A\ IS3T* 'L E Y D S C II E COUR A N Ti WOENSDAG, g5 JANUARIj. NEDERLANDEN. Leyden den 24sten Januarij. Men meldt uit 's Gravenbage van den 24scen dezer het volgende: Gisteren avond is er bal bij Z. K. H. den Prins van Oranje gehouden waarop H. M. de Koningin en HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden tegenwoordig geweest zijn. Naar men verneemt, heeft Z. Maj. order gegeven, om uit Hoogstdes- zelfs bijzondere fondsen te doen aankoopen de fraaije verzameling Ooster- sehe Handschriften van wijlen den Hoogleeraar in de Oosterscne Talen aan het Athentenm te Amsterdam, J. IVillmeten die ten geschenke aan te bie den aan het Koninglijk Nederlandsch Instituut van kunsten en wetenschappen, Blijkens berigt van den Minister van Staat, ad interim met het bestuur der financien belast, zal er, gedurende de maanden Februarij, Maart, April en Mei, aanstaande, op de kantoren van de.n Administrateur der schatkist in de hoofdplaatsen der provinciën, de voldoening der pensioenen ten laste van de schatkist, loopende over de tweede zes maanden van den jare 1836, plaats hebben, door afgifte van assignatien, betaalbaar op zigtten kantore van den Agent van den algemeenen Rijks-Kassier, gevestigd in de hoofdplaats van hec arrondissement, alwaar de betaling laatstelijk heeft plaats gehad, of ten gevolge van gedane opgave is overgeboekt geworden. Bij eene decisie van het Hoofdbestuur, is eene vroegere resolutie, vol gens welke binnenlandsche wisselbrieven, ofschoon op zegel geschreven, niet te min hier te lande van zegel moeten worden voorzien, in zoo verre gewijzigd, dat het zegelregt voortaan niet meer geheven zal worden, we gens zoodanig buiten 's lands getrokkene en op Nederlandsch zegel geschre ven wisselbrieven, waarvan de zegelslag en de daaronder gestelde visa eu handteekening van den ontvanger, wien die stukken in handen komen, ge noegzaam overtuigen, dat het zegel werkelijk binnen dit Rijk is gefabri ceerd en gedebiteerd. Deze decisie strekt ter gemoetkoming aan het ver langen van den handelom deszelfs buitenlandsche Correspondenten voor de wissels, door dezen op Nederland te trekken, te kunnen voorzien van Ne- derlandsche handel zegelszonder daarbij verpiigt te zijn om die wissels, alvorens hier te lande geëndosseerd of geprotesteerd te worden, ter stem peling of visa aan te bieden, en deswege dus andermaal het regt te betalen. Bij eene andere resolutie is verklaard geworden, dat er geene wetsbepa lingen bestaan, waardoor aan particulieren verboden wordt, om, hetzij voor zich zelve, hetzij als gemagtigden van anderen, openbare verkoopingen te houden van onroerende goederen, zonder het Ministerie van eenen Notaris of waarbij zoodanige verkoopingen bij uitsluiting aan de Notarissen zouden worden opgedragen. Met den ioden der volgende maand zal worden in dienst gesteld de corvet Triten, liggende te Willemsoord, waarover het commando zal voeren de Kapitein-Luitenant ter zee A. C. Edelingmitsgaders de brik Pegasus, lig gende te f hellevoetsluisonder bevel van den Kapiiein-Lüitenanc J. Boeien Jzn. Blijkens eenen brief van den Kapitein ter zee A. de Monyé, comman derende Zijner Majs. fregat de Zaan, van den 29 December 1836, bevond die bodem zich toen in goeden staat zeilende op 40° 55'N. breedte en 130 46' W. lengte; aan boord was alles wel. Men herinnert zich, dat genoemd schip den 24 December des verleden jaars van Texel uitgezeild en dus aan den hevigen Noordoosten storm blootgesteld is geweest, die gedurende de Kers dagen gewoed heeft. Aan de Staats-courant is het volgende ter plaatsing toegezonden! Enschede, den 20 Januarij 18371 Den I4den dezer had alhier de tweede jaarlijksehe algemeene vergadering plaats van de aandeelhouders der Enschedesche katoenspinnerij. Blijkens het daarbij door Commissarissen gegeven verslag, levert ook deze inrigting de beste uitzigten op; want, in weerwil der groote moeijelijkheden en de slechts gedeeltelijke werking der machines in de zes eerste maanden, leve ren de overige maanden zoo veel meerder voordeel op, dat bij sluiting van Eet boekjaar, uit de overgelegde balance blijkt, dat er eene winst bestaat van f 18,455. 