A0. 1836, LEYDSCHE C O R A N ïi MAANDAG r^Y'£^3 W". i DEN qisten OCTOBER. NEDERLANDEN. Leyden den 3osten October. Men meldt uit's Gravenhage van den aSsten dezer het volgende: Heden avond is Z. K. H. de Prins van Oranje uit Noord-Braband 'in deze Residentie aangekomen. De zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ten «en ure geopend met de lezing en goedkeuring der notulen van het verhan delde in de zittingen met geslotene deuren van Zaturdag den 22sten en van Maandag den 24 October, waarin over het adres, in antwoord op de Troon, rede, gehandeld is, hetzelve met algeineene stemmen (op eene na) is aan. genomen, en naar de Eerste Kamer verzonden. Van deze Kamer is berigt ontvangen dat zij het haar aangeboden adres heeft aangenomen. Vervolgens doet de Commissie, welke belast geweest is, om gezamenlijk met de Com missie der Eerste Kamer, het adres den Koning aan te bieden, verslag. Het. zelve houdt in, dat de-Commissie der Staten-Generaal op de gewone wijze bij Zijne Maj. was ontvangen, en dat, na de aanbieding van het adres door den Voorzitter der Eerste' Kamer, Zijne Maj. op hetzelve had geantwoord: Dat Zijne Maj. met genoegen het adres der Staten-Generaal ontving, als het blijk opleverende van de onderlinge eenstemmigheid; dat Hoogstdezelve dailin de verzekering vond, dat alle pogingen zouden strekken tot bevorde. ring van het welzijn van het lieve Vaderland; en dat Hij hoopte, dat de Al- magtige aan die pogingen zijnen zegen zal hechten." De Commissie wordt voor de door haar volbragte taak bedankt, en wordt besloieh, het adres, alsmede het gedane verslag, te doen.drukken én ronddeelen. Is ingekomen eene missive van de algemeehe rekenkamer, waarbij, inge volge art. 4 der wet van den 21 Junij 1820, houdende instelling van dat Cól- legie, aan de Kamer kennis gegeven wordt van het overlijden van deszelfs medelid, den neer Exrik. De verkiezing van drie Candidaten voor die open gevallene betrekking zal later plaats hebben. Inmiddels rigten zich reeds twee personen, de heeren Meun en Gobius, tot de Kamer, met verzoek, om bij de te doene keuze in aanmerking te mogen komen. Deze requesten zul. len op het bureau der Kamer worden nedergelegd. Zijn ontvangen twee missives van Zijne Maj. den Koning, waarbij, inge volge art. 58 der grondwet, aan de Kamer mededeeling gedaan wordt van twee door de Regering geslotene overeenkomsten, als eene met de Rege. ring van het Vorstendom Lippe, en de andere met die van het Groot-Her togdom Mecklenburg-Schwerinbeide betrekkelijk tot het jus detractus- of het aftogts-regt. Deze overeenkomsten zullen worden gedrukt en rondgedeeld. Zijn ontvangen vijf verzoekschtiftenals t 1°. van het plaatselijk bestiiuk van Worku'm (in Vriesland), betrekkelijk de indeeling des Rijks in regter- lijke arrondissementen en kantons; 2°. van een ingezeten van Rotterdam, nopens zijnen aanslag in het personeel; 3°. van een ingezeten van 's Gra venhage, betrekkelijk de krijgsdienst; 40. van den lieer Kanngs'eserte Am sterdam, houdende bedenkingen wegens het stelsel van accijnsen in ons Rijk; en 50. van een ingezeten van Utrecht, over de belastingen, enz. Alle déze verzoekschriften worden, ter fine van rapport, aan eene Commissie gezon den, welke voor het loopende raar wordt zauipngecr»ld «it J» Hecren- -Kw- vty-Mejan, Binkes, Lemker, van der Star-Busman en Kniphorst. Aan de Kamer wordt hulde gedaan van het geschrift, getiteld: 1ppel de la HoUande a la justice et A la rison de la Grande-Brelagnewaarvan zich als schrijver opgeeft de heer RoxAdjunct-Commies bij het Departement van Justitie. Hetzelve zal in de boekerij der Kamer worden geplaatst. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, zoo wordt de vergadering tot nadere bijeenróejung gescheiden. Naar men verneemt, is thans In d.