zMnd en den Islam niet had aangenomen-, de onbegrijpelijke stoutheid gehad Hl zich aan her hoofd der Westersche karavaan van bedevaartgangers te treilen, die zicli jaarlijks naar Mekka begeeft. Daar de karavaan nog niet i'-iu-gekeerd was, '.vist men niet, wat van hem geworden zij. De overige Snt-Siinonistcn zijn door de Aegyptisehe Regering tot opzieners bij den arbeid aan de groote wegen benoemd, of ook mee het bestnur van hospi- tslen en het geven van onderrigt belast. Vader Enfantin alleen heeft geene aanstelling, en wordt door zijne broeders in de leer, maar vooral ook door tien bekenden Fransehen Renegaat .SW/»/<s»-Pacha (Selves) onderhouden. Latere berigten melden nog niets aangaande de ontdekte zamenzwe- ring; men begint dezelve dan ook te Konstantinopel voor een Verdichtsel te hondenhetwelk door vele bij elkander komende omstandighedengeloof waardigheid vond. Wel waren lijken van hooge militairen uit zee opgevischt, maar men meent nudat zij bij het baden verdronken zijndat bet getal van de lijken zeer vergroot is opgegeven en dat dezelve niet gebonden waren, i >aar de Suitan zijn verblijf onverwachts in het paleis van zijnen schoonzoon ;/.v/»7-Pacha gevestigd had waarvoor men nu de reden opgeeft, dac er in het jaleis van den Sultan eenige pestgevallen hadden plaats gehad, had mede toe hit gerucht van ecne zamenzwering het zijne toegebragt. PORTUGAL. Lissabon den 23 Augustus. Uit deze stad meldde men. dat de Regering de Koningin drie dagen onbewust had gelaten van bet gebeurde met de Ko ningin van Spanje. Men was in die hoofdstad zeer bevreesd, dat de natie ook de constitutie van 1820 zou uitroepen, welke in de hoofdzaak met die van Spanje van 1812 overeenkomt. Ondertusschen was het tot nogtoe te Lissabon rustig. In verwijderde streken van de hoofdstad hadden zich weder benden Miguellisten vertoond, welke onder de landlieden aanhang hadden gevonden. Er zou in eene bijeenkomst van Ministers besloten zijnom de bijeen komst der Cortes tot 22 January uic te stellen. Er was een nieuw handelsverdrag tusschen Portugal en Brasilie ontvan gen voor de beide landen zeer voordeeiig, maar nadeelig voor Engeland; hetwelk men daarom meende, dat zich tegen de aanneming van hetzelve verzetten zou. SPANJE. Berigten over Parijs vatFden 30"Augustus. Een renbode heeft de tijding van eene nieuwe beweging aangebragt, welke te Madrid op den dag van den 2isten heeft plaats gehad. De lijfgarde heeft, naar men meent, vijandige gevoelens tegen de constitutie aan den dag gelegd. Zij hebben ondersteuning gevonden in eenige soldacetRvan het 3de regiment van de garde. Dadelijk nam het overige garnizoen de-wapenen, en met de nationale garde vereenigdhebben zij de lijfgarde en hare aanhangelingen omring en ontwapend. De soldaten van het 3de regiment zijn in hunne ka- serne geconsigneerd. Ten 8 ure was de rust hersteld. Het gerucht liep aan de beurs, dat er den volgenden dag eene nieuwe beweging had plaats gehad en dé soldaten eenige hoofd-officieren gedood hadden; doch dit schijnt zich in brieven van den 22Sten niet te bevestigen. lil het Journal Je Paris leest men: De afdeeling Soriavan het leger van het centrum heeft tc Villarluengo de veveenigde factiën van Quilez, Cabrera en Forcadetl geslagen. De Car- listen hebben een groot getal manschappen buiten het gevecht, en hebben in de.magt der overwinnaars 5000 geweren en 500 paarden gelaten. Zeker weer een zeer geloofwaardig berigt. Men gaat voost te be veren., oat Ituraldedie de legermagt der Chris- '1:101? niet "ontsnappen" kun zich aan hun, vrijwillig, heeft aangeboden. Het grootste'geldgebrek hee.rschc te Pampeluna. De constitutie was er li. de troepen met geestdrift uitgeroepen. Berigten over Parijs van den 31 Augustus. Wij ontvangen zoo