A\ 1S3T. L E Y D S C II VRIJDAG, ■W; Si •nT* é/fajl' N°. is» -v iiri iv fa'UW-.,.., i'-'i C 0 U R A N f Vo FEBRUARI}. NEDERLANDE N. Leyden den 9den Februarij. De Hoogleeraar N. C. Kist heeft gisteren, na het houden van eene La. tijnsche Redevoering: De inchoata nee dum perfecta sacrorum emendatione dat is: Over de Kerkhervorming200 <2/5 dezelve is aangevangenew nog moet voltooid v/orden, de waardigheid van Kcctor-Magnificus overgedragen aan oen Hoogleeraar P. J. Uylenbroek. Gouden Eereprijzen voor de bekroonde antwoorden op de uitgeschreven vragen zijn uitgereikt: I11 de Sterrekunde: aan G. R. Fockens, Math, et Litt. Cand., te Utrecht. In de Scheikundeaan C. Kerbert, Med. Stud., te Leyden. In de Natuurlijke Historie: aan R. C. Verloren, Med. Stud., te Utrecht. In de Letteren en Bespiegelende Wijsbegeerte.- aan L. J. P.Meyboom, Theol. Stud., te Groningen. Loffelijke Getuigenissen ontvingen bij de Faculteit der Godgeleerdheid M. van Staveren, Theol. Cand., te Groningen; bij de Faculteit der Reg. ten C. Vaillant, Jur. Cand., te Utrecht, en H. A. Hartogh, .lur. Cand., te Ams erdam. Des avonds zijn door HH. Studenten serenaden gegeven aan den aftre denden Rector en de aankomende Rector en Secretaris der Hoogeschool, benevens aan Professor van der Boon Mesch. Men meldt uit 's Gravenhage van den 8 Februarij: Zijne Exc. de Russische Gezant, Ridder Potemkin, is van zijne ziekte hersteld en reeds weder uitgegaan. Gisteren avond is er bij den heer van den Spiegel eene luisterrijke par tij gehouden, waarop zich, onder anderen, Z. K. H. de Prins van Oranje, Z. K. II. Prins Frederik, en HH. KK. HH. de twee oudste Zonen van den Kroonprins, bevonden hebben. Dezer dagen zijn de plaatselijke Besturen en de Ambtenaren der belas tingen nitgenoodigd geworden, om onverwijld in overleg te treden, ten ein de, in de maand Februarij, de bij art. 16 der wet.van den 21 Mei 1819 be doelde jaarlijksche opneming der patentpligtigentevens met het onderzoek, bedoeld bij art. 35 der voormelde wet, in iedere stad 01' gemeente, op de meest naauwkeurige en doeltreffende wijze, zou kunnen worden aangevan gen, voortgezet en ten einde gebragt. De sterfte onder het rundvee, blijft helaas! voortduren: onder Voor burg, den Leiidschendam en Rijswijk hoort men dan ook bittere jamnierklag- ten onder de landlieden opgaan. In het Journal de la Hay van heden leest men het volgende: Wij veriiieenen met eenigen grond van zekerheid te kunnen verklaren, dat geene der te "s Hage uit Petersburg ontvangen tijdingen het berigt bevesti gen, hetwelk de Fransche dagbladen, met opzigt tot de gezondheid van Zijne Maj. Keizer Nikolaas medegedeeld hebben, en volgens welke die Mo narch zoude verpligt zijn de militaire exerchien te schorsen, aan welke iiij gewoon is zich over te geven. Men meldt uit Rotterdam van den 6 Februarij: Men verneemt, dat op den 3den dezer, van wege de alhier gevestigde Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbieukelingen, aan Ka pitein Norwood van de Engelsche stoomboot Sir Edwards Bankswiens mensch* lievende daad in onze Courant van den 3 December 11. is vermeld geworden, een zilveren beker, met een toepasselijk opschrift, tot aandenken, vergezeld van eene schriftelijke dankbetuiging, is uitgereikt, terwijl ook de manschap pen zijner eqnipagie eene geldelijke erkentenis hebben ontvangen. Den 28 Januarij 11. is te Gouda overleden Lena Burritsdochter Verboom, weduwe van Kleyeg, in den hoogen ouderdom van 100 jaren, 11 maan den en 18 dagen. Zij was geboren in Februarij 1736 binnen de gemeente van Capelle op de IJssel, en is eenmaal gehuwd geweest, waaruit gespro ten zijn kinderen die voor haar zijn overleden, doch evenwel zijn thans van haar nog kleinkinderen in leven, van welke een, die mede overledenis,nage laten heeft eene weduwe bij wie Zij was inwonende en die haar op eene liefderijke wijze, zoo veel doenlijk, heeft verzorgd van al wat op hare hooge jaren dienstbaar waszij was altoos zeer opgeruimd eu eene gewensclite ge zondheid mogt haar bijblijven tot veertien dagen voor haren dood. Van Middelburg schrijft men het volgende: Vrijdag arriveerde alhier, om