hier een lcort overzigr mede te deelen van dien staat der Maatschappij gedu^ rende de laatste zes jaren. Blijkens de belans over het jaar 1830, was Z. M. de Koning verpligt ge- weest om, tot verzekering der behoorlijke rente-betaling een voorschot van f 645,175.79 te doen. Iti 1831 mogt men zich verheugen over eene verbetering der kapitaal-re kening met 335,927.07. In 1832 overtroffen de winsten de verliezen met 1,978,590.30!-, en werd daarvan vóör het eerst aan Z. M. den Koning terug betaald f 995,692.06in mindering der voorschotten door Hoogstdenzelven, als garant voor de inte ressen, aan de maatschappij verstrekt. I11 1833 was men in staat, in weerwil van de belemmeringen waaraan men onzen handel en onze scheepvaart onderwierpgemelde voorschotten, door den Koning gedaan, met nog f 791,284.20' te verminderen. In 1834 werd aan Z. M. den Koning weder f 1,050,571.84! terug betaald, niettegenstaande de renten voor een kapitaal van 23 millioenen moesten aan. geztiiveid worden. In 1835 werd er tot het uitschrijven eener ieening van 10 millioen guldens door de stemgeregtigde deelhebbers besloten. Wel verre dat de maatschap- piwaartoe in 1831 het voorstel gedaan werd, zou worden ontbonden; wel verre dat liet kapitaal der Maatschappij, gelijk men toen, ten gevolge der .tijdsomstandighedenbesloot, tot op 12 millioenen zoude kunnen worden ver- laindeidschreef men derhalve in 1835 eene leening van 10 millioenen gul dens tot uitbreiding der handelingen van de Maatschappij uit. En zoo groot was het vertrouwen, hetwelk de Maatschappij verworven had, dat er-, in plaats van voor 10 millioenen, voor f 119,200,000 werd ingeschreven. Dat de Maatschappij dat vertrouwen waardig was, heeft de ondervinding in 1836 aangecoond daar de uitkomsten van het jaar 1835 zelfs de giootste verwachtingen overtroffen hebben. Uit Rotterdam meldt men van den 10 Junij: Gisteren heeft de Regtbank van Correctionele Policie alhier uitspraak gedaan in de zaak van Gerrit Suilger, winkelaar alhier, beschuldigd van, r.u eenige weken geleden, het zoontje van de Wed. Bosman, door onvoor- zigtigheid en achteloosheid zoodanig te hebben overreden, dat dit kind aan 'de gevolgen der bekomen wonden gestorven is. Gemelde persoon is te dier zake veroordeeld tot eene gevangenis van drie maanden, eene geldboete van 25 ten behoeve van het Rijk eri in de kosten der procedures, als mede in de betaling van f 500 aan de naaste betrekkingen van opgemeld kind, die in het proces als civiele partij waren opgetreden. Uit Zeeland meldt men, dat op het kerkhof te Oostbnrg, in het 4de district dier provincie, ter nagedachtenis van wijlen den Kolonel Ledel, een gcdenicteekeii wordt opgerigt door eenige zijner wapenbroeders, welke on der dien verdienstelijken Hoofd-officier 111 Scaats-Vlaanderen- gedurendé de onlusten, gediend hebben en in denzelven eenen Chef huldigeif,vol bekwaam heid en beleid, die voor de belangen van ziin Vaderland zijn leven veil had, en wiens verlies zij nog lang zullen betreuren. Uit Nijmegen meldt men van den 10 Junij: Gisteren had alhier de executie plaats van een vonnis, geslagen door den .Krijgsraad van het leger te velde, zitting houdende te Breda. Vijf soldaten van de alhier garnizoen houdende 2de afdeeling, in den avond van den sisten December 1835, in de kazerne alhier, zich schuldig gemaakt hebbende aan opstand en insubordinatie jegens hunne superieuren, waren door gemelden .Krijgsraad veroordeeld: twee tot den kogel en de drie overigen tot kruiwa- genstraff; terwijl een korporaal dierzelfde afdeeling, naar den vijand gedeser teerd zijnde, eveneens, door dcnzelfden Krijgsraad, ter dood was veroor deeld. Om dit vonnis ten uitvoer te leggen, hadden zich de Auditeur-Mi litair en twee Commissarissen van voorschreven