even eenen brief van Madrid van den 22sten Kr is volstrekt geen woord in van de twist, welke den 2isten tusschen de r roe pen zou hebben plaats gehad. Deze tijding was over Bayonne aange- K a-t. Alles was te Madrid rustig. Men hield zich met de vorming van een niéuw Ministerie bezig. Ook het berigt van de ziekte en het ontslag van Mi ra was verzonnen. Deze Generaal wandelde door de straten te Barcelona, te midden van het vreugdegejuich van soldaten en burgers. Een brief van Opper-Arragon meldtdat de landlieden zich in massa tegen de Carlisten gewapend hadden, welke bij benden het land afliepen. Msndizabal zou in de nieuwe betrekking van Minister naar Londen gaan. 1 jee nieuwe Gouvernement wil een leger van 40,000 man reserve na tionale garde te Valladolid en andere plaatsen vereenigen, opdat het gelteele operatie leger dadelijk offensief zou kunnen gaan handelen. Men zou ter gelijker tijd tot eene ligting van 50,000 man overgaan. De jonge lieden, die er vrij van zouden willen wezen, zouden 1000 fr. aan de schatkist betalen. Men hoopte aldus 25,000,000 realen binnen te;krijgen. Men schrijfc van Bordeaux van 27 Augustus: De Generaal van Halen heeft een gewigtig voordeel op eene Carlistisehe afdeeiing behaalddezelve was van Basilio en daarom te meer schadelijk omdat dezelve dikwijls de renboden, uit Madrid komende, aanhield. De Generaal Cordova was den 27Sten te Bayonne aangekomenbege leid door 60 ruiters-, welke hem aan den toorn der soldaten hebben onttrokken. Van de zijde der Carlisten erkent men thans zelve, dat de Carlistisehe afdeeling van Ituralde den ipden, tusschen Lerin en Tolosa, een gevoelig nadeel heeft geleden. Die bevelhebber had zich met een tiental compagnicn op weg begeven, om eene bezending graan en schapen naar Estelza te ge leiden, en zijne soldaten, geenerlei gevaar vermoedende, hadden in de vlak ten van Sesma hunne geweren zamengekoppeld en gaven zich aan de rust over, toen zij op het onverwachts door den brigadier Iribarren, die 1000 man voetvolk en 600 miters met eenig geschut bij zich had, aangetast wer den. Een geheel bataljon Navarrezen werd door de Christinos afgesneden en krijgsgevangen gemaakt. Desniettemin schijnt de bezending levensmidde len behouden te Estella te zijn binnengekomen. In het hoofdkwartier van Don Carlos heeft men dit ongeval of aan strafbare zorgeloosheid of aan Ver raad van Ituralde toegeschrevenen zijn dienvolgens van daar beambten af- gezonden, om Ituralde te vatten en hem daarna voor eenen'krijgsraad te regt ie doen staan. De Carlistisehe Generaal heeft dit vonnis niet afgewacht maar is den 2isten te Lerin (en niet te Valcarlos, zoo als van de zijde der Fran'sche Regering verkeerdelijk was gemeld) aangekomen, om zich aan de Koningin te onderwerpen. De berigten uit het hoofdkwartier van Don Carlosdie tot den 34 Augus tus loopen en steeds uit Axpeytia gedagteekendzijn, luiden overigens gunstig voor zijne zaak. De Generaal Basilio Garcia zet, volgens dezelve, zijnen togc aan de zuidzijde van de Ebro voort, zonder ergens tegenstand te ont moeten. Hij moet een zeer rijken buit met zich voerenen had onder an- deren den 19 Augustus 400 nationale gardes, die zich van Mallen, in Arta- gon, naar Saragossa begaven, om daar aan de beweging voor de staatsrege ring'van 1812 deel te nemen, gevangen gemaakt. Zijne vereeniging met Cabrera (welke laatste'echterzoo het Fransche Regerrngsblad wel is on derrigt, sedert verslagen is) werd voor geenszins onwaarschijnlijk gehouden. Ook van Gomez" zeggen deze berigten, p hebben wij gunstige tijdingen. Hij heeft zijne kriigsmagt in drie afdeelingen gesplitst. Daarvan heboen 5000 man, onder de Markies de Bovedaeen Galicier, inde voornaamste berg passen van Oalicie post gevaten word' door hen de