M£S- A0. 1836. LEYDSCHE Ï%**FJL Jps^llf® f tej COURANT. 1 VRIJDAG "gky*: /A cj ii. XE /w DEN listen NOVEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den 24sten November. Wij vernemen met belangstelling, dat de in deze stad wonende Generaal- Majoor J. E. van Gorcum, heden van Z. K. H. den Kroonprins van Pruissen, die onlangs deze stad met een kortstondig bezoek vereerde, een prachtig geschenk heeft ontvangen. Dit nieuw bewijs van hoogschatting en hulde aan de talenten en verdiensten van Zijn Edele, die reeds in vroegere jaren door Engelsche en Fransche eereteekens zijn gehuldigd geworden, zal zon der twijfel met belangstelling door onze landgenooten in't algemeen en bij het leger in 't bijzonder vernomen worden. Men meldt uit 's Gravenhage van den 23sten dezer het volgende: In het begin der volgende week zal Z. K. U. de Prins van Oranje, naar men verzekert, zich naar Soestdijk begeven. De Baron Huyzen van KattendijkeGroot-Hofmaarschalk van Zijne Maj. den Koning, heeft gisteren eene luisterijke soirëe gegeven, welke is ver eerd geworden met de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. den Erfprins van Oranje en Prins Alexander. De keur van de inwoners dezer Residentie was er vereenigd. De heer Carl Maller, eerste Viool - en Concert-meester van Z. K. H. den Hertog van Bronswijk, heeft er zich met grooten bijval doen hooren. Men heeft insgelijks eene nieuwe gelegenheid gehad om het schoone talent te waardeeren van Mevr. Fut una Ia Marinoni, welke met al- gemeene toejuiching begroet is bij een duo van Mercadante, gezongen met hare zuster Mevr. Marinoni Marchand, en in eene Italiaansche Canzonetta van Vacaj. Naar men verneemt zal door de Regering, voor als nog, geene wet worden voorgedragenom het getal der leden van de Algemeene Rekenka mer, voor het tegenwoordige, op vijf te verminderen. Voorloopig zal ech ter de ontstane vacature niet worden vervuld. Men verzekert, dat de Rege ring het getal van leden voldoende beschouwt, om de zaken naar behooren te doen waarnemen, en dat, indien de ondervinding de noodzakelijkheid eener meerdere uitbreiding van dat collegie mogr aantoonenmen nader op dit onderwerp zal terug komen. Aanstaanden Maandag zal het Hof van Assises der provincie Holland (Zuider-Kwartier) zich bezig houden met de zaak van Jacobus Hes, die beschuldigd wordt een moedwiiligen doodslag te hebben begaan. Uit Amsterdam meldt men van den 2j November: Gisteren heeft het Hof van Assises wederom eenen geldsnoeijer veroor deeld tot vijftienjarige tuchthuisstraf, brandmerk en geesseling met den strop om den hals, en deszelfs medepiigtige, eene vrouw, tot io jaren tuchthuis straf en tepronksteliing. In de Middelburgsche Courant leest menonder dagteekening van den ai November het volgende: Zijner Majs. stoomschjp Cerberus, onder bevel van den Kapitein-Luitenant van Frank, is sedert eergisteren onderscheidene malen van Vlissingen ter proefvaart uitgevaren. Aan boord van gepield stoomschip bevindt ziel) de Schout-bij-nacht A. C. Twent, tot bijwoning dier proeftogten, in de vorige week, met 's Konings stoomjagt, te Vlissingen aangekomen. Voorts meldt men nog uit Middelburg van den 21 November: In den morgen van den ïpden dezer, ten half 7 ure, is in de nabijheid van Brouwershaven, eene hofstede, behoorende aan de Wed. C.van de Putte, door den bliksem getroffen, ten gevolge waarvan de schuur geheel is afge brand, doch het woonhuis, door alle activiteit der brandspuiten van Zonne- maire en Brouwershaven, is gelukkig bphouden. Ofschoon deze hofstede voor brandschade is verwaarborgd, is het verlies voor de eigenares zeergroot, daar de gansche oogst, met hooi en stroo, 5koebeesten, 5 kaiveren en twee kaarnhond.en een prooi der vlammen zijn gewórdenzijnde met moeite nog 7 koebeesten gered, daar de vlam, oogenblikkelijk na den slag, reeds ten dake uitsloeg. Wanneer men den loop der bliksemstralen, aan de hoornen zigtbaar, nagaat, is het onbegrijpelijk, dat ook niet het wagenhuis en an dere gebouwen zijn getroffen, welke geheel