A0. IS3T. letdsche COÜRAN T. vrijdag, o februarij. NEDERLANDEN. Leyden den 2den Februarij. De verjaardag van II. K. H. Mevrouw de Prinses Louis* Augusta IVil'iel. tnina Amelia, Gemalin van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandenis gis. teren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Men meldt uit 's Gravenhage van den isten Februarij: Heden is de verjaardag van H. K. H. Prinses Frederikmet de gewone piegtigheden gevierd geworden. Des morgens was er dejeuner by Z. K. 11. Prins Frederiken des namiddags groot gala-diner ten Hove. Zijne Excellentie de Minister van Staac, beiast met het bestuur der financien, wedte in het laatst der voorgaande week naar Amsterdam is ver trokken, wordt aanstaanden Vrijdag weder alhier verwacht. Zijne Exc. de Graaf SchimmelpenninckMinister van Staat, heeft dezer dagen in handen van Z. M. den Koning, als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalden eed afgelegd. Eergisteren avond heeft er bij den Baron Iluyssen van KattendykeHof maarschalk van Zijne Maj. den Koning, 'eene schitterende soirëe plaats ge had, waarop, onder anderen, HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Oranjemet Höogstderzelver twee oudste Zonen, als ook HH. KK. HH. de Prins en de Prinses Frederik der Nederlanden, tegenwoordig waren. De met roem bekende Virtnosen, de heeren Servais en IVoif, welke de eer hadden genoten van uitgenoodigd te zijn, om zich op deze luisterrijke soi- rée te laten hooren, hebben onderscheiden stukken uitgevoerd, welke met blijken van de grootste goedkeuring zijn ontvangen en aangehoord. Vooral heeft de heer Servais, welke voor dit luisterrijk gehoor geheel scheen op- i gewonden, door zijn spel eene algemeene geestdrift veroorzaakt. HH. KK. i HH. de Prinsen en de Prinsessen van Oranje en der Nederlanden henben zich verwaardigd om de vleijendste complimenten aan den bekwamen Vio loncellist te geven. Men verneemt, dat H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, ge durende dezen winter, wederom meermalen de, door Hoogstdezelveonder directie van Mevrouw Maas, aan het Badhuis, opgerigte naaischool van min vermogende Scheveningsche meisjes, in persoon is komen bezoekenen Hare tevredenheid heeft doen blijken over de vorderingen dier kinderen, ook in het vervaardigen van kleine handwerkjes. Gelijk het H. K. K. H. mede be. haagd heeft, op den 6 December en den 19 dezer maand, eene aanzienlijke hoeveelheid kleedingstukken en turf onder de armen van Scheveningen te doen uitdeelen, waardoor weder vele huisgezinnen dc milddadige hand zege nen, die hen in dit gure jaarsaizoen van deksel en brand heeft voorzien. Het Hof van Assises in de provincie Holland (Zuider kwartier), voor het eerste vierendeel-jaar, heeft den 30 Januarij jl. deszelfs zittingen aan gevangen; het Presidium werd waargenomen door Mr. E. R. van Nes van Meerkerkterwijl als Raden zitting hadden de Wei-Edel Gestrenge heeren Mr. A. G. Spoor. Mr. .7. A. Brand, Jonkhr. .7. P. Tvo Diert van Melissant en Mr. Hr. II. liefstede, alle Raden in den Hove. Uit Amsterdam meldt men van den isten Februarij: De op gisteren alhier gedane collecte vour de noodlijdenden door de stor men van 29 November en 25 December II., heeft buiten het biljoen en de vreemde speciën, opgebragt de aanzienlijke som van 22,697. 89!. In het Amsterdamsch Handelsblad van gisteren leest men: Vroeger reeds hebben wij gemeld, dat vele onzer voorname handelaren het ontwerp van den heer Molineau, strekkende om een Kanaal van Man. heim naar den Donau en het Meer van Konsians te graven, gunstig hadden opgenomen. Thans vernemen wij, dat eenige aanzienlijke handelshuizen on zer hoofdstad zich geneigd toonen om deel te nemen in de tot den aanleg benoodigde leening van acht millioenen guldens, onder uitdrukkelijke voor n-aarde nogtans, dat de interest der verstrekte sommen door het Gouverne ment van Wurtemberg zal zijn gewaarborgd. In Belgie hebben verscheiden jonge lieden van 18 tot 22 jaren oud zich, met oogmerk om de wet op de militie te ontduiken, in het huwelijk begeven met zeer oude vrouwen, waaronder er zijn die tachtig en negentig jaren tellen en eene zelfs den hoogen ouderdom van 99 en een half jaar