Van de~gr<£:^'if-fca?;efc 'men de volgende tijdingen: Door een besiti i: van "Don Carlos worden dagelijks rations uitgedeeld aan de betrekkingen der boeren; die den dood voor Bilbao gevonden hebben'. Don Carlos heeft eenige honderd duizende franken ontvangenzijne niéuwe Ministers trachten, met behulp van die sommen, zich benoodi'gdheden voor het leger te verschaffen; reeds, zegt men, zijn eenige aankoopen gedaan en de; leveranciers bij voorraad beca-ald. Den 25 Januarij heefc.de Carlistische Magistraat, de regter van IVaak- zaam'ieiiï genoemd, aan 18 notabelen te kennen gegeven dac zij, volgen/ bevel, Durango binnen 24 uren moesten verlaten, omdac-zij verdacht ge houden vVerden Chriscinos-gezind te zijn. Deze maatregel is van zeer veel belang, omdat wij veel. reden hebben te gelooven dat in al de in opstand zijnde provinciën dit voorbeeld zal gevolgd worden. Brieven uit Durango van den isten Februarij melden, dat eene colonne van 2000 man van het garnizoen van Bilbao-een uitval gedaan heeft naar de zijde vaw Murguia. De Infant Don Sebastian heeft zich gehaast om eenige troepen derwaarts te doen oprukken, met dat gevolg, dat de herkenning zich j niet ver"heeft uitgestrekt, en de colonne weldra binnen Biibao getrokken is. j Berigien uit Engeland melden De stoomboot the Lightning, is den 5den dezer te Plymouth van San Sebas. tian aangekomen met tijdingen van den isten dezer. De Generaal Evans die vo. rnemeus geweest is met de Lightning naar Engeland terug te keeren, heeft zich laten oewegen om het commando over het legioen te behouden, nu hec Gouvernement besloten heeft het met liet.7000 man tellende corps van den Generaal Ribero te versterken. De met the Lightning ontvangen brieven bevatten de volgende bijzonder heden, betreffende de getalsterkte der Carlistische troepen in de onderschei dene provinciën: In Gnipuzcoa 6 bataljons of 4000 man; in Alava 11 batal jons, 5800 man; in Biscaye 19 bataljons, 10,000 man; totaal 36 bataljons of 20,000 man, daaronder begrepen het corps van Gomezdie met niec meer dan 30 man ruiterij den 24sten te Bergane is gekomen. I Berigien over Parijs vqn den 9 Februarij De Fransche Moniteur deelt de volgende telegraphische depêches mede: Bayonne, 7 Februarij Generaal Ribero i> den 3den met twee afdeelingensterk 9000 man, te Portugajetce aangekomen en den 5den werd hij te San-Sebastian verwacht pm de opératien. tpgen Tolosa en de Bidassoa te beginnen. Bayonne, 8 Februarij. Generaal Ribero is den 6den met 6000 man te San-Sebastian gearriveerd hij zoude gisteren Rentevia en Alza bezetten. Perpignan, 7 Februarij. Twee honderd Carlistendie Livia waren binnengerukt en ons grondge. bied ha.dtien geschonden, zijn gisteren op den onzijdig en weg door den batal jons chef Frtaidejhud.met zes compagnien van bet 26ste'regiment van linie en"30 jagers re paard van het 11de regimenc omsingeld geworden. Deze insurgentenwaaronder zich vier officieren bevinden, hebben de wapenen nedergelegd en zijn onder sterk geleide naar Monc-Louis gezonden, In de zitting van de Cortes* van 31 Januarij, is de lezing geschied van eene klagc van den Generaal Narvaez over de behandeling van het Gouver nement ten zijnenaanzien. Men is echter tot de orde van den dag over gegaan. Men meende, dat Narvaez voor eenen krijgsraad zou geroepen en veroordeeld wordenmaar van de Koningin genade ontvangen. Volgens berigten uit het leger zou de desertie onder de Carlisten groot zijn. ITALIË. Napels den 28 januarij. Eergisteren om 2 ure na den middag kondigde •lier. gedonder van het kanon de aankomst van HH. MM. aan de grenzen van o ./.e 'hoofdstad aan, 'en'bij het eerste kanonschot stroomde al het volk uit de verwijderdste deelen der stad naar de straat Toledo, door welke de op- togc komen moest, om naar het Koninglijk paleis te komen. De vreugde der