A0. 1836. L E Y D S C II E WOENSDAG kÉ#^ i N\ <foi %y»snK ewsis ÏE :?saiJ COURANT. DEN 3den AUGUSTUS. BEKENDMAKING. Het Hooo-:Gerects hof te 's Gravenhage, Gezien het requisitoir van den Heer Prokureur-Generaalbetrekkelijk liet daarstellen der Kamer van yacaucic, van den 29 Julij tot en met den 30 September 183ft; Gezien de artiken 40, 41, 42, 43 én 44 van het Dekreet van' den 30 Maart 1808, en de artikelen 29, 30 en 32 van het Dekreet van den 6 Julij 1810; Heeft na voorgaande deliberatie goedgevonden te bepalen, zoo als bepaald wordt bij dezedat de kamer van vakantie in dit jaar beurtelings zal worden gepresideerd door de H cc re 11 Mrs. Hendrik van der Burgh en Cornells Cr.rbasiusPresident in dit Hof, en voorts bestaan uit ue Hecren Mrs. Nicolaas Wilkem ArdeschJacobus Douw LoktEvert Rein van Nes van MeerkerkJonkheer Marinus Willem de JongeAdriaan f Alles Spoor Maarten Iman Pauw cn Jonkheer Jacob Petrus Tvo Biert van MelissantRaden. Dat deze Kamer hare tercgtzittingeii zal houden tweemaal ter weeken wel Maandag den 1 Augustus Dingsdag 2 Vrijdag 12 Zaturdag 13 Maandag 15 Dingsdag 10 Vrijdag 26 Zaturdag 27 Maandag 29 Dingsdag Tien 30 Augustus Vrijdag Zaturdag Maandag Dingsdag Vrijdcrg Zaturdag Maandag Dingsdag 9 September 13 23 24 26 27 Zullende de eerste Civiele Kaïncr hare zittingen weder beginnen op Maandag den derde Octoberen de derde Civiele Kamer op Donderdag den zesden dier maand. En zal een afschrift dezer aan den Heer Prokureur-Generaal worden ter hand gesteld, ten einde hieraan de noodigc publiciteit te geven. Gedaan in algemeene vergadering van het I-Ióog-Geregtshof voornoemd den 20. Julij 1836. Bij absentie van den fleer Eersten President: De President li. v. d. Buriig. In kennisse van mij Eersten Griffiier: J. H. Speirman. Gezien door mij Prokureur-Generaal bij bovengemelden Hove: a. W. Piiilipse. De Verlofganger der 5de Afdeeling Infanterie Nationale Militie, COR- NELIS van \VOUW, wordt bij deze opgeroepen, om zich ten spoedigste ter Secretarie dezer Stad te vervoegen. NEDERLANDEN. Leyden den 2den Augustus. Heden wordt alhier de 19de verjaardag van Z. K. H. Prins Willem Alexan- der Hendrik Constant ijn Nikolaastweeden Zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, met de gebruikelijke plegiigheden gevierd. Heden nacht tegen 11 4 12 nren zullen alhier passeren HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, benevens verder gevolg, komende van Soestdijk en gaande naar 's Gravenhage. Eergisteren, in den achtermiddag, is alhier brand ontstaan in de on- langs nieuw opgebouwde Katoen-fabnjk van de Heeren de Hrjder en Comp. De brand was in de droogerij ontstaan; de daarin voorhanden zijnde stukken zijn beschadigd of verbrand. De schade aan het gebouw is van geen groot belang, daar de brand zich niet verder dan tot de droogerij heeft uitgestrekt. De spoedig aangebragte hulp der brandspuiten is oorzaak geweest, dat men de vlam al ras meester werd, zoodat dan ook binnen weinige uren alles was afgeloopen. Men meldt uit 's Gravenhage van den isten dezer het volgende: Door den Administrateur van 's Rijks Schatkist in de provincie Zuid-Hol land, is aangekondigd, dat door hem tot betaling der pensioenen over het eerste halfjaar van 1836, zal worden gevaceerd den Dingsdag en Vrijdag van elke week, gedurende de maanden Augustus, September, October en No vember dezes jaars, aan te vangen op Dingsdag den 2den dezer. Bij resolutie van Zijne Exc. den Minister van Financien, is vastgesteld, dat de navordering van het jus-detractus, verschuldigd van hetgeen door legatarissen, in Zwitserland woonachtig, vrij van alle lasten, wordf verkre gen uit de nalatenschap van een ingezeten, moet gevorderd worden van den erfgenaam-aangever, tevens executeur-testamentair, en wel naar vijftien ten honderd, behoudens de toelating van het bewijs, dat, ter plaatse waar de legatarissen woonachtig zijn, minder of niets van Nederlanders, dadr ervende, gevorderd wordt, Dezer dagen zijn de belanghebbenden herinnerd geworden aan eene vroeger door het Departement van Oorlog genomene resolutie waarbij is vastgesteld, dat alle officieren van gezondheid, apothekers en adjunct-paar- den-artsen, welke slechts tijdelijk de functien bij het leger, de hospicalen of in garnizoens-plaatsen waarnemenen in geenen deele tot het vaste kader van het geneeskundig personeel der landmagt behoorenzonder gehouden te zijn het, bij 2 van art. 2 van 's Konings besluit van 16 Februarij 1814, N". 