A0. 1836. L E Y D S C II E K'.'fiHf COURANT. NEDERLANDEN. WOENSDAG ».~V 'DEN 31 sten AUGUSTUS. Ley den den 3osren Augustus. Heden morgen te 9 ure passeerde alhier de Höffourier van Zijne Maj. den 'Koning, de heer von Driel, zich van 's Gravenhage naar het Loo begeven - 'de, het berigt overbrengende, dat Zijne Maj. heden namiddag cusschen vijf en zes ure, wederom uit 's Gravenhage komende, deze stad zal passeren, naar het Loo terugkeerende. Zijne Maj. verwisselt van paarden voor hec ■huis van den Koninglijken Paa'rdën-Postmeescer, de heer IV. L. Burgers. Men meldt uic 's Gravenhage van den 26 Augustus het volgende: Heden is alhier het volgende bulletin bekend gemaakt: H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden heeft een goe- den nacht gehad en herstelt aanvankelijk naar wensch. I De jonggeboren Prins is zeer welvarend. Zijne Maj. heeft den 2óscen dezer het volgend besluit uitgevaardigd: Wij WILLEM, enz. In aanmerking nemende, dat, ofschoon het onbepaald verlof, aan de man schappen van de corpsen der mobiele schutterij, verleend, nog steeds blijft voortduren, het niet te min van belang is, de voornoemde corpsen, zooveel mogelijk, voltallig te houden; Op de gemeenschappelijke voordragt van de Departementen van Binnenland, sche Zaken en van Oorlog, van den ê/12 dezer, N°.i55, 4de afd., enN°.7, Hebben besloten en besluiten: Arr. 1. De manschappen, behoorende tot den eersten ban der schutterijen, welke, bij de ligting van 183d, in de verschillende gemeente voor de schut, 'terlijke dienst, reeds" zijn of nog zullen worden aangewezen, zullen (met uit zondering alleen van de zoodanigedie, tijdens hunne oproeping voor de mo biele oienst, behoorlijk aantoonen, dat zij wettige kind of kinderen in leven hebben, of dat hunne vrouwen zich in bewijsbaar zwangeren staat bevinden) worden ingelijfd bij de mobiele corspen schutterij, waarvoor zij bestemd zijn. 2. De Gouverneurs der onderscheidene provinciën zullen tot de inlijving de noodige maatregelen nemen. Tot dat einde zullen zij zich van het juiste •getal der tot den eersten ban behoprende, op de bijzondere schuttersrolien van het loopehde jaar, in iedere gemeente voorkomende, en overeenkomstig het voorgaande artikel, voor de mobiele schutterijen bestemde manschappen, verzekeren; daarvan zoodanige algeuieene staten, als nader door het Depar tement van Oorlog zullen worden voorgeschreven, aan het evengemeld De partement, gelijk mede aan dat van Binnenlandsche Zaken, dóen toekomen, en met hetzelve in overleg treden omtrent de wijze, waarop en ten welken tijde, de inlijving derzelve bij de mobiele corpsen, en ten getale van hoe veel bij elk corps, tot stand zal béhooren te worden gebragt. 3. Aan de aizoo bij de mobiele corpsen ingelijfde schutters, wordt de zelfde aanspraak op onbepaald verlof, als aan alle andere, reeds werkelijk bij die corpsen'dienendetoegekend. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken en onze Directeur-Generaal van Oorlog, ad interim, Stijn ieder voor zoo veel hem aangaat, belast met de uitvoering dezes, waarvan afschriften zullen worden gezonden aan Onze be minde Zonen den Veldmaarschalk en den Admiraal- en Kolonel-Generaal, en hetwelk voorts in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gegeven op het Loo, den 17 Augustus des jaars 1836, en van Onze Re- gering het drie en twintigste. Zijne Ebcc. de Minisler van Financien, ontvangen hebbende de hierna vermelde giften, ten behoeve van het Vaderland, maakt van dezelve dopr deze eervolle melding, als: van zekere dame. teekenende L. v. St., welke sedert 1830 dergelijke giften zeer dikwijls heeft gedaan, op nieuw 60. Van het gemeente-bestuur van Middelburg,/ 79. 