onbeschadigd zijn gebleven. Men verzekert, zegt een Belgisch dagblad, dat tusschen Rotterdam en Antwerpen eene stoombootdienst onder neutrale vlag zal hersteld worden. Napr zulk e?nen maatregel wordt zeer gewenscht. SPANJE. Berigten over Parijs van den 20 November. Den ioden is in de vergadering der Cortes de wet op de Carlistische woe lingen beraadslaagd. Het eerste artikel, waarbij bepaald werd, dat allen d e van Carlisme verdacht warendadelijk zouden worden van kant gemaakt is met 72 tegen 57 stemmen afgekeurd. Goedgekeurd isdat er een tribunal in elke provincie zou daargesteld worden, om diegenen, die Carl stisch ge zind waren, teoordeelen; als ook het 3de artikel, dat alle formaliteiten van instructie daarbij zullen ophouden. Afgekeurd is het 4de artikeldat de ver oordeelden niet zouden mogen appelleren. - Men weet nog niet wat in plaats van de afgekeurde artikelen zal gesteld worden. Volgens de Revista was te Lorca eene zamenzwenng ten behoeve van Don Carlos uitgebarsten, doch bedwongen. De Nederlandsche Gezant te Madrid, maakt, zegt men, toebereidselen om die stad binnen weinige dagen te verlaten. Gomez, die op Sevilie scheen aan terukken, begeeft zich andermaal naar Cordova. Volgens een rapport van den Generaal Narvaez bevond Gomez zich den 7den te Beslanga, met geforceerde marschen zijnen weg voortzet tende, terwijl de troepen der Koningin hem van nabij vervolgden. f Men verzekert dat San Miguel in de plaats van Rodil tot Opperbevelhebber des legers is benoemd. Don Jose Hidalgo, welke zich vrijwillig belast had om depêches van den Generaal Espinosa in handen van den Generaal Alaix te stellenis door drie Carlisten gedood geworden bij het uitgaan van Villaviciosa. De weduwe van dezen ongelukkige heeft doen berigten, dat zij aan ieder die zijne moor denaren uitlevert dadelijk 12,000realen en daarenboven 4 realen per dag belooft. Een der legitimistische bladen beweert, dat de Generaal Rodil, nu omtrent een maind geledendoor middel van den Generaal Saarsfieid, zijne onderwerping aan Don Carlos had laten aanbiedenonder voorwaarde eener algemeene amnestie, of voor het minst van zijn persoon. De Pretendent had echter geweigerd eene zoodanige beloften te doen, door voorafgaande toe zeggingen geen bewijzen van zwakheid willende geven. Rodil mogt eerst van zijne goede bedoelingen doen blijkendan zou Don Carlos, de wijze vergetende, hoe hij omtrent hem in Portugal gehandeld had, alsmede ziju bloeddorstig gedrag in de Noordelijke provinciën, hem vergiffenis schenken. Berigten over Parijs van denhal November. De Moniteur bevat Het Gouvernement heeft de volgende telegraphische tijdingen van Per- piguan ontvangen i3 November, des avonds. Den 8sten is het garnizoen van Cordova, bij eenen uitval, verrast en aan gevallen door 1500 oproerlingen; hetzelve had ioodooden, waaronder vijf othcieren. De nationale gardes van Bavaluna hebben zich den i3den vereenigd en ver klaard dat zij zonder kleederen en geld bekomen te hebben niet wilden uit trekken. De ruiterij der nationale garde heeft deze volksverzameling ver dreven. Den ïöden hebben 1300 gemobiliseerden gekleed en betaald de stad verlaten. De Generaal Serrans is den isden te veld getrokken'hij heeft verlangd dat Afgevaardigden van de wapenings-Junta daarbij zouden tegenwoordig zijn opdat in alle behoeften der manschap, onder hunne verantwoordelijkheid, zou kennen voorzien worden. Den ióden was Mina niet in staat naar Cette scheep te gaan. Men zegt dat de Carlistische divisie onder bevelen van Garcia naar Cata. lonie marcheert. Verder heeft het Fransche Gouvernement van Bayonneonder dagtee kening van den I7den, 7 ure des avonds, de volgende depêche ontvangen: Den i3den hadden de Carlisten hun vuur tegen Bilbao nog niet geopend, maar de voornaamste buitenwerken bemagtigd;: zij hadden eene brug over de linker-oever der rivier geslagenom er de artillerie te doen overtrekken. Fillareal is nog steeds te Sodupe. Espartero tracht Portugalette te berei ken om door de zee beveiligd te zijn. Gomez was