7°D terwijl men daarenboven de voldoening heeft van aan het product derzelve, bij gelijke prijzen als de Engelsche twisten, de voor keur te zien geven. In deze inrigting, onder directie van den heer Job Dexon opgerigt en in werking gebragt (aan wiens kunde en ijver door Commissarissen allen lof gegeven wordt) is in het eerste quartaal, door de ongeoefendheid der werklieden als anderzins, slechts gesponnen 12,160 4 Ned. ponden; terwijl in het 2de quartaal dit gebragt is tot 20,5:1 8 3^e n n n n M 26,308 5 4^e yy n n 3G525 9 n s. Deze, reeds voor het eerste jaar, zoo voldoende uitkomst, en dat on. danks de groote opofferingen en kosten, voortvloeijende door de verwijderde ligging van de plaatsen alwaar de werktuigen zijn vervaardigd, en aan wel ke! steeds nieuwe ondernemingen verbonden zijn als deze, levert het bewijs op, dat wij, ook in ons land, alle middelen bezitten, om met voordeel te gen de buitenlandsche fabrijken te kunnen opwerken; dat wij ons bij eene doelmatige ondersteuning der nijverheid in den beginne, spoedig kunnen ont heffen van de schatting welke wij aan onze naburen, voor hunne fabrikaten moeten betalen, en tevens aan den handel eene gelegenheid geven, ter ex- portatie onzer fabrijk-goederen naar de Oost-Indische bezittingen, ten einde daarmede de retouren op eene voordeelige manier te dekken. Immers toch door deze inrigting alleen, is nu in dit jaar een kapitaal van ruim 64,000 in ons land gebleven, hetwelk anders bloot als werkloon naar elders had moeten overgemaakt worden, en alzoo voor ons land finaal verlo ren was; bovendien geven de bij de 200,000 Ned. ponden brnto gewigt ge bruikte ruwe katoen, aan .onze katoenmarkt hier té lande, indien dezelve ge noegzaam gevorderd is, een nieuw leven, en is alzöo de uitbreiding dier on dernemingen het middel om de katoenmarkt uit haren doodslaap wederom op te wekken. Den 23 Jannarij heeft te Amsterdam door de Maatschappij: Felix Me- ritis de plegtige uitdeeling der eerepenningen en getuigschriften plaats ge had, aan de vervaardigers van de best gekeurde schilderijenAkademie- en moderne beelden. De hooggeleerde heer D.J.van'LHtnep heeft bïj deze ge- Tegenheid eene redevoering gèhöbdért, welke door mnziik werd afgewisseld. Op den middag van den 21 Januarij is te Haarlem wedér brand ontstaan in de fabriek van den heer Prtvinaitebuiten het Zijlhêk aldaar. Dezelve is echter, met aanwending van de dadelijk aangebragte hulpmiddelen, spoe dig .getsluscht. Uit Harderwijk schrijft men van den 21 Januarij: Op oen 23Sten dezer zal van hier te water naar Helvoetsluis vertrekken een detachement, sterk too manschappen, onder bevel van den isen Luite nant /-/. H. Creyg'iton, begeleid door de 2de Luitenants Engelhert "an Bever - rooit, T. J. van Maanen en .7. C. La Baaren den Officier van Gezondheid 3de klasse Grögerom van daar met het schip de Generaal van den Bosch naar Java te worden overgevoerd. A M E R I K A. Washington den 23 December. De Voorzitter Jackson heeft gisteren eene boodschap aan het Congres doen toekomenom aan hetzelve de grootste onzijdigheid in de zaken van Texas aên te raden; hij heeft het erkennen van dit gewest, als eenen onafhankelijken Staat, voor dit oogenblik als onge past voorgesteld. De tijding bevestigde zich, dat de Generaal Santa-Anna door de Texianen 111 vrijheid was gesteld, en naar Washington onder weg was. Men schreef die vrijstelling toe aan den invloed van de Regering der Vereenigde Staten. De door de Verginian medegebragte brieven brengen het droevige be rigt mede, dat te Washington een hevige brand is ontstaan. De algemeene en stedelijke postkantoren, het pacentkamoor zijn, met het grootste gedeelte van hetgeen zij bevatteden, afgebrand. De boeken van het algemeen post kantoor zijn meestal gered, maar het meest te betreuren is de volslagene vernieling van al de in het patentkantoor bewaard geweest zijnde machinerie- modellen. In het Noord-Amerikaansche Congres was reeds voorloopig over de verdeeling van het overschot van 40 millloen dollars C100 millioen Ned. gul dens) in de bondgenootschappelijke kas gehandeld. Het denkbeeld was ge opperdom eene vermindering in de openbare inkomsten te bewerken, door de aan het Bondgenootschap