gansche bevolking over het gelukkig wederzien van hunnen geliefden Monarch, aan de zijde van zijne schoone en beminnenswaardige Gemalin, drukte zich op de ondubbelzinnigste wijze uit; beiden werden met luid ge juich begroet. Nog denzelfden avond waren de stad en de Villa reale ver licht; vooral gaf de verlichting van den koepel van de nieuwe Basilika San Francesco di Paolo een heerlijk gezigt. Des nachts waren ook alle schouw burgen geïllumineerd. Het berigt geeft vervolgens eene beschrijving van den optogt, des anderen daags, van het Koninglijk paar ter inzegening van het huwlijk naar de Dom kerk; op het eind van welk berigt men leest: Het volk scheen gedurende .den optogt z-eer geroerd, er heerschte overal de grootste stilte en in plants van zijne deelneming luide uit te drukken, zond ieder in stilte zijne wen- schen een hemel, dac deze verbindtenis tot welzijn van hec land zijn moge. DUITSCHLAND. Weenen den isten Februarij. HH. MM. de Koning en Koningin van Grie kenland bevonden zich den 29 Jannarij des avonds nog te Triest, daar het zeer stormachtige weder hunne inscheping op het in de haven liggend En- •gelsch stoom-fregat verhinderde. HH. MM. bezagen in gezelschap van Z. K. H. den Kroonprins van Beijeren iederen dag de merkwaardigheden van Triest, en bezochten des avonds gewoonlijk den schouwburg. Den 28sten vereerden zij niet hare tegenwoordigheid een bal, dat de te Triest wonende Grieken haar ter eere in het Casino Greco gaven, vertoefden op hetzelve tot middernacht en namen aan eenige dansen deel. Triest den 31 Januarij. HH. MM. de Koning en Koningin van Grieken land zijn heden nacht naar hun nieuw vaderland afgereisd. De Grieken zijn verrukt over het jonge paar, dat hen zal beheerschen. Op het in Casino Greco gegeven bal heeft de koopman Sevastopulo den eerscen wals met de jonge Koningin gedanst. In een berigt- uit Berlijn leest men De vermindering in de regten van invoer in Rusland, welke onlangs is bekend gemaakt heeft onder onzen handelstand juist geene groote vreugde verwekt, wane de regten zijn nog altijd zoo hoog, dac b. v. kantoenen lijn- waden, waarin de handel tegenwoordig zeer levendig is, en waarvan in Pruis- sen en Saksen zoo vele fabrijken bestaan, honderd pCt. van de waarde be talen. Bovendien ziet men nit die verandering, dat de onderhandelingen over een handelsverdrag schipbreuk geleden hebben, en reeds wordt er ge sproken van maatregelen van wedervergelding, die Prnissen zou nemen; een vreemd verschijnsel tnssclicn twee Staten, die overigens op den vriend- scbappelijkscen voet jegens elkander staan. Hec bezwijken van den vloer eener bovenkamer, in welke zich ruim 200 personen bijeen bevonden, in eene herberg te Biechhvang, in het Ty- rolsche, den 8sten der vorige maand, is, niettegenstaande daarbij de ver zwarende omstandigheid plaats had, dac de doorzakking in het midden plaats had en de menschen als in eenen trechter zamenstortedenen tot overmaat van ellende de meer dan 5 centenaars wegende gloeijende kagchel in stukken over hen heen stortte en zelfs kortstondig brand verwekte, gelukkig, door snelle hulp, met den dood van slechts twee menschen, en het bekomen van min of meer zware wonden door vijf anderen, afgeloopen. GROOT- BRIT ANNIE. Londen den R Februarij. Tn het I-Roger-IIuis zijn Maandag door Lord •Lvlfield en Lord Brougham petitiën aangeboden, voor de afschaffing der tien den ten behoeve der gevestigde Kerk.' - In de zitting van het .Huis der Gemeente van den 6den, zijn onder scheden-ir.cerpeliatien gedaan, vooral omtrent de nadeeiige bepalingen voor den Kngelschen handel in Portugal genomen. Lord Palmerston meende, dnc dat. Gouvernement wel wederom van Besluit zou veranderen. Ook h er veel gesproken over het verbeurd verklaren van het Engelsch schip Vixca door de Russen. Lord Palmerston