V. I83<5. L E Y D S C II E WOENSDAG DEN 24Sten AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Leyden den 33sten Augustns. Heden morgen ontvingen wij het heucbelijk herige, dat H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden, gisteren avond ten half tien ure.geiuk- kig en voorspoedig verlost is van eenen Prins. H. K. H. bevindt zich, be nevens de jonggeborene, redelijk welkarend. Hare Maj. de Koningin was laatstleden Zondag avond deze stad gepasseerd, van het Loo zich naar 's Gravenhage begevende, om de bevalling, welke alstoen te gemoet werd gezien, bij te wonen. Heden nacht te halt twee ure passeerde alhier de Colonel IValdkirch, in last hebbende, om deze heuchelijk tijding aan Zijne Maj. den Koning op het Loo over te brengen. Ook is dezen morgen te acht ure Hare Maj. de Koningin wederom deze stad gepasseerd, zich naar het Loo begevende. Nog is gisteren morgen te zes ure, na van paarden verwisseld te hebben, alhier doorgekomen, Zijne Exc. de Minister van Financiën, zich van zijne reis naar 's Gravenhage begevende. Men meldt uit 's Gravenhage van den 22Sten dezer het volgende: Zijnp Exc. de Minister voor de Koloniën,! de Luitenant-Generaal van den Boschy is heden van Londen, werwaarts Zijne Exc; zich, met eene zending beiast, begeven had, feHiggekeerd. Dezer dagen zijn in deze Residentie aangekomen de heer D. WiUinck Nederlandsch Consul te Liverpool, de heer LanguinaisPair van Frankrijk, en Baron de Jauze, Kapitein van den generalen staf te Parijs. Zijne Maj.. den Koning heeft, als een blijk van Hóogstdeszelfs goed keuring, doen uitreiken aan den heer D. Hofmante Breslau, eene gouden Medaille', ter waarde van vijf en twintig dukaten, wegens twee door hem uitgegeven en Hoogstdenzelve aangeboden belangrijke werken, betreffende de oude Nederdnitsche Letterkunde. Bij aankondiging van Zijne Exc. den Staatsraad, Gouverneur van Zuid- Holland, is ter kennisse van de belanghebbenden gebragt,dat aan de kandidaten naar de plaats van kweekeling in de vee-artienij-schoolbij Utrecht, wel ke.. sedert .bet laatstgehouden examende riobdige geschiktheid voor eene zoodanige plaats hebben verworven; gelijk mede aan alle andere personen in Zuid-.Holland, die zich, op eenen voordeeiigen voet, in de vee-artsenij- kunde, weuschen te bekwamen, op Donderdag den 8 September aanstaande, des morgens ten n ure, in het lokaal van het provinciaal Gouvernement te 'Gravenhage; gelegenheid zal worden gegeven", Om naar eene vrije kwee- kelings-plaats in voorz. school te dingen; dat/overeenkomstig vroegere aan. Uondigingen, als kweekelingen zullen kunnen geadmitteerd worden jongelin- gen niet beneden de 16, en niet'boven'de 22'jareti óud, van een gezond en sterk ligchaamsgestelvan onbesproken 'Zedelijk gedrag en goeden aanleg en grondig ervaren in liet lezenschrijven en rekenen; terwijl, wanneer zij aan die vereisebten, eenige voorbereidende kennis van het vak, of van vreemde talen, benevens bijzondere vatbaarheid, mergten paren, zulks tot eene aan beveling boven anderen zal strekkenaangezien de voorkeur alleen aan ver diensten zal worden gegeven; en dat de geëxamineerde, welkè als kweeke ling, ten koste van bet fonds van den landbouw zal worden geplaatst, tegen den isten October dezer jaarsin 's Rijks vïe-artsenijschool zal kunnen worden Opgenomen. Derhalve is een iegelijk; die naar tie openstaande vrije plaats van kweekeling mogt willen mededingen, uitgenoodigd, om het voornemen daartoe ten spoedigste aan de Burgemeester zijner gemeente re doen kennen, en om zith wijders, ter bestemde plaatse en urè, aan te mel den, voorzien van eene behoorlijke geboorte-acte, van een bewijs van voldoening aan de nationale militie, indien hij in de termen valt, en van een bewijs van goed, zedelijk gedrag, door het bestüur der woonplaats van den-kandidaat afgegeven; en zulks ten einde te kunnen worden toegelaten tot het vergelijkend examen, hetwelk alsdan zal worden gehouden ten over staan van de daartoe benoemde Commissie, zamengesteld uit de heeren: Jonkheer Mr. O. P. Croeninx van Zoeten van Ridderkerk, President der Com missie van landbouw in Zuid-Holland Jonkheer J. Quarles van Ujford, Se. 