slechts eenige dagen te verblijven. Zijne Exc. de heer Luitenant-Generaal Baron de Koek. thans Minister van Binnen. Iandsche Zaken, sedert 1831 Opperbevelhebber der troepen in de provincie, gedurende welken tijd Zijne Exc. in de algemeene hoogachting van alle stan den en rangen deelde, waarvan onderscheiden malen de ondubbelzinnigste bewiizen zijn aan den dag gelegd. Ook nu ontving Zijne Exc. reeds op den avond van ziine aankomst eene serenade van de muzijk der schutterij. Den volgenden dag is door de heeren officieren, zoo van de schutterij als andeie wapens hier aanwezigj bij Zijne Exc. een afscheids-bezoek afgelegd, en corps gepresenteerd door den Plaatselijken Commandantden heer Ma joor Meijer. AMERIKA. Te New-York is een jong meisjeMeline genaamdin hechtenis geno men, onder beschuldiging van hare moeder levend verbrand te hebben. Deze beide vrouwen leidden een ongebonden levenwaren meesttijds beschonken en sloegen dan elkander. Op den dag van den gruwel was Meline in eenen staat van vo'slagene dronkenschap te huis gekomen, en hoorden de buren het gedruisch der slagen, met welke zii hare moeder overlaadde. Aan die tooneelen gewoon, lieten de buren er zich weinig aan gelegen liggen, maar weldra maakten een dof gekerm en het geroep van brandhen meer opmerk zaam. Een der buren door eene reet van den Jiouten huismuur kijkende, zag hoe Meline met de vlam eener kaars de kleederen harer moeder op ver scheiden plaatsen in brak stak. De deur, die gesloten was. niet kunnende opensrooren, ging hij de agenten der openbare ma'gt waarschuwen. Toen deze kwamen, vonden zij de ongelukkige vrouw in eenen zoodanigen toe stand dat men aan haar behoud wanhoopt. De dochter Meline werd ter stond in verzekerde bewaring gebragt. GRIEKENLAND. De Grieksche Courier bevat het volgende: Onderscheidene bewoners van Athene hebben met toestemming der Rege- •ing besloten, een genootschap op te rigten tot verbreiding van het onder- Wijs. Het doel is om: ten eerste, het aanleggen van communaal-scholen en de verbreiding van liet elementair-onderwijs"onder het volk te bevorderen; ten tweede; de noodige schoolboeken aan'te sChnffen; ten derde, de ver vaardigers en vertalers van zoodanige boeken te ondersteunen en vereeringen te schenken; ten vierde, door jaarlnksche prijsnitdeeling den leerlust uer leerlingen en den wedijver der meesters op te wekken; ten vijfde, voor de volmaking der onderwijs-methoden te wakenen diegenen te beloonenwelke tot volmaking van dezelve bijgedragen hebben; ten zesde, zoo dikwijls de middelen het veroorlooven bet getal der-scholen te vermeerderen. Iedere Griek, en Buitenlander, zoowel in bet land zelve als buitenslands kan lid vap dat genootschap worden. Ieder lid zal maandelijks drie drachmen betalen. NOOR WEGE N. De buitengewone Noorweegsche Storthing, welke slechts korten tijd is vergaderd geweestis den 24 Januarij11a de aankomst van een renbode uit Stokholm onverwachts gesloten geworden, in de aanspraak, welke in naatn des Rollingsdoor den Stedehouder des Rijks is voorgelezen, komt onder andere voor, dat de Koning verzekert alles over te hebben, om de vrijheden van de bewoners van Noorwegen ongeschonden te handhaven en hun gelijke regten met de Zweden toe te staan: Tot dit laatste was onlangs door een adres der Storthing aan Z. M. den Koning ten .sterkste aangedrongen. De Stor thing heeft gedurende den laatsten nacht voor de sluiting moeten doorwerken om nog een bepaald getal zaken af te doen, daar het bevel tot de sluiting zoo onverwachts gekomen was. De Koningrijke goedkeuring is aan verschei den wetten in de thans afgeloopen zitting opgemaaktgeweigerd omtrent anderen heelt de Regering^nog geene verklaring gedaan. SPANJE. Berigten over Parijs van den 6 Februarij. Te Madrid zou het ontwerp tot wijziging der staatsregeling van 1812 cus- schen den I2den en isden dezer aan de Cortes worden aangeboden. De Com missie aan wie het werk der redactie was aanbevolenheett tot beginsel gesteld, dat er voortaan in Spanje twee Wetgevende Kamers zullen bestaan, welker leden door zulken zullen gekozen worden, welke eenige hezitcingen hebben. Over de vraag