LEYDSCHE COURANT. A\ 1836. WOENSDAG DEN 2<33ten jULfj. S C H TT E R rj. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Commissie, volgens art. 15 der Wet op .de Schutterij, van den 11 April 1827, benoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de rede nen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Stad, opDingsclag den 26 Juli/' aanstaande, 's namiddags ten vier ure. En worden diensvolgens opgeroepen: i°.Al de zoodanige», welke aan de loting van dit jaar deel genomen liebben. 2°. Degenen, die sedert de vurige inschrijving alhier zijn komen wonen, en geboren zijn in de jaren 1802 tot 1810 ingesloten. 3°. Zijdie ambtshalve zijn ingeschrevfenen eenige redenen tot vrijstelling vermec- neu te hebben. 4.0. Degenen, die, na hunne indicnsfttelling bij de Schutterij, regt op vrijstelling hebben verkregen; alsmede die bij het Veld-Bataillon öhi ligchaamsgebreken zijn ontslagen. Om zich voor gemelde Commissie* op bovengemelden dag en uur, te sisteren, ten einde over derzeiver reclames uitspraak, worde gedaan; terwijl zij, die alsdan niet com pareren, geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien, overeenkomstig art. 16 Van Zijner Majesteits besluit, van den 28 Junij 1828, voor zoo verre zij dienstpligtige Nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelyfd. Aldus gedaan en gearresteerd, by H. H. Burgemeester êil Wethouders der Stad Leyden, op den 18 Julij 1836. J. G. de MEY. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den ipden Juli}. Men meldt uit 'sGravenhage van den 18 Julij het volgende: Heden voormiddag zijn tê Rotterdam met de stoomboot de Batavier uit Engeland aangekomenZ. K. H. de Prins van Oranjebenevens Hoogstdes- zelfs beide oudste Zonen. HH. KK. HH. bevinden zicH in den besten wel stand. Voor derzeiver vertrek, heeft Z. M. de Koning van Groot-Britannie de beide jonge Prinsen met het Grootkruis der Guelphen-orde van Hanover begiftigd. De Prinsen bevinden zich thans weder in de Residentie. Naar men verneemt, heeft het Zijne Maj. den Koning behaagd, dezer dagen den heer J. Jj Gosselin, Adjunct-Commies bij het Departement voor de Koloniën, tot Cpmroies bij dat Departement te benoemen. Voigens aankondiging van Z. Exc. de Minister van Financien, zal, ge durende de maanden Augustus, September, Oetober en November aanstaan den, op de kantoren van de Administrateurs der Schatkist in de hoofdplaatsen der provincie, de voldoening der pensioenen, ten laste van de Schatkist loopendeover de eerste zes maanden van den jare 1836, plaats hebben. Den 3osten dezer zal door Z. Exc. den Diiecceur-Generaal van Oor log ad interim, de leverancie worden aanbesteed vin 12,000 ellen inlandsch gefabriceerd gekeperd tentendóCk, ter breedte van 75 duimen. De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, heeft ter kennis van de ■daarbij belanghebbenden in Zuid-Holland gebragtdat de jagt op ganzen, eenden en watersnippen zal geopend zjjn op Maandag den isiin Augustus aanstaanden, en dat zij niet zal kunnen worden uitgeoefend dan in die loca liteiten, waar zulks door den Opper-Houtvescer voor de Noordelijke Pro vinciën zal worden toegestaan; zullende alzoo, wat de publieke jagt aan gaat, deze slechts op het water, langs de stranden, oevers en meren, veen plassen en rivieren, mitsgaders op lage moerassige gronden, en bepaaldelijk nimmer in en fangs bosschen, of op bouw- en weilanden, tot het gewone jagtveld behoo.enclemogen worden uitgeoefendterwijl verder den kooi lieden wordt herinnerd, dat, vplgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit, in dato 1 December 1820 (Staatsblad N°. 26), hunne kooieenden tot 1 Septetn. ber moeten zijn opgesloten of gehokt, op de boete daarbij bepaald. Door den Luitenant-Kolonel, Directeur der artillerie, stapel- en con structie-magazijnen te Delft, zal eerstdaags aan den minst-inschrijvenden worden aanbesteed de levering van de volgende behoefte tot gewerenbe staande in 25.000 bajonetscheden, 13,26b aftrekkers, 24,480 schroevendraai- jers, 5700 stormringen, 2040 koperen pannen en 102 veerhaken. Sedert eenige dagen wordt in deze Residentie de nieuwsgierigheid van het publiek opgewekt door de verlichting van eene der woningen in de Spui straat door bet gaz. Deze verlichting heeft