A0. 1S37. LEYDSCHE 11 m^w^& R A N T WOENSDAG, &J&.\ <ay - '/-O 1 ^ö./4 C&> «Kassas 4 JANUARIJ. - ^«:^g .O®1 sfc KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter bennis van de Ingezetenen dezer Stad, dat Jonkheer Mr. JEAN GJJSBERTO dk MLY, die, volgens art. 56 van het Stedelijk Regcrings-Reglement, op den 2 Januarij dezes jaars, als Burgemeester dezer Stcd moest aftreden, bij Zijner Majesteits besluit, van den 17 December 1S36, N°. 81als zoodanig bij continuatie is benoemd, en dar, onder ken nisgeving daarvan aan den Ed. Ach tb. Raad dezer Stad, aan het voormelde Koninklijk besluit de vereischte executie is gegeven. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 2. Januarij 1837. P. G. van Hoorn, Wethouder Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NOTIFICATIE. NATIONALE MILITIE Ligting van het jaar 1837. Oproeping tot de Inschrijving. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende art. 51, 52, 53» 56, 57» 60 toc 68en 166 der wet van den 8 Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet van den 27 April 1820; Brengen, bij deze, ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, alsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten OegstgeestLeyderdorp en Soeterwoude woonachtig zijn ge weest, doch, volgens de laatstelijk opgenomene grensscheiding, tot het gebied dezer Stad zijn overgegaan, ctat de inschrijving voor dc ligting der Nationale Militie, van dit Jaar, geschieden moet van de zoodauigen, welke geboren zijn in het Jaar 1818; Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van dc dienst zij ook zouden mo en hebben, en of'zij zich tegenwoordig of afwezend of in Vrijwillige Schutterlifhe of Militaire dienst bevinden, verpligt zijn zich te doen inschrijven; Dit Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naastbes taanden of purpillen, mits ieders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staan- den, de bel an en moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn; Dat onder dc In ezetenen ten dezen ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zcTc1 van'hun vermogen of hun verblijf, in het Koningrijk komen vestigen, alzoo zij, rveu als de Inboorlingen, verpligt zijn mede tc werken tot de gemeenschappelijke ver- ded'ging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En /oenen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, 0111 te compareren «n een der vertrekken van het Raadhuis: Op Maandagden 9 Januarij 1837, des voormiddags van 10 tot 1 ure, de bewoners van Wijk 1 en II, j*. en die van het buiten-territoir der StacUfr Op Dingsdagden 10 Januarij 1837, des voormiddags van 10 tot 1 ure dc bewoners van Wijk III m IV. Op Woensdagden 11 Januarij 1837, des voormiddags van 10 tot 1 ure, de bewoners van Wijk V en VI. En op Donderdag, den 12 Januarij 1837,. des voormiddags van 10 tot 1 ure de bewoners van Wijk VII en VI11. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel expresselijk de belangheb benden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren te en dc nadeelige gevol genwelke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortvloeijendc boven opge- pêvene tijdsbepaling in het oog te houden en bij de'inschrijving zich tc voorzien van iuinne geboorte-actealsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats en het wijk en rummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen dc onaangenaamheden, welke .voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgave der woonplaats, waardoor dikwijls de Ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang gedaan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarij gevaceerd worden ter afgifte der geboorte- acten, voor diegenenwelke binnen deze Stad zijn geboren, 's morgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 2 Januarij 1837. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui, Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat op heden bij Hun Ed. Achtb. is ingekomen en aan den Ontvanger verzonden, de sim ple toire Kohieren der Personele Belasting en van het Patentregt van het tweede kwartaal, dienst 1836 en 37, voor deze Stad, op den 24 en 29 December 1836, door den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, invorderbaar verklaard; en dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezelve belmo ren te zijn ingediend. Leydenden 2 Januarij 1837. J. G. de Mey. Ter ordonnantie 'van dezelve, P. A.. nu Put. NEDERLANDEN. Leyden den 3den Jannarij. Men meldt uit 's Gravenhage van den 2den dezer: Z. M. de Koning heeft goedgekeurd een ontworpen reglement door de Zucphensclie afdeeling van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeentot het oprigten van eene spaarbank en eene kas bestemd tot liet verleenen van voorschotten aan ambtenaren en gepensioneerden. Z. Exc. de Minister van Financien heeft eene zeer onrustige nacht gehad en blijft in eenen even bedenkeliiken toestand verkeeren. Uit Haarlem meldt men van den aden dezer: Nadat sedert eenige maanden gaz-verlichting alhier ter stede in de groore fabriiken en een aantal winkels en huizen gebezigd iswordt dezelve sedert eergisteren avond ook ter verlichting van bijna alle stratengrachten en pleinen, ten westen van het Spaarne, aangewend. Aanvankelijk voldoet zulks zeer goed. Men meldt ilit Amsterdam van den isten Januarij: Het getal Studenten aan het Atheneum Illustre dezer stad bedraagt thans j-.oR: dat aan de onderscheiden Seminariën 31; te zamen 139 Studenten: in de Godgeleerdheid 30; in de Regten 31; in de Geneeskunde 27; in God geleerdheid en Letteren 3; in Regten en Letteren 9; in de Wijsbegeerte 2. Aan het Seminarium der Doopsgezinden 15; aan het Evangelische Lnther srhe 8; Herstelden Luihersche 2; aan het Seminarium der Remonstranten 6. Tot Proponenten zijn in het laatstverioopen jaar bevorderd bij de Doopsge zinden 4; bij de Evangelisch Luterschen 5; Herstelden Lutherschen 1. Aan de Leydsche Hoogeschool zijn in het afgeloopen Akademiejaar van hier ge promoveerd 5: 2 in de Geneeskunde en 3 in de Regten. Gisteren a.vond, ruim half negen ure, ontstond er brand op den 'hooizol der van A. R. Nellius en G. F. Hart, plaatzagers, op de Anjeliersgracht, K°. 137. Door het in werking brengen van zes brandspuiten was men liet vuur ten tien ure volkomen meester. Verdere ongelukken hebben hierbij geen plaats gehad. Uit Dordrecht meldt men van den eden dezer: in het afgeloopen jaar 1836 zijn van deze stad naar zee gegaan 273 sche pen, tn aan deze stad uit zee aangekomen 251 schepen, welke aangebragt j:e 20445 la='en. Het jaar te voren, in 1835, waren 18, schepen min eer uitgezeild, 37 minder aangekomen, en 3076 lasten minder aangebragt. De in het afgeloopene j lar alhier uit zee aangekomen schepen kwamen, te weten: Uit Groo -Bri annie niet steenkolen 80, met. klipzout 28 en met nzet3; uit Frankrijk met ruw zout 42, met stukgoederen 8 en met wijn 4; uit Pruissen met ka'k en stukgoederen 20 en mét boekwijt 3; ilit Noor- wegen met stokvisch en traan 15 uit Noorwegen en Rusland met hout 29; Zweden en Rusland met teer en stukgoederen 13; uit Spanje met ruw zont 1uit Neêrlands Oosc-Irdië met suiker en kofiij 5. -yfen meldt uit Harderwijk van den 31 December: Het detachement sterk 200 manschappen, dat van hier op den 28sten dezer te water naar het Nieuwe Diep zou vertrekken, is tot nader order uitges-eld, uit hoofde dat het schip de President Scttimmclpenninckhetwelk deze troepen naar Java zou overvoerente Alkmaar in het ijs is vastgeraakt. CHINA. In onze vorige hebben wii onder Engeland een berigt medegedeeld, dat de Christelijke Godsdienst in China geheel verboden was geworden. Het be sluit dienaangaande gegeven, luidt aldus: „De Schatbewaarder Goo en de Opperregter Vaatvan de provincie Canton. „Op Keizerlijken last maken wij aan het algemeen bekend, dat op ver. schillerde tijden Europeanen in het binnenste des Keizerrijks zijn doorge drongen, om het Christendom te prediken, in het geheim boeken te drukken', vergaderingen bijeen te roepen en een aantal personen te bedriegen. Onder scheidene Chinezen werden daardoor Christenen en begonnen te prediken doch, nadat het feit eenmaal bekend was, werden de belhamels ter dood ge- bragt, en hnnne aanhangers tot de gevangenis verwezen, terwijl degenen, die hunne dwalingen niet wilden herroepen naar de stad der Mahomedanen in ballingschap werden gezonden, om aldaar als slaven te dienen. Alzoo drongen in het 50ste jaar van Kien-Lung de drie Europeanen Lo-Matam, Gai- Kien-San en Po-Bin-Luon in het geheim in het binnenste des Keizerrijks door. om te prediken; insgelijks kwamen in het 20ste jaar van Hea-King met het zelfde doel in het binnenste des Rijks de twee Europeanen Lam-Tuo-Van en Nicolam; doch zij werden alle op verschillende tijdstippen gevat en ter dood