è afdeelingen der Kamer het onder zoek van de ontwerpen der begrootingswetten afgeloopen. Men verzekert, dat de gemaakte bedenkingen tegen dezelve van gelijken aard zijn, als die, welke in vorige jaren aan de Regering onderworpen zijn geworden, zoodat men het overbodig heeft geoordeeld dezelve op nieuw in het breede te ont vouwen of te ontwikkelen. Die bedenkingen zijn aan de Regering medege. deeld, welke zich met derzelver beantwoording zal bezig houden. In af wachting dat die antwoorden zullen inkomen, en daar er op dit oogenblik geene andere werkzaamheden de tegenwoordigheid der leden vorderen, ver laten vele leden der Kamer deze stad, en zal er ook wel eenigen tijd ver hopen, voordat de Kamer hare Werkzaamheden zal voortzetten. Zijne Exc. de Minister van Bnitenlandsche Zaken heeft heden aan de beide Kamers der Staten-Generaal eene staatkundige mededeeling gedaan. Zulks heeft bij de Tweede Kamer in eene zitting met gesloten deuren plaats gehad. Ruim twee uren heeft deze mededeeling in elke der beide Kamers geduurd. Men verneemt, dat het strikste geheim aan de leden der beide Kamers is opgelegd geworden. Intusscben wil men, dat men zich nog niet spoedig in eene regeling onzer staatkundige geschillen schijnt te zullen mo gen verheugen. Bij de voördragt der begrootingswetten is aan de Staten-Generaal van Regeringswege medegedeeld een staat van de opbrengst der Rijks inkomsten over de vier laatste maanden van 1835, en over de acht eerste maanden van 1836. Daaruit blijkt, dat de grondbelasting in dat tijdvak heeft opgebragt f,8,781,582. S3, het personeel 5,443,333. 33, de patenten f 1,875,000, de inkomende en uitgaande regten 3,452,122. 61, de suiker 282,527.45, de wijn 1,130,306. 54, het zout f 1,528,299. 73L het binnenlandsch gediste- léerd 3,679,132 57L het buitenlandsche gedisteleerd 306,779.43, bier én azijn 404,768. 70}, geslagt 1,548,199. 03J, zeep f 964,221. 27, gemaal ƒ3.013.607. 4°) turf 1,093,899. 29}steenkolen f 427,588. 21, tien per cent collectief-zegel en vervoerbilletcen 1,516,853. 35, indirecte belastin gen, registratie-, zegel-, griffie-,hypotheek- en successie-regten 7,404,892. 63, regt van waarborg op de gouden cn zilveren werken 156,333.69, pos- terijen 1,453,934.05J, loteren ƒ441,927.265, inkomsten der Domeinen van Z, K.H. Prins Frederik der Nederlanden f 190,000, verschillende verkoopin- gen én ontvangsten 551,183. 54L uitkeering uit de geldmiddelen van de OverzeéSche Bezittingen f 3,000,000; te zamen f 48,645,692. 65}. Uit officiële opgaven blijkt, dat 's Rijks inkomsten, over den jare 1835, geraamd waren op 49,101,249.20, doch dat dezelve hebben opgebragt ƒ49,482,491.49zoodat dezelve de raming hebben overtroffen met 374.242. 29. Minder dan de raming hebben opgeleverd.de directe belastingen ƒ466,939.21 ea de accijnsen f 1,943,804.05. Meer dan de raming hebben opgebragt: de registratie enz. en successie-regten 1,521,220.04, de inkomende en uit gaande regten 742,240.04, de posterijen 127,865. 66, het reet van waar borg van gouden en zilverenpverken 55,550.14 de loterij 106,401.39, en deverkcoomgen, buitengewone inkomsten, enz.f231,708.28. beƒ374,242.29, welke de inkomsten over 1835 meer opgebragt hebben, dan waarvoor zij beraamd'warenzullen, in de eerste plaats strekken tot dekking van het fiadeclig slot der dienstjaren 1834 en vroeger, hetwelk op 1 'Janüarij 1835 no» beliep ƒ72.352.39, zoodat er werkelijk op 1 Januari) 1836, een voor delig slot van f 301,885.90 ontstaan is. De nadeelig'e sloten overliet dienst- jr.ar 1834 en vroeger, hadden te zamen beloopen 7,877,206.62.5Welke, grootendeeis, gedekt zijn door de opbrengst van het kapitaalgroot 5,100,000, rentende 5 ten honderd, en ingeschreven in het tweede grootboek des Na tionale Schuld, naar aanleiding der wet van 18 April 1835. Blijkens officiële, aan de Staten-Generaal, van Regeringswege over gelegde staten, bevonden zich, op den isten October jl., in leven: 2303 gepensioneerdeningeschreven in het grootboek 'der gewone pensioenen, te zamen genietende 656,535. 11 gepensioneerden, idem in dat dér voormalige kerkelijke pensioenen, te zamen beloopende - 2,619. 3205 gepensioneerden, idem in dat der buitengewone pensioenen, te zamen trekkende- 821,102. en 243 gepensioneerden, idem in het bijboek van bui. tengewone pensioenen, te zamen genietendè - 101,879. Tè zamen 5762 gepensioneerden, die te zamen trekken f yjj&2,\35. De oudste nog in leven Zijnde persoon, ingeschreven in het grootboek der gewone pensioenen, is kan den jare 1738. In 'den jare 1774 is het grootst getal pé'rsonén, namelijk 74, ingeschreven; in 1778, 64. De oudste nóg in Iqven zijnde personen, ingeschreven in het grootboek der voormalige getierceerde kerkelijke pensioenen, zijn van den jare 1753. De oudste nog in leven zijnde persoon, ingeschreven in het grootboek der gewone pensioenen, is van. den jare 1746. Van de ingeschrevenen is nog het grootste getal, namelijk 131, van den jare 1769, in leven. En de oudste nog in leven zijnde personen, ingeschreven in het bijboek van buitengewone