DUITSCHLAND. GROOT-BRITANNIE. F R A N K R IJ K. MENGELINGEN. is overigenstoo men deze berigten gelooven mag, op den w«g, om liet onbeperkte gezag weder in Spanje in te voeren en de drukpers geheel aan banden te leggen. Berigten ovef Parijs van den 8 Junij. Het Journal de Parit deelt de volgende tijdingen uit Spanje mede: De Generaals Palarea van Valence en Roten van Alcaniz, als ook de pro vinciale deputatie van Leonhebben hunne toetreding tot het manifest van het nieuwe Ministerie bekend gemaakt. Alle de tijdingen van de provinciën zijn bij voortduring goed. Den 6den des morgens hebben de Carlisten de linien voor San-Sebas tian, In het Zuid-Westen van los Passages aangetast, doch hebben een ge voelig verlies ondervonden. De Courriet deelt mede, dat er te Madrid, in bijzijn van Cordova een ander plan ter oorlogvoering was aangenomen geworden. Cordova zon zich te Pampeluna met den Franschen vreemde-legioens Generaal Bernelle ver- eenigende Carlisten van Navarre in den rug aanvallenzich met den En- gelschen Generaal Evans vereenigeu en aizoo met vereende krachten den doodslag aan de Carlisten toebrengen. De Carlisten doen te Bayonne het gerucht loopendar de Engelschen met veel verlies binnen San-Sebastian genoodzaakt waren terug te trekken. Dit zou dus met bovengenoemd berigt in het. Journal de Paris regelregt strijden. Berigten over Parijs van den 9 Junij. Het Journal de Paris meldt de volgende Spaansche tijdingen: De dagbladen van Madrid van den 3den melden, dat eene Junta zich te Malaga gevestigd hadmaar derzelver pogingen tot opstand zijn zonder ge- Volg geweest; dezelve is den 2Ósten ontbonden. Den 22sten hebben te Carthagena zware ongeregeldheden plaats gehad en drie dagen geduurd, gedurende welke 10 Carlisten vermoord zijn. De na tionale garde heeft eindelijk de orde hersteld; 40 Carlisten zijn gevangen genomen en naar Cadix ingescheept. De Gouverneur is door het Gouver nement afgezet. De tijdingen van Bayonne van den 7den bevestigendat de aanval der Carlisten op de linie van San-Sebastian met verlies teruggeslagen is; zij had den 300 man verloren. Er was tot den isten niets nieuws te Vittoria voorgevallen. De Generaal Bernelle zal nietzooals gemeld wasPampeluna gaan bezetten. ITALIË. Den 31 Mei in den namiddag kwam de Koning van de Beide Sicilien onder den naam van Don Fetdinando di Napóli van Bologna te Florence aanhij steeg aan het paleis van den Groot-Hertog af en bezocht nog dienzelfden avond in het gezelschap van den Groot-Hertog eene physische verlustiging in den schouwburg Coldoni. Den 3tsten Mei heeft Z. M. de Keizer van Oostenrijk zich van Schön- brunn naar Weenen begeven, en daar bij de Hertogen van Orleans en van Nemours een bezoek afgelegdwaarna de laatstgenoemden naar Baden zijn gereden, en aldaar bij den Aarts-Hertog Karei het middagmaal hebbèn ge bruikt. Bij deze gelegenheid hebben de Fransche Prinsen voor het eerst de dochter van genoemden Aarts-Hertog, de Aarts-Hertogin Theresia, gezien; de Prinses, welkenaar men meldteenigzms ongesteld is, en daarom niet op 's Keizers naamdag het feest ten hovenoch de danspartij bij V orst Met. ternich had bijgewoond, heeft echter slechts gedurende het middagmaal zich bij het gezelschap bevonden. Naar men meldtzouden de Fransche Prin sen den 7den Junij uit Weenen vertrekken naar Eisenstadt, werwaarts zij docr Vorst Esterhavy genoodigd waren, en vervolgens naar Presburg en Ofen, om daar bij Z. K. H. den