veroordeeld of verdreven. Dien ten gevolge, daar de Christenen altijd ver volgd en veroordeeld zijn geworden, is hunne Godsdienst sedert deze straf oefeningen gelukkiglijk vernietigd. Ma r in het voorjaar van het vorige jaar zijn eenige Engelsche schepen bedektelijk langs de kusten van China geste- vend, en hebben zij eenige Enropesche boeken uitgedeeld. En daar deze boeken vermanen, om in het hoofd van die Godsdienst, Jezus genaamd, te gelouven en hem te vereeren4 zoo blijkt het, dat deze Godsdienst dezelfde is als de Christelijke, die op verschillende tijaen vervolgd en met alle ge strengheid verbannen is De Europeanen verblijven meerendeels te Macao. Reeds is een Afge vaardigde daarheen vertrokken, die een zeker persoonKiiie-a-F/i genaamd, gels: heeft, welke bezig was, om boeken te graveren. De Afgevaardigde lieeft insgelijks acht Eufopesche boeken opgehaald, en deze aan onze Regt- bïnk voorgelegd. Reeds hebben wij een berigt aan den Keizer ingezonden, en wij hebben alle de Rijks-beambten van den tweeden rang gewaarschuwd, dat, indien er iemand is, die eenige Christelijke boeken beziten niet wenscht gevat te worden hij die boeken binnen den tijd van zes maanden aan de be stuurders der onderscheidene districten behoort uit te leveren; maar, indien hij voort, nat met ze te behouden, zal hij gestrengeliik gestraft worden. Door het verspreiden van de Christelijke Godsdienst van Europa bedriegt men het volk. Die Godsdienst is in het wezen der zaak de ondergang der zedeloosheid en van het menschelijke hart. Hét is om die reden, dat zij al tijd vervolgd is geworden, ook om de voorschriften, die onze voorouders ons hebben nagelaten; want het verledene is de regei voor het toekomende. Het onwetende volk laat zich gemakkelijk bedriegen en is ni leiielijk te onderwijzen. Het is noodzakelijk, om met kracht het bijgeloof te keer te gaan. Indien iemand door het omhelzen van het bijgeloof, of uit eigenbe lang of uit ligtgeloovigheid, zijnen pligt verzaakt, lid wordt van zulk eene secte, boeken drukt, en ze uitdeelt; hij zal, op het oogenblik dat hij zulks het minst verwacht, ontdekt worden en de straf niet kunnen ontgaan. Uit o-wetendheid te zondigen is een misslag, het medednogen waar. dig. Wij zijn geenszins voornemens, 0111 te straffen, zonder eerst te onder zoeken; en daarom manen wij een iegelijk aan, oin zich te bekeeren. Niet tevreden met aan de hoogere overheden voorschriften te hebben gegeven, maken wij dit edict bekend, opdat alle regterlijke ambtenaren daarvan ver wittigd mogen zijn. Ieder uwer heeft talenten; ieder uwer bezit een huis. gezin. Gii behoort nuttige boeken te lezen; gij behoort u zeiven aan ge paste bezigheden over te geven. Waarom wilt gij fabelen gelooven, van grond ontblooten enkel geschikt, om het menscheiijk gemoed te verderven? Waarom wilt gij uit lage winzucht uw ondergang berokkenen? Wij stellen eenen termijn van zes maanden, van heden af te beginnen om de lioeiten af te geven, en dus de straf te voorkomen. Gij zijt nog niet verre op den weg der dwaling gevorderd. Hij, die zich uit eigene bewe. ging aanbiedt, zal wel ontvangen worden. Verbetert dan u zeiven oogen- blikkelijk hebt berouw en doet boete, uit vrees, dat het nur komen zal, waarin gten redmiddel meer mogelijk zal zijn. Indien gij integendeel, na het verloopen van den gestelden termijn, niet het prediken en het belijden dier godsdienst voortgaat, dan zult gij vervolgd en inet gestrengheid gevon- nisd worden. Zullen wij toelaten, dat zich in deze tijden van geluk dwa ling verspreidt „Gii, die vrede geniet, gij behoort waarheid re verkondigen, de dwaling tegen te.gaan, en de godsdienst van de Koningen, onze voorouders, te vol! genzoodat de vreugde en deugd mogen bloeiien. En dat gij deze geluk kige dagen goede onderdanen moogt zijn, wensclien wii zeer. „Taou-Kwang, in het 16de jaar, den 29scen dag van de vierde maan." T U R K Y E. Konstantinopft, den 7 December. Den 3den dezer is de Sultan van Ni. komedie, waar hij het van stapel loopen van een oorlogrvaarntig had bi'ge. woond, in de hoofdstad teruggekeerd. Z. H. heeft de heen en terugreis op eene Oostenriikscbe stoomboot gedaan, hetgeen tot nog toe nooit gehemd was. Z. II. is door een groot aantal personen begeleid geworden, onder welke de twee Keizerlijke Prinsen en de twee schoonzoons des SuUans wsreii.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1