gedeputeerde Alday heeft ophelderingen nopens den toestand van Gallicie gevraagd, van «aar sints ettelijke dagen zeer ontrustende berigten inkomen, „fit geloof, zeide de Redenaar, dat men liever zich met den burgerkrijg en de middelen om die zegevierend te beëindigen moest bemoeijen, dan met conceptwetten, die het land niet kunnen redden." De Minister heeft op die interpellatien niets geantwoord. De Overwinning door den Generaal Evans bij San-Sebastian behaald, heeft te Madrid eenen levendigen indruk gemaakt. De Espanol bevat het volgende De tijdingenwelke wij van Gallicie bekomenworden met eiken dag meer ontrustende. Wij hebben van geloofwaardige personen twee brieven ontvangen, die van deze provincie een bedroevend tafereel schetsen, het welk niets overdrevens heeft. Wij hebben sints lang vergeefs de oplettend heid van het Gouvernement ingeroepen op de gevaren, die ons van dien kant bedreigen. Berigten over Parijs van den 19 Mei. Uit Madrid schrijft men nog, dat men de vaste benoeming van Mendizabal voor het Voorzitterschap verwachtte, hetgeen hij slechts ad interim bekleedde. De inwoners van cle stadTeruelhebben door deMadridsche bladen het volgend adres aan de Koningin bekend gemaakt: De beklagenswaardige toestand van onze provinciën eischt Mevrouw een sterke en krachtige medewerking. Wij wachten dezelve van de groote zorg van Uwe Maj., van de gevoeligheid, beschaafdheid, menschlievendheid en grootmoedigheid van de Fransche natie, van het magtige Engeland en van Portugal die, door den afschrik, welken hun deze goddelooze oorlog moet inboezemen, niet zullen twijfelen ligte beletselen te boven te komen, om het bloedvergieten tegen te gaan. De correspondenten van Bayonne van den I4den geven, omtrent de bewegingen van de troepen der twee partijen, eenige bijzonderheden, die als onwaar verklaren alles wat men gezegd had over gevechten, welke te gelijker tijd met dat van San Sebastian op andere punten zouden gele verd zijn. Wat de beweging van Cordova op Onate aangaatdit is nog een gerucht zonder grond. De Engelschen hebben nog geene beweging sedert het gevecht van den 5den gemaakt en de Generaal Èguya tegenover hun te Ernani de noodige troepen gelaten hebbendeheeft zich met zijne overige troepen op het veld kunnen begeven. Cordova heeft zich op Vittoria terug getrokken. Men heeft te Parijs het gerucht verspreiddar Mendizabal zijn ont slag gegeven had en hetzelve was aangenomen, alsook dat Cordova door de Carlisten was geslagen geworden. ZWITSERLAND. De Koning van Pruissen heeft te Neuchatel het volgende besluit doen afvaardigen „Wij Frederik {Vilhelm enz. Daar de gebeurtenissen, welke in ons ge- trouw Vorstendom Neuchatel en Valangin hebben plaats gehad, ons ae nood zakelijkheid hebben doen zien, om de officiële kleuren van den Staat defini tief vast te ste'llen, en ze voor de kokarde, het vaandel, de openbare ge bouwen en alles waar zij te pas komen, gelijkmatig te regelen; zoo hebben wij, onze Staatsraad van Neuchatel gehoord zijnde, besloten, en verklaren hiermede, dat de kleuren oranje, ztvart en wil, vereenigd in de kokarde volgens de bijzondere aan den Raad gegeven instruciienvoortaan alleen de nationale kleuren van den Staat zijn zullen. En het in onze Koninglijke bedoeling, om, door bij de tegenwoordige kleuren der kokarde het oranje te voegen, hetwelk tot 1806 door de militie des Staats gedragen is en het erf- regt van ons Koninglijk Huis op de souvereiniteit in het Vorstendom Neucha tel en Valangin herinnert, aan onze getrouwe