereenigde Staten en bepaaldelijk te Bosion, groote vorderingen gemaakt. Volgens een daarvan gegeven verslag door den heer Ramon de la Sagrain de Akademie van zede- en staatkundige weten schappen te Parijs, heeft men te Boston, door wijziging in de vormen- schikking der letters, het zoo ver gebragt, dat er 787 letters op eene blad zijde van 56 vierkante duimen komenterwijl men in Frankrijk tot lieden er slechts ruim 400 op brengt; 76 dier bladzijden hebben de dikte van ander halve duim; in Frankrijk eene dikte van drie duimen; in Amerika weegt een typographische vorm van een blad druks slechts 60 pond, in Frankrijk 167. Dergelijke verbeteringen zijn ook in de geographische kaarten aangebiagt onder anderen onderscheidt men op het gevoel de zee zeer duidelijk van het land, T U R K Y E. Konstantinopel den 28 December. Men heeft hier eindelijk de sporen van valsche munters ontdekt, die sedert eenigen tijd eene groote hoeveel heid valsche Turksche munt in omloop hebben gebragt. Het zijn 2 Fran- schen, die voor 6 maanden alhier zijn aangekomen, zich voor goudwerkers uitgaven, en zich verbonden met een aanzienlijk Fransch handelhuis, om eene fabrijk van gouden halskettingen en andere gouden sieraden op te rig- ten. Naar den schijn gelukte die onderneming zeer goedwant zij leefden niet alleen in overvloed, maar zij waren altijd werkzaam en zeiden, dat zij aan de vele bestellingen niet konden voldoen. Een der geassocieerden begaf zich dikwijls naar Smyrna, naar Broussa en andere steden, alwaar hij groote aankoopen van zijden goederen en andere artikelen deed. Daar de valsche muntspeciën uit die piaatsen kwamen en daar het handelhuis in Konstantinopel getracht had papieren geld tegen valsche muntspecie te verwisselen, begon men de 2 Fransche goudwerkers te verdenken, en op te sporen; doch deze zijn voor een paar dagen verdwenen. De anderen, die hunne medepligtigen waren, bevinden zich nog hier, doch deze blijven in veiligheid, daar zij onder de bescherming van het Fransche Gezantschap staan. SPANJE. Berigten over Parijs van den 11 Februarij. De sergeant Carciadie de eerste geweest is, welke zich te la Granja aan het hoofd der troepen gesteld heeft, om de Koningin te dwingen de staatsregeling van 1812 aan te nemen, doch geene belooning hoegenaamd hiervoor ontvangen heeft, heeft den Minister Mendizabal, toen hij uit het gebouw der Financien kwamden 3den dezer bij den kraag gepakt en is mee hem aan het vechten gegaan, tot dat op MendizabaVs geroep manschappen zijn toegeschoten, die hem in verzekerde bewaring gebragt hebben. Men meentdat hij naar de Canarische eilanden zal verbannen worden. Te Vittoria zou er een oproer onder de troepen van Alaix ontstaan zijn; hare leus zou geweest ziju: Leve het Koninglijk statuut! Weg met de Ministers. Een bijzonder berigt uit Madrid van den 2den meldt, dat men in Spanje zeer bevreesd voor de pest was. Er heerschten in de gevangenissen van Carthagena enCadix, welke met Carlisten opgepropt zijn, kwaadaardige koortsenwelke zeer velen naar het graf sleepten. Dit was ook te Madrid het geval; doch van pest verneemt men niets. DUITSCHLAND. Te Berlijn heeft men sedert eenigen tijd eene weldadige inrigting daarge steld met oogmerk om oude getrouwe en werkzame dienstboden in hunne oude dagen te verzorgen. Elke dienstbode het zij van het mannelijke of vrouwelijke geslacht, welke van dienst verandert, moet 4 grossen betalen, welke in de kas van die inrigting worden gestort. Deze geiden zullen ook gebruikt worden, om zieke en gebrekkige dienstboden te ondersteunen en om premien te geven aan degenen, die lang bij hunne meesters gediend heb ben. Deze inrigting zal ook in andere steden worden nagevolgd. In een naschrift van de Dusseldorfer Zeitung van den 10 Februarij wordt gemeld, dat toen aldaar het stellige berigt ontvangen was, dat de Koning van Pruissen, bti een Kabinetsbevel van den 29 Januarij, de onvoorwaarde lijke toestemming had verleend tot het aanleggen van eenen ijzeren spoor weg tusschen Dusseldorp en Elberfeld welke onderneming dus op zich zelve en onafhankelijk van die tot het aanleggen van zulk eenen weg tusschen den Rhijn en de Wezer zou worden tot stand gebragt. Dit berigt had te Dus seldorp groote vreugde verwekt. In het Journal de Francfort leest men: Onze hoofd-redacteur, de heer Charles Durandheeft meer dan eens, het vraagstuk van het Oosten behandelende, gelegenheid gehad de vredelievende staatkunde van Sultan Mahmond te doen kennen, als ook zijne bewonderings- waardige vorderingen in de Europesche beschaving; en te gelhker tijd de zoo merkwaardige instellingen te verdedigen, welke Moldavië en Walachye thans onder het souvereinschap der Porte en de bescherming van Rusland genieten. Deze zoo natuurlijke overeenstemming van werkzaamheden en staatkunde van den Sultan met de groote zaak van den voortgang in Europa, heeft zon der twijfel de welwillende belangstelling van Z. H. opgewekt, want voor. noemde Charles Durand heeft van Z. H., door tusschenkomst van Z. Exc. Ahtned-Fet'ri-Pzchzderzelver Ambassadeur te Weenen, eene snuifdoos in goud en email van zeer groote waardemet schitterende brillonten omzet en van eenen Oosrerschen vorm, ten geschenke ontvangen. Van den Rhijn schrijft men van den 12 Februarij: Eindelijk is de zending van eenige Pruissische officieren naar Konstantino pel waarover in den laatsten tijd nog al is onderhandeld geworden, gere geld. Met het voorjaar zullen drie bekwame officieren, Kapiteins v«n He generale staf, der artillerie en der genie, derwaarts vertrekken. Deze 0#-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1