NEDERLANDEN. Leyde.n den 24sten Mei. Men meldt uit' 's Gravenliage van den 23ste!! dezer: Bij resolutie van Zijne Exc. den Minister van Financiën is te kennen ge geven, dar een buitengewoon Commies tot Commies der 4de klasse bevor derd wordende, niet bij hernieuwing eenen eed. behoeft af te leggen. De Utrechtsen Ccur.ant van den 23ste!! dezer, bevat over de Promotie met de Kap, eene korte beschrijving van den heer K. Westerbaenwiens spelling bij dar stuk behouden Wordt. Hetzelve luidt aldus: „De Professor, welke de Promotie of Bevordering zal doen, klimt eerst op den bovensten stoel, daer hy, eene Redevoering gedaen hebbende, den Candidaet uit het benedengestoelte bij zich roept, waer mede te kennen wordt gegeeven, dat hij- nu het recht en de magt verkrijgt, 0111 te leeren, te lee- zen, en alwat tot zijn beroep behoort, t'oeffenen. Hierop wordt het ge- woone formulier van promoveeren uitgesproken, en den Candidaet een tab- baerd aengedaen-, volgens de gewoonte van meest alle volken, waerdoorzij, welke eene bijzondere waerdigheid verkrijgen, ook een bijzonder kleed aen- neemen. Voorts krijgt hij uit handen vaii den Professor eeTst een open, en dan een geslooten boekt het open Boek om te toonendat hij noch niet tot den volmaekten trap der weetenschap is gekomenmaer zoo lang als hij leeft de boeken moet openhouden, om met deeze stomme raedsl'ieden te raedpleegen; het geslooten Boek leert hem, dat hij behalve't geen 'eruit de boeken te leeren is, ook de weetenschap in zich zeiven moet hebben. Dit boek hem afgenomen zijnde, steekt hem de Promotor eenen ring aan den vierden vinger der slinlterhandeen zinnebeeld, dat hij, zich nu aen de wee tenschap-verloofd en verbonden hebbende, verplicht is haer geen minder liefde, dan 'er tusschen gehuwden is, toetedraegen. Dan Wordt hem een zwarte fluweelen bonnet opgezet, een teken van vrijheid, en beproefde deugd (1); vervolgens een gouden Penning aen een roode en zilveren koord om den hals gehangen, daar zijn beeltenis op staet, hangende hem boven het hoofd een lauriertak, van twee Engeltjes aen weerskanten vastgehoudenmet dit omschrift: Me doctarum praemio frontium Dis miscent suptrisAan d'an. dere zijde van den penning- staet boven aen het Stads- en Academiewapen, insgelijks van eenen Engel van boven met eenen snoer vast gehouden. Om den rand leest men deeze woordenUltraject. Academiahet opschrift is: Munifkentia Magistratus iecreto Senat. Acad. Eindelijk geeft de Promo- tor den Gepromoveerden de rechterhand, en spreekt eenen zegenwensch over hem uit, waerop de laetste eene Redevoering ter. zake doet; na het eindigen van welke hij uit de g^hoorplaetsvan den Academiraeden een gevolg van Studenten naer huis. geleid, wordt. Dit alles wordt met eenen plechtigen maeltijd besiooten. Hoe oud deeze plechtigheden zijn, wordt onder de ge leerden betwist. Eenigen meenen, datze eerst in trein zijn gebragt, toen men d'Academische eertrappèn heeft begonnen te geeven, dat is, in de der tiende eeuw na Christus geboorte: andereu eenige eeuwen vroeger (2); .anderen ten laeste strekkenze zelfs uit tot de tijden dgv Grieken en Romei nen (3). Wij zullen, de kortheid betrachtende, ons in dit geschil niet in laten." Van den Helder wordt van. 20 Mei geschreven: Z. Hi K. de Prins Admiraal en Kolonel-Generaal en Z. K. H. Prins Willem •Frederik Hendrik derde Zoon van den Prins van Oranjevergezeld van de Kapiteins ter zee van den Bosch en Arriens, hebben sedert gisceren morgen deze zeehaven en vesting met Hoogtsderzelver tegenwoordigheid vereerd. Z. K. H. de Prins Admiraal en Kolonel-Generaal heeft, nadat de maritime, civile en militaire Autoriteiten hunne opwachting.bij Hoogtsdenzelven hadden gemaakt, de schepen en vaartuigen, van'oorlog, welke zich onder bevel van den Schout-bij-Nacht Zier,vogel ter reed.e van Tes.sel bevinden, in ovgen- scbotiw genomen; dit eskader heeft eenige manoeuvres ten uitvoer gebragt en Bloogstdenzelven, bij het aankomen en verlaten dër reede, door het los sen van het geschut verwelkomd en begroet; vervolgens, heeft Z. K. H. de In de haven het Nieuwe Diep- liggende oorlogschepen en vaartuigen's.Riijts werf Willemsoord en de vestingwerken geïnspecteerdwaarna H1I. KK. HH. heden middag ten een ure weder naar 's Gravenliage