ten huize van den heer van Oven plaats, die, volgens eene door hem gedane aankondiging, in het bezit Is vaneen nieuw verlichtingi-toestelhetwelk geschikt geoordeeld kan wor den om de steden, de werkplaatsen van groote fabrijken,of eenig ander ruim lokaal te verlichten. Het licht, hetwelk daar, door eene enkele lamp, gege ven wordt, is evenredig aan dat, hetwelk vier of vijf der beste lampen, of twee of drie buizen van gaz, van 16 gaten, opleveren. Het licht is zuiver, helder en luisterrijk; het verheft zich 7 of 8 duim en spreidt zich tot een duim Omtrek uit. Bovendien heeft dit licht nog het voordeel, dat het gebruik daarvan zeer zuinig uitkomt. De heer van Oven heeft zich aangebodenom zich bij een contract tot de levering van de stof, en tot het plaatsen van den toestel aan en bij de personen, die daarvan gebruik wenschten te maken, te verbinden. Wenschelvik ware het, dat de pogingen van den heer van Oven eenigzins mogten leiden, om het Stedelijk Bestuur, tot de verbetering der verlichting van de Hofplaats over te halen, waartoe trouwens in de laatst vorige week mede eenige proeven zjjn genomen. Uit Amsterdam meldt men van den 18 Julij: De Commissarissen tot de conversie der Spaansche buitenlandsche schuld te Londen hebben aldaar bekend gemaakt dat zij aan het huis Ardoin en G»np., instruction hebben gegeven om maatregelen te nemen ter uitvoering van het decreet van 28 Febfuarijbetrekkelijk de buitenlandsche passieve schuld. De obligatien dezer schuld zullen in werkelijke schuld worden ge converteerd op denzelfden voet als die der binnenlandsche passieve schuld voor elke too aan obligatien zal werkelijk 25 in actieve schuld tot den koers van 50 worden verstrektinterest gevende op 1 Ofctober eerst komende en betaalbaar alleen te Madrid. Uit Haarlem meldt men van den 17 Julij: Heden is de batterij artillerie te voet N°. 12, gecommandeerd door den Kapitein van Nieuwkuyk, sedert verscheidene maanden alhier in bezetting, naar Boxtel vertrokken, en vervangen door de batterij N°. 9, onder bevel Vjm den Kapitein Singendonek, Uit Rotterdam meldt men van den 18 Julij: La Sociéti Générale des Naufrages et de RUnion des Nations sous les rap- ports Cmmcrtiaux, Industrie is, Littiraires et de Sauvetage, in het begin van 1835 te Parijs bjigéfigt; ten doel hebbende: schipbreukelingen, menschtrt en goedtten in dergelijke gevaren bij te staan en te redden, en welke mensch- lievende pogingen zij in alle oorden der wereld uitgestrekt, heeft den heer IV. van Houten, als eene erkentelijkheid voor.zijne zoo nuttige uitvindingen en'bemoeijing ten behoeve van schipbreukelingen, tot haren Agent-Geneiaal te Rotterdam eti 'arrondissement benoemd. Uit Utrecht wordt van den 17 Julij gemeld: Wijj vernethendat door HH. Curatoren en Academisehen Senaat onzer Hoogeschooi aan den heer Robert Natan vergund is, zijnen Boekhandel on der den naam van Hoogduitschen Akademischen Boekhandel uit te oefenen. T U R K Y E. De eigenhandige brief van den Sultan aan den Groot-Viziet1, ten op. zigte der vervanging van den Reis-EfFendi, die in het geschil met den Engelschman thurchill betrokken is geweest, luidt aldus: „Mijn Vizier! Het hoog gewigtige beroep van eenen Minister der Buiten, landsche Zaken vereischt, dat een ieder, aan wien dit ambt wordt toever trouwd, onvermoeide werkzaamheid aan den dag legge. Daar nu de tot dus verre in functie geweesc zijnde Minister van Buitenlandsche Zaken Hadschi Akif-Effendi, uit hoofde van zwakke gezondheid de pligten vaii zijn beroep nipt verder kan vervullen, zoo heb ik goedgevonden denzelven te ontslaan en zijne waardigheid op te dragen aan den voormalige Kaimakan Ahmed Chu- /«ss/Pacha. Mitsdien beveel ik u den genoemden AhmedChu/ussi-Pzchi aan onze Verhevene Porte te ontbieden en hem het ambt eens Minister van Bui tenlandsche Zaken met de waardigheid van Muschir op te dragen. Vermaan hein dat hij, dag op dag aan onze Verhevene Porte verschijnende, in hec njiddenputit van zijn beroep met zorg werkzaam zij, en aan alle wetten, in stellingen en verordeningen van ons rijk onvoorwaardelijke gehoorzaamheid betpone! A'n elkif-Effendi zult gij, als uitgediend ambtenaar, en maande- iijksch pensioen van tienduizend ghurusch (piasters) uit de schatkist toeken