Krijgsraad herwaarts bege ven, en ten dien'eir.de had zich de »de afdeeling op het glacis der vesting in carrd geformeerd, als wanner in deszelfs midden, door.den heer Auditeur den veroordeelden het vonnis werd voorgelezen, hetwelk door een besluit van Zijne Maj. den Koning, waarbij de doodstraf in isjarige kruiwagenstraf was veranderd, gevolgd werd. Hierna werden de zes veroordeelden, met 'de gewone boeijen beladen, langs het front der afdeeling geleid, terwjjl de afdeeling stadwaarts keerde. CHINA. De Regering van China heefc, volgens berigcen uit Canton, van den 2 Fe bruari thans stellig verbodendat eenig vreemdeling tot eene of andere provincie, zonder verlof, mag doordringen, „daar hec reeds als eene bijzon- dere hemelsche gunst moest aangemerkt worden, dat aan de vreemdelingen toegelaten wordt, In Canton te mogen verblijven enhunnen handel te drijven." liet schijnt, dat het verspreiden van boeken onder de ingezetenen voor namelijk aanleiding tot dit bevelschrift gegeven heeft. O O S T - I N D I E. Uit Singapore schrijft men van den 14 December 1835: Ik heb zoo even tijdingen van Java ontvangen, onder anderen ook, dat onze vrienden aldaar in eenige ongerustheid verkeeren, met opzigc tot de voornemens der Regering ten aanzien van de Bank, waarvan het Charter in 1837 ten einde loopt. Het is nog altijd onbeslist of dit Charter al dan niet vernieuwd zal worden en of, zoo deze vernieuwing plaats vindczij niet onder bepalingen zal geschieden, die de heilzame vruchten, welke deze wel bestuurde itirigting tot dus verre heefc opgeleverd, zullen doen verloren gaan. De welvaart der Javasche Bank heefc, indien zij al niet geheel voorbeelde loos'is, voorzeker naauwelijks eene wedergade in de geschiedenis van soort gelijke inrigtingen, en liet lijdt geen twijfel, of de handeldrijvende Regering vestigt met eenige gretigheid hare oogen op de verwezenlijkte winsten, wel ke zij trachten zoude zich toe te eigenen, indien zij een algemcengvertrou- weu toe stand konde brengen in eene door haar zelve opgerigte Bank, welke, door haar eigene Ambtenaren bestuurd, aan geenen anderen teugel onder worpen zoude zijndan alleen het Sic volo" van den Gouverneur. Het is geene onderstelling van zeer buitengemeen groote vorderingen onzer naburen 111 gezonde staatkunde, wanneer men gelooft, dat zij reeds bemerkt hebben, hoe weinig dergelijke inrigtingen in zulke handen tot nu toe aan het oogmerk hebben beantwoord, en hoe twijfelachtig daarvan het nut voor het publiek is geweest, ofschoon een kortzigtig financier ze voor doelmatig kunne hou den. Men vermoede derhalve voor alsnog, dat deze weg niet zalingeslagen worden, ten ware de deelhebbers de bepalingen, welke men zal voorstellen, mogten verwerpen. Het is, naar ik vernomen heb, nog onbekend, wat deze bepalingen of voorwaarden waarschijnlijk zullen behelzen; maar men heeft nog niet verge ten, dat de gramstorigheid van den vorigen Commissaris ontstoken is gewor den door de weigering der Directeuren van de Bank om met hem zamen te werken tot eenen maatregeldie den koers van het geld getroffen zoude hebben, en wel (voor zoo verre men uit oticiele geheimen heefc kunnen te weten komen) in zulken graad, dat hieruit op Java eene geheele verande- ring in den maatstaf der geldswaarde, van zilver tot koper, ontstaan zoude zijn, Zijne Excellentie oefent natuurlijk, als Minister voor de Koloniën, nog altijd eenen bedwingenden invloed op Java uit, en vermits een onver zettelijk vasthouden aan plannen, welke door hem zeiven uitgedacht zijn, een bekende trek in zijn karakter is, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat deze plannen voor een gedeelte bij alle eventuele bepalingen in aanmerking zullen konen, alvorens een nieuw Charter worde verleend, ten ware de wil