heeft op de vragen hieromtrent aan heiu gerigc geantwoord, dat er over geraadpleegd werd, maar nog met Rusland geene briefwisseling begonnen was. In een berigt uit Konstantinopei van den izden, leest men daaromtrent: Hec wegnemen van den Engelschen schooner Vixen door Russische kruf. serswaarvan wij de eersce tijding uit St. Petersburg ontvangen hebben, heefc hier minder bezorgdheid doen ontstaan, dan men na de afzending van dat schip voor zulk een geval verwacht had. Te gelijk met hec eersce bengc werd namelijk uit S:. Petersburg gemeld, dac Lord Durham geenerlei proresc tegen het wegnemen van den Vixen gedaan, maar te dien opzigte eene denk wijze aan den dag gelegd had, geheel mee die der Russische Regering over eenstemmende. Men kon derhalve wel vermoeden, dat Lord Palmerston de zaak insgelijks niec zeer ernstig opnemen, maar op zijn hoogst de gewon.e formaliteiten in acht nemen zou. Thans echter hooren wij tot onze groote verwonderingdat Lord Ponsonby uit Londen de tijding oncvangen heefc, dac Lord Palmerston over hec gebeurde zeer verbolgen isen aan Lord Durham bevel gezonden leeft, om niec slechts de ceruggave van den schooner mee de lading, maar ook eene voldoende schadevergoeding voor de eigenaars en de manschap te vorderen. Men ziet alhier hec antwoord van Rusland mee gespannen verwachting te gemoet, alzoo men niet begrijpt, hoe de door hetzelve bijgebragte en openbaar gemaakte redenen voor de aanhouding van den Vixcn ontzenuwd zullen worden. Waarschijnlijk zal men in Rusland aan dezen eisen niet toegeven en het resultaat geen antler zijn, dan dac er een tijd lang over en weder nota's gewisseld worden en cusschen de beide landen een onzekere vrede zal blijven bestaan. Dingsdag heeft Lord Russell in het Huis der Gemeente het beloofd ontwerp van wet op dePMunicipale Corporatien in Ierland ter tafel gebragt, en in eene lange redevoering de noodzakelijkheid en billijkheid der nu voor geslagen maatregelen trachten te bewijzen. Bij deze gelegenheid heefc zijn Lordschap ook gewag gemaakc van de in dac land bestaande Nationale Asso ciatie en gezegd, dac, ofschoon haar bestaan hem leed deed, hij niet durfde beweren dat er geene loffelijke redenen voor hare oprigcing bestonden, of dac het gemakkelijk vallen zou haar te ontbinden; maar dat hij het aannemen der nu voorgedragen wet onder de middelen telde om haar door den tijd van zelve te doen uiteengaan, dewijl zij berekend was om vele der bestaande grie ven van hare leden te doen ophouden. Nogtans beweerde hij niec dac de Corporatie-wet het eenig redmiddel voor Ierland was, dewijl daar zoo veel te verbeteren viel, dac het ook in anderen opzigten al de aandachc der Wet gevende Magc vorderde. Een der dagblade.tj behelst een opgaaf van hetgeen de hervormers in Engeland verlangen. Behalve de groote hoofdzaken, als daar zijn, corpq ratien, tienden, armenwetten voor Ierland, vermeerdering der kiezers, drie jarige parlementen enz., zijn er nog een aantal andere punten, welke de hervormers zich ten doel gesceld hebben. De gemagtigden onder hen ver. langen voorloopig: i°. dac voortaan honderd, en niet, gelijk nog heden, veertig leden een Lager-Huis kunnen uitmaken; het moet niet meer mogelijk zijn, dac zoo weinig afgevaardigden ook maar in bijzaken kunnen beslissen; 20. dac de gijzeling wegens schulden ophoude, en een schuldeischer alleen zijn verhaal op den eigendom van zijnen schuldenaar moet hebben; 30. dac de Bisschoppen niet langer door de kroon, maar voortaan door de geestelijk heid verkozen worden; 40. dat zij van hunnen pligcom in het IIooger-Huis te zicten, ontslagen en hun getal op de helft gebragt worde; 50. de Lords zullen hunne stem niet meer aan een hunner medeleden kunnen overdragen; zij moeten persoonlijk stemmen en niec meer door volmagc; 6°. de pens.i- ocnlijsc moet