wapening der landlie den besciienhtf. De Brigadier Arroyoa bezet met 5(300 man Asturie; terwijl Gc ver zelf, met 7000 man voetvolk en doo ruiterszijn hoofdkwartier in een dorp, op ecu half uur afstands van de hoofdstad van het Koningrijk Leon heeft gevestigd." Berigten over Parijs van den 1. September. Het Journal de Paris deelt de volgende tijdingen mede: De Generaal Rodil is bepaaldelijk benoemd tot Generaal en Chef van het Noorder-leger en tot Minister van Oorlog. Een besluit van den 24Stcn roept de Cortes, ten gevolge van de verkic- zings-wet van de constitutie van 1812, den 24 October bijeen. Den 2osten is Arroyoz, die zich van Gomez gescheiden heeft, te Palencia binnengetrok ken; 4000 man zijn van Madrid tegen hem opgemarscheerd. De nederlaag van Cabrera en andere zich met hem vereenigd hebbende Opperhoofden, schijnt zich te bevestigen. Het Ëngeisehe Gouvernement heeft aan zijnen Envoyé Villiers het be vel gezondenom In zijne werkzaamheden als Ambassadeur bij het Spaansche Hof voort te gaan; alleen dan, wanneer Don Carlos erkend werd, moest hij zich terugtrekkenook wanneer de Republiek werd uitgeroepen. De E11- gelsche zee- en landmagt in Spanje heeft hetzelfde bevel ontvangen. Onderscheidene Proceres hebben reeds de constitutie bezworen. Espartero, van wien gemeld was geworden, dat hij Gomez reeds geheel verslagen had, is nog altijd aan het vervolgen van denzelven, hij heeft nu wederom geschreven, dat hij binnen kort hem hoopt te verslaan. Volgens een Parijsclt blad bestaan er thans in Spanje zes van elkander onafhankelijke besturen, als: 1. De rCvolutionnaire Junta van Cadix, hare magt naar Cordova, het centrale punt van Spanje, Uitstrekkende. 2. De Junta van Malaga; welke naar eigen goeddunken belastingen, tol len enz. of oplegt ot vermindert. 3. Het Kapiteinschap en de Junta van Arragon, welke zich van het cen trale Gouvernement geheel hebben afgescheurd. 4. Het Kapiteinschap van Catalonie, door Mina uitgeoefend, geheel on afhankelijk van het Gouvernement te Madrid. 5. Het Pretendentschap van Don Carlos in het Noorden, en 6. Het Gouvernement te Madrid, waar men nog tegen elkander werken de vindt, de koningsgezinde partij, de constitutionnelen en de militairen.' DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men van 26 Augustus: De Nederlandsche Referendaris voor de zaken van het Groot-Hertogdom de heer Stift, is wel onlangs uit 's Gravenhage naar Biberieh en Frankfort vertrokkenmaar het blijkt niet dat Holland zich heeft genoopt gevoeld andere besluiten te nemen, zoodat de tegenwoordige gesteldheid vermoede lijk nog wel eenen geruimen tijd zal aanhouden. Te Munehen heeft Z. M. de Koning van Beijeren bij gelegenheid van zijnen verjaardag, uit zijne bijzondere kat eene gift van honderd duizend gulden gedaan, ten einde daarvoor, bij het reeds in 1826 door heni te Mun ehen gestichte Blinden-Instituut eene inrigting te vestigen, die tot doel zal hebben, om aan de blinden, welke op het Instituut zijn opgenomen geweest, gelegenheid te verschaffen, van door de uitoefening van een daar aangeleerd handwerk, hun leven lang in hun dageljjksch onderhoud te voorzien. Uit Frankfort schrijft men: Te Londen is dezer dagen een aantal, uit Zwitserland verdrevene, vlngtelingen aangekomen, waaronder zich verscheidene bevinden, die hier wel bekend zijnals betrokken in staatkundige woelingen. Daar het velen van die lieden aan middelen van bestaan ontbreekt, is Het wel mogelijk,dat zij dienst zullen nemen bij het in Spanje dienende Engelsche legioen, al was liet slechts om zich aan te sluiten aan de revolutionaire bewegingen, want het is maar al te zeer waar, dat de Spaansche heethoofden in betrek king staan met de woelgeesten in Frankrijk, Belgie en Zwitserland. GROOT-BRITANNIE. Lonhen