van den Sonverein zulks mogte verhoeden. Wat ook betrekkelijk de staatkunde der Hollanders, hetzij binnen- of bui tenlands, mijn gevoelen moge zijn, het is algemeen bekertd, dat de Koning der Nederlanden geene andere dan heilzame en weldadige oogmerken koes tert, en op grond van deze erkende waarheid, vleit men zich te zullen ver nemen, dat Zijne Majesteic onverwrikbaar zal weigeren het oor te leenen aan alle raadgevingen, die eenige hoegenaamde bcmoeijenis met den koers van hec geld mogten aanprijzen. De ondervinding heeft reeds bewezen, hoe ijdel alle schijnbare vermeer deringen van inkomsten ten slotte blijken te Zijn, wanneer Zij uit soortgelijke operatien voortspruitenen men zal buiten kijf hierbij ook niet uit het oog verliezen, welke groote schade door zulke pogingen aan partikulieren berok kend wordt, en wel doorgaans aan dezulken w^er voorspoed en geldvermo- gen den staat hec meeste nut en voordeel aanbrengen. Ik zal weldra gelegenheid vindenU nopens dit gewigtlg onderwerp nader te schrijven. In de dagbladen van Java, tot den 3den February 1.1., vindt men eenige bijzonderheden, nopens de krijgsverrigtingen der Nederlandsche troepen op het eiland Sumatra. Uit deze bijzonderheden blijkt, dat met de helft der maand Julij 1835 de operatien tegen Bonjol, ten,gevolge der onder de.troe pen toenemende ongesteldheden, zijn gestaakt geworden, en men zich heefc bepaald bij het verzekeren der vermeesterde posicien, doch dat de Bevel hebber, Kollonel Bauer, in het begin van Januarij, voornemens was, de operatien, bij het afnemen van den regen, ;te hervatten, terwijl het hoofd van Bonjol van zijne zijde voorslagen had gedaan, om in onderwerping te komen. De volharding (dus eindigt hec verslag) der rondom Bonjol ver- eenigde troepen verdient den hoogsten lof, en de Kollonel Bauer heefc dan ook in last gekregen, om aan zijne onderhoorigen de tevredenheid der Rege ring kenbaar te maken, terwijl hij zelf eene gelijke betuiging heefc ontvan gen." Onder de personen, die zich hebben onderscheiden, worden ge- noeinJ de Kapiteins Sutherland en van Beethoven, de Adjudant Staten, de Luicenants SchulizeGropp en Raaff, en de kanonnier van Deventer, Volgens bekomen mededeeling had het rivierwater te Samarang, den «ssten Januarij jl. eenen zoo ongewoon hoogen stand bereikt, dat de Gou- vernemenis-pakhuizen onder water stonden, iets waarvan tot dusverre geen voorbeeld bestond. De gemeenschap in en om de stad werd door kleine praauwen onderhouden. T U R K Y E. Voor eenige dagen hebben wij medegedeeld, dat een Engelschman te Kon- stancinopel, die bij ongeluk een jongen op Be jagc verwond had, tegen de bestaande wetten op vreemdelingen, volgens een bevel van den Sultan op eene galeij in de ijzers geklonken was. Thans wordt echter van den 22Sten gemelddat genoemde persoon was losgelaten geworden en onder bescher ming van hec Engeisch Gezantschap gesteld waseven wel niet dan nadat Lord PonsonbyBritsch Gezant by de Porte gedreigd had alle gemeenschap te zullen afbreken, en reeds werkelijk zijnen pas liad aangevraagd. Door de Consuls van Oostenrijk, PruissenRusland en Frankrijk was hij tegenge houden geworden, om zijn voornemen van te vertrekken niet dadelijk uit te voeren. Ponsonby echter eischt eene schitterende voldoening, en wel voor eerst, dac de Minister van Binnenlandsche Zaken, doorwlen de geheele zaak schijnt doorgedreven te zijn, uit zijnen post ontzet worde. Volgens een ander schrijven uit Konstantinopel, is de Grieksche Ge zant, door de bemiddeling der vertegenwoordigers van Rusland, Engeland en Frankrijk, er in geslaagd, om de Porte te bewegen tot het weder intrek ken der onlangs uitgevaardigde verordening, waarbij bevolen was, dat alle onder Grieksche vlag te Konstantinopel aankomende vaartuigen