herzien en gezuiverd worden; 70. het regt moet goedkoop worden; dat is, er mogen geene gevallen meer voorkomen, waar de proces kosten de waarde van de zaak in geschil te boven gaan; 8°. er moet eene nieuwe Kerkelijke Commissie benoemd, en wat de vroegere gedaan heefc, vernietigd worden; 90. alle belastingen op levensbehoeften moeten ophouden; slechcs de weelde moet belast worden; de rijken alleen moeten de staats huishouding ophouden; io°. de bepaling van de armenwet, volgens welke de moeder van een onecht kind alleen voor deszelfs onderhoud te zorgen heefc, moet verworpen worden; 110. officiersplaacsen in de armee moeten niet lan ger te koopen zijn; 120. er moeten maatregelen genomen worden, om de litteratuur door belooning van geleerde mannen te ondersteunen; 130. de Universiteiten moeten eene hervorming in hoofd en leden ondergaan; 140. uit de bureaux van het bestuur moeten de takken van de aristocratische stammen verwijderd worden, opdat er lieden aangesteld worden, die werkefi kunnen en wiilen; 150. Engeland moet een Ministerie van openbaar onder wijs hebben, opdat het opvoedingswezen kunne geconcroijeerd worden; i6\ het gansche stelsel van openbaar bestuur moet geheel nieuw ingerigt worden. F R A N K R IJ K. Parijs Jen 7 Februarij. Reeds heeft de Maarschalk Clausel een bijzonder gehoor bij den Koning gehad, als ook eene conferentie gehouden met den Minister van Oorlog. Voornoemde Maarschalk heeft aan den heer Ch. Dupinbroeder van den Voorzitter der Kamer van Afgevaardigden, den volgenden brief geschreven: „Te Parijs aankomende las ik in de aanspraak, welke gij den 1 sten Januarij uii naam des inStitnuts, aan den Koning gerigt hebt, de volgende zinsnede: Eene nieuwe loopbaan is voor ,onze oudheidkundigen en geleerden, voor de veteranen van het voormalige Aegyptische instituut/of hunne mededin gers geopend, op dien Afrikaanschen giond, die thans weder voor hunne nasporingen is opengesteld; opdien grondeenmaal het tooneel der Ro- meinschen grootheid, waar men bij iederen voetstap, in thans geheel woeste plaatsen, de-bouwvallen van vroe ger magtige steden, van renperken en wa terleidingen, met de overblijfselen van paleizen en gedenkteekenen ontmoet, die van de geestkracht van dat volk van Koningen getuigen en ons deszelfs miigt vertonnen tot in die landstreek toe waarheen Rometorn reeds voor ieder veil gewordenhet ongeluk had Calpurnius af te zenden enjugurtha te ontmoeten. „De verschillende uitleggingen, welke men aan uwe bedoeling gegeven heeft, noodzaken mij tl te verzoeken, uwe-gedachte nader te verklaren; ik hoop dat gij mij die verklaring niet zult weigeren. „Ontvang, Mijnheer de President, de verzekering mijner bijzondere hoogachting." Onderuisschen heeft hier eene groote vergissing .plaat-s. want niet Ch. Dupin, maar de Voorzitter zelf van de Kamer heeft deze woorden geuit. De Moniteur deelt de' volgende telegraphische depeche uit Strasburg van 5 Februarij, ten half elf ure. mede: Sommige dagbladen beweren, dat hier onlusten zijn voorgevallen; niets is minder waar. Sedert het voorval van 30 October heeft Strasburg geen oogen- blik opgehouden de volmaaktste rust te genieten. Nimmer hebben wij die pere rust genotendan op den huidigen oogenblik. Geen spoor van orde loosheid is te ontdekken. Er is thans een druk verkeer tusschen Londen en Parijswat het d>- plomatike aangaat; men meent, dat de onderhandelingen over de Spaanscfie aangelegenheden loopen. Door de Commissie, die belast is om den nadruk van Fransche boeken buitenslands te verhinderen, zijn aan den Minister in een uitgebreid verslag de volgende bepalingen voorgelegd: 1°. Het uitgeven in Frankrijk van vreemde drukwerken, zonder toestem ming der schrijvers, zoude worden verboden gedurende eene bepaalde tjjd.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2