55, vereischt bezit van een jaarlijks inkomen van ƒ600 te bewijzen, de toestemming tot het aangaan van huwelijken zullen kunnen erlangen, mits daartce op de gewone wijze door ttisscbenkomst van den Inspecteur-Generaal van de geneeskundige dienst bet verzoek worde gedaan, en mits daarbij, in allen gevalle, de verklaringen overleggende, welke bij 1 van welgemeld besluit gevorderd zijn, dat de cijdelijke officier van gezondheid en apothekers van de derde klasse, mitsgaders de adjunct-paarden-artsen, door het aangaan van de hier bedoelde verbindtenissenzich zeiven zullen uitsluiten van het voorregt, om te eeniger tijd in hec vaste kader van het geneeskundig perso neel der landmagt te worden opgenomen; en dat de onmiddellijk hiervoren vastgestelde bepaling, ook van toepassing zal wezen op hen die, of dadelijk in de tweede klasse in tijdelijke dienst gesteld, of later tot die klasse bevor derd zjjn, ten ware zij voor de militaire geneeskundige dienst bijzonder ge schikt wierden bevonden, en verlangen mogten daarin te verblijven, in welk geval zij tot het vaste kader van meergemeld personeel zullen kunnen worden toegelatenmits alsdan het voorschreven bezit van een jaarlijkseh inkomen van f 600 kunnende bewijzen, zullende echter die uitzondering niet van toe passing wezen op hen, die in de derde klasse of als adjuncten dienen, zelfs dan ook niet, wanneer zij eenen hoogeren titulairen rang mogten hebben ver kregen. Er zijn berigten uit Java ontvangen tot den 12 Maart dezes jaars, mel dende, dat Zijne Exc. de Gouverneur-Generaal ad interim, J. C. Baud, zijne betrekking als zoodanig had nedergelegd en aan Zijne Exc. den Luite- nant-Gouverneur-Generaal, D. J. de Eerens, had overgegeven. Uit Amsterdam meldt men van den 30 Junü. Het Genootschap voor Leeraren aan de Nederlandsche Gymnasiën hield heden te dezer stede deszelfs zesde algemeene vergadering, onder voorzitting van den heer Mr. C. Dom Set feu. Uit Utrecht meldt men van den 31 Julij: Onze stadgenoot, de heer W. Broedeletheeft voor eenigen tijd voor de piano-forte gecomponeerd en aan H. K. K. H, de Prinses van Oranje opge dragen een grand Rondo brillantpricédé d'une introduction sur la Barcarolle de Fjorelia il'Aubcr: „i'auvre Napolttain, la tner est helle." H. K. K. H» heeft deze opdragt niet alleen wel willen aannemen, maar voorgaanden Maan dag, den 25sten dezer, heeft Hoogstdezelve dien toonkunstenaar, op het pa leis te Soestdijk verzocht, om eene Soit ie musieale op de piano te geven waarin hij de eer heeft gehad zijn voornoemde muzijkstuk en «ndere stuit- ken voor Mevrouw de Prinses en voor de Prinsen, Hoogstderzelver kinde ren, uit te voeren, waarover H. K. K. H. hem hare goedkeuring in de vlei- jendste bewoordingen te kennen heeft gegeven. Uit Breda meldt men van den iste Augustus: Gisteren avond omstreeks 7 uren is Z. M. de Ktjning, vergezeld van Hoogstdeszelfs Adjudant de Luitenant-Kolonel Omphall, te Tilburg gearri. veerd. De talrijke menigte, van alle oorden zamengevloeidhet uitsteken van vlaggen van publieke en andere gebouwen, en eene luisterrijke algemeene illuminatie van Tilburg's ingezetenen, waren de ondubbelzinnigste bewijzen van vreugde over 's Konings verblijf aldaar. Heden morgen is Z. M. vergezeld van HH. KK. HH. Prins Frcderik der Nederlanden en Prins Albert van Pruissen naar het kamp van Reijen vertrok ken, om de aldaar gelegerde troepen in oogensfihouw te nemen. Groot is wederom de toevloed der nieuwsgierige menigte, welke zich reeds vroeg in den morgen in rijtuigen en te voet naar de kampplaats bega ven, om het militaire schouwspel bij te wonen, dat gelukkig door goed we der begunstigd wordt. Na den afloop vermenen wij, zal door Z. K. H. de Prins van Oranje te Til burg een diner van 80 couverts worden gegeven. Leopold en zijne gemalin zijn in den avond van den 27 Julij uit