98. Naar men verneemt, is de Baron van JVestreenen van Tiellandt door Zijne Maj. den Keizer van Rusland met de orde van St. Anna, 2de klasse, begiftigd geworden. Ook heeft Zijne Maj. de Keizer den heer Groen van Prinsterer, Staatsraad in buitengewone dienst, meteen kostbaren ring begif tigd, als eene hulde voor de door hem uitgegeven Archieven van het Huis van Oranje-Nassau. In deze Residentie zijn aangekomen de heer A. J.RademakerConsul- Generaal van Brazilië 'in Holland, en de heer J. ï)odge, Consul der Veree. nigde Staten van Noord-Amerika. Zij zijn aan het hötel Bellevue afgestapt. Nog meldt men uit *s Gravenhage van den 30 Augustus: Het heden alhier uitgegeven bulletin luidt als volgt: H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden bevindt zich he den morgen in dezelfde gunstige gesteldheid van gisteren. De jonggeboren Prins is welvarende. Tegen den loden der volgende maand wordt de afdeeling Grenadiers, uit Noord-Brabandin deze Residentie terug verwacht. Men meldt uit Rotterdam-van den 29 Augustus: Vrijdag is alhier van de scheepstimmerwerf van de wed. E. Visser met het beste gevolg van stapel gelaten, het fregatschip Generaal van den Boschbe stemd voor de vaart op de Oost-Indië, en zullende gevoerd worden door den Kapitein Jacob Parlevliet Fr. Zaturdag namiddag liep alhier, op dë werf St. Joris, met het beste gevolg van stapel, het fregatschip Maasstroom, groot 800 tonnen, gebouwd voor rekening van de heeren C. én A. Vlierboom, door de scheepsbouwmeester de Jong, Kortelandt en Anthony, en werd door hen dadelijk op dezelfde werf en voor rekening van dezelfde heeren andermaal de kiel opgehaald voor een fregatschip van gelijke grootte, welke bodem den naam zal voeren vin Ad miraal Zoutman. De Utrechtsche Courant van den 29 Augustus, bevat het volgende stuk: Utrecht den 25 Augustus 183d. Sedert lang hebben de ingezetenen van Utrecht de behoefte aan een wel ingèrigt badhuis erkend. Het was reeds vroeger de wensch van een aanzien lijk déél barer bewonersdat zoodanig eene inrigting mogt worden tot stand gebragt. Dié wensch is levendiger geworden, sedert de stad in luister is toegenomen en de toevloed van vreemdelingen herwaarts vermeerderdmaar inzönderhéid sedert er schoone wandelwegen, die de stad omringenziin aan gelegd, waardoor de plaatsing van een badhuis als van zelve is uitgelokt ge worden. Die behoefte aan een badhuis berust op bet wel begrepen belang der inge zetenen tot het helvaren van hunne gezondheid-en tot het herstellen van ziekten. Eene goede inrigting van dien aard behoort aan dit dubbel doel te beantwoorden. Dezelve moet alzoo niet alleen eenvoudige zuiverings-baden aanbieden, maar ook zoodanige die, hetzij door bijzondere werktuiglijk aan. wending, hetzij door bet verbinden met onderscheidene bestanddeelenmeer bepaalde geneeskrachten bezitten. Elk een. die dit verlangt, moet derhalve in zoodanig huis die soott van eenvoudige of van kunstbaden kunnen beko men welke hnn nuttig is. Elke zieke, bij wien dit noodzakelijk wordt ge acht'' behoort een draagbaar bad in zijn huis en kanier te kunnen verkrijgen; om welke reden de bad-inrigting in de stad zelve wezen móet. Tot dus verre was er hier, voor het eerste, maar eenmaal eene voorbijgaande gelegenheid-, én hoe vele zwarigheden overwonnen moeten worden, alvorens in do zie kenkamer een warm bad in gereedheid is, hebben voorzeker velen ondervon den en is menigmaalom die reden alléénbet wel aangewezen bad ach terwege gebleven. Het niet bestaan van een badhuis was derhalve m deze stad, (zoo als bijna in al de steden van ons Vaderland,) de eenige oorzaak, waarom een zóó belangrijk hulpmiddel voor het bewaren en het herstellen van gezondheid na gelaten moest worden, hetwelk anders met onze zeden en gewoonten en met 'den aard onzer meeste volksziekten volkomen overeenstemt. Het zoude on gepast zijn zulks langer te veronachtzamen en bij ons niet te doen, hetgeen in andere landen van Europa geschiedt. De noodzakelijkheid er van is bij ons sterker dan welligt elders; de gelegenheid intusschen om het in te rig- ten, niet minder gunstig. Doordrongen van het groot belang der zaak, hebben de ondergeteekenden gemeend daartoe hunne medeburgeren te mogen aansporen. Zij zijn van 'oordeel dat het oogenblik gekomen is, bij het verfraaijen van den omtrek der Stad, tot het plaatsen van een badhuis, hetwelk aan de gemelde behoefte voldoet. Zij vermeenen, dat men nu van eene gelegenheid kan gebruik ma ken waar men frisch en loopend water in genoëgzamen overvloed kan be komen. Zij vleijen zich dat de stads Regering, door eene doelmatige inrig ting te beschermenook in dit opzigt een nieuw bewijs van hare hooge be langstelling in het algemeen welzijn geven zal. Zij zijn ook in staat gesteld, door de te'eiteningen en platte gronden, welke bij den tweeden ondergetee- kende, eiken voormiddag, tot één