A°. 1836. LEYDSCHE gjg| C O U R A N T„ WOENSDAG i ii DEN iaden OCTOBER. NEDERLANDEN. Leyden den uden October. De Breslansche Hoogleeraar Hoffman van Fallerslebendie zich door zijne Horae Belgicae en andere geschriften zoo verdienstelijk maakt bij onze oud-Nederdnitsche Letteren, heeft zich weder eenigen tijd in ons tnidden opgehouden, en zijne billijke aanspraak op de achting en erkente lijkheid der Nederduitsche Taalbeoefenaars, kan het zijn, nog vermeerderd. Onder de vruchten dar ijverige navorschingen, die hij alhier deed, mogen wij met name tellen: Een tot hiertoe onbekend en ongebruikt Nederduitsch Handschrift van den Saxenspiegel uil de XIF de Eeuw, waarschijnlijk de oud ste van alle de tot hiertoe bekende. Verder, een volgorde van oud Saxische Glossen, tot hiertoe geheel onbekend, uit de IXde Eeuw. Eindelijk, een Perka menten-Handschrift, inhoudende: Registra bonorum et rcdituum EpiscopiVra- tislaviensis. Wij doen hulde aan de Regering, die zulke voortreffelijke Geleerden in staat stelt, ook buitenlands hunne wetenschap te verrijken, en vleijen ons tevens, dat de Heer Hoffman gunstig getuigenis moge geven van de dienstvaardige wijze, waarop men alhier getracht heeft, zijne wenschen voor te komen, en zijn verblijf nuttig en aangenaam te maken. Ingevolge art. 97 der grondwet, zal de Vergadering der Staten-Generaal, op aanstaanden Maandag den ïpóers Octobet, door Z. M. den Koning, met de gebruikelijke plegtigheden worden geopend. Wij achten het thans niet onbelangrijk, hier de lijst der leden te laten vol gen waaruit beide de Kamers in derzelver op handen zijnde zitting zullen zijn zamengesteld: EERSTE KAMER. 24 Leden. W. F. Graaf van Reede. F. W. Baron Sloet tot Warmeloo. Jhr. F. A. Steengracht van Oosterland. G. J. Baron vanBrienen van deGroote Lindt. F. A. Graaf van der Goltz. F. G. Baron van Lijnden van Hemmen, jhr. J. W. Dedel. A. W. Baron van Pallandt van Beerse. Jhr. H. B. Martini. F. C. Graaf van Heerdt tot Eversberg. Mr. J. P. van Wickevoort Crommelin. A. van Gennep. Jhr. W. G. van de PollSenior. TWEEDE KAMER. 55 Leden. Jaren van j\j00RD_j}RABAND aftreding. 1837 J. D. Baron van Ttiijll van Se- rooskerken van Heeze en Leende. Mr. R. P. Romme. 1838 jhr. E. P. de la Court. Mr. J. L. A. Luijben. Mr. J. B. H. van den Mortel. 1839 Mr. P. A. van Meeuwen. Mr. A. J. Ingenhousz. Gelderland. 1837 W.A.Baron Schimmelpenninck. van der Oije van de Poll. J. A. C. Baron van Nagell tot Ampsen. 1838 E. W. van Dam van Isselt. Mr. W. L. F. C. van Rappard. 1839 Mr. J. Weerts. Mr. H. J. Dijckmeester. Holland. 1837 Jhr. D. F. van Alphen. Jhr. P. S. Dedel. Mr. G. W. Verweij-Mejan. Mr. T. C. de Bordes. Mr. L. C. Luzac. Mr. W. A. Hoijnck van Pa- pendrecht. Mr. W. B. Donker-Curtius van Tienhoven. Mr. J. Corver-Hooft. 1838 Jhr. A. Warin. Jhr. H. Backer. Mr. j. H. van Reenen. Jhr. G.Beelaerts van Blokland, - Jhr. G. Clifford. Jhr. M. W. de Jonge. Mr. J. Op den Hooff. 1839 Mr. W. J. Junius van Hemert. J.J. H. van)Wickevoort Crom J. C. Graaf van Bijlandt. Jhr. G. Fontein Verschuir. Jhr. J. Jarges. Jhr. J. H. van Lijnden van Lunenburg. Mr. A. G. Verheijen. L. Graaf vati Limburg Stirum. Jhr. G. G. Clifford: Mr. P. Tommo Sijpkens. Mr. C. G. Bijleveld. Jhr. F. M. Lijcklama ii Nijeholt. J. G. Baron de Meij van Streefkerk. Griffier: Jhr. E. van Weede van Dijk veld. Holland. Jaren van aftreding. 1839 F. C. W. Druijvesteijn. Mr. F. Frets. H. Baron Collot d'Escuryvan Heinenoord. Mr. D. Hooft, Iz. Jhr. O. Repelaer van Mole naarsgraaf. Zeeland. 1837 Jhr. P. J. Boddaert. 1838 J. Snouck Hurgronje. 1839 Mr. J. G. Hinlopen. Utrecht. 1837 W. R. Baron van Tuijll van Serooskerken van Coelhorst. 