A". I83C. L E D S C H E N.iflST fcö'üft ANT, VRIJDAG DEN 26seen AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Leyden den 2.5Bten Augustus. De dag van gisteren was ook voot deze stad een vreugdedag. Het Hoofd Van den Staat verjaarde; en gelijk in ieder huisgezin blijdschap heerscht, wanneer de Vader des gezins zijnen geboortedag viert, en elk lid van het zelve het zijne toebrengt, om die vreugde te vermeerderen, zoo verheug den wij ons ook als Burgers van Nederland, bezield door liefde voor onzen dierbaren Vorst. Plegtig werd in de bedehufzen der verschillende gezind heden de Allerhoogste gedankt voor het behoud van het leven en de gezond heid van den Koning, op wien wij met roem staren, aan wien wij allen in gedachte onze toegenegenheid betoonden. Vurig werd God gesmeekt om het leven van den Vader des Vaderlands te-verlengenen hem nog eens te doen beieven, dat het Vaderland, van alle moeijelijkheden verlost, in ru»t en vrede Zijnen geboortedag viere. Die gebeden worden verhoord! ook onze oogen mogen het zien! Na de godsdienstoefening werd er groote parade gehouden van de stede lijke schutterij en het garnizoen; eene menigte menschen stroomde, door het overschoone weder uitgelokt, naar de parade heen, welke door het groot aantal manschappen van de schucterij en het garnizoen zeer werd opgeluis terd. Gedurende den dag liet zich het klokkenspel op het stadhuis meer malen hooreir, en vereenigde zich met het door duizenden zeker op dien 'dag aangeheven lied: God spaar onze Forst! Ontelbare vlaggens wap perden uit de woningen der Ingezetenen. Heden is alhier gepasseerd de Colonel Waldkirch, Adjudant van Z. H. H. Prins Frederikkomende van het Loo en naar 's Gravenhage terugkeerende. a— Morgen zal alhier passeren Zijne Exc. de Graaf van Reede, insgelijks wan het Loo komende én naar 's Gravenhage terugkeerende. Men meldt uit 's Gravenhage van den 24 Augustus het volgende: De 64ste verjaardag van Neêrlands dierbaren Koning is heden met de ge bruikelijke plegtighedenhet uitsteken van vlaggen, het bespelen van het klokkenspel, en het houden eener groote parade, gevierd geworden. Van tien tot elf ure hebben zich de ingezetenen in de kerken hunner gezindheid vereenigd, om den voortdurende welstand van den Koning, van den Hemel af te smeeken. Heden avond heeft er, in het Boscheene schitterende verlichting plaats. Eerepoorten zijn opgerigt, kolommen zijn opgestoken; zelfs eene prijkt ter midden van den grootsten vijver; dezelve levert een heerlijk gezigt in den omtrek op, hetwelk door zich op den vijver bevin. dende muzijk wordt verheerlijkt. Eene talrijke menigte nam aan de vreugde van den dag deeldoor de genomene -gepaste voorzorgings-maatregelen in het Bosch is alles in de geregeldste orde afgeloopen. De algemeene vrolijk heid werd ditmaal door de gelukkige bevalling van H. K. H. Prinses Fre derik vermeerderd. Nopens de Doorluchtige kraamvrouw en dèn jonggebo rene is heden het Volgend bulletin uitgegeven: H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden heeft een goeden nacht gehad en bevindt zich wel. De jonggeboren Prins is welvarende. Het bulletin van heden den 25 Augustus is van gelijken inhoud. Gisteren zijn HH. Exc. de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Financiën in deze Residentie teruggekeerd. Laatstgemelde heeft reeds heden zijne werkzaamheid aan zijn ministerie hervat. Daar ook Z. Exc. de Minister voor de Kplonien eergisteren in deze Hofstad teruggekeerd is, zoo blijven nog afwezig HH. Exc, de Minister van Binneniandsche Zaken en de Secre taris van Staat. Eerstgemelde wordt tegen den 1 5 den der volgende maand alhier verwacht, terwijl laatstgemelde zich reeds op zijne terugreize naar herwaarts bevindt. Het is welligt bij velen bekfend, dat onze verdienstelijke landgenoot, de hoog-Wel-geboren heer Baron van Derfelden van Hinderiteinsedert ver scheiden jaren bezig ïs met het zamenstellen eener kaart van onze Oost- Indische bezittingen. Min bekend is het voorzeker, dat die arbeid ten ein de spoedt, en op eene grootere schaal zal zijn, dan de kaarten van Arrow smith of Horsburgh, namelijk 5 Nederl. duimen voor eenen graad. De kaart zal bestaan uit acht bladen, ieder blad van 60 duim 6n 80 duim lang. Ten -einde tot de volmaking van dien arbeid bij te dragen, heeft het Zijne Maj. den Koning zeer onlangs behaagd, een aantal van ongeveer tachtig speciaal- kaarten ter beschikking van den Baron van Derfelden te stellen. Deze kaar ten zijn verzameld of bewerkt door den Luitenant-Colonel de Busscher, die vele jaren in Indië heeft doorgebragt, en de vruchten van zijne onvermoei de vlijt aari Zijne Maj. heeft aangeboden, welk geschenk met erkentenis is aangenomen. Uit Amsterdam meldt men van den 24 Augustus: Heden namiddag ten half twee ure, is van de weif de Oranjeboom, van de Scheepsbouwmeester A. de Graaf en Zonenin de groote Bikkerstraat alhier, met het beste gevolg te water gelaten, het koopvaardii-fregat Ad- ■miranlTrompgevoerd zullende worden door Kapitein P. J. Kerkhovengroot nagenoeg 450 lasten, en 'bestemd voor de vaart op de Oost-Indien. Uit Nijmegen meldt men van (len 23 Augustus: Wij vernemen met genoegen, dat onze stadgenoot de heer C. H. Clemens ten voordeele van het dochtertje van P, Jansen, een dichtstukje, getiteld: Wet Weesje, vervaardigd heeft, hetwelk dezer dagen, voorden prijs van 30 cents, zal uitgegeven worden. De som, J""" door de Redactie der Nij- ïneegsche Courant "tot den eesten dezer ontvangen, beliep 263. 86 cents, »hc rg.w.t waaronder twee Coupons uit Leyden, te zamen groot 2. 47. Verder meldt men nog uit die plaats van den 22sten dezer het volgende: Heden namiddag, ten twee ure, passeerde Z. K. H. de Kroonprins der Nederlandenkomende uit het leger en gaande naar het Loo, ter viering van den verjaardag van Zijne Maj. den Koning. Z. K. H. werd door het stedelijk Bestuur en Zijne Exc. den Opperbevelhebber, vergezeld van een* luisterrijken Staf, aan de Gierbrug verwelkomd, terwijl het muzijk der 2de afdeeling op de Kade Vaderlandsche volksliederen speelde. Een talrijk ver zamelde menigte begroette Z. K H. met het hartelijkste vreugdegejuich, hetwelk Hoogstdezelve op de gewone wjize minzaam beantwoordde. eenige Ulema's èn andere onruststokers heeft laten verworgen en hunne lijkeft in het water werpenheeft de zaak geen verdere gevolgen gehad. Tevens is aan een groot getal handwerkslieden, wie het aan werk ontbrak, last ge geven de hoofdstad te verlaten. Halil- Paclia, de schoonzoon van den Sultan, was van zijne inspectie-re is naar de vestingen teruggekeerd. Volgens de laatste berigten vau tie ooste lijke grenzen wendde Reschid-Voch» alles aan om de Kurden tot onderwer ping te brengen en zou daarin denkelijk naar'wensch slagen, ofschoon een hunner opperhoofden, Ravandouz-Beyhem inzonderheid krachtigen tegen, stand bood. Nog altijd gelooft men te Konstantinope!dat de Porte eèneft oorlog tegen den Aegyptischen Onder-Koning in den zin heeft. De Franscliè Gezant, Admiraal Roussinzou, volgens deze tijdingen wel dra de Turksche hoofdstad verlaten en 'zich naar Parijs begeven. Ook kot» de Kapudan-Pacha last bekomen hebben om de kust van Tripoli vooreerst niet met zijne vloot te verlaten. Nog verhaalde men, dat de oneenïghedeil omtrent het gebeurde mtt den heer Churchill op verre na niet waren uit den weg geruimd. PORTUGAL. In den Franschen Messagervan den 2isten, op wiens berigten menechtef niet volkomen staat kan maken, leest men het volgende: Volgens heden ontvangen brieven, zou den 8 Augustus een hevige opstand te Oporto uitgebarsten zijn. In het eerste oogenblik hebben de insurgenten het onderspit gedolven, maar volgens die zelfde brieven zou ongetwijfeld de strijd hervat worden en vermoedelijk zal op dit oogenblik de constitutie vau 1820 in gemelde stad reeds zijn geproclameerd. Wat deze uitkomst nog stel liger doet vooruitzien, is dat door de Insurgenten en Autoriteiten in ge meen overleg eene Commissie benoemd was, om naar Lissabon in bondige en krachtige woorden de grieven der stad aan de Koningin onder het oog te brengen. Bij het vertrekken van den post, die deze berigten overbrengt, begaf zich de Commissie op weg naar Lissabon. SPANJE. Berigten over Para's van den 21 Augustus. De Gazette van Madrid van den i5den bevat de volgende besluiten: De constitutie van 1812 wordt uitgeroepen tot aan de verzameling derCor- tes, die zich zullen verklaren omtrent de injcellingenweike aan Spanje moeten gegeven worden. Calatrava