I! E A°. 1837. L E D S .•"i'A-'q VRIJDAG, NEDERLANDEN. Leyden den ipJeu January. i De 42ste verjaardag van H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje is heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Ter gelegenheid van dien verjaardag is er heden morgen te 's Gravenhage dejeuner bij Z. K. H. den Prins van Oranje en heden middag groot diner ten Hove gehouden. De Gedeputeerde Staten van Holland (noordelijk gedeelte) hebben besloten, dat er eene algemeene collecte over de provincie Holland (noor delijk gedeelte) zal plaats hebben, ten behoeve der in die provincie door de stormen van den 29 November en 25 December des vorigen jaars, scha de geleden hebbende behoeftigen of noodlijdende ingezetenen. De geiden uit die collecte voortspruitende, zullen op één punt en wel aan het Provinciaal Gouvernement te Haarlem, door de zorg der respective gemeente-besturen worden verzameld, en gesteld onder beheer en directie van eene, uit Gedeputeerde Staten, te benoemen Commissie. De repartitie van de alzoo te verzamelen gelden, zal door Gedeputeerde Staten, op het rapport van hare Commissie, na ingewonnen berigt der res pective gemeente-besturen, onder de behoeftigen en noodlijdende, door bo vengemelde stormen schade geleden hebbende personen geschieden en daar van, 113 afloop, openbaar veislag worden gedaanbij welke repartitie de ten behoeue van sommige gemeenten en individus, reeds gedane gifcen, in aan merking zullen kunnen worden genomen. Ook de Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met hetzelfde doel be volen, dat er eene algemeene collecte over die provincie ten behoeve der doo: jenoem.'e stormen noodlijdenden zal plaats hebben. Eene Commissie is benoemd tot regeling der schadevergoedingen en de uitdeeling der gelden van de collecte. Van 's Rijks wege is tot het bouwen eener nieuwe kerk, ten behoe ve der gemeente van de Oud-Bisschoppelijke Klerezy, aan den Helder, eene geldelijke ondersteuning verstrekt. Ais Adsistent ter kuste van Guinea is eervol ontslagen de heer .7. N. P. 'Battels. én in Zijne plaats benoemd de heer J. Huydecoper. Tot het grootste genoegen aller ingezetenen van Maastricht, wordt medegedeeld, dat door goedgunstigheid van onzen geliefden Voist, alsook door de getrouwe medewerking der Regering', Opperbevelhebber en Geeste lijke Overheid het Z. M. behaagd heeft, de oudeen prachtige Lieve-Viouwe -kerk, die reeds vele jaren tot arsenaal gediend had, aan de Katholijken af te staan, voor de Parochie van Sc. Nicolaus, en dit onder zeer voordeelige voorwaarden. Hec verdient openbare lof dac niet alleen de'Katholijkèn wed ijveren om de voorwaarden te bewerkstelligen, maar zelfs ook Protestan ten, door vrijwillige giften, de kosten helpen bestrijden. Op den isten Januarij 1837 waren aan de Hoogeschool te Utrecht aan wezig 523 Studentente weten: 67 in de Geneeskunde143 in de Letteren, 70 iu de Natuurlijke Wijsbegeerte, 127 in de Godgeleerdheid en 116 in de Regtsgeleerdheid. In hec jaariijksche rapport der stedelijke Regering van Medemh'ik aan de Gedepuceerde Staten van Noord-Holland worde, in tegenstelling van hec- geen onlangs door de dagbladen was gemeld, gezegd, dat de gezondheids toestand dier stad niet anders dan gunstig kan worden genoemd; dat de rood. vonk, die er gewoed heeft, slechts zeer weinige personen en één enkel kweekeling der marine heeft weggesleept; dat er in hec afgeloopen jaar wei nige ziekten van aanbelang hebben plaatsgehad; dat in het tijdperk van zeven weken geen enkel mensch in de stad gestorven isen eindelijk dat in bet jaar 1836, het getal der geborenen 119 en dat der gestorvenen 72 bedraagt. Aan den Helder zijn in het jaar 1836 geboren i5özonenen 178 dochters, te zamen 334 kinderen; overleden 210 van hec mannelijke en 110 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 320; waaronder 14 doodgeboren kinderen en vier onbekende drenkelingen; gehuwd 72 paren; echtscheidingen één. Den 9 Januarij is te Breda overleden, Johannes Hendriksin den ouder dom van ruim 107 jaren, geboren te Hoevelaken, in Gelderland. Tot bet laatste zijns levens is hij bij zijn volle verstand geweest, en had een uiter mate sterk ligchaamsgesteizag nog tamelijk wel en was zeer goed-ter been. Hij kon zijn maaltijd tegen