Nenchatellenaars een nieuw bewijs van onze bestendige toegenegenheid te geven. „Gegeven te Berlijn, 22 Maart 1836. „Frederik Wilhelm," DUITSCHLAND. Volgens berigten uit Berlijn waren de Hertogen van Orleans en Nemours den 13de* ter maaltijd genoodigd bij Prins {Vilhelmbroeder des Koning». Des avonds verschenen zij in den schouwburg, en begaven zich daarna op het soupé bij Prins Albrecht. Daags daarop was een dejeuner dansant in het kasteel van Charlottenburg, na afloop waarvan I1II. KK. HH. zich voor eene wijl, in den schouwburg vertoonden. Den rsden wordt bij den Kroonprins een groot dtné gehouden. Uit Marienwerder wordt gemeld, dat tusschen Budabruck en Plaskati zich onlangs eene aardscheuring heeft geopenbaard, die van de Braherivier ruim 300 schreden landswaarts inloopt, op die grootste breedte bijna 50 voed wijd is en eene vervaarlijke diepte heeft. Men schrijft dit verschijnsel toe aan eene natuurgebeurtenis in de ingewanden der aarde. De eenige schade, hier door te weeg gebragt, bestaat in de vernieling van een klein gedeelte ak kerland. Frankfort den 15 Mei. Het lijk van den Generaal van Tengnagellis baden morgen plegtig ter aarde besteld. De leden van het Nederlandsche Gezantschap, alsmede die van de militaire Bonds-commissieen voorts de officieren vah' de onderscheidene militaire corpsen, benevens eene overgroote volksmenigte, en eene reeks van 42 rijtuigen hebben den stoet naar liet kerk hof begeleid. GROOT-BRITANNIE. Londen den 17 Mei, Vrijdag laatstleden heeft Hare Majesteit de Konin gin een groot bal gegeven, hetwelk door de leden van het Koninglijk Gezin, door den Prins van Oranje en zijne beide Zonen, de vreemde Gezanten en een groot aantal aanzienlijke personen is bijgewoond. Na het bal heeft een luisterrijk souper plaats gehad. Op dit bal werd een wals gespeeld, die ter eere van den Prins van Oranje was gecomponeerd, en den naam van Nassau-wals draagt. Gisteren morgen vroeg hebben de Prins van Oranje en zijne Zonen, de Oost- en West-Indische dokken bezigtigd, waarna lloogstdezelven, onder anderen, de belangrijke werken van den tunnel onder den Teems hebben in oogenschouw genomen. Bij aanhoudenheid maakt een groot getal personen van aanzien derzelver opwachting bij Hunne Koninglijke Hoogheden. Zondag avond heeft de Russische Gezant een prachtig gastmaal aan dè Nederlandsche Prinsen gegeven, hetwelk door vele vreemde Gezanten en verscheidene onzer Ministers, waaronder de Burggraaf Palmerston, werd bij gewoond. Ook de eerste Minister, Lord Melbourne, werd verwacht; doch hii heeft, wegens ongesteldheid, aan het gastmaal niet kunnen deel nemen. De ongesteldheid des eersten Ministers is van vrij ernstigen aard geweest; doch hij is thans aan de betere hand. Vele geruchten waren sinds eenige da. gen in omloop wegens zijne aftreding: doch het Ministeriële Avondblad ver zekert, dat dezelve geheel en al ongegrond zijn. Door de Lords zijn nog onderscheiden veranderingen in de Iersche Cor poratie-wet gemaakt. Dezelve zal dus veranderd, na de derde lezing, aan het Lager-Huis worden toegezonden. Het huwlijk van den Prins van Napels met Miss P. Smith is in de Schot- sche vrijplaats Gretua-Green voltrokken. De Kanselier van den Exchequer, heeft in het Lager-Huis aangekon digd dat hij binnen kort een ontwerp van wet zou voordragenter emanci patie van de Joden. F R A N K R IJ K. Parijs den 17 Mei. De Minister van Oorlog heeft aan de Bevelhebbers van de afdeéling eenen rondgaanden brief gezondenin welken gezegd word: dat alle officierenwelk een deel