bereikt heeft. Ten einde dit misbruik te keeren, hebben de Belgische Re presentanten eene wet aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat in het ver volg het gehuwd zijn niet van de dienst der militie vrij stelt. O O S T - I N D I E. Volgens de Javasche Couranten tot 21 September heeft Z. Exc. de Gou verneur-Generaal in Rade, de volgende benoemingen gedaan: Tot lid in den Raad van Justitie te Soerahaye, Mr. C. A. de Jongh, tot dusver waarnemend Secretaris en Fiskaal bij de Regtbank van Ommegang in de iste afdeeling, en zulks ter vervanging van Mr. A. F. van Alphen, aan wien op zijn verzoek vdrlof uit 's Lands dienst verleend is; tot Secretaris en Fiskaal bii de Regtbank van Ommegang in de isten afdeeling, Mr. G. A. A. du Rij Spieringen tot Secretaris der residentie Banjoemas, .7. 77. Snoef, thans eerste commies op het residentie-kantoor aldaar, ter vervanging van W. .7. M. van Schmidop zijn verzoek tijdelijk op wachtgeld gesteld. Nog vindt men daarin het onderstaand berigt van Batavia den 16 September: De extra Bombay-Courier van den 28 J"lii jl., meldt het volgende: Het compagnieschip Clive, Kapitein Hawkins, is heden ochtend aangeko men van Suez den 29 lunii en van Mocha den 7 Julij, met de pakket van Junij van Engeland. Het schiint dat het stoomschip, hetwelk de pakketten naar Malta heeft gebragt, uit Falmouth is gezeild den 3 Junij. De gemeen schap tusschen Engeland en Indië is alzoo bii deze gelegenheid bewerkstel, ligd in den voorbeeldeloozen korten tijd van vier en veertig dagen. T U R K Y E. Konstantinopep den 4 Jannarij. Lord Ponsonby was nog alriid in de ver wachting van antwoord op zijne laatste nota aan den Sultan in de zaak van Churchill te zullen ontvangen; de Porte scheen echter met hetzelve geenen haast te maken. Het handelsverdrag, hetwelk de Porte met Engeland onlangs beraadslaagd had. zal weldra ingevoerd worden, daar men elkander te Londen over on derscheiden punten verstaan heeft, over welke men het tot nogtoe niet eens was kunnen worden. De naar l'eraie met eene buitengewone zending Afgevaardigde Essad- Efferdi, is sedert eenige dagen bier terug gekeerd. Hij geeft eene treurige schildering van oen toestand van Persie, hetgeen, in vollen opstand zou ztju. Men wil in Persie het voorbeeld der Porte volgen en tot verbeteringen van allerlei soort overjaan; maar het ontbreekt daar aan eene vaste band" welke krachtig genoeg As, om, zonder gevaar, zulk eene schrede te doen' De Sul.an heeft aan de Raja's (Christenen), het rijden verboden De oorzaak was, dat onlangs een Griek hem vooruit geredenis hetgeen hii voor zoo groot eene belediging heeft opgevatdat hij hem 100 slagen op den voet heeft laten geven, onder welke uitvoering de man bezweken is. HieroD is dit verbod gevolgd. P PORTUGAL. Lissabon den 17 Januarij. Onder berigten uit deze plaats wordt ook ge meld, dat de Porrugesclie brik Tejowelke langen tijd op de Algarvische kusten gekruist heeftdaar er sprake was van eene Miguellisrische exDedi tie, op den Taag is terug gekomen. P De afdeeling onder bevel van den Baron de Bonfin, welke op de eren zen van Estramadura was, ten tijde van den inval van Gomez in het zuiden van Spanjeheeft bevel ontvangen om in het binnenland terug te keeren Een besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken hefi het coile- gie der adelijken op, als eene bevoorregte instelling en daarom in striid mee den geest der staatkundige constitutie der Monarchy. De kweekelineen zul len hunne studiën op de militaire school eindigenwelke eene soort van polytechnische school is. SPANJE. ,1 Boè'igt,'n ,°T- ParijS va" dt" =9 .Januarij. De gnnst des volks jegens Mendttabal is, volgens eenen brief van den eistengeheel en al omgekeerd; het verschilt maar weinig of hij wordt op straat mishandeld. Het groote bezwaar isdat hij gedurige' geldleenineen gedaan heeft, zonder door dezelve iets uit te voeren. Een dagblad laat zien dus uit: De financie Minister had tot heden op leeningen geteerd, en elk nieuw middel hetwelk hij uitvond, heeft slechts gediend om het land te drukken De St. Ferdinands Bank heeft den Minister 15,000,000 realen op 60 dagen" voorgeschoten tegen den interest van 10 pCt. Men