of de leden van de Eerste Kamer niet een grooter aandeel in de belasting moesten becalendan die der Tweedewas meh het nog niet eens geworden. Tusschen het Portugesche en het Spaansche Gouvernement begint zich een twistpunt op te doen. De Portugesche stad Olivenca, die in 1806 door de Spanjaarden veroverd is gewordenhad krachtens het Weener tractaac aan Portugal terug gegeven moeten worden; zij is evenwel nog altijd in de magt van Spanje veibleven maar thans heeft het Lissabonsche Kabinet aan deszelfs Minister te Madrid bevel gezonden, om het voldoen aan het Wee ner tractaac te vorderen. Met verlangen ziet men uk naar het antwoord, hetwelk door Spanje hierop gegeven zal worden. De Gazette de Madrid maakt het besluit bekend, dat de Cortes hebben goedgekeurd en door hetwelk, al de nationale goederen, in kracht van wet en van de reglementen door de Cortes sedert 1820—1823 gemaakt, verkocht, aan de respective verkoopers zullen moeten worden teruggegeven, indien namenlijk de koopen volgens de bepalingen der wetten geschied zijn en dat de koopers er den prijs van betaald hebben: indien de prijs nog niet betaald is, zullen zij dezelve dadelijk kunnen storten, indien zij gebruik vail bun regt willen maken. DUITSCHLAND. Den isten dezer is te Ludwigslust overleden Z. K. H. de ?Groot-Herrog Frederik Frans van Mecklenburg-Schwerinde oudste der Europesche Re genten, zijnde hij geboren den to December 1756 en dus ruim 80 jaren oud geworden. Hij was den 24 April 1785 zijnen oom, den Hertog Frederik opgevolgd en bad in 1815 de waardigheid van Groot-Hertog aanvaasd. De Regering van Mecklenburg-Schwerin is than'? overgegaan op des overlede nen Kleinzoon, F nul Frederikgeboren in 1800 en in itfos gebnwd met de Prinses Alexandrine van Prnissen, docluer vaii Koning Frederik Wilhelm III. Uit Frankfort wordt geschreven Men bewondert zeer den door Stenhei uitgevonden mortier, uit welkèh 25 mitraille-kogelselk uit eenen hiizonderen loop, in eens afgeschoten kunnen worden, en tegen welke, zelfs op eenen afstand van 3000 voet, geen man onbezeerd blijven kan. Dit moordruig wordt van achteren geladen, doch zoo, dat bet ganscbe achterste gedeelte afgenomen, in eene machine geplaatst, en door drie ligte srooten in de 2* locpen weder te voorschiin gebragt wordt. Daar nu elk mortier onderscheidene zoodanige achrerdeelen heeft, zijn er slechts weinige menschen toe noodig, die de versch geladene telkens weder aanbrengen om door twee personen insgeliiks zes malen in eiken minuut te doen vuren. Daar overigens de loopen allen uit een stuk metaal geboord zijn en de tusscbenvakken overal nog al dik zijn, kan mee geene mogelijkheid een derzelve springen. Wel kent de Regering reeds hec bestaan dezer uitvinding, doch zal dezelve, daar zii den uitvinder bii voor baat geene belooning wil toekennen, misschien aan eene andere Mogendheid doen toekomen; hetgeen zij waarschijnlijk niet zoude doenhadde men eenen onmiddellijken oorlog te vreezen. FRANKRIJK. Parijs den 5 Febrnarij. Berigten van deze dagreekening melden, dat do Maarschalk Clausel in de hoofdstad was aangekomen en terstond bij den Her? tög van Nemoursdie met hem den rogt tegen Constantine gedaan heeft, is roegelaren g-eworden. Deze Prins heeft hem over eenige dagen eenen zeer vlei- jenden;.brief en ziine heeldrenis, met edel gesteente omzet.ges.chorken, Men verwacht, dat het voorgevallene op dezen togt nu weldra in de Kaïner ter sprake 7n 1 komijn. De zaak van Meunier zou dén 2<>sten voor het Hof der Pairs komen. Men hoort ondertusschen van de verhooren niets met zekerheid. Het Gou vernement houdt alles stil. Men verzekert dat het Gouvernement allen hnnsr maakt, met het in. orde brengen van het eiland Bourbon, tot eene verblijfplaats voor gedepor teerden en sommigen beweren dat Meunier en Bruyantbeide kwirschelding van de doodstraf zullen bekomen en derwaarts overgebragt zullen worden. Een brief maakt de opmerking, dat zoo men He Konings moordenaars en. complot makers voortaan derwaarts wil zenden, Frankrijk gevaar loöpc vaci eene geduchte volksverhuizing te ondergaan..

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1