den öden te Mede en Rodil te Zarita. In eenen particulieren brief uit Bayonne van den I/den leest men hec volgende Het fort Desierto nabij Portugalette is den I2den door het garnizoen ont ruimd, gelijk mede het fort Luchana; beide zijn gelegen op den linker-oever van de Nervion; door deze ontruiming verliest het garnizoen van Bilbao des. zelfs gemeenschap met Portugalettedit is alles wat men nopens het beleg van Bilbao weet. PS. Zoo op het oogenblik verneem ik dat de Carlisten den I5den tegen Bilbao een vreesselijk vuur openden en dat men elk uur de bemagtiging van die stad te gemoet ziet. Later postscriptumure. Het garnizoen heeft op den middag van den I5rien dezer eenen uitval gedaan, waarbij de batterijen der belegeraars otn zoo te spreken vernietigd zijn,meer dan 800arbeiders zijn in dezelve gedood. Sanz zouna bijna 2000 man en geheel zijne ruiterij verloren te heb ben, aan het hoofd van 1300 man Biscaye weder ingetrokken en zich mee Fillareal vereenigd hebben. De Spaansche Consul te Bordeaux, Matteo Duroudie had aangekon digd. dat de verschenen Spaansche interest uit de opbrengsten van Cuba zou betaald worden, heeft zijn ontslag gevraagd. In het Madridsche blad el Castellano van den raden leest men: Goede hemel, schenk ons schoenen! Het is uit gebrek aan schoenen ge weest, dat Alaix, na het bij Jadraque geleden nadeel, Gomez niet heefc kunnen bereiken. Uit gebrek aan schoenen is de legerafdeelingdie te Leon stond, in opstand geraakt. Uit gebrek aan schoenen heeft Rodil, zoo hij zegt, niet voort kunnen rukken. Men komt in verzoeking, om zoo doende te gelooven, dat het bij ons leger aan de voeten hapert, en dat daarom de burger-oorlog zoo lang duurt. Het tegendeel is waar: het kwaad zit niec in de voeten, maar in het hoofd. ZWITSERLAND. Blükens berigt uit Bern van den 16 November heeft liet Eedgenootschap- pcü'lt Bewind den volgenden brief aan de verschillende Kantons toegezonden: Het Eedgenootschappelijk Bewind haast zich ter kenhisse van alle de Sta ten des Eedgenootschap te brengen, dat de heer Ambassadeur van Frank rijk, bij hetzelve geaccrediteerd, zich in den namiddag van den 14de!! dezer bii den Voorzitter van het besturend Kanton vervoegd en de officiële verkla ring aan denzelven gegeven heeft, dat het op den 5den dezer door het Eed- genootschappelijk bewind, ingevolge den last van den buitengewonen Land dag, aan den Ambassadeur gerigte antwoord de Regering van den Koning der Frarschen te vreden heeft gesteld, zoodanig, dat de betrekkingen, die voor deti 29 Septemberjl. tusschen Frankrijk en Zwitserland bestonden, her steld zijn geworden. De heer Ambassadeur heeft vervolgens den wensch uitgedrukt, die voor zeker door alle Zwitsers beaamd wordt, dat de vriendschappelijke betrek kingen, dief sedert eeuwen tusschen Frankrijk en het Zwitsersch Eedge nootschap bestaan, voortaan niet meer gestoord, maar integendeel van beide zijden met zorg aangekweekt mogen worden. Bij het doen dezerjmededeeling herhaalt het Eedgenootschappelijk Bewind de betuiging, enz. DUITSCHLAND. De Hoven van Duitschland nemen allen den rouw aan wegens het over lijden van Karei X. Volgers tijdingen uit Keulen is de graan-oogst in Noord-Amerika dit jaar zeer tegen gevallen groote bezendingen komen van denRhij'n afdalen. Onder- tusschen zijn aan den Boven-Rhijn de prijzen van de granen ook naar de hoogte gegaan, zoodanig, dat niet alleen de kooplieden, welke opkoopen kwamen doen voor Holland, genoodzaakt waren met ledige handen af te trek. ken; maar men ook nog in de provincie, van den Boven-Rhijn granen naar Rhijn-Pruissen heeft afgezonden. GROOT-BRITANNIE. Zie hier eenige trekken van heldenmoed der Kaapsche boeren, meestal Nederlanders van afkomst, in den gewoed hebbende oorlog tegen de Kaffers, die in een berigt van den 9 Augustus van de Kaap de Goede Hoop worden opgegeven, en waarvan in ons voorlaatst Nommer is melding gemaakt. In het begin van dezen oorlog werden drie burgers, die zich onvoorzigtig

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1