A°. 1836. L E Y D S II E COUR A IN T. WOENSDAG »»r- v_* »s 1 va£, i A. 'ca - y 6UIB.1 V a GLV^O-v DEN a isten SEPTEMBER. NEDERLANDEN.. Leyden den 2osten September. Men schrijft uit's Gravenhage van heden den 2osten dezer het volgende: Naar men verzekert, heeft de Graaf Schimmelpenninck, Secretaris van Staat, ten gevolge van den staat zijner gezondheid, zijn ontslag uit die betrekking genomen, en zullen zijne werkzaamheden, naar men wil, voorloopig door den heer va» Doorn, Minister van Buitenlandsche Zaken, worden waargenomen. Zijne Maj. de Koning heeft bij besluit van den i^den dezer, N°. 109, wederom eenige benoemingen bij het leger gedaan. Ook heeft Hoogstdezelve twee besluiten afgevaardigd, van den 8sten en en 9den dezer, het een, waarbij de recherche-vaartuigen worden vrijgesteld van de betaling van het binnen-vuur, ton-en bakengelden het ander, waar. bij het expeditie-kantoor te Losser, provincie Overijsselwordt ingetrokken. Bij besluit van den 7den dezer, heeft het Zijne Maj. behaagd, de te genwoordige Collegien van Regenten over de gevangenissen te Zutphen Nijmegen enTiel, onder betuiging van Hoogstdeszelfs tevredenheid, wegens de door dezelve bewezene diensten, te ontbinden, en in derzelver plaats nieuwe Collegien te benoemen. Bij Koninglijk besluit is bepaald, dat, met behoud van de verpligting tot het gebruik van zegel voor de certificaten, welke, volgens de voorschrif ten van het Departement van Oorlog, door leveranciers of aannemers van gebreide wollen sokken, slaapmutsen, enz., ten dienste van het leger, tel ken reize moeten worden overgelegd, ten bewijze, dat genoemde voorwer pen niet door werktuigenmaar door minvermogende ingezetenen zijn ver vaardigd, voortaan niet verder aan de formaliteiten van registratie zullen worg den onderworpen. Bij Koninglijk besluit van den 21 Augustus jl., is artikel 4 der instruc tie voor de Hennepbossers in Holland, door het navolgende aangevuld: Zij zullen, 11a deze hunne verrigtingenaan den eigenaar een certificaat ter hand stellen, houdende het getal bossen van elke soort, door hen, vol gens hunne instructie gebost, hetwelk den eigenaar tot bewijs zal strekken bij de weging, en door den waagmeester zal worden afgeteekend. Bij Koninglijk besluit van den 26 Augustus jl., is het eerste gedeelte van artikel 9 van het, bij Zijner Majs. besluit van den 10 April 1822N°. 14, goedgekeurde reglement op de paardenfokkerij in Holland, door de navol gende bepaling vervangen: leder afgekeurde hengst zal moeten gesneden worden binnen veertien da gen, na de gedane afkeuring, op eene boete van 25. Deze geldboete zal verbeurd worden door dengenen, die den hengst ter keuring heeft aangebo den of doen aanbieden, indien hij in gebreke blijft binnen drie dagen na het verloopen van den voornoemden termijn, aan de Commissie van Landbouw, onder welke hij behoort, ten genoege van dezelve Commissie, te doen blij ken, dat de hengst binnen het voorschreven tijdperk werkelijk gesneden is. Bij eene aanschrijving van Z. Exc. den Gouverneur van Zuid-Holland, zijn de plaatselijke Besturen uitgenoodigd geworden, om 's Konings besluie van 17 Augustus 11., nopens de inlijving, bij de mobiele corpsen, van de minschappen, behoorende tot de ister. ban der schutterijen, welke bij de ligting van 1836 in de verschillende gemeenten voor de schutterlijke dienst reeds zijn of nog zullen worden aangewezenaan de belanghebbende schut ters mede te deelen, en aan lien, die verlangen mogten zich te doen ver vangen, tevens kennis te geven, dat daartoe op eiken Vrijdag, des middags ten 12 ure, aan het locaal van het Provinciaal Gouvernement in deze Re sidentie, de gelegenheid bestaat, mits daarvan vooraf, door de tusschen. komst der plaatselijke Besturen, aan den Gouverneur kennis gegeven worde. Bij eene circulaire aanschrijving zijn de Gouverneurs aangeschreven om orders te stellen dat de leerlooijers, vrijdom genietende van de belas ting op het zont, ten behoeve hunner trafieken, in het vervolg, genoemd zout niet meer vermengen met zand of andere speclen, maar dat, voor zoo ver zij, bij den inslag van dat artikel, het zout niet mogen verlangen te besproeijen met afkooksel van gentiaan-wortelzoo als zulks bij eene vroe gere beschikking der Administratie van 31 Mei 1830 is bepaald, zij gehou den zullen zijn elke honderd pond zout te vermengen met vijf pond snuif, of gemalen afval van tabakstelen. De Assises in de provincie Holland Zuider-Kwartier, voor het vierde vierendeeljaars van den jare 1836, zullen alhier geopend worden op Maandag den 7 November eerstkomenden, des morgens ten 10 ure; en zijn benoemd, om die te presideren, de heer Mr. Hendrik van der Burgh, President in het Hoog-Geregtshof, en tot verdere Regters de heeren en Msr. Hugo Gevers Jonkh. Marinus Willem de JongeJoannes Henricus Huygens, en Christiaan Ja cobus Scholten van Oud-Haarlem, alle Raden in hetzelve Hof. Dezer dagen is alhier, van eene reize buiten 's lands, teruggekeerd de Graaf ilopeusSecretaris van de Legatie van Rusland, benevens de Majoor ff. C. W. Senn van Basel. Men schrijft uit Zierikzee van den 15 September: Heden is het trenrige berigt ontvangen, dat de eenige van hier varende vischhoeker, genaamd de Kroonprins, toebehoorende aan de reederij van de heeren Le Sage ten Broek en Comp., den 12 Augustus 11., op de kust van IJsland, door eenen hevigen orkaan op de klippen is geworpen en geheel verongelukt; de equipagie is gelukkig gered. O O S T - I N D I E. Laatstelijk is voor Java gearresteerd geworden een reglement voor het civiel weduwe en weezen-fonds in Nederlandsch-Indiewaarbij, onder an deren, is bepaald, dat dit fonds, bijeengebragt om aan de weduwen en kin deren van overleden deelgenooten aan hetzelveeenen onderstand te verze keren onder de bijzondere bescherming van het Gouvernement staatdat het deelgenootschap aan dit fonds alleen verkrijgbaar is voor ambtenaren en anderenvoor zoo ver dezelve Europeanen of daarmede gelijk staande per. sonen zijnen dat de contributie ten behoeve van het fonds loopt over alle bezoldigingen, zoo vast als wisselvalligenwelke zoo wel gezamenlijk, als afzonderlijk, des maands, dertig gulden of meer bedragenen tot belooning Strekken van burgerlijke diensten of verrigtingen, hetzij, die bezoldigingen genoten worden door burgerlijke ambtenaren, in den eigenlijken zin van het woord, dan wel door militairen, tijdelijk met civiele functien belast; door officieren bii de schutterijendoor Leeraren bij de onderscheidene Christelijke gezindhedendoor vrouwen met eenig ambt belast; of eindelijk door geëm- ploileerdeti bij het militair departementwelke als zoodanig niet contribueren aan het weduwen- en weezen-fonds voor de officieren der Indische land- magt. Aan het fonds zijn wijders contribuabel de officieren en kadets der koloniale marine alle gepensioneerde ambtenaren en kolonialen zee-officie ren, de zee-lieden in 's lands burgerlijke dienst en voorts alle Advocaten Procureurs, Notarissen en Translateursop hoog gezag aangesteld. De con tributie loopt alsmede over alle wachtgelden, in acciviteits of verlofs-tracte. ment, mitsgaders over de pensioenen door de bedoelde fpersonen genoten wordende, voor zoo ver die inkomsten, namelijk, niet onderhevig zijn aan eene contributie ten beboeve van het militair weduwen- en weezen-fonds voor het. tegenwoordige, en zoo lang daaromtrent niet anders wordt beschikt bedraagt de contributie 5 pCt. De weduwen der deelgenooten aan het fonds' hetzij in, hetzij buiten actieve dienst overleden, hebben, onverschillig of zij hetzelve in Indie, dan wel in Nederland verteren, aanspraak op eenmaande- lijksch pensioen uit hetzelveberekend naar de hoegrootheid van het inko- men|, waarover door den overledenein de laatst door hem bekleedde actieve dienst, is gecontribueerd. R U S L A"N D. Nadat Z. M. de Keizer eene wapenschouwing over de troepen te Moskau gehouden hadis hij onverwachts naar Nieuw-Novogoröd vertrokken en al daar met de grootste geestdrift ontvangen. Van daar afgereisd is Z. M. den eersten September met eene stoomboot te Kazan aangekomen. Op het voorstel van den Gouverneur-Generaal der provinciën van den Kaukasus, Georgie en de Kaukasische provinciën, heeft Z. M. de Keizer den aanleg eener drukkerij te Tiphis en het uitgeven van eene courant, onder den titel: Trans-Kaukasische Courant, goedgekeurd. PORTUGAL. Lissabon den 10 September. Hetgeen men reeds ten aanzien van dat land Voorspeld had, is gebeurd, de constitutie van 1820 is te Lissabon uitgeroepen en door de Koningin goedgekeurd en bezworen. De dadelijke aanleiding schijnt deze geweest te zijn. Ondencheidene burgers te Lissabon, tot de nationale garde behoorende hadden zich den pden naar de Taag begeven, om de te Oporto verkozene leden der Cortes te ontvangen. Deze leden waren als groote liberalen be. kend. Toen zij daar vergaderd waren, werden kreten aangeheven, dat de constitutie van 1820 moest aangenomen en het Ministerie Carvalho onverge- worpen worden. Met ontstuimigheid trokken zij de stad door, de troep werd langzamerhand aanmerkelijk vergroot, de soldaten tegen dezelve afgezonden, maakte met hen gemeene zaak en zoo ging het naar het paleis der Koningin. De sommatie werd gedaan en de Koningin koos dadelijk partijom het volk genoegen te geven, en de constitutie toe te staan, welke door haar dan ook den volgenden dag plegtig is bezworen geworden. De Ministers zijn dadelijk gevlugt, gelijk sommige meenen, zijn zij in het paleis verborgen, maar zullen wel gelegenheid hebben, om naar Engeland te ontsnappen. De Burggraaf Sa de Bandeira, en de Graaf de Lumiareszijn met de zamenstelling van een nieuw Kabinet belast. Eerstgenoemde heeft dadelijk in de nieuwsbladen een berigt doen plaatsen, waarin het heet, dat het nieuwe Bestuur alle middelen zal aanwenden, om het lands crediet te handhaven, en de aangegane leeningen te eerbiedigen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 16 September, De tijdingen van Madrid van den pden, geven omtrent het, in onze vorige gemeldete Parijs verspreidde geruchtvan de inneming van Madrid door de Carlistenniet eenig berigt. Integendeel schrijft men van daar, dat alles in rust was. De voormalige Zaakgelastigde te Weenende heer Agui/ar, was als Ambassadeur te Londen benoemd. De officiële courant van Madrid bevat eene verdediging tegen de Fran, sche bladen, welke gemeld hadden, dat de Regering van de willekeur der soldaten in de hoofdstad afhangt en dat dezelve alles moest toestaan, wat de laatsten vorderden. Dat blad verklaart, dat hier aan geen woord waar heid is, en dat de beweging, welke onlangs onder de militairen had plaats gehad, ter gelegenheiddat zij beter brood verlangden, allezins gegrond was; want dat, door het bedrog der leveranciers, zulk slecht brood was uit gedeeld geworden, dat honden zelfs het niet eten wilden. Omdat toen geen ander brood voorhanden washad men hun wit brood moeten geven. Dé Gazette eindigt met deze woorden: Wij raden de Fransche bladen om hunne kolommen niet met verdichtingen, die zoo onbeschaamd zijn, te vullen; het is gemakkelijk dezelve te weder leggen, en die bladen kunnen tot welverdiend antwoord ontvangen, dat huu geschrijf leugenachtig is.i De opvolger van Espartero, Alaixheeft wederom een legerberigt aan den Minister gezonden, van 4 September, waaruit blijkt, dat hij, even als zijn voorganger, nog dapper aan het vervolgen van Gomez was. Hij had evenwel voor zijne troepen uit Madrid 700 paar schoenen, 4oohembden, 400 lakensche broeken, 1500 capotten en 20,000 realen ontvangen. Men verzekertdat een gezelschap bankiers aan het Gouvernement 45 millioen realen geleend heeft, tegen bons op de schatkist. Verscheiden sociëteiten hadden aanbiedingen gedaan voor de uitrusting der troepen. De Generaal Rodil, voorzien van de noodige fondsen, zou gereed wezen, om naar het leger te vertrekken. De Revista meldt, dat het Ministerie eenige verandering in zijn perso neel zal ondergaanen dat eenige moedige en goed onderrigte jonge lieden er een deel van zullen uitmaken, die den gang der zaken tot bestendiging van den troon en den zegepraal van de vrije zaak zullen leiden. Het blijkt, dat Manso, die door Gomez verslagen is, met een aantal officieren in de magt der laatsten is. De Engelsche Generaal Evans heeft wederom eenen mislukten aanval op de Carlisten gedaan; hiervan wordt het volgende medegedeeld: Na alle beschikkingen genomen te hebben, heeft de Generaal Evans, be gunstigd door het vuur van eene talrijke artillerie, de Carlistische linie dert 9den aangetast, en wel op drie onderscheidene punten. Zijn voornaam plan was, om zich van de hoogte van Amezagana meester te maken, waartegen hii het grootste gedeelte van zijne strijdmagt en ligte artillerie gevoerd hadj Zijne troepen zijn terstond tot Lasarte voortgetrokken, op een kwartieruurs afstand van Umieta, op den grooten weg; maar toen twee bataljona van de

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1