vertrokken. Uit de provincie Zeeland meldt men van den 20 Mei: Het zal iederen Noord-Nederlander, maar vooral iederen Zeeuw het hoog ste genoegen geven, te vernemen, dat de gegronde hoop béstaat, de nage dachtenis van den grootsten zeeheld, den voortrelfelijksten mensch, wiens naam alleen, zoo als llelmers zegt: Een geheet volk onsterfelijk maakt, ook in de stad, waar hij- het levenslicht in de nederige woning eens daglooners ontving, door een gedenkteeken gehuldigd te zien. Wij bedoelen het op. rlgten var. een standbeeld te Vlissingen voor Michiel Adriaanszoon de Ruiter, den 24 Maart 1607 aldaar geboren. Het streelt ons har,t te vernemen, dat Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden aan dit plan niet alleen de hoogste goedkeuring heeft geschonkenmaar zelfs de krachtdadigste medewerking verzekerd, ja zelf reeds voor eene vrij aanzienlijke som heeft ingeschreven. Wij zien daardoor eenen onzer vurigste wenschen verwezenlijkt: het oprigten Van een standbeeld de Ruiter allezins waardig; vreemdelingen zullen ons niet meer verwijtend toeroepen.: „De grootste held, de braafste burger, de „edelste menschenvriend, die ooit in eenig land het licht zag, werd ih „Vlissingen géboren, en zijii aandenken is door geen enkel opschrift, geene „eenvoudige gedenkzuil in die stad vereerd!!!" Wii hopen en vertrouwen dat men inschrijvingen zal openen, waarbij men den daglooner zoowel in de gelegenheid zal stellen, om zijn penningsken met liefde aan onzen nationalen roem ten offer te brengenSis den meer vermo genden, en men zal het vernieuwd bewijs ontvangen, dat, wanneer het de onschendbaarheid onzer heilige moeras, en de eervolle nagedachtenis der helden geldt, de Zeeuwen- slechts één" stem, één gevoel hebben, dat ge- Voel hetwelk Montesquieu zoo dnidelijk uitdrukt, wanneer hij zegtDe Vertering der nagedachtenis van groote mannen is het schoonste hes/tijs van's volks zedelijke waarde." Het volk, dat het stoffelijk overblijfsel zijner belden met heiligen eerbied nadert, heeft de juiste denkbeelden van-ware heldengroot heid;. het is niet genoeg te stervenmen moet voor zijn vaderland nuttig sterven het eene is onversaagdheid, het andere naamlooze grootheid. De te Brussel wonende Hollanders, zich wetteliik ontheven achtende van de Verpiigting tot dé burgerwacht, hebben dezer dagen aan den Bel- 1Erasmi Adas. ad. proverb. Ad pil turn voccre-, p, m. 47a, (2) Iiocr. ihiij.. c. iv.. (37 Gasséndus ill vita Pei'resci. Opcr Tom. V. Bib. I. in fine. gische Minister van Binnenlandsche Zaken eene petitie ingediend, in WePtê zij de grónden voor gezegde hunne ontheffing bloot leggen. Men heeft opgemerkt, dat langs het kanaal te Brussel nog nimmer zoo vele ladingen met vensterglas, spijkers, vloersteenen, enz., als thans, naar Holland en de kusten der Noordzee vertrokken zijtr. In de steenkolenmijn te St. Victoria, in Belgie, gemeente Framerjes (Bergen), heeft den ióden dezer een betreurenswaardig ongeluk plaats ge had. Des morgens 9 ure had men de werklieden gewaarschuwd, hun werk te staken: vier minuten daarna barste uit eene pas begonnene nnjnader eene verschrikkelijke massa water uit, welke de geheele mijn. overstroomde. Men zag twee werklieden behouden uit de mijn komen, welke door eenige anus., ren gevolgd werdendie geheel met steenkolen en bloed bedekt waren. Er waren op dat oogenblik een honderdtal werklieden in de mijn, van welke er een veertigtal zijn verdronken. Dit ongeluk wordt aan onvoorzjgtigheid toegeschreven, als hebbende men verzuimd die nieuwe ader te pijlen. AMERIKA. Het Huis der Vertegenwoordigers in de Vereenigde Staten heeft dert 25sten April eene voordragt aangenomen, waarbij de Voorzitter gematigd wordt om gedurende twee jaren, het leger met 10,000 man infanterie en 'een regiment dragonders te versterken. Deze maatregel zou tegen de rndia- nen gerigt zijn. Sommigen echter meenen, dat dezelve dé Zaken van Texas betreft, welke de Vereenigde Staten zeer bezig houden, eii aan welke dé laatsten zouden verklaard hebbendat zij hen nimmer zouden erkennen. De Texianen echter moeten verklaard hebben zich nooit aan de Mexicanen we der te'zullen onderwerpen, maar liever alle hunne, steden te verbranden. De twist-tusschen Generaal Jackson en de Directeuren der Bank, over de