"Des Woensdags 2ullen door de'Studenten, en, des Vrijdags van wege de Stads Regering,. Volksvermakelijkheden worden gegeven, in het van ouds genaamde Sterrenbosch, waai van de Programma's nader bekend zullen wor- deifgemaakt. In den voormiddag van den aosten dezer heeft Z. D. Hl de Hertog van Saksen-IVeisuar met een talrijk gezelschap het Museum vatr Natuurlijke His. torie en het Kabinet van Japansche Zeldzaamheden van den Heer SiEBot.D alhier bezocht. Wij vernemen, dat dezer dagen eene bijeenkomst is gehouden van de Inschrijvers voor de alhier opterigten Grofsmederijwaarvan wij vroeger melding hebben gemaakt, in welke de statuten der Maatschappij, onder inwachting der Koningiijke goedkeuring zijn gearresteerd gewoiden. De Inschrijving, welke thans 158,000. beloopt, blijft vooreerst nog openge steld ten Kantore van de Heeren Lp.zwyn en Eigeman alhier. Men meldt uit 's Gravenhage van den 2: Mei het volgende: Gisteren avond zijn Hli. KK. HH. de Prinsen Frederik en IVillem Fredc- derik Hendrik van het Nieuwe Diep, alwaar Hoogstdezelven de uiczeiling yan het exercicjereskader, onder het bevel van den Vice-Admitaal Ziervogel, hebben bijgewoond, in deze Residentie teruggekeerd. Naar men verneemt,, is tot Zweedsch Gezant aan het Nederlandsche Hof benoemdd.e heer de Hoekse hi id, thans Zweedsch Gezant aan het Deen- sche Hof. Zijne Exc. de Minister van Financien heeft terkemiis van de belangheb benden gebragt, ingevolge het 6de artikel van het berigt van den 27 April 11., dat, oij de op den tóden en i7den dezer maand gedane inschrijvingen, in de negotiatie tot te geldemaking van een kapitaal van 14,000,000 obli. gatien, rentende vier ten honderd, ten laste van 's Rijks Overzeesche be zittingen, die negotiatie is vol geteekend, en dat al de inschrijvingen van elk der voorzeide cwiee dagenzullen worden aangenomen. Óp den 27Sien dézer zal, door Zi.ine Exc.den Directeur-Generaal voor de Marine alhier, de levering van 16000Ned. ponden nieuwe grasboter, ten dienste der Marine, worden aanbesteed. Gisteren morgen heeft de piegtige ter aarde bestelling van wijlen Do. J. Sluiter alhier plaats gehad. Toen de lijkstoet, bestaande uit weeskinde ren, familie en vrienden van den overledene, de oudste leerlingen van de katechisatiealsmede uit de Diakenen der Hervormde Kerk, op de begraaf, plaats was gekomen, werd het lijk door alle de Ambcbioeders des overlede. nen ontvangen, liet lijk in het graf nedergelaten ziinde, bragt de Wei-Eer waarde heer Hofprediker Do. Dermout in eene treffende aanspraak de hulde van zijne en van aller gevoelens aan de nagedachtenis van den waardigen overledene. Eene gröote en aanzienlijke schare van mannen en vrouwen had zich op het ke.rkhof verzameld of was het lijk daarheen gevolgd. De droefheid, die bij ieder merkbaar was, en bij velen in stille tranen of luide weeklagt werd opgemerkt, was op nieuw eeii ondubbelzinnig bewijs, hoe- zeer het afsterven van den algemeen geachten en beminden Leeraar, als een verlies voor de Hervormde Kerk y voor zijne Gemeente en voor het alge meen moet worden beschouwd. Bij arrest van het Hof van Assises der provincie Holland (Zuider-Kwar. tier) van heden, is de persoon van van der P/uyinanoud 33 jaren, van beroep schippersknecht, beschuldigd van moedwiltigen en met voorbedach ten rade gepleegden manslag (moord) veroordeeld tot geesseling en brand merk met den strop om den hals; wijders tot eene tuchthuisstraf van twin tig jaren, benevens in de kosten van het regtsgeding; zijnde het den Hove niet gebleken, dat de moedwilligematlslagmet voorbedachten rade geschied is. Naar men verneemt, zijn te Amsterdam en te Rotterdam onderscheidene peisoncu wegens het schenden van nationale munt, dezer dagen in hechtenis genomen, waaronder zich bevindt de bekende bieraudie laatstelijk terzelf der zake reeds voor het Ilof van Assises in deze provincie heeft teregt gestaan. Uit Amsterdam meldt man van den 21 Mei: Het Hof van Assises heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Dirk Differing, beschuldigd van medepligiigheid aan eene strafbare poging tot brandstichting, die zijne vrouw en zijne dienstmeid aangeklaagd waren, ge pleegd te hebben. De dienstmeid is vrijgesproken. Differing en zijne vrouw zijn schuldig verklaard aan de hun ren laste gelegde feiten, en dien ten ge volge veroordeeld tot de straffe des doods. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 18 Mei: Dit jaar zal een gedeelte van het Jeger bij Rijen, provincie Noord-Bra. band, kamperen; het eerste kamp aldaar zal gekommandeerd worden door Z. D. II. den Luitenant-Generaal Hertog van Saxen-lVeimarBevelhebber der 2de divisie infanterie. Aan het hoofd der beide brigaden dezer divisie staan de Genei aal-Majoor Baron Des Tombei, en de Kolonel Baron van Quadt. Eerste brigade: iste bataljon jagers, iste, 2de en 3de bataljon der 7de af- deeling infanterieiste en 2de bataljon der 12de afdeeling infanterie. Tweede brigade: 2de bataljon jagers; tste en 2de bataljon der 2deafdeeling infanterie; iste, 2de en 3de bataljou der 9de afdeeling infanterie. Te zamen 12 bataljons infanterie. Den 5 Julij moeten de troepen in liet kamp zijn aangekömen, terwijl men verzekert dat het tweede kamp in het begin van Julij zal aanvangen, onder bet Opperbevel van den Luitenant-Generaal Baron van Geen, konunande. rende de iste divisie infanterie, en de brigade Kommandanten Generaal-Ma- joor Schuurman en Generaal-Majoor Favauge. In de Overijsselsche Courant leest men, aangaande de onderscheidene tijdstippen, waarop wederom zonsverduisteringen bespeurd zullen worden, het navolgende: 0 De aarde en de maan zijn donkere ligchamen, welke door de zon besche nen worden. Deze donkere ligchamen werpen bij gevolg, naar de van de zon afgekeerde zijde, kegelvormige schaduwen. Bij eene maansverduiste ring treedt de maan in de schaduw der aarde. Teil onregte wordt echter door velen hieruit besloten, dat ook omgekeerd bij eene zonsverduistering de aarde zich in de schaduw der maan moet bevinden, daar bij de meeste zons verduisteringen de schaduw der maan niet tot aan de aarde reikt. Zoo moest bij voorbeeld bij de merkwaardige zonsverduistering van den 15 Mei, de maan nagenoeg drie duizend uren gaans digter bij de aarde zijn, vóór dat men eene schaduw van dezelve zoude kunnen bespeuren. Reeds lang voor het begin van onze tijdrekening hebben de Chaldeeuwsehe sterreknndigen opgemerkt, dat men 18 jaren, 11 dagen en 8 uren na eene zons- of maans-verduistering, gewoonlijk wederom eene gelijksoortige ver duistering heeft. Zoo had men, bij voorbeeld, in 1819, op den 25 April, des morgens 0111 II uur, eene zons-verduistering, eveneens zal men, 18 jaren later, in 1837, op den 4 Mei, des middags om 7 uur, eene zons-verduis tering hebben. Op gelijke wijze zal de zons-verdnistering van den 15 Mei, 11a tijdkrin gen van 18 jaren, wederom bespeurd worden.op den 26 Mei 1854, t'en 6 Junij 1872 en zoo vervolgens; doch telkens voor meer zuidelijke gewesten van onzen aardbol, tot dat zij, op dén 30 September 2665 bij de Zuid-pool der aarde gezien zijnde, gedurende 12,200 jaren niet meer zal bespeurd wor den en vervolgens voor de bewoners van de Noordpool gewesten wederom te zien zijn, en zich daarna bij tijdkringen van 18 jaren op nieuw vertonnen. Den 19 Mei heeft te Brussel onder eenen groeten toevloed van nieuws gierigen de begrafenis van zekeren paruikmaker plaats gehad, die de eerste was, welke, volgens de gebruiken der nieuwe leer van den Abt Helsen, werd ter aarde besteld. De lijkbaar was met een wit laken overdekt, waar op een tviite bloemenkrans was geplaaist. CHINA. Uit Canton wordt van den 12 Januarii geschreven, dat aldaar thans de Ne derlandsche en Fransche Consuls de eenige vreemde Agenten waren, die den Engelschen handel konden beschermen, omdat de betrekkingen cusschen het Chineesch eii Engeiscli Gouvernement geljeel waren afgebroken. In de maand Januarij was de Engelsche stoomboot Jdrdine voor Macao verschenen, waarop de Chineesciie Overheid dadelijk eene proclamatie had afgevaardigd, inhoudende, dat, indien het vreemde tookschip moge beproeven de stad te naderen, -hetzelve met kanonvuur zou worden begroet. Toen de stoomboot zich naderbij wilde begeven, is er hevig op dezelve geschoten, zoodat zij genoodzaakc was ce wenden. T U R K Y E. Konstantinöpel den 27 April. Sedert de laatste week zijn de Pacha's van Silistria, Scutari en Varna hier aangekomen, om aan de aanstaaude feesten deel te nemen. Den i7den dezer maand begon het TurkSche nieuwe jaar, zijne het jaar 1252. De Sultan ontving op deze en den volgenden dag de openlijke geluk- wersChingen van de Grooten zijns Rijks. Het huwlijk van de Prinses Mirimah is met veel pracht en zonder hec minste ongeval voltrokken. Alle Grootwoordvoerders van het Rijk waren bii de feestelijkheid tegenwoordig en liet Corps Diplomatique heeft den Grooten lieer zijne