rietêït van Eigendom van Ejjerland, en den 21 Aprft 1835 de bedijking van ruim 3000 bunders cn het maken van ttvee sluizen doen aanvangen. De dijk, ter lengte van omstreeks 2} uur, benevens de sluizen waren in de maand September daaraanvolgende geheel voltooidzoodat daaraan 5 maanden tijds besteed zijn. Na de indijking, is de indeeling va* den polder spoedig be gonnen en ras voltooid, zoodat dezelve thans regelmatig, door wegen in sec tiën van omtrent 200 bunders en door slooten, in percelen van 20 bunders is verdeeld. Van het graven eens kanaals naar het Oude Schild is geene kwestie hoege. naamd, en evenmin zijn er tot heden toe plannen tot het bouwen van ker. kenmaar er worden de vereischtc pogingen aangewend tot het verkrijgen van eenen onderwijzer, daar de bevolking, vroeger welligt geen 20 perso. nen bedragende, thans tusschen de 6 k 700 zielen telt. Bij het Eijerlandshuis, eene der vroeger bestaan hebbende hoeven, is niets gebouwd; maar het nieuwe dorp wordt aangelegd aan de zoogenaamde Roggekreek, ten noordwesten van Eijerland, ter plaatse waar de lossing ge schiedt: daar vindt men thans reeds een gebouwdienende tot winkel en logement, een groot houten gebouw, met pannen gedekt, voor twaalf huis gezinpen, een groot steenen-magazijn met woning, een wagenmakerswinkel en woning, eene smederij en huis, bakkerij en huis, nog vier a vijfhuizen, en eenige gebouwen, en het is te verwachten, dat het dorp spoedig in uit gestrektheid zal toenemen. De verder sedert de indijking geplaatste gebou wen, béstaan hoofdzakelijk in provisionele bouwhoeven van hout, die nader hand door steencn hoeven zullen worden vervangen, zooals er werkelijk thans twee reeds bijna voltooid zijn. De arbeiders wonen voor het grootste gedeelte nog in rieten keeten, maar achtervolgens worden ook voor deze steenen huisjes geplaatst. Er zijn thans ruim 1100 bunders in cultuur gebragt; een groot gedeelte der gronden van Eijerland schijnt zeer geschikt voor alle soorten van gewas: de granen, welke reeds zijn verzameld, zijn uitnemend, en voor het grootste gedeelte is er thans winterltoolzaad gezaaid; men beproeft ook de meekrap teelt, en die schijnt naar wensch te zullen slagen. Er zijn ruim 4,600 schapen, en dit getal zal spoedig aanmerkelijk vermeer deren; omtrent 150 stuks rundvee wordt in de nabijheid van het Eijerlands huis geweid. De geheele ontginning en bebouwing geschiedt voor rekening der geza menlijke eigenaren. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 7 September: Thans kan men met zekerheid melden, dat op den uden dezer, het leger kamp bij Reyen zal opbreken, de troepen hunne vorige standplaatsen we derom bezetten en dat wij alzoo andermaal het genoegen zullen genieten de 17de afdeeling infanterie binnen onze vesting garnizoen te zien houden. De plaatsingen van het hoofdkwartier, de hoofdkwartieren der divisien infanterie en brigades is als volgt: Tilburg: het hoofdkwartier van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk, Op- perbelhebber van het leger, met den algemeenen staf. Breda: iste divisie inf., Z. Exc. de Luitenant-Generaal Baron van Geen, Breda: iste brigade, de Generaal-Majoor Schuurman. Prinsenhage: 2de brigade, de Generaal-Majoor Favauge. Boxtel: 2de divisie infanterie, Z. H. Bernhard Hertog van Saksen-IVtimar. Hilvoirt: tste brigade, de Generaal-Majoor des Tombes. Nijmegen: ode brigade, de Colonel Baron von Onadt. Nijmegen: 