inrigting derzelve, en het aajideel dat de Regering daarin, moet hebben, hield, nog -steeds aan. Er is thans groote behoefte aan goutj in de Vereenigde Staten. Er zijn commissien van daar ontvangen, om de geheele som van 1,500,000 dollars uitmakende de Napejsche schadevergoeding en de nog uitstaande 3 millib'eii van de Fransche schadevergoeding in goud naar Amerika oyer te maken. Men spreekt zelfs van eene leening te dien einde voor de Amerikaansclie Bai k. Uit de daarvan opgemaakte tabellen bleek, dat de inkomsten der veree nigde Staten, in het vierendeeljaars, eindigende met 31 Mairt, hadden be dragen 1.0,725,000 dollars. Den 31 Maart waren er 31,895,155 dollars indé - schatkist voorhanden. RUSLAND. Ondér dagteekening van 14 Mei behelst een Petersburg officieel dagblad een betoog, waarin het aantoont, hoe onbekend de verschillende buiteniand- sche dagbladen met bet tractaat van Adrianopel zijn en dus in de laatsté dagen daaromtrent allerlei onwaarheden en versinsels hebben opgedisc'nt. Ge- noemd verdrag namenlijk bepaalt, darde gicusliju wascticu. Rusiariü en Tur kije den loop van den Donau zou volgen, tot aan de monding-van St. George zooda: alle eilanden door de armen der rivier gevormd, Rusland» bezit zou den ziindoch de regteroever even als vroeger aan de Porte zou toebe- hoóren. Op die eilanden mogt Rusland geene verdediginsw.erken aanleggen maar u el quarantaine instellingen hetgeen nu geschied iszoo dat Rusland daar niet mede beoogt eene monopolie voor zijnen handel te vestigen maar het algemeen nut van den handel en scheepvaart Van alle volken bevordert. PORTUGAL. Lissabon den 13 Mei. Berigten uit deze stad melden (l dit de niéuwe gemaal der Koningin door eene ongesteldheid was overvallen nagenoeg ge lijk aan die; waaraan zijn voorganger overied.en is. Deze overeenkomst had niet weinig schrik gebaard,; diith, zeggen de berigten, dé Prins heelt den aani'al overmeesterd en is aan de betere hand; Hij heeft ziéllnjet, gelijk de vorige gemaal der Koningin, aan de. vonrschriPe.n der Portngèsche Ge- nees-heeren gehouden maar zich, uitsluitend op zijnen Duitschep A-ts verlaten; Den 4 had een besluit der Koningin het licht gezien, waarbij, genoemde Vorst (ondanks de stellige weigering der Cortes) tot Opperbevelhebber dos legers wordt benoemd. Het laat zich denken, dat de vertegenwoordiging, welke den spsten weder bijeenkomen moethierover hoogst ontevreden zal zijn. Men sprak bii voortduring van eene verandering van Ministerie. De Hiring de Palmella, Graaf Lavradlo en andere Staatslieden van meer gematigde be ginselen zouden het bewind in handen krijgen. Dit zon hiér veel Vertrouwen inboezemen. Inmiddels beschouwt men den toestand van Portugal als vrij netelig. SPANJE. Berigten over. Parijs van den 17 Mei. Eene telegraphische depêche van Bayonne ggdagteekend 19 Mei, niildtdit de Koningin hare toestemming aan de vervanging van de Generaals. Quesada Espeleta en Sari 'Roman, die te Madrid het bevel voeren, geweigerd hebben de. bet geheele Ministerie derzelver ontslag gegeven heeft. De Koningin-heeft dezelve ontvangen en den isden lituritz belast met de zamenstelling van een nieuw Ministerie. Dit zouden de namen zijn van hun, op wie de keus van den nieuwen Voorzitter zou gevallen zijn. Afgevaardigden: Galiano en San .MiguelPairs Anglona Gor en Ribas. In de zitting van den itden van de Kamer der Afgevaardigde;! i« de discussie over de verkiezingswet zeer levendig geweest. Een Afgevaardigde was tot de orde teruggeroepen, omdat hij gezegd had, dat liet Koningijik Statuut Spanje in eene zee van bloed stortte. Ondertusschen hadden de eerste artikelen de toesremming der vergadering ijerkregen. Niets heeft de geruchten, verspreid omtrent eene nederlaag der Christ!, nosbevestigd. In Navarre is Cordova altijd op dfn Ebro bij Puente Larra. Don Carlos is te Villa Franca. Voor San-Sebastian honden 6 batajipns Carlisten de Engelschen in bedwangvan hunnen kant versterken zich de Engelschen en ontvangen versterkingen. Jaureguy is te Bayonne aangekomenhij heeft eene conferencie mcc den Generaal Harispe gehad. Hij gaat te San-Sebastian het bevel op zich nemen van de Spaansche strijdmagt, onder de bevelen van den. Generaal Evans.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1