1838 Mr. H. M. H. J. van Asch van Wijck. 1839 J. van den Velden. Vriesland. 1837 S.vanWelderen Baron Rengers. Mr. T. S. Tromp. 1838 Mr. J. Cats, Epz. Mr. P. D. Baron van Sijtzama. 1839 C. Binkes. Overijssel. R. S. van der Gronden. W. A. Vijfhuis. F. Lemker. A. Sandberg. Groningen. 1837 Mr- J. Gockinga. Mr. W. J. Quintus. 1838 Jhr. O. van Swinderen. 1839 Mr. Star Busman. Drenthe. 1838 Mr. G. Kniphorst. Griffier: J. L. W. Baron de Geer. 1837 Mr. 1838 Mr. 1839 Mr. Mr. melin. Men meldt nit's Gravenhage van den 10 October: Z. K. H. de Grootvorst Michael van Rusland begeeft zich morgen, naar men verneemt, voor een paar dagen naar Amsterdam, en zal eerst op het einde dezer of in het begin der volgende week naar Londen vertrekken. Z. K. H. Prins Frederik Hendrik zal, zoodra het fregat Bellona in gereed, heid zal zijnnaar de Oost vertrekken. Ingevolge de bevelen van H. K. H. Mevrouw de Prinse3 Frederik der "Nederlanden, heeft de heer P. H. Graaf van Limburg Stirum, Kamerheer -van H. K. H., bekend gemaakt, dat H. K. H., op Donderdag den 13 Octo- ber des namiddagsten 3 ure, de heerenzal ontvangen, die aan Hoogstdezelve voorgesteld zijn. Naar men verneemt heeft Zijne Maj., bij besluit, verschillende grati ficatiën vetleend aan onderscheiden plaatselijke besturen en particulieren in de provincie Noord-Brabandter vergoeding van de schade, welke aan wo ningen en gebouwen is toegebragt, geduftixh^len tijd dat deze in 1830 toe 1832 door de troepen van het leger te velde £heel of gedeeltelijk zijii ue- zet geweest. Tot Directeuren van de Nederlandsche Bank zijn benoemd, de héeren J. van Feghen en J. Luden, te Amsterdam, laaistgemeide in plaats van wyien Jonkh. Mr.Huydecoper van Maarseveen. a— Uit 'Harderwijk wordt van den 8 October geschreven: Op morgen zal van hier te water naar Ilellevoetsluis vertrekken een de tachement sterk 120 onder-officieren en manschappen, onder bevel van den 2den Luitenant Schimpf, vergezeld van den 2den Luitenant Froije en den officier van gezondheid der 3de klasse Sadowski, bestemd ora met het schip Koopman naar Java te worden overgevoerd. O O S T - I N D I E. De thans ontvangen Javasche courant van den 28 Mei maakt het, door ons reeds vermeld, besluit bekend, van den Gouverneur-Generaal de Eerens omtrent het verhoogde regt van invoer van in en buitenlandsclie katoenen en wollen goederen. Verder leest men nog in eene andere courant het volgende: Batavia den 15 April. Uit de afdeeling Lebak, in de residentie Bantam, is ons het volgend berigt toegekomen, van een voor weinige dagen plaats gehad hebbend treurig ongeval Drie broeders, inwooners dier afdeeling, begaven zich met nog drie andere Javanen, in een nabij gelegen bosch, ten einfle jonge bamboes en vruchten te zoeken. Hiermede bezig, werd, de jongste der broeders eensklaps door een tijger besprongen, en oogenblikkelijk verscheurd; het ondier, verschrikt: door het geschreeuw der overige inlanders, liet zijne prooi los, en verwij derde zich, waarop de beide broeders den zieltoogende opnamen, en zich gereed maakten, hem naar huis te dragen. Naauwelijks echter hadden zij zich eenige schreden verwijderd of de tijger, die intusschen weder genaderd was, zich zijne prooi ziende ontvoeren, viel den tweeden broeder aan, en bragt hem insgelijks om het leven. Vol schrik en angst namen nu de over geblevenen de vlugt, en eerst den volgenden dag werden de beide slagtoffers de een half verscheurd, en de andere door eenen beet in den nek van hec leven beroofdteruggevonden. RUSLAND. Volgens berigt uit Petersburg was de gezondheids-toestand des Keizers derwijze verbeterd, dat Z. M. op