ure toe, ter bezigtiging gesteld zijn, het uit- en inwendige van een welingerigt Badhuis aanschouwelijk te maken. Zij hebben eindelijk onderling beraadslaagd over de beste wijze om tot hec voorgestelde doel te geraken. Het is hun voorgekomen, dat de gegoede ingezetenen dezer stad zich daartoe behooren te vereenigen. Wannéér een zeker aantal deelnemers zich opdoet, niet zoo zeer met het oogmerk om gelden, op winstgevende wijze, uit te zetten, als wel om mede werkzaam te zijn aan dit hoogst gevvigtig punt van het algemeen belang, dan zouden deze onderling de* middelen kun nen beramen om de zaak tot stand te brengen of daartoe eene Commissie, uit de deelnemers gekozen, kunnen benoemen. De ondergeteekenden zullen aan deze gaarne zoodanige raadgevingen mededeelen, als mogten worden gevorderd en waartoe zij in staat zullen zijn. Nu voorioopig wenschen zij onderrigt te worden of Uw Ed. genegen is in deze aangelegenheid deel te nemen. Het zoude hun aangenaam zijn, 'varpeer Uw Ed. daarvan aan den voet dezer oproeping deed blijken, terwijl zij na verloop van acht dagen die stuk zullen laten terughalen, om vervolgens aan de deelnemers kennis te geven, in hoe verre zij geslaagd zijn in deze hunne poging, om den grond slag daar te stellen tot eene zoo belangrijke onderneming. B. F. Suerman G. J. van Mansvelt en 'C. Oortman. SPANJE, Berigten over Parijs van den 26 Augustus. Men zegtdat eene vrij gewigtige tijding van de grenzen Is aangebragts De Brigadier Iijfbaren namelijk, aan wiet) Cordova het bevel gelaten Heeft over het leger van Navarre, en die het eerst den eed aan de constitutie van 1812 gedaan heeft, heeft den Carlistischen Generaal Ithttralde geslagendie dè linie van 'de Ebro trachtte door te breken, om zich niet Garcia te ver eenigen. Dit gevecht zou den r8den hebben plaats gehad. De troepen heb ben de grootste geestdrift'getoonden zijn tegen den vijand opgetrokken onder het ges'chreeuw van: Leve de Constitutie! en de vaderiandsche zangen van Riego zingende. Deze overwinning tusschen Lerfa en Lodosa behaald, heeft tot resultaat een groot getal 'dooden en gekwesten, Jrrïbarejt heeft een duizen/al gevangenen geinaakt(?) Men verzekertdat gedurende het gevecht twee bataljons van Ngvarre de kolven hunner geweren in de hoogte hebben gestoken, roepende: Leve de Constitutie'. De Koningin-Regentes van Spanje heeft St. Ildefonse den i7den ten twaalf ure verlaten om zich naar Madrid te begeven alwaar zij nog dien zelfden avond is aangekomen met de jonge Koningin hare Dochter, twee der nieuwe Ministers en den Generaal Rodil, die benoemd is tot Commandant der garde. De reis is geschied onder escorte van een bataljon der milicie, hetwelk daags te voren uit de hoofdstad was aangekomen om de beide Ko ninginnen te beschermen en haren terugkeer te verzekeren, Dien dag heelt men geene wanorde opgemerkt. Vin de partij van het oude Ministerie wordt verzekerddat de ProcereS (Eerste Kamer) met eenparigheid het besluit genomen hebben, om de con stitutie niet te bezweren. Zooals reeds gemeld iswordt wederom in die bgrigten bevestigd dat onderscheiden ambtenaren bij het oude Bestuur, de constitutie niet hebben willen aannemen, en voortvlugtig zijn. Van Cadix schrijft men, dat de Autoriteit von San Fernando besloten had, om iedeteen, die den eed aan de constitutie niet wilde afleggen, te Verbannen. Berigten over Parijs van den 27 Augustus. Het Journal de Paris deelt de volgende tijdingen uit Spanje mede: De Generaal Espartero is door het nieuwe Gouvernement tot Opperbevel hebber ad interim benoemd. Te Vat-Carlos heeft Ituralde zich met eenige ruiters aan de Christinos overgegeven. Het blijkt, dat de heer Ferrer het Ministerie niet aanneemt. Mendizabr.l is bij den Raad tegenwoordig, maar zonder er een deel van uit te makëii. In den avond van den i8den dezer, heeft er een gevecht plaats gehad, tusschen de soldaten van St, Ildefonse komende, en een gedeelte van eert regiment van het garnizoen van Madrid. De solda'en van St. Ildefonse, met de miliciens vcreenigd, hebben door hot losbranden van net kanon, de kaserne van hunne tegenstanders, waar deze zich verschanst hadden, opengemaakt. Cordova trekt zich in Frankrijk terug; hij waS den 25sren te Pampëluna.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1