den 31 Augustus. De drie Persisclie Prinsen, welke over Weenen en Konstantinopel naar hun vaderland zullen vertrekken hebben van Z. M. den Koning een prachtig jagt ten geschenk gekregen. Gisteren nacht tusschen 2 en 3 ure is alhier in Southwark, nabij de Lotiden-brug, een zoo vreesselijlte brand uitgebarsten als men zich dien der Parlements-Huizen uitgenomen, sedert meer dan veertig jaren niet her innert. Hij ontstond in het huis van den theehandelaar IVilson die zich bij het springen uit een venster, deerlijk kwetste, en deelde zich van daarmede aan de nabijgelegen woonhuizen en aan de magazijnen onder den naam van Fenuings-werf bekendwaar kostbare goederen van onderscheiden aard lagen opgeslagen en die eene uitgestrektheid van 150 Engelsche voeten in de lengte op 80 voeten in de breedte besloegenterwijl de gebouwen vijf verdiepin gen hoog waren. Deze panden en elf anderen zijn geheel of ten deele ver brand terwijl een groot aantal andere meer of minder beschadigd zijn. De schade wordt voorloopig op tusschen de 3 en 400,000 begroot. Gelukkig heeft men de omliggende scheeptiinmerwerven en magazijnen en de schepen in den Theems kunnen beveiligen. De Times bevat onder zijne beursberigten een gerucht, dat vrij alge, meen in omloop was; de Koning der Franschen namenlijk, zon officieel aan vraag gedaan hebbenom zich aan het viervoudig verbond te onttrekken. In de werkplaats van den heer Melezey te Londenis dezer dagen de bestelling gedaan van een dubbel stoommachine van niet minder dan 400 paar den kracht. Dit verbazend toestel, dat voor een der stoomhooten in de vaart tusschen New-York en Liverpool bestemd is, zal het grootste zijn dat men nog in Engeland vervaardigd heefr. Het vaartuig dat het bevatten moet, rekent men, dat ten minste 13 a 1500 tonnen inhoud zal moeten hebben. FRANKRIJK. Pariis den 30 Augustus. Er is niets nieuws omtrent de zamenstelling van het Ministerie bekend. Niet ëenige lijst was merkwaardig genoemd om in aanmerking genomen te worden. Het schijnt, dat de onbeschaamste nieuws- kramers wetendar er voot acht dagen niets te doen zal zijn. De doctri- nairen ontkennen altijd, dat de heer Thiers moet aanblijven. De vrienden van den heer Thiers gaan voort te zeggen, dat hij niet zal blijven, maar dat het mogelijk wasdat de omstandigheden hem wederom in de zaken stelden met gevaar van zijn leven, waarvan een gedurige en halstarrige arbeidde krach ten ondermijnt. De Ambassadeur van Spanje heeft het volgend artikel aan al de dag bladen van Parijs gezonden: Gisteren heeft de Generaal Alava aan zijn Gouvernement eenen bnitenge- woneti renbode afgezonden. Men weet, dat hij de formele wiigering van dezen Ambassadeur overbrengt, om zich te onderwerpen aan de orders, wellte hert door Calatrava waren overgebragt, om den eed te doen en te laten doen aan de onderdanen van H. K. M., eed van de constitutie van 1812. De Secretaris, al de geëmployeerde van de Ambassade, zonderonderscheid, en de Consul te Parijs residerende, hebben bijzonder eene dergelijke wijgering gedaan. Men schrijft van Lyon, 26 Augustus. De Koning van Napels is gis teren avond hier aangekomen. Men verzekert, dat een onverwacht geval zijne inkomst in het Ihotel gekenmerkt heeft, ledereen kent den Prins van Capua en Miss Penelopè Smithde ongenade en het dwalende leven van dit paar reizigers. Deze Prins had, zegt men, aan den Koning van Napels doen te kennen gevendat hij zich voor zijne voeten zou werpen bij zijnen door- tngt te Lvnn, om hem te smeeken om hem zijne vergiffenis te geven. Voor genomen hebbende nm deze bijeenkomst te vermijdenhad Zijne Napolitaansche Majesteit vooraf expressen naar Lyon en op den weg van het Zuiden, waar

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2