'cretaris der Commissie van landbouw; Jonkheer Mr. IV. van Vredenburch, Schoolopziener; .7. van Dam, Vee-arts en D. J. ten Zeldam Ganswjk, Chef der provinciale grjffie van Zuid-Holland, welk laatste lid tevens op nieuw, als Secretaris der Commissie zal fungeren. De Generaal-Majoor en benoèmd Raad van Neerlands-Indië, Nahuis van Burgst, is dezer dagen te HelvoetsluiS ingescheept op het fregat H,en- drika. Kapitein J. Admiraal, ten einde daarmede naar Batavia te vertrekken. Uit Utrecht meldt men van den 20 Augustus het volgende: H. K. H. Prinses Marianne, Gemalin van PrinS Albert van Pruissen, heeft de provincie Vriesland bezocht, en is van daar over Harderwijk naar het Loo teruggekeerd. Nopens de komst van H. K. H, te Harderwijk schrijft men ons van daar van den 18 Augustus het volgende! Gisteren zijn wij vereerd geworden met een bezoek van H. K.H. Prinses Mariannewelke, vergezeld van eene Harer Staatsdames en den Adjudant van Haren Gemaal, Z. K. H. Prins Albert van Pruissen, van Leeuwarden met een Koninglijk jagt, waarop de Hollandsche vlag wapperde, alhier des namiddags ten hilf vijf ure aankWam. H. K. H. werd binnen gehaald met eene fraaiie. hoornmuzijk, uitgevoerd door de muzijkanteb, behoorende tot de zich alhier bevindende koloniale troepen, en terstond bij Hare aankomst gerecepteerd door den Kolonel en Komtnandant dezer stad, den heer Mu- ralt, waarna H. K. H. voor eene wijl haar intrek nam in het meest nabij gelegen koffijbuis. De toejuiching en belangstelling, welke de Prinses van de uit alle standen te zaam gevloeide menigte ontving, waren algemeen en indrukwekk«ndwelke niet weinig vermeerderde door de ongekunstelde be leefdheid, waarmede H. K. H. eiken groet en herhaald geroep van UvePrin. set Marianne! beantwoordde; waarna II. K.H. langzaam langs de straten de zer stad reed, en met Haar gevolg naar 's Konings Loo vertrok, alwaar Wij met genoegen vernomen hebben, dat de Prinses ten acht ure in welstand aangekomen is. Uit Groningen meldt men van den 15 Augustus: Wij kunnen herigten, dat op een aan Zijne Maj. ingediend verslag, Om trent het door de heeren StratinghEz. en C. Becker alhier tot stand gebragt Stoomrijtuig voor gewone wegen, onlangs eene gunstige en voor deze hee ren zeer vereerende beschikking gevallen is; terwijl bovendien aan den heer Becker voornoemd, als vervaardiger van dit werktuig, eene bijzondere aan- moedigings-premie van <Soo', ten blijke van Zijner Majesteit» goedkeuring over 4ib werk, is toegewezen geworden. SPANJE. Bcrigten over Parijs van den 19 A/sgustu:. Brieven uit Spanje ontvangen melden het volgende: Gomez is door Espartero geslagen, zoo geheel geslagen, dat hij zich bijni alleen in de bergen van Potes gereed heeft. Het gevecht heeft plaats gehad in den Buron (Asturienj. Wij hebben, zegt dit berigt, dezen uitslag voor ecnige dagen voorzien. Hoewel de stelling van Gomez vrij sterk was te Potes was dezelve niet onneembaar. De laatste beweging van Cordova heeft aan deze schitterende uitkomst niet weinig toegebragt. Men .verzekert dat de troependievolgens de woorden van de depêche, de Koningin.genoodzaakt hebben de constitutie aan te nemen, nog geen 500 man bedroegen. Het waren de troepen van hare garde, op welke zij gemeend had meer te kunnen vertrouwen, dan op linietroepen. Het Fransche Ministerie heeft, zegt men, het nieuws ontvangen van eenen geheelen opstand in Catalonie. De opstand der Cataloniers is vertraagd geworden door vrees voor de land- en zeemagt van het naburig Frankrijk; maar het is zeker, dat de voornaamste steden van de kust meer dan veertien dagenhunne gevoelens zeer openlijk hebben doen kennen. Don Carlos heeft eën besluit afgekondigdwaarbij al de Engelsche over- loopers naar hun land kunnen terugkeeren. Dien ten gevolge hebben de Car. listische posten bevel ontvangen hen naar de grenzen te geleiden. De eerste afdeeling van het leger van het centrum, die onder de beve. Ien van den Veldmaarschalk Soria is, heeft zich den 7den te Castellote voor de constitutie verklaard. De Generaal is niet willen blijven, ook is een Hoofd officier, dien hij in zijne plaats had aangesteld; weggegaan, en thans ie een officier van minderen rang aan het hoofd der afdeeling. Men schrijft van Reynosaden tpden De Generaal Cordova zal waarschijnlijk morgen vertrekken om zich met het gros van het leger te vereenigen en zijn Bevelhebberschap in de handen van Saarsfield neder te leggen. Deze laatste is ziek. Een berigt uit Santander van den nden meldt, dat