Aarts-Hertog Palat3n .een bezoek af te leggen. Er waren reeds bevelen derwaarts gezonden, om er de Prinsen even luisterrijk als te Weenen te ontvangen. Een ander berigt zegt: De Fransche Prinsen, die tot den yden dachten te blijven, zullen thans tot den loden vertoeven. In den beginne waren zij voornemens ook naar Pesth te reizen, doch hebben dit plan laten varen, naardien de tijd hunner reis .naauwkeurig is afgemeten. Het verblijf en de ontvangst alhier, schijnen hun uitermate te bevallen; ook worden zij met de meeste oplettendheid behan deld. Eergisteren legde de Keizer een bezoek bij hen af, en bijna dagelijks .worden zij aati 'het Hof verzocht. Op den naamdag des Keizers, aten zij insgelijks op Schönbrunn, alwaar al de leden van het Vorstelijke Gezinuit genomen de Aarts-Hertogin Theresia, die onpasselijk is, tegenwoordig waren. Den Woensdag bragten de Prinsen in Baden door, waar zij bij den Aarts- Hertog Karei het middagmaal gebruikten. Des achtermiddags bezigtigden zij de romaneske omstreken van Eaden, en begaven zich naar Veslau, het welk den bankier Gcymuller toebehoort. Gisteren in den ochtenstond kwam het gansche garnizoen onder de wapenen. Weinig minder dan 8000 man stond op het glacis in slagorde geschaardde Prinsen vervoegden zich der waarts ten 9 ure met een luisterrijk gevolg. Zij droegen de uniform van Fransche Generaals, omhangen met het lint van het legioen van eer. Men meldt thans nader uit Hanover van den 4 Junijdat niet de Koning en de Koningin van Engeland gemelde stad zullen komen bezoeken, maar -slechts de Hertogin Weduwe van Gloucester, benevens Z. K. H. Prins George van Cambridge. Dresden den 4 Junij. Z. M. de Koning van Saksen, die reeds hoogbe jaard is, heeft, na eenigen tijd gesukkeld te hebben, in den afgeloopen nacht een ernstigen aanval van ziekte gehad. Des anderen dags 's morgens ten 7 ure is het volgend bulletin bekend gemaakt: Z. M., die reeds sedert eenigen tijd moeijelijke ademhaling ondervond, werd gisteren door eenen zeer hevigen aanval van aamborstigheid getroffen, die de grootste bezorgdheid moest baren. Ten gevolge der aangewende mid delen is de toestand wel iets gebeterd, doch de nacht was niettemin onrus tig, de slaap weinig en niet verkwikkend; ook heden ochtend is de borst niet merkbaar verligt. Londen den 8 Junij. Z. K. H. de Prins van Oranje is, met Hoogstdes. zelfs beide oudste Zonen, den 4den Junij en volgende dagen te Windsor verbleven, en is aldaar bij Hunne Majesteiten, den Koning en Koningin on derscheidene malen ter maaltijd geweest. Den sden heeft de Prins van Oranje over de te Windsor aanwezige troepen eene wapenschouwing gehou den. Den 6den is bij de Hertogin van Kent, op het paleis van Kensington eene groote assensblte geweest, waarbij de beide oudste Zonen des Prinsen van Oranje tegenwoordig waren. Z. K. H. zelf werd door eene ligte on- gesteldheid daarin verhinderd. - Z. K. H. de Prins van Capua, is met zijne Echtgenoot naar het vaste land vertrokken. Ook heeft Z. D. H. de regerende Hertog van Bronswijk zich van Londen naar Parijs begeven. Onderscheiden geruchten hebben in Londen geloopen, dat aldaar eene besmettende ziekte was uitgebarsten. Deze tijding is echter voor ongegrond te houden. De door Lord Rustel aangekondigde vergadering der leden van het Par. lement, die aan het Ministerie zijn toegedaan, heeft gisteren plaats gehad. Hij heeft het voornemen van het Ministerie te kennen gegeven, om de bill betreffende