is tot Voorzitter van den Raad der Ministers benoemd. Ferrer, Minister vau FinanciënLaenadravan Binneniandsche Zaken. Generaal Seoane vervangt Quesada. Generaal Rodil is benoemd tot Bevelhebber va» de garde en belast met de algemeene inspectie van de milicien. De scaac van beleg is opgeheven, en de nationale garde is gereorganiseerd-. De constitutie van 1812 is te Santander en San-Sebastian uitgeroepen. I11 Cataionie is een legercorps der Koningin door een CarlistisCh gesla gen en volgens Chriscinos berigten hebben de Cariisten op hetzelve lbo nisii genomenwaar onder 6 officieren. De Stad Igualudain wier nabijheid dit voorvielwerd spoedig daarop door de Cariisten omringdwelke derzelvi eene brandschatting van 5000 ducaten hebben opgelegd; indien deze niet wer. den geleverdzouden zij overal den oogst in brand Steken. In een berigt van den i3den van Madrid, werden de nationale gardeft nog bedreigd, dat, indien zij de wapenen niet overgaven, zij dadelijk zou. den geaiiestccrd en naar het leger gezonden worden. Berig-tejn over Parijs vim den 22 Augustus. Men leest in het Journal de Paris: Eene telegraphische depêche van IVJadripVan den ipden, meldt, dat dé heer de kayneval daags te voren te St. Ildefonse ten zes ure des avonds, I na eene ziekte van 6 dagen, gestorven is. De dood is veroorzaakt door eené gecompliceerde longziekte, vergezeld van kramp in de hersenen. Dezelfde depêche melde, dat de twee Koninginnen den i7den te Madrid zijn gekomen en dat de stad rustig is. Denzelfnen dag heeft de Generaal Lebtauwelke den Generaal Bm.elle in het bevel over het vreemden legioen vervangen heeft, de" Cariisten aaiu-e. vallen. Hunne bataljons waren op de grens|inien. De Generaal heeft hen v.it hunne stellingen verdreven en op den Bastan en Ulzama teruggeworpenna op.hen. veel manschap gedood, gewond en genomen te hebben. Te Ëngui heeft hy de verdedigingswerken ingenomen en verwoesthg heeft zich van hunne magazijnen meester gemaakt. Generaal Lebeau heeft eene dagorder uitgevaardigd, waarin hij het ba- sluit van het Fransch Ministerie te kennen geeft, hetgeen hem tot Bevelheb. ber over het vreemden legioenen dat van de Koningin-Regenteshetgeen hem over de operatie-corpsen van Navarre aanstelt. Sommige bladen hadden gemeenddat de Constitutie van 1812 san dé Salische wet gunstig was en bij gevolg Don Carlos op den troon riep; .dit ii eene dwaling; ziet hier de artikelen die op de troonsopvolging betrekking hebben- Art. 174. De troon van Span jé is ondeelbaar, en van de afkondiging van de constitutie af aan zal dezelve voigens altijddurende opvolging in de regc- matige orde van eerstgeboorte en vertegenwoordiging tusschen de wettige afstammelingen, mannen en vrouwenen in de linien, die zullen bepaald wor. denworden overgebragt. Art. J79. De Konipg van Spanje is Don Ferdinand FÏl vau Bout bon, dié thans regeert. Art. 180. Bij het afsterven van Don Ferdinand de Bourbonzullen zijns, wettige mannelijke en vrouwelijke afstamaielingen opvolgen; bij ontstentenis van die, zullen de broeders en volle ooms van zijnen vader opvolgenheity in de mannelijke hetzij in de vrouwelijke .linie. Men berigt, .dat er tusschen den Bisschap van Leon en den eerste a Minister van Don Carlos groote oneenigheid heerjpht. Men verzekerde, dat Engeland naar Lissabon en Oporto twee schepen mét linietroepen gezonden had. Y E. TURK Te Kotistantinopel zijn in de laatste dagen der afgeloopen maand pogingen tot opstand ontdekt, waartoe het plaatsen der beeldtenis van den Grooten Heer m operbare gebouwen, hetwelk tegen de voorschriften van den Koran strijdt, aanleiding gegeven of ten voorwendsel gestrekt had. Door de waak- zaamheid der Politie -en de gestrengheid yen den Seraskier, die terstond ZWITSERLAND. In de zitting van den Landdag van den 9 Aug., hééft de heer de Chant, brier een uitvoerig berigt gegeven nopens het genootschap het veriongde Eu ropa. Hetzelve is gegrond op de verklaring van 1793. in Frankrijk gedaan, nooens de regten van den mensch. Men weet, dit Frankrijk toen als be dekt was met schavotten en dat het hloed der inwoners stroomde. Aldus wilde men het nu weder aanleggen. Ai de leden, zoo tooi alt Au, veraan-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1