toebehoorende landerijen voortaan niet aan spe culanten maar aan wezenlijke volkplanters te verkoopen rekenende men dat door die verandering deze bron van inkomsten 'sjaars, in plaats van ruim 20, slechts 5 millioen dollars zou opleveren. RUSLAND. Petersburg den 11 Januarij. Den 6den dezer is volgens jaarlijksch gebruik, bij gelegenheid van het Russische Kersfeest, eene hoogmis gevierd, gevolgd van een Te Deumter gedachtenis van het bevrijden des lands in 1812 van de troepen des Franschen Keizers. -Door den Metropolitaan van Moskow, ondersteund door de leden van het Synodewerd dit Te Deum voor hec Hof en de hoogste personen van allerlei staat en rang van beider kunne gevierd. Ook in tegenwoordigheid der soldaten werd in de Sc. George-zaal onder de losbrandig-van het geschut een Te Deum gezongen. Het Iiof, gevolgd door de hooge Geestelijkheid, begaf zich, 11a de godsdienstplegtighcdeh, naar de gallerij van militaire personen, waar de beeldtenissen zijn van alle officieren, die aan de vëldcogcen van 1812 en 1814 hebben deelgenomen; aldaar werden gebeden voor de Keizerlijke famielje en het Russisch leger aangeheven alsook de gedachtenis van Keizer Alexander gevierd. Eene groote inspectie heeft alstoen over de troepen plaats gehad en des avonds was de stad overat verlicht. Ten Ilove werd den volgenden dag een bal gegeven en een souper aangeboden. SPANJE. Berigt en over Parijs van den 21 Januarij Uit Madrid worde van den I4den gemeld, dat het Ministerie op onder scheiden punten door de Cortes geïnterpelleerd werd; vooral over de aan stelling van Alaix over Alava, daar men dit Opperhoofd voor eenen verra. der hield, en over den inkoop door het Ministerie gedaan van vreemde lakens ten nadeele van de fabrijken in Catalonie. Ook de slechte verzorging der legerafdeelingen gaf aanleiding tot onderscheiden klagten. De Minister Mendizabal heeft openlijk in de Cortes verklaard, dat hij gehoopt had, om uit de heffing der gedwongene leening, de uitkoopen ter zake der ligting voor de krijgsdienst en de opbrengst der kerkklokken en der kloostergoede ren 300 miliioen realen te zullen omvangen, terwijl tot ru toe uit alle deze bronnen van inkomsten slechts 35 millioen realen (7 millioen guldens) in de schatkist waren gevloeid, en de hoop op meerdere opbrengst vervlogen was. Berigten over Parijs van den 22 Januarij. Bayonne den 18 Januarij. De Consul van Spanje is gisteren naar Bor deaux vertrokken, na eene depeche uit Madrid ontvangen te hebben, door een buitengewönen renbode aangebragt. De oorzaak van dit vertrek schijnt in eene financiële operatie gelegen te zijti. ITALIË. Trente den 13 Januarij. Nadat sedert het huwelijk feestop feest volgde, hebben gisteren morgen HH. MM. de Koning en Koningin van Napels de reis naar Verona aanvaardvergezeld van het gejuich uit duizende monden gehoord vanLeve HH. MM. DUITSCHLAND. Uit Innsprucit wordt van den 19 Januarij gemeld, dat HtI.MM.de Koning en Koningin van Griekenland aldaar nachtverblijf hadden gehouden en des morgens de reis naar hunne Staten hadden voortgezet. Men verneemt, dat de Kroonprins van Beijeren de nieuwgehnwden tot Triest begeleiden zal. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 21 Januarij. Z. M. de Koning beeft eenige Lords en heeren tot de waardigheid van Pair verhevgn. De dagbladen trekken hieruit hec gevolg, dat Z. M. niet gunstig over de hervorming van het Hooger-Hnis denkt, daar hu hetzelve nu wederom vermeerdert. De liberalen zijn echter met die kenze zeer te vreden, daar zij te kennen geven, dat de benoemden tot hunne partii behooren. Men klaagt zeer over den gezondheids-toestand van de hoofdstad en van onderscheiden andere plaatsen, ook in Ierland. De griep, hoewel in de hoofdstad zich niet gevaarlijk verwonende, sleept elders vooral onder de militairen vele menschen weg. In Schotland nam de ziekte af. De heer Peel heeft voor zijn heengaan uit Glasgow, waar. zon a's ge meld is, bij zeer vereerend is ontvangen, een geschenk van 200 guines ge daan. om tot oogmerk van liefdadigheid besteed te worden. Onderscheiden Roomsch-Katholijke Iersche Bisschoppen hebben ra

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1