de lersche,Corporation zoover te houden, dat cZ/gemeenten vso boren de 8000 ingezetenen gelijke regten als de Engelsche en Schotse! e gemeenten zouden erlangen. De heer O'Connell wilde', „uit hoofde van dc verregaande beleediging, welke de Lords aan Ierland hadden aangedaan," dit getal op ten mihste vijftien gemeenten hebben gebragt. Lord John Russell heeft echter gemeend den maatregel niet verder, dan strikt noodzakelijk was, te moeten uitstrekken, en gezegd, dat het nu vooral te doen was om het beginsel van gelijkheid te doen doorgaan. Men heeft hem de opmerking ge maakt, dat de Lords echter ook dezen tusschenweg konden afslaan; waarop hij geantwoord heeft, dat hjj zulks van de wijsheid der Lords niet hoopte. Parijs den 7 junij. Zeer laat in den avond zijn eergisteren de Ministers van Prnissen en Oostenrijk bij den Voorzitter van den Raad geweest. Men verzekerde, dat de Spaansche zaken het onderwerp van dit diplomatiek on derhoud geweest waren. Vertrouwden verhaalden dezen morgen, dat er vol gens een traetaat tusschen de drie partijen besloten was, dat, Ingeval dat Spanje van het Koninglijk Statuut afweek, om'den weg in te slaan van de Constitutie van Cadix, of iedere andere, de drie Kabinetten zich zouden verbinden om het grondbeginsel van Monarchale eenheid en ongeschondenheid van het Spaansch grondgebied tegen de deelgenooten Van Don Carlos of van het revolutionnair Gouvernement te verdedigen. Men verzekert, dat het Oostenrijk geweest is, die met Talleyrand het plan van deze drievoudig alliantie gemaakt heeft, zonder iets in de artikelen vail het viervoudig ver bond te veranderen. Men spreekt weer over de aanstaande dimissie van den Minister van Oorlog. De Generaal Haxo zou den Maarschalk Maison vervangen. Den 8 Junij. De Generaal Allart verlaat heden Parijs. Hij begeeft zich naar Brest, waar hij zich op de korvet de Aube, zal inschepen, Hij neemt eene rijke verzameling wapenen en Fransche voortbrengselen van alle soort mede, die voor den Koning van Lahore bestemd zijn, bij wien hij al leen de eervolle betrekking van Zaakgelastigde van den Koning der Franschen zal waarnemen. De Generaal laat in Frankrijk zijne vrouw en kinderenals ook een Sikisch kind van de grootste onderscheiding achter, wiens opvoeding door het Fransche Gouvernement aan den heer Blanqui is toevertrouwd. Dit jonge mensch, naauwlijks 14 jaren oud, is bestemd om eens als intermediair en misschien als beschermer te verstrekken voor de Europesche reizigers in hec Koningrijk Lahore en in geheel dat deel van Azia. Men meent dat de Ge neraal binnen 3 jaren terug zal Zijn. Het Hof der Pairs heeft gisteren de kaak van Delentedie zich vrij willig had aangegevenbehandeld. Deze was vroeger bij het monster proces tot deportatie veroordeeld. Het vonnis is nu zoo gewijzigddat voor noemde tot 3 jaren gevanschap5 jaren onder toezigt der hooge Policie en in de kosten veroordeeld wordt. Men spreekt te Toulon nog veel van wapeningen ter zee. De overige zee-arrondissementen zonden onophoudelijk naar voornoemde plaats matrozen. Men melde dat er 600 zouden aankomen. Zoover men gissen kon zouden deze wapeningen niet voor de Levantmaar voor Spanje bestemd zijn. Van St. Etienne schrijft men, dat aldaar een ontzettend ongeval heefe plaats gegrepen. De hangende brug van Givors die over de Rhóne gelegd is, heeft den proeflast niet kunnen torschen en is plotseling afgestort, in des- zelfs neêrplofüng een veertigtal