pensioenen, zijn van den jare 1750. Van de ingeschre venen is hog het grootste getal, namelijk 14, van den jare 1774, in leven. Zijne Majesteit de Koning heeft onlangs, bij besluit gewijzigd de tot dusver gevolgde bepalingen, met opzigt tot de bevordering en rangschikking van de Ritmeesters en Luitenants bij het wapen der cavalerie, en tot dac einde vastgesteld, dat de onderscheiding in de benaming van Ritmeester der iste en 2de klasse voortaan niet meer zal gevoerd worden, en mitsdien door de eerste aanstelling tot Ritmeester in het algemeen, zonder onderscheid van wapen, de Onderlinge rangschikking der officieren van dien rang zal worden geregeld en bepaald; wijders dat in het vervolg de oudste Ridmeester bij de verschillende wapenen der cavalerie, onder de benaming van Ritmeester- Commandant, de escadrons zal commanderen, terwijl de bevorderingen voor. taan van aden tot isteh Luitenant, zoo ais tot dusver heeft plaats gehadbij elk Wapen der cavalerie afzonderlijk zal geschieden, doch met bepalingen, dat bij de bevordering tot Ritmeester niet op anciënniteit als ïste Luitenant, maar wel op de oorspronkelijke benoeming tot officier zal worden gelet. T>»j Vijnt» TVTojoeroir ,i$ horjoemd accrCtairS ClCT gG- meente Hazerswonde, Mr. Cornells van der Vlies. Naar men vernèemt is Zijne Exc. de Minister van Justitie voortdurend ongesteld. Naar men verneemt, heeft de Kamer van beschuldiging van het Jloog- gerêgtshof alhier, dezer d&gen bevolen, dat zeven personen, die in Mei jl., 7.00 te Rotterdam als te 's Gravenhage, als verdacht van geldsnoeijing, in hechtenis waren genomen, in vrijheid gesteld zuljen worden. Onder dezelve bevonden zich Bircau eti kVijnandsdie in het afgeloopen jaar, wegens de zelfde bes'clluldiging, v'oor het Hof van Assises van Zuid-Holland teregt had den gestaan, doch alstoen door hetzelve vrijgesproken waren. In deze Residentie is overleden de heer S.Boas, Ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw en Iloofd-Commies bij de Staats-Secretarij; eéh man, die eene lange réeks van jaren den Koning en het Vaderland met ijver en tróuw gediend heeft. Uit Amsterdam meldt men van den 28 October: In den afgeloopen nacht, omstreeks twee ure, is er brand ontstaan in een gebouw, genaamd Asnicitiastaande in de Piantagie, Muidergracht. Tj:n drie uwe was men den brand meester, en ten 4 ure was dezelve geblusclu. Drie brandspuiten zijn in werking geweest, en het gebouw is omtrent uit gebrand. De goéde orde is in niets gestoord en verdere ongelukken hebben er niet plaats gehad. Van den Helder wordt van den 27 October geschreven, dat op Tessel twee Engelsche schepen zijn gestrand, als ook een op Ameland. Men sChrijft uit de provincie Zeeland van den 25 October: De Generaal-Majoor van Hoof, van de generale directie der genie, bene- vens de Kapitein ter zee van den Bosch, Adjudant van Z. Kt H. den Ad, miraal-Generaal, zijn gisteren avond te Vlisjingen aangekomen en zullen zich naar de Schelde begeven, ten einde de nieuw aangelegde versterkingen te Breskens, Neuzen, Ellewoutsdijkenz., in oogenschouw te nemen. Den 21 October jl. vond men op het erf van een onlangs afgebroken huis, op den hoek van de Boogaardstraat en Balans, te Middelburg, hec lijkje van een pas geboren kind, geheel naakt; de indruk, die deze verschrik kelijke omstandigheid te weeg bragt, was ontzettend. Zekere Jacoba Key dienstmaagd, van deze onnatuurlijke daad verdacht, is in verzekerde bewa ring genomen; men verneemt, dat deze jeugdige ongelukkige hare misdaad reeds heeft bekend. T U R K Y E. Konstantinopei. den 4 October. Er heeft hier wederom eene merkbare verandering in den diplomatieken invloed plaats gehad. Het is namelijk ge bleken, dat er ten opzigte van de zaak van Churchill groot verschil van ge. voelen heeft geheerscht, tusschen hosAPomonby cn het Britsche Ministerie; het'welk geenszins Zoo ver had willen gaanals genoemde Gezant op eigen gezag en tegen den last zijner Regering heeft goedgevonden: Vertragingen van renboden en depeches vermeerderden de verwarring, terwijl*Lord Pon- sonby steeds de bevelen zijner Regering vooruitliepzoodat .het te laat waj derzelver gematigde instnictfen op te volgen, als deze aankwamen. De Porre gaf toe de Reis Effenoi werd afgezet en door een ander vervangen, die aap den Britschèir Gezant aangenamer was. De zaak kor. reeds als afgedaan bé-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1