den 2osten September de terugreis uic Tschembar heeft kunnen ondernemen en dagelijks voortzetten, zonder dat de beenbreuk in het minst daardoor leed; den eösten was de Keizer te Moskau en in den ochtend van 29 September te Zarskojeselo (een paleis nabij Peters burg) aangekomen. Het gebroken sleutelbeen is zoo hecht zamengegroeid. dat bijna geen spoor der wond is overgebleven en mitsdien geene verdere bulletins zullen worden uitgegeven. SPANJE. Berigten over Parijs van den 7 October. Uit Madrid wordt van 28 September geschreven, dat het leger zijne geest drift behoudt, en hulp in geld en levensmiddelen aan hetzelve gezonden wor den. De soldaat was meer dan ooit gezind om het absolutismus te bevechten. Het Poriugesche Gouvernement heeft aan eene afdeeling, welke reeds den weg naar Portugal was ingeslagen bevel gegeven, 0111 op het oorlogs- tooneel weder te keeren en meer dadelijk met den roem der Spaansche wa. peren mede te werken. De verkiezingen van kiezers, die de leden der Cortes moeten verkie zen, is den aósten te Madrid in rust afgeloopen. Uit Madrid meldt men van den 29 September, dat Don Carlos in plaats van op de hoofdstad aan te rukkenwederom van plan zou wezen om Bil bao te belegeren. Er ziin nog gunstige tijdingen uit Madrid van den 3ostenDe Generaal Kalden heeft op aannadering van Gomez Carthagena verlaten aan .het hoofd van 5000 vrijwilligers, en heeft zich ter dispositie van den Minister van Oorlog gesteld. Deze nieuwe strijdmagt dekt Andalusie voor allen overval. De Consul van Spanje te Bayonnewelke van Parijs gekomen is om eene finantfiele operatie, heeft dezen nacht eenen renbode van Madrid gezonden en heden eenen anderen. Men gelooft dat hij in zijne zending geslaagd is. Men verzekertdat de heer Campuiano van Madrid en de grenzen gunstige tijdingen ontvangen heeft. Berigten over Parijs van den 8 October. Brieven van Madrid van den isten October melden, dat de rust in de hoofdstad voortduurt. Uit Logrono wordt van 26 September geschreven, dat men aldaar ver nomen heeft, dat KUlareal met 12 bataljons en 4 escadrons bij Losa was voorbij getrokken zich op Burgos rigtende. De Generaal van het linker- leger had even tijd gehad om zich terug re trekken. Aan Villareal zou weder het opperbevel ontnomen en hetzelve aan Eguya wedergegeven Zijn. Ook zou Erro uit het Ministerie gegaan wezen. Villareal is de Ebro digt bij haren oorsprong Overgetrokken. Zijn voornemen ligt in een diep duister, men weet nog niet of zijn voornemen is op Madrid te marschefen, of wel de expeditie van Gomez in de Asiurien te verniéuwen. Gomez wordt levendig vervolgd; hij was bij Jean "een der vier hoofd steden van Andalusie, van waar hij met verlies is teruggeslagen. Zoo be rigten brieven uit Madrid van den eden. ZWITSERLAND. Het dagblad Helvetie, bevat in zijn nommer van 4 October het volgende: YVij hebben eerder gemeld, dat het Directorium aan den Zwitserschen Zaakgelastigde te Parijs bevel had gegeven, om alle betrekking met het Fransch Gouvernement af te breken. De Staatsraad had er het voorstel roe gedaan, hetgeen het Vorort niet bekrachtigd heeft; dit laatste heeft besloten dat, inachtgenomen zijnde de nadering van de vergadering van den Landdag, het aan denzelven toekwam om het initiatief te neinen, en dat daarom onze Zaakgelastigde zich mpest vergenoegenom ten aanzien van het Fransch Ministerie te handelen, zoo als dit met hem handelde. Zonder dit besluit van zwakheid te willen beschuldigen, gelooven wij, dat men hetzelve ten minste kan ontleend achten van eene al te gtoote en ontijdige voorzichtigheid,

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1