werklieden en aanschotiwers mede rukkende. Er zijn slechts weinigen kunnen gered worden. De opzigter der werken Is vreesselijk gekwetst. Den 9 Junij. De Messager bevat een brief van Londenwaarin de hoogst merkwaardige tijding, die echter nog bevestiging noodig heeft, voor komt dat namenlijk de Koningin-Regentes van Spanje bij de Gouvernemen ten van Engeland en Frankrijk eenen stap gedaan had, om dezelve te ver zoeken in hare plaats een Regentschap te kiezen, daar het SpaansCh lucht gestel zeer nndeelig op hare gezondheid werkte, en niet langer vergunde de zaken van hare Dochter waar te nemen. De Koningin zou verlangd hebben zich naar Florence bij haren schoonbroeder, den Groot-Hertog, te bege ven en opdat dat verblijf haar toegestaan werdde medewerking van de twee Mogendheden verzocht hebben. Indien deze tijding waarheid bevat, kon het openvallen van het Regent schap Spanje wederom op nieuw aan nog meer beroerten en onlusten bloot stellen, dan nu reeds in hetzelve plaats hebben. Daar dit landzoover de Christinos-gezinden aangaat, thans een speelbal zijnde van Frankrijk en Engeland, die Rijken alle pogingen zouden aanwenden om in dat Regent, schap zulk eenen man of mannen te verkiezen, die hun het meest de hand wilden leenenom in Spanje te heersclren. Omtrent de ontdekking van de menigte kogels en patronen, in de rué Dauphine te Patijs, voor eenige dagen door ons medegedeeld, wordt nog het volgende medegedeeld: Een der zamenzweerders, een student, had met de overige zaamgezwore- nen eenen twist; hij geraakte met hen ih onmin, begaf zich naar de prefec tuur, en verklaarde dat, als men hem too fr. gaf, welke hij noodig had, hij een complot tegen den Staat zoude ontdekken. De 100 fr. werden hem uitbetaald, en des anderen daags de gevangennemingen bewerkstelligd. De Minister van Justitie is gisteren van Chartres terug gekomen, ver gezeld door den Maire dier stad. De brand aan de kerk aldaar is, naar hec schijntminder vernietigd geweest dan men gemeld had. De vuurwoede heeft alleen het getimmerte der'bovenverdieping verwoest, maar het binnen ste van het schip der kerkde sieraden van den gevel en de prachtige glas ruiten zijn ongeschonden gebleven. De beraadslagingen over het budget van oorlog worden voortgezec in de Kamer der Afgevaardigden. Met eene groote meerderheid is eene ver mindering van 15 plaatsen in de polytechnische school, en dus op het bud get van 15,000 fr.aangenomen. De verhooren en pleidooijen zijn begonnen in de zaak van het ver moorden van de echttelieden Macs, voorleden jaar te Parijs geschied. DE GEMASKERDE BALS te MADRID. Ik bevond mij te Madrid in 1834, drie maanden na eene omwenteling, en den volgenden dag na eenen volksoploop. Het karnaval was daar, en de stad was toch somber: de aanzienlijke en stomme menigte, die zich in de straten zamendrong, in groote mantels gehuld en slechts den neus en eene sigaar vertoonende, wees zich stilzwijgend de gaten door de kogels in de muren geboord of de bloedvlekken op den grond aa», en ging voorbij. Maskers waren er niet, de ledige schouwburgen wachtten te vergeefs op aanschouwers. Acht dagen later was de vette week daar en een buitengewoon gewoel verlevendigde de straten; de schouwburgen waren weder bevolkt; de ern stige stad Madrid ontrimpelde zich langzamerhand. De maskers waren ech ter nog altjjd zeldzaam in de straten, en hec manteltje, het sierlijke man-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3