zegt dat eene nog veel schadelijker transactie op het punt is, met het Huis Rothschild gesloten te worden, welk Huis 11,000,000 voor 60 dagen, a 30 pCt. interest tegen wis seis op de Havana zoude voorschieten. Dit is nog niet alles de Minister heeft zelfs een heilig depót niet geëerbiedigd; de ayuntamiento door eene zoo onkiesche handelwijze verbitterd heeft in massa hare demissie' ingediend Men gelooft echter dat zij dezelve zal terug nemen, daar de heer Mendizahal z;ch gehaast heeft te verklaren, dat de Minister bij vergissing dat fonds had aangetast; hij heeft overigens beloofd bet daaruit genomene te rembourseren - Over Engeland is een brief van San-Sebast.an van 19 Januarij ontvan" gen, welke meldt, dat er met de minste schijn bestond van de aankomst van de toegezegde versterking van Espartero's leger of van het corps onder Ribero Men vreesde dat, indien de Chnstinos niet zouden doorlasten zij van he? bij Bilbao behaalde voordeel weinig nut zouden trekken. De vertraging in de knjgsverrigtingen wordt, behalve aan het weder, aan den naijver tusschen Evans en het Engelsche legioen toegeschreven. Men verwachtte zoo min de versterking, dat zelfs weder van het vertrek van den Generaal Evans n-ar Engeland gesproken werd. Voor het legioen waren 2500 aangekomen ziinde slechts 1/14 van het verschuldigde. Daarentegen meldt een Opper- officier van het legioen, van den i8den, dat men elk oogenblik 6000 man versterking wachtte; dat voorts aan niets gebrek bestond, en de troepen de meeste geestdrift lieten blijken. p n Berigten over Parijs van den 3o Januarij. De Koningin-Regentes heeft het volgende besluit genomen Ten einde de ongelegeid voor te komen, en op dat men met volle kennis van zake te werk ga, beveelt de Koningin-Regentes om de personen die tot relegatie veroordeeld zijn, niet naar de overzeesche provinciën over te brengen, dan ten gevolge van een voorloopig Koninglijk besluit hetwelk door den Minister van Marine zal moeten afgeleverd worden De laatste tijdingen van Dnrango zijn van den 23sten. De twee legers behielden dezelfde stellingen. De Carlistcn verwittigd van eenen aanstaanden aanval zochten zich tc versterken en organiseerden de bataljons door de lig ting in massa gevormdmet veel ijver. Espartero laat geen plan blijken om Bilbao te verlaten. Het vreesselijkste gebrek begint zich te San-Sebastian en te Bilbao te doen gevoelen. De voorraad, welke in deze twee plaatsen was aangebragt is door de groote strijdkrachtenaldaar gelegerd verteerd, en de moeiiel'iil- beid vernieuwt zich, vooral te Bilbao, om wederom voorraad te krijgen* zoodat een hongersnood te vreezen is. 9 De Fransche Ingenieur, te Berceira gevangen genomen, te midden der opstandelingen, is, zegt men, doodgeschoten. Hij was het, die belast was om al de operatien ter verdediging van dat fort te besturen Den 8 Januarij is de Fransche stoomboot Metiere. van Bordeaux komende te Santander aangekomen; dezelve zal berigten inwinnen nopens de omsran' digheden van het nemen van een koopvaardijschip van dezelfde natie het" geen op de kusten van Guetaria geschied is. Volgens een bulletin van Alava is het weder altijd zeer ruw De laatje gevallene sneeuw heeft alle verkeer afgebroken; de twee oorloogende lege™ blijven in hunne cantonneroenten. Behalve de expeditie naar Castilie waar van de voorhoede onder bevel van den Priester Merrinoen de achte'rhoedë onder dat van Viilareal zou staan. Men zegt, dat Gomez zich binnen kort naar Andalusie zal begeven. ITALIË. Ancona den 8 Januarij. De Generaal Cubièresdie zoo lang bevelheb her over de Fransche troepen, alhier gelegerd, geweest is, is eindelijk door den Baron Gazan vervangen; hij is van Rome hier den apscen aangekomen en heeft dadeluk her bevel overgenomen. De Generaal Cubières is den aden V" h'er na Frankriik vertrokken. Er zal hier eene heele batterij voor de halve, welke er zich bevond, geplaatst worden. zwitserland. Aan de Regeringen dier kantons, welke zich nog niet met het Landa™ besluit van 26 Augustus I. I., wegens het verdrijven der staatkundige gevan-* genen vereenigd hebben, is door het Uitvoering Bewind van Zwitserland

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1