een jong en gezond mensch aan nuttigen en was volgens zijn zeggen nooit ziek geweest. Tot het uiterste was hij gezond van harte, doch, zoo het schijnt uitgeleefd. Sedert vele jaren was hij we duwenaar, heeft altijd zijn kost als kramer gewonnen, en heeft alle zijne kinderen en kindskinderen overleefd. Uit Vierlingsbeek schrijft men van den i3den dezer: Gister avond, omstreeks elf ure, ontstond erin het gehucht Groeningen, tot deze gemeente behoorende plotseling brand, in het huis bewoond door den -landman Kessel, waarvan eene der kamers tot wachthuis van de bier .kantonnerende manschappen is afgestaan. De brand verhief zich in weinige oogenbiikken zoo zeer dat de ergste gevolgen voor het geheele gehucht te vreezen waren; dankzij echter der Voorzienigheid, dat de wind niet opzette en dat er sneeotv begon te vallen. De plaatselijke Autoriteit van Vierlingsbeek spoedde zich op bet eerste gerucht naar de plaats van het ongeval, met de brandspuit der gemeente, en. geholpen door de bezetting, bestaande uit de 4de compagnie van het flankeur-batcaljon der 2de afdeeling infanterie, welke in een oogenblik was verzameld, gelukte bet haar den brand te middernacht meester té worden. De Pastoor, de Burgemeester en deszeifs Secretaris, alsmede de officieren der compagnie, gingen door hun loffelijk voorbeeld, de ingezetenen en mili. rairen voor om de belendende huizen, die met stroo gedekt waren voor de overal heenvliegende vonken, brandend hout en stroo, te beveiligenin een oogenblik waren dedakendoorde flankeursbeklommen.die het vuurvatrend stroo uitdoofden. Biizonder hebben zich hier bij de flankenrs Bekker en JVester- voort onderscheiden, door het redden der vrouw van Kessel en haren zuigeling die in eene wieg lag en gewis eene prooi der vlammen zou ziin geworden, zonder de zelfsopoffering dier militairen, welke door de vlammen'heen in de woning drongen, en wier gedrag dan ook door de ingezetenen ten hoogste geroemd wordt. Het vee en het huisraad is voor het grootste gedeelte gered, zondat de schade voor den bewoner niet groot is, zijnde bet gebouw voor brandschade gewaarborgd. O O S T - I N D I E. In bnzondere berigten uit Padang, op de westkust van Sumatra, van de eerste helft van Julij 1836, wordt vermeid, dat er sedert de laatste maand COURANT. so JANUARIJ. geenevijandelijkheden, voor Bonjol tusschen onze troepen en den vijand had* eren plaats gehad. Van de zijde onzer troepen bestonden daarvoor redenen, oie spoedig zonden blijken, maar van des vijands kant baarde zulks bij ons bevreemding, daar deze in hec begin der maand Jnnij zelfs den wapenstil stand verraderlijk geschonden had, waarom de vijandelijkheden door de on zen hervat waren. Men bleef intusschen voor het oogenblik slechts den yiiand gadeslaan, doch verwachtie dat er weidra een algemeene aanval, en thans met het aangevoerde zwaar geschut zoude geschieden; het leger was in den laatsten tijd zeer versterkt. De gezondheids-toestand der troepen was thans vrij geruststellend. v- jn maand Jnnij was tusschen Padang en Natal door-de macrozen zeiven afgeloopen de Gouvernements-schooner Dolphijn welk vaartuig eene som van 30,000 naar de laatstgenoemde plaats moest overbrengen; de Gezag, voerder Zeba, benevens de stuurman waren door de muiters vermoord ge worden. Zr. Ms. korvet van Speijk en eenige kririspraattwen waren uiige- zonden om het vaartuig op te sporen en de muitende manschap in handen te krijgen. Ter zake van den oorlog en de omstandigheden daaruit voorevioeijende, was Padang thans druk bezocht, zoodat er voor Europeanen huizen te kort kwamen en men' mee moeite onder dak kon komen. GRIEKENLAND. Athene den 12 November. -Uit een Russisch blad wordt het volgende overgenomen Zijne Maj. de Koning heeft in zijn huwelijks-contract met de Prinses van Oldenbnrg bepaald, dat de uic dit huwelijk voortspruitende kinderen, in de Grieksche kerk zullen worden opgevoed. De scad aan den Pireus wordt meer en meer uitgebreid. Op kosten der gemeente wordt aldaar een kerk en een hospitaal gebouwd; ook is reeds 'eene der hootdstracen geplaveid. Binnen kort zal men met het aanleggen der havenkade een begin maken. Het naburig moeras is geheel verdwenen; 30,000 drachmen zijn genoegzaam geweest, om hetzelve droog te maken. Ook door het olijfbosch zijn kanalen gegraven, om hec overtollige water van den Cephissus, en het regenwater, dac vroeger in de vlakte bleef staan, r.aar de zee af te leiden. De weg van den Pireus naar de hoofdstad is vol tooid; de Omnibus hebben hunne dienst op denzelven aangevangen, en ook van Regeringswege is eene postwagendienst aangelegd. De op het eiland Euboea ontdekte steenkolenmijnen worden mee ijver bewerkt, en voorzien reeds de arsenalen van Poros en Napoli. Ook in Pltchiosis heeft men steenkolen van eene uitstekende hoedanigheid ontdekt. SPANJE. Berigten over Parijs van den 15 Januarij. Men heeft depêches aan Don Carlos gerigt in Frankrijk onderschept; onder de zeiver getal is een zeer merkwaardige brief van den Baron Capelte. In denzelven leest men hoofdzakelijk: dat de Mogendheden vastbesloten zijn om KarelV niet te erkennen, dan nadat hij meester van Bilbao zal zijn, en dat eene nederlaag voor die plaats hem zeer grooc nadeel zou aanbrengen. Dat wat de interventie aangaat, dezelve geene plaats zal hebben, zoolang de Doccrinairen in liet gebied zijn. Dat het daarom te .hopen is, dat zij zich staande zullen houden en de Mogendheden wel besloten zijn om item met ai haren invloed bij te staan. Berigten over Parijs van den 16 Januarij. Het Fransche Gouvernement maakt de volgende depêche bekend: Bayonne 4 Januarij. De Catlistische Minister Erro heeft zijn ontslag ingezonden, de Bisschop van Leon is tot Voorzitter van den Raad en Minister van justitie benoemdj De andere Ministers zijn uic de onder-Secretarissen van Staat van den Pre tendent genomen. Van den 9cien wordt uit Madrid geschrevendat er in de Cortes een voorstel is ingeleverd, om hen van diefstal te beschuldigen, die goederen van geëmigreerde of vervolgde Spanjaards kochten of verkochten. l" T A L I E. Napels den 3 Januarij. Vele gevangenen zullen zich over het huwelijk des Konings kunnen verheugen, want men verwachtte vermindering van straf, De Koningin-Moeder heeft zich in hec klooster, het Wonder jai mi- racolij begeven, om den Heiligen Januarius door deze boete te bewegen, de piaag, door welke Napels bezocht wordt, toch eindelijk af te wenden; men gelooft echter ook, dat er eene andere reden bestaat,om voor eenigen tijd haar oponthoud in een klooster te nemen. Z. M. de Koning reisde Zondag II. des namiddags om drie ure, in ge zelschap van zijnen broeder, Prins Leopold, gewezen onder-Koning valt Sici lië, naar Manfredonia. Men spreekc er van, dat deze Leopold met een zuster van de aanstaande Gemalin van den Koning huwen zal. Over de terugkomst van Z. M. is nog niets bekend, waarschijnlijk zal dezelve niecvoor het einde van de maand en wel over Rome geschieden. Door de ltooge sneeuw in het noorden van Italië, in de provincie en zelfs in onze nabijheidschrijft men uit Rome van 5 Januarijis de aankomst der posten zeer onregelmatig, zoodat wij altijd in het ontvangen van brieven ten achteren zijn. Het onlangs aangehragte berigt, dat op Malta de pest zou uitgebroken zijnis geheel onwaar bevonden. Het schijnt eene uitvinding van speculan ten geweest te zijn. DUITSCHLAND. Uit Weenen wordt van den 6 Januarij gemeld: Naar men verneemt zal nog in den loop dezer maand het prospectus wor den uitgegeven van eene onderneming, die reeds lang in stilte voorbereid is, en als hoogs: belangrijk voor den handel en de nijverheid van geheel Europa, voorzeker algemeen opzien zal baren, te meer daar het geheel naar een grooten maatstaf, met praktische kennis van zaken en op zeer hechte grond slagen berekend is. De onderneming zon daarin bestaan, dat men de zoo genaamde Rtigittenau alwaar jaarlijks het beroemde volksfeest plaats heeft, in een Ooscenriiksch Manchester voor alle takken van nijverheid, we'ke met de kracht van hec water uitgeoefend worden, wilde veranderen, en Weenen reeds binnen weinige jaren verheffen tot algemeene stapel- en nverladings- plaats van den exoeditie-handel langs de door het Donau-Maïn Kanaal te voltooiien handelsvaart van de kusten van Holland tot san die van Klein-Azie, Tot aanbeveling van deze zaak strekt voorts, dat zij geene gewone actie- i speculatie zijn, maar met het waarachtige oogmerk om het algemeene nut te

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1