van het nieuw e vreemde loei en wilde,1 uitmaken, zich dadelijk per schrift moesten aanmelden. De uvJucn g v-a het Gouvernement is om dit legioen tot 6 bataljons te brengen en de hulp troepen te vermeerderen, tvelke wij in Spanje hebben onder de bevelen van den Gencaal BerneHeEr zijn corpsen die tot 14 aanvragen toe hebben ingeleverd. De beraadslagingen over de openbare monumenten zijn geëindigd. IIcc geheel ontwerp van wet is met eene meerderheid van 255 tegen 100 aange nomen. Zootlat dit crediet, waartegen zooveel geschreeuwd is, nog al vr;j gemakkelijk toegestaan is. Men schrijft van Angers: Gisteren, tegen 5 ure in den morgen, zijn onderscheiden schokken der aarde, voorafgegaan van een dof geluid, in deze stad gevoeld. In ondet- scheiden huizen zijn de vensters en de meubelen geweldig geschud; een houten huis staat daardoor op het invallen. Iemand die op eenige uren af stand van Angers woont, meldt ons, dat ook op die plaats de schokk,n gevoeld zijn. Men leest in een dagblad van Nantes, dat ook aldaar den I4den ten 5 ure in den morgen eene ligte aarbeving gevoeld is. Men schrijft van Osse den 10 Mei: Gisteren in den achtermiddag is er in de vallei een overvloedige regen gevallen. Deze regen was in grooten overvloed gemengd met eene ra i, die de kleur en den schijn van zwavel had. De hoeveelheid was er xco groot van, dat dezen morgen nog de wegen en tie wateren er metra ruts waren. Den 18 Mei. De uit Frankrijk op bevel van het Guuveri.err.euc-ver bannen Polen hebben eenen brief aan de Frausche natie geiigt, waann zn, dankzeggende voor het onthaal bij dezelve geuoten, echter net gedr-g ua.i bet Gouvernement zeer gispen. Niet daarover zoo zeer zijn zij verbolgen', dat zij op bevel van de Regering verbannen zijn, a>s wel dat uit geseind is op verzoek van hunne vijanden, de Russen. Zij geven in dien brief oo.t weder de hoop te kennen van het herstel der Fuuisciie natie in ue rrj oer Europesche volken. Uit onderscheiden departementen komen nog tijdingen aan van meer of minder hevig gevoelde schokken van aaidbeving, oen 13 Mei. Alen had die schokken ook nog gevoeld te Parthenay en daar wel ycuutcnue due herhaalde keerenalsook te Poitieis en te la Rocheiie. Den 19 Mei. Eene groote waakzaamheid neemt men thans van den kant der Policie, waar, omtrent de reizigers van Parijs naar Bordeaux. Ale;t schrijft deze maatregelen toe aan de menigvuldige reizen van Agenten van Don Carlos, De Kamer is gisteren haar gewigtig deel der werkzaamheden begonnen, namenlijk de beraadslaging over het budget. Men had gemeend, dat ue dis cussie door den Minister van Binnenlanusche Zaken dadelijk zou aangevan gen worden. Maar de Kamer heeft de volgende older aangenomen: Koop handel en openbare werken, justicle, oorlog, marine, buitenlandsche en biu- nenlandsche zaken. De algemeene beraadslaging is kort geweest en heelt weinig belangrijks opgeleverd. De gestaakte werken aan de monumenten van het Collége de France, den Planteri-tuiii, de kade van Orsay, zijn thans weder opgevat géwordén, zoo als die van de kerk van Sr. Magdalena. De goedsteimuipg van ue Ka mer der Afgevaardigden is voorden Minister Tniers genoegzaam; hij is ver zekert, naar het schijnt, vau die van de Kamer der Pairs. MENGELINGEN. EENIGE B IJ ZONDER HEDEN, betreffende het huissel1jk leven van T A L M A (O. Talma, zoon van eenen Tandmeester, werd van kindsbeen tot het beroep zijns vaders, die zich te Londen gevestigd had, opgeleid. Te Pa-ijs ge boren, werd hii, zeer jong zijnde, naar Engeland gebragt, alwaar