Cordova, die reeds het bevel had nedergelegd, hetzelve weder opgenomen heeft, omdat Villa- real ter ontzetting van Gomez opgerukt was. Het volgend uittreksel uit een der revolutionnaire bladen van Cadix kan een denkbeeld geven van den toondie thans aldaar gevoerd wordt Moge toch, Spanjaarden, de vreesselijke lessen van het verledene niet voor u verloren gaan! Wij hebben ten derden male den eed afgelegd op de wijze grondwet, die onze regten en onze vrijheden verzekert. Een ondank bare Monarch, de vijand van het land, dat hem het levenslicht en de kroon gaf, vroeg aan eenen anderen dwingeland (Lodcwyk XVIIIIj honderd duizend zijner Janitsaren, om ons onze constitutie te ontrooven en verderf en sla vernij over liet Schiereiland te verbreiden. Onze rampzalige twisten maak ten hem de overwinning gemakkelijk.... Vloek over hem, dje nieuwe da gen van rouw aan het vaderland voorbereidt Wij. moeten onophoudelijk het oog op de vijanden onzer vrijheid gertgt hebben, om hunne trekken te verijdelenmaar wij moeten te gelijk waken, dat heimelijke verraders ons op nieuw opofferen. Berigten over Parijs van ien 20 Augustus. Door liet Journal de Paris wordt thans van de gebeurtenis te Ildéfonse, in ónze vórige medegedeeld, het volgend verslag gegeven: Den ieden, des avonds om 8 ure, kwam het regiment van de provinciale militie, omtrent 500 maii sterk, in opstand in de. caserne, onder het ge schreeuw van: Leve de ConstitutieLeve Isabellelll. e.n begaf zich gewa pend naar het paleis, de hymne van Riego zingende. De soldaten van het 4de regiment'infanterie van de garde hen ziende komen, voegden zich bij hen. Al de officieren, niet een uitgezonderd bleven aan de revolutie vreemd. De ruiterij van de garde nam er ook geen deel aan. Bij de nadering van de opstandelingen had men de deuren van het paleis geslótêii. De Commandant-Generaal, Graaf San Roman en dé getrouw ge bleven officieren deeden vergeefsche moeite om de soldaten tot bedaren te brengen; zij werdén niet gehoord! doch men schreeuwde verward door een: Dood aan San Roman! Dood aan Quesada! De heer Bois-lé-ConiicFransch Zaakgelastigde en Vtlliers, Minister van Engeland, wilden zich naar het paleis begeven, doch zij werden door de soldaten verhinderd en moesten wegens hunne bedreigingen teruggaan. Men had reeds eene deur opengeloopen, welke gelukkig niet tot het bin nenste van het paleis liep, toen men begon de hoofddeur open te breften er geweerschoten gehoord werden en de soldaten dè kanonnen wilden aan. voeren. De Koningin die Zich tot dus verre zeer standvastig gehouden had door de haar omringende personen van bet gevaar waarin zij verkeerde, onder- rigt, daar men onder de soldaten reeds bedreigingen gehoord had; dat men de Koningin vermoorden zou, indien zij de constkutie niet toestond. Hierop dan liet zij 12 soldaten voor haar komen, welke haar hun verlangende ken nen gaven. De Xonlngin. bleef toen echter nog weigerende, doch ten 2 ure des nachts na 5 uren weerstand te hebben gebodenheeft zij eindelijk aan den aandrang van de haar omringenden toegegeven. Niets echter heeft haar knrjnen overhalenom den eed aan de constitutie af te (eggen; zij verklaarde zulk eenen stap niet te zullen doen, welk? ook niet geldend was zonder de verzamelde Cortes. Alles, wat men van haar kon verkrijgen, was, dat zij een geschrift teeke'nde in deze woorden: „De Koningin autoriseert den Ge. neraal San Roman de soldaten den eed op de constitutie te laten ajleggentot op de vereeniging der Cortes." Gedurende drie dagen waren de Correspondentien door Arragon heen onderschept; men schreef dit toe aan eene sterke colonne Carlisten, welke zich in die streken bevond. De consritntionnele beweging plant zich al meer en meer in de provin ciën voort. Ook verscheidene regimenten van het leger van het noorden hebben dezelve uitgeroèpen. De praeparatoire Junta, welke den iddeu te Madrid verzamelen zou is niet vergaderd geweest, omdat, wegens den Staat des belegs, het grootste gedeelte der Afgevaardigden afwezig was. DUITSCHLAND. De Hertog van Cumberlandbroeder des Konings van Engeland, is den 15 Augustus te Berlijn aangekomen. Volgens brieven uit Berlijn van den 16 Augustus is de inschrijving tot het nemen van aandeelen in de onderneming va* den ijzeren spoorweg

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1