nen ten einde Jiij voor het behoud van ons leven en onze heerlijkheid toe Allah gebeden rlgte. De Almtgtige verleene zijnen zegen op deze onze ver- rigti-gIn naam van den waren Profeet." De Engelsche Times behelst bijzondere berigten uit Konstantinopel van den 22 Junij, waarin gezegd wordt, dat, na de ontvangst van de tijding van het onisiag dos Reis-EBèndi's, men gedacht had, dat deze gebeurtenis „eene „beslissende overwinning van den Britschen iDvloed over dien van Rusland „zou zijn gewee$t;" en dat de verwijdering van zM/f-Effendi zou zijn voor gedragen als een bewijs der afkeuring des Sultans van de aan den heer Chur. chili aangedane mishandelingen. Deze verwachtingen (leest men in gemelde berigten) zijn niet vervuld geworden. Lord Ponsonby mag stilzwijgend het ontslag van den Turkschen Staatsdienaar als een gevolg van zijne vertoogen beschouwen, maar officieel kan hij dit niet doen. Tenzij hij van het tegen deel oVertUlgd zij, is hij inderdaad gehouden hetzelve toe te schrijven aan oorzaken, waaraan hij vreemd is." Ue verwijdering van den Reis-Effendi vóór dat onze Gezant zijne voorschriften uit Londen ontvangen heeft, wordt als een trek der sluwe staatkunde van dé Porte beschouwd. De nieuwe Reis- Effendi wordt vooigesteld als een man van minder fijn diplomatisch gevoel dan zijn voorganger, doch anders met vele kundigheden begaafd, en vooral als een man van een meer open karakter. Hij staat bij het volk zeer in aan zien, vooral dewijl hij, door zijnen tegenstand tegen het jongste tractaat met Rusland, de ontevredenheid des Sultans beloopen, en zijne betrekking van Luitenant van den Groot-Vizier verloren heeft. De Britsche kooplieden te Konstantinopel hebben èen verzoekschrift aan hunne Regering gezondenmet verzoek om de vertoogen van Lord Ponsonby aan de Porte te ondersteunen, en de noodigestappen te doen ter verzekering van de regten van de Engelsche onderdanen in Turkije. GRIEKENLAND. I Volgens bijzóndere brieven bit Athene van 9 Junijdie men te Munchen ontvangen heeft, zoude de Grieksche Regering voornemens zijn, om binnen zeer korten tijd alle vreemdelingen uit de krijgsdienst te ontslaan, en hun gelegenheid te geven om naar hun vaderland terug te keeren of om zich in Griekenland te vestigen. De bekende Generaal en Bevelhebber van den Peloponnesus, Gordon, was reeds ontslagen en naar zijn vaderland (Schot- lapd) vertrokkenen het bevel in zijne plaats voorlooplg aan den Overste- Luitenaut von Strunz opgedragen. PORTUGAL. Lissabon den 4 Julij. Er zjjn uit deze s;ad geene biizör.dere berigten. De Belgische Gezant aan het Engelsche Hof, van de fVeijerscheen bij liet Bestuur aldaar veel invloed te hebben. Men melde ten minste, dat, door zjjn toedoen, de voorgenomen reis van den Gemaal der Koningin, welke was uitgesteld, weder ter sprake is gebragt en thans door den Ministerielen Raad was goedgekeurd geworden. Hii zou den 5den Lissabon verlaten en het noordelijk Portugal bezoeken. De Prins had de 40,000, welke hem ter goedmaking der onkosten door het Bestuur waren aangeboden, afgeslagen; hij zou dezelve uit zijne eigene beurs goedmaken. Men meende, dat de thans aan den gang zijnde verkiezingen, in den Zin van het Ministerie zouden uitvallen. In sommige gedeeltens waren wel eenige Mlgiiellistische bewegingen doch dezelve werden spoedig onderdrukt. Een gewezen Generaal van Don Miguel, thans in dienst van Don Carlos, had eene proclamatie doen uitstrooi- jen welke echter niets heeft kunnen uitwerken. SPANJE. Berigten over Parijs Van den 15 Juli). Uit Bayonne schrijft meit van den nden, dat men geene zekere tijdingen omtrent de Carlistische expeditie in de Asturien had. Men meerde echter, dat Gomez het voorname plan van ziine expeditie vervuld had, hetgeen daarin bestond, om onzekerheid en ongerustheid in het land, door het reserve leger der Chrisiinos bezette verspreidenterwijl dat Villareal door ziine demon stration Cordova noodraakte, om zijn plan te laten varen, hetgeen getveeat was om de Carlisten door den Bastan te verdrijven en zich met Evans te vereenigen. De Anglo-Spaansche troepen hadden zich den nden op de hoogten van San-Sebastian en Paasage vertoond, met het oogmerk, legt men, ora Fon-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1