h.j iang. zamerhand de Engelsche manieren en denkbeelden aannam, welke hij sedetc altoos behield. Hii sprak dé taal van het land of het de zijne was. Z.j.,e opvoeding was, wat het godsdienstige betreft, zeer zonderling, daar zijn vader, die hem de godverzaking scheen te willen inprenten, hem dagelijks iets tlit Dtipiiis'. sur TOrigine des Cu/les, voorias. De jonge Talma, tot herstel zijner gezondheid naar Parijs teruggekeerd zijnde, woonde daar trouw de heelkundige lessen bij, en bieid studiën, wélke zijne reeds zoo sombere denkbeelden nog' verdonkerden. Hij kiceg znlken weerzin in de anatomie, dat hij geen voedsel kou gebruiken op te dagen, wanneer hij bij eene ontleding of operatie,- hoe ook genaamd, te genwoordig was geweest, en verliet dus ook de studie, om zich als Tand meester te vestigen. Talma verlustigde zich in zijne ledige uren met het lezen der oude schri vers; bestudeerde hunne zeden en gewoonten en teekende -hunne kieedingeii uit. Hij scheen geheel onverschillig voorde vrouwen te zijn, to- dec eere jeugdige schoone uit Languedoc, in weerwil zijner bijziende oogen. Talma's oplettendheid tot zich trok, én wel zoodanig, dat hij er smoorlijk op ver liefd geraakte, en haar, tegen den wil zijner ouders aan, wilde huwen-; verscheidene twisten deden echter deze liefde verkoelen, welke daarna ge heel afbrak. Omstreeks dien tijd, bragtcn drie jonge, sedert vermaard geworden Adv», caterde heeren BellartBonnet en Lcpidordikwijls de iangc wintc - avonden door met zich in het lezen met luider siemtne te oefenen, waartoe zii de strikken van Corneille, Racine, Molière en Voltaire kozen. Talma een vriend der jonge Advocaten zijnde, was bij hunne oefeningen tegenwoordig, maar nam er geen deel aan. Eindelijk aan hunne herhaalde uiiiioodigingen gehoor gevende, nanr hij een boekin de hand, sprak eerst slecht, straks beter en weder beter, tot dat er niets aan ontbrak. Weldra veranderde de onver schilligheid in lust en de lust werd hartstogt. De heer Bellart verhaalde dikwerf, dat de balie Talma aan het tooneel had geschonken. Kort daarna speelde Talma in de gezelschappen, vervolgens bij Doyen, en daarna overal waar hij slechts gelegenheid vond. Eindelijk trad hij op het Thidtre Fran- pais openlijk ten tooneele. Zijn groot kunstvermogen is te bekend, dan dat wij hierover zouden uitweiden; wij zullen slechts eenige niet bekende daad zaken, betreffende den grooten man, aan onze lezers mededeeleti. Talma was niet ongevoelig, maar zijn gevoel moest als uit eenen diepen, slaap worden gewekt. Hij vergat gemakkelijk de dierbaarste voorwerpen, zoo zii afwezig waren. Door zijne eigene gewaarwordingen overstelpt, zag hij in het dagelijksche leven, weinig om zich heen. Hij bezat het vermogen van naar willekeur, dikwijls en lang te kunnen slapen. Men zoude gez,egd hebben, dat hij zich soms aan zich zelve wilde onttrekken. Eene bedaarde samenspraak kon zijne gedachte niet boeijen. Hij moest eene ernstige bezig heid, of wel eene levendige belangrijke discussie hebben; dan kwam hij ui: zijne gewone geestverdooving, en verwonderde een ieder door zijne krach tige taal en de zeldzaamheid zijner denkbeelden, waarin meestal eene snort van menschenhaat doorstraalde. (1) De Weduwe van Talma, thans Gravin de Chcllotmoet een zeer merkwaardig werk uitgevenonder den titel van Etudes sur Tart thédtral; hetzelve bevrtc vele belangrijke aanteekemngenbetreffende den grooten Tüoi.êelspeler, waaruit ons het volgende is medegedeeld.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3