Parijs naar Brussel vertrokken, en in den avond van den volgenden dag op bet kasteel van Laeken aangekomen. De Brusselsche bladen berigten thans, dat de Fransche Regering het verspreiden van den Courrier Beige in haar Rijk verboden heeft, en de af drukken van dit blad, die met den post naar Frankrijk komen, van de gren zen terug zendt. De aanleiding tot dezen maatregel schijnt gezocht te moe ten worden in de wijze, waarop de Courrier mèlding heeft 'gemaakt van de onlangs te Londen in de herberg de Kroon en het Ankeronder het voorzit terschap van O'Connell gehoudene volksvergadering, waarin zoo hevig tegen Koning Lcdewijk Philips is uitgevaren. Niet slechts de Courriermaar de overige Belgische bladen toonen zich over dit besluit zeer verstoord. De Courrier was reeds in Pruissen, Oostenrijk en Rusland verboden. RUSLAND. Volgens berigt uit Petersburg heeft de Keizer den Luitenant van het cbe- valier-garde-regiment, Baron Antes, die door den'Nedetlandscheii Gezant aan dat Hof, Baron vdn Heekeren, was geadopteerd geworden, vergund diers naam te voeren en ook op de regimentslijsten als Baron van Heekeren, te worden genoemd. Op den 31 Mei zijn in de stad Pensa 491 gebouwen afgebrand, waarbij genoegzaam niets dan het leven werd gered; aan deaizoo van alles beroofden is terstond eene som van 9000 roebels, benevens eene groote hoeveelheid graan verstrekt. Uit Kbnstantinopel waren berigten te Londen aangekomen, meldende, dat ruim 200,000 man Russische troepen in het najaar zich in de Kiiin zou den vereelilgen. Ook werd de Keizer aisdan te Odessa verwacht, om de evolutieD der vloot in de Zwarte zee bij te wonen. SPANJE. Berigten over Parijs var den 29 Ju lij. Berigten uit Bayonne van den ïssten bevestigen de overwinning van nild- real, den isden opTello behaald. Volgens nadere omstandighedenzou het verlies der Christinos 200 man dooden en 400 aan gevangenen zijn. Ten ge volge van die overwinning is Villarcal door Dan Caries tot Luitenant-Gene1 raai benoemd. Officiële berigten van San-Sebastianeergisteren tot ons gekomen melden dat de Kapitein Lord John Haymet overhaasting in deze haven teruggekeerd vah eene expeditie van de kbst van Gallicie, er de stellige tijding had medegebragt, dat Gomez den ipden te Ofeuse was binnen ge rukt. Nog andere berigten maken meiding van zijné aankomst te St. Jacques de Compostelle, hoofdstad van Gallicie. Den 25sten zouden de Engelsthett, door de uitdeelmg van wijn en brandewijn verhit, weder eenen aanval op tfe CarllstiseheTinie gedain heb ben. Men wist er echter nog niets zekers vati. Berigten OVir Parijs van den 38 Julij De Minister van Oorlog heeft een Koninglijk besluit aan den Bevelhebber van het operatie en reserve leger gezondenbevartehde, dar ten eerste at de strijdkrachten bestemd ter bevrediging van Navarre eh der Baskisthe pro vinciën een enkel leger zullen uitmaken, ónder de benaming van operatie leger van het Noordenhet reserve leger is derhalve opgehevenhet zal met manschappen en tnateriëel in het operatie leger worden ingelijfd. Ten tweede zal dat leger in drie corpsen en drie afdeelingeh van reserve verdeeld worden; eindelijk volgen de verschillende benamingen dier corpsen en af- deelingen. De Generaal Espartero heefc aan Cordova het volgend berigt van den I7den II. gezonden De factie welke ik vervolg, in Gallicie eergisteren doorgedrongen zijnde, in de omstreken van Lugo, zoo trok ik den Minho over en'giüg den nécht op anderhalf uur in de rigting van Santiago doorbrengenra died dag 5 mij len gemaakt en vele moeilijke plaatsen overgetrokken te hebben, na gisteren 7 mijlen met geforceerden marsch te hebben afgelegd', trok :1k met mijne troepen Santiago binnen, waar ik den Kapitein-Generaal van die provincie met de zijnen vond. Ik heb met hem over den te némen weg beraadslaagd. Heden heb ik mij, hoewel mijne troepen zeer vermoeid'warenweder in beweging gezet. Men verzekert, dat de stad Oviedo en hare Jurisdictie aan den Gene. raai Gomez bij zijnen doortogteen millioen fr. verstrekt heeft. Het corps Carlisten onder Garcio is Loria binnengerukt. De Christinos

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1