aan eene bij zondere colvisitatie onderworpen moesten worden. PORTUGAL. Lissabon den 29 Blei. - Dezen dag heefc de Koningin, door haren gemaal vergezeld, de Cortes geopend met de volgende aanspraak: IVaardige Pairs des RijksHetren Afgevaardigden van het Portu, geesche Polk „Tenallen tijde zie ik u met het levendigste genoegen om mijnen troon ver- eenigd tot uitoefening van uwe hooge werkzaamhedenen mijne pogingen ondersteunen tot bevestiging en ontwikkeling van de staatsregeling. Daar het korte tijdsbestek der gewone zitting geene genoegzame gele genheid heefc aangeboden tot beëindiging van de noodige wetgevende werk zaamheden, tot onderzoek en regeling van de staatsrekeningen en begrootin gen, en van andere takken van de openbare dienst, heb ik, in de uitoefe- ning van een mijner voorregtendeze buitengewone zittipg bijeengeroepen, ten einde gij uwe aandacht op die maatregelen mogt vestigenwelke het wel zijn des volks gebiedend vorderen. „De maatregelen, welke u door mijne Ministers zullen worden voorge legd, zullen ten doel hebben eene vermindering in de staatsuitgaven, eene vermeerdering in de staatsinkomsten, en de handhaving van het nationaal cre- diet. Andere aangelegenheden van niet minder belang en die evenzeer uwe meest ernstige aandacht verdienen, zullen u eveneens voorgelegd worden. Uwe beproefde wijsheid en vaderlandsliefde doen mij de hoop koesteren dat deze aangelegenheden door u zullen beslist worden op eene wijze, be rekend om de voordeelen van de staatsregeling te verwezenlijken en ten heil van mijne onderdanen te strekken!" In eenen Raad van Ministers is gehandeld geworden over de doelmatig, heid om nog 4000 man troepen naar Spanje te zenden. Er is ten'dien aan zien niets beslist. Men schijnt daar het Ministerie Isturitz niet gunstig. Portugal was voorts in rust. SPANJE. Berjgten over Parijs van den 7 Junij. Brieven van de grenzen melden, dat de Generaal Evans, die eene sterke herkenning eenige uren van ios Passages heeft willen doen, genoodzaakt ij geweestte retirerenen dat hij in zijnen overhaasten terugtogt 4 stukken geschut verloren heeft. Dezelfde brieven melden, dat de Generaal Harispe, die aan de Fransche grenzen gelegerd is, bevel had ontvangen om Pampe- luna te gaan bezettenen dat hij zich gereed maakte de grenzen over te trekken. Men zeide, dac eene afdeeling reeds met de Carlisten was slaags geweest. De Londensche bladen behelzen breedvoerige berigcen uit Madridvan den 3iscen Mei, waarin hec Ministerie Isturitz wordt afgeschilderd, als op den weg, om Spanje, zoo mogelijk, ,in nog grootere verwarring te dompe len, dan te voren. Dat Ministerie bepaalt zich, volgens deze berigten, niet tot het ontnemen van hnnne posten aan sommige Afgevaardigden, maar is bezig, om een aantal burgerlijke beambten en militaire Bevelhebbers door anderen te doen vervangen. Mina zou onder anderen het bevelhebberschap van Catalonie verliezen. Daarbij lijdt het bestuur aan het grootst mogelijke geldgebrek, en beginnen sommigen te vreezen, dat men hier en daar, in over eenkomst met het bekende besluit der Cortes, de betaling der belastingen weigeren zal. Cordova is in den avond van den 3osten te Madrid aangekomen en aldaar met veel onderscheiding ontvangen. Intnsschen wordt die Bevel hebber in deze (geenszins onpartijdige) Engelsche berigten voor eenen ver rader uitgekreten, die voorbedachtëiijk zijne jongste bewegingen tegen de Carlisten zoodanig had ingerigt, dat zij geene wezenlijke verliezen konden lijden, die voorts Generaal Evans aan zjjn lot overlaat en zeifs gaarne zou zien slaan; en die thans naar Madrid komt, om door allerlei kuiperijen eene gewapende tusschenkontst van Fnnkryk te bewerken. Het Ministerie Isturits

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2