3de divisie infanterie, Z. Exc. de Luitenant-Generaal Meijer. Utrecht: iste brigade, de Generaal-Majoor Sioecker. Gorinchem: 2de brigade, de Generaal-Majoor Sprenger. Uit Breda meldt men van den 7 September het volgende: De op heden bepaalde groote wapenschouwing door Zijne Blaj., over de troepen in het kamp van Reyen, met de brigade ligte kavallerie en een aan tal batterijen vereenigd, heeft geen vooregang gehad. Daarentegen hebben de troepen, die zicli in het kamp bevinden, met de veld-batterij N°. 6, die tot de iste divisie behoort, dezen morgen eene groom militaire wande ling gemaakt en zijn daarbij door onze stad getrokken. De beide Prinsen, oudste Zonen van Z. K. H. den Prins van Oranje, bevonden zich aan het hoofd der beide door Hoogstdezelve gecommandeerd wordende gedeelten van de afdeeling grenadiers. Men meldt van 's Gravenland van den 8 September, dat de oudste Zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, als ook de Prinses Sophia, laatst leden Woensdag de bnitenplaats Trompenburg, aan den heer van Bommel toe- beboorende, bezocht hebben. De Comtitutionnel des Flandres geeft het volgend verhaal, hetwelk op den 28 Augustus 11. op de grenzen van Zeeuwsch-VIaanderen zou hebben plaats gehad: Zeven Hollandsche soldaten, te Philippine gestationeerd, hadden zich on. voorzigtig op Belgisch grondgebied begeven, ten einde zich te vermaken op de kermis van het nabij gelegen Assenede; door een aantel Beigicche militairen, die te Bouchante gecantonneerd lagen, herkend, werden zij aan. gehouden en naar het fort Isabella geleid, waar men hun een goed onthaal aandeed en als Belgische militairen behandelde, in afwachting van nadere orders. De Belgische Minister van Oorlog van het gebeurde onderrigt. had den commanderenden Generaal last gegeven den Commandant der Holland sche ttoepen in de provincie Zeeland van het gebeurde kennis te geven, met berigt, dat men de aangehouden militairen des verkiezende ter zijner beschikking zoude stellen. De Hollandsche Bevelhebber had dit voorstel met erkentelijkheid aangenomen, en waren diensvolgens de opgemelde zeven soldaten den 5 September weder in handen gesteld geworden van den Com. mandant vin Philippine. GRIEKENLAND. Uit Athene meldt men De landverhuizing naar Griekenland uit de naburige gewesten, neemt op eene heugelijke wijze toe. Meer dan 1800 famiiien van rondzwervende her ders uit Epirus, Macedonië en Thessalie zijn reeds overgekomen en hebben omstreeks 500,000 schapen en geitenen 20,000 paarden medegebragt, Of schoon zij tot hiertoe een nomaden-leven geleid haddenhebben zij van de Grieksche Regering verzocht om bij verschillen gemeenten van het Koning, rijk ingelijfd te worden. Daarbij komen nog ongeveer 3,000 famiiien van den Aspropotamoswaaronder veie handwerkslieden en landbewoners zijn, en die insgelijks reeds verzocht hebben bij verschillende gemeenten gevoegd te worden. Velen hunner hebben reeds een aanvang gemaakt met het bouwen van huizen, het ontginnen van landerijen en dergelijke. Ook de Ipsarioten schijnen zich thans stellig in Eretria te zullen vestigen, nadat de Regering hun nog eenige voordeelen toegezegd heeft. RUSLAND. Uit een tabel van handel tusscher. Rusland, Holland en Belgie, blijkt, 1 an mtmnrsn Lphhpn nlflatS xxehad Z Te Amsterdam Te Rotterdam en Schiedam Te Antwerpen Totaal Onder dit getal zijn er onder Russische vlag geweest: Te Amsterdam O O S T - I N D I E. De laatat ontvangen Javasche couranten loopen tot 21 Mei. In di'e van 20 Mei leest men: Uit nadere berigten, omtrent de in ons N°. 39, van den I4den dezer, ver melde buitengewone overstrooming, welke te Sumanap, heeft plaats gehad, blijkt, onder anderendat een aantal van 22 personen, mitgaders 30 koe beesten en eenige paarden en schapen verdronken, en dat voorts 53 javaan- sche huizen22 praauwen19 bruggen en 7 rijst-schuren weggespoeld of vernield geworden zijn, en eindelijk dat een uitgestrekt stuk land is ingezakt. De tweede der Gouvernements ijzeren-stoombootenvan welke wij in ons N°. 22 van den 16 Maart jl. gewaagden, is onlangs, insgelijks alhier aangebragt, en naar Soerabaija verzonden, om aldaar ineengezet en voor de actieve dienst ingerigt te worden. De kiel van de eerst aangekomene dier booten thans gelegd zijnde, is van Gouvernements wege bepaald, dac dit vaartuig den naam zal voeren van Hekla, en het andere dien van Etna. Uit Engeischeberigten van het midden van Maart, blijkt, dat in hunne bezittingen, even als op Java, hevige stormen en overstroomingen hebben plaats gehad. Onder anderen was het distriet Rajahmundry door een zwaar onweder bezocht. Het regende aldaar onaf gebroken zestien urenen de windvlagen veroorzaakten veel schade aan den oogst te velde. Verscheiden personen zijn door dit onweder gedood. De Mahomedaansche Koning van Bokhara heeft zijne Ilindosche onder- danen het verbranden der vrouwen met de lijken van derzelver mannen ten sterkste verboden. Het Gouvernement in Indie heeft zeer voordeelige voorwaarden voor den katoenoogst gesteld. 1 in 1834. 1835- Van ar.dere Van Van andere Van Rusland. plaatsen. Rusland. plaatsen. I4t 2017 178 1790 81 1804 29 1702 88 976 142 104 7 313 4797 349 4539 1834. 1835- 16 20 1 Te Antwerpen 21 29 n 2,415,000 11. 77,396,600 1,468,400 72,550,100 1,543,600 58,956,700 1835-' 3,048,720 fl. 76,072,280 506,940 71,532,800 2,490,800 61,559,200 Totaal Waarde der Invoeren. 1834. Te Amsterdam: van Rusland. van andere plaatsen Te Rotterdam en Schiedam: van Rusland van andere plaatsen Te Antwerpen: van Rusland. van andere plaatsen. De beroemde groote klok te Moskauwelke sedert meer dan honderd jaren uit haren kiokketoren neergevallenen voor een groot deel in den grond bedolven was, is den 13 Augustus weder opgehaald en op een voetstuk ge plaatst alwaar thans dit met zeer schoon beeldwerk versierde reuzengevaarte geheel beschouwd kan worden. Deze klok was in 1733 op bevel van Kei zerin Annadoor den Russischen metaalgieter Motorinvervaardigdhare hoogte bedragt 21 voeten, haar middellijn 23 voet, en haar ge ivigt 12,000 pnd of 480,000 pond. Men heeft, onder bestuur van den Ingenieur Montferrant 600 soldaten te werk gesteldom haar uit eene diepte van 30 voeten op te hijsschen, en vervolgens binnen acht uren onder de klok de stcllaadje opge slagen van waar zij den volgenden dag langs een hellend vlak op het voet. stuk gebragt werd, waarop zij thans rust. PORTUGAL. 1 Lissabon den 20 Augustus. Tijdingen van groot belang, de uitroeping i van d: constitutie van 1812 in Spanje meldende, dadelijk bij derzelver aan- komst onder de bevolking verspreid, hebbeii eene groote en duidelijke bewe ging t» wee." "efcract. F.en Raad van Ministers is eisteren avond en heden een audor gehouden, iedereen gcmuii) oij ons de euumttKie«-«n «ro<-> weldra zal uitgeroepen worden. De Engeische stoomboot, de Peninsula, in 21 uren van Oporto aangeko men, geeft te kennen, dat de gisting in die stad nog veel grooter was, waar, tij bevel van het Ministerie, door den telegraaph overgebragt, de bataljons I van de vrijwillige nationale garden eensklaps ontbonden werden, hoewe! de nationale garde, nog niet eens geheel gereorganiseerd is. Onderscheiden van die vrijwilligers hebben geweigerd de wapenen over te geven. De aristocratische Camarilla, welke eenen onderhandschen oorlog aan het tegenwoordig Ministerie aandoet, zegt, dat het Freire en Carvalho zijn, die eene democratische revolutie willen doen uitbreken, om alzoo de constitutie van 1820 uit te roepen. De ultra-liberale oppositie zoekt ter gelijker tijd de mogelijke middelen om de Ministers in ongenade te doen vallen. SPANJE. Berigten over Parijs van 6 September. Madrid den 28 Augustus. De zaken hebben hunnen gewonen loop herno men. De junta's van Seville, Cordova en Badajos hebben hare magt neder- gelegd, anderen hebben dezelve echter nog behouden. De Opperhoofden van de bank der hoofdstad hebben dezen morgen de uitnoodiging ontvangen, om zich aan het Ministerie van Financien te laten vinden. Men zegtdat er een middel gevonden is; om aan de dringende behoefte van de schatkist te gemoet te komen. Eene beschuldiging van hoog verraad is gesteld in handen van de Mi nister Calatravavan Justitie, tegen de gewezen Ministers Istu.-itz en Alcala Galiahodezelve bevat het volgende: „Wij ondergetcekendsnadresseren aan Uwe Exc. deze eerbiedige aanbie ding. De Minister van Staat Isturitz en zijne ambtgenootenwelke in den Raad der Ministers, na hetzelve geteekend te hebbed, besloten hebben, in handen van H. M. de Regentes het manifest van 22 Mei 11. over te geven, zijn schuldig aan gekweste natieomdat zij in den mond van de Koningin uitdrukkingen gelegd hebben en valsche oordeelvellingen, welke geheel be- ledigend zijn voor de vertegenwoordigers van het volk. Wij beschuldigen henjformeelaanbiedende cautie te stellenom de proeven er van te beves- tigen. Wij vragen, dat deze vraag gebragt worde voor het competent Ge- regtshof, opdat er tot de gevangenneming worde overgegaan." Po/gen 123 handtcekeningen.j Berigten over Parijs van den 7 September. Men schrijft uit Madrid van den 29 Augustus, dat de Generaal Seoane ia de onmogelijkheid is om zijne bediening verder waar te nemen; zijne werk zaamheid wordt dagelijks door zijn lijden verminderd. Men gelooftdat hij door den Generaal Quiroga zal opgevolgd worden, een van die mannen, op welke zich de geschiedenis, om hunne vaderlandslievende daden, verhoovaar- digen mag. Men schrijft van Pampeluna, dat al de troepen, welke zich in die stad bevonden, naar Pueme-Ia-Reyna gedirigeerd zijn, waar zich het leger met al de artillerie vereenigt. Het is van daar, dat de nieuwe operatien begin nen zullen, onder directie van den Generaal Rodil. Te San-Scbastian had men den 28sten de tijding ontvangen, dat de Carlistische Bevelhebber Castor, den 25stenbij Balmaceda door den Briga dier Pm» van het leger derKoningip, overvallen en verslagen is, hebbende de Carlisten bij dit gevecht een hondertal gevangenen verloren. Die tijding had den diep gezonken moed van het Britsche legioen weder een weinig opge beurd. Van de zijde der Carlisten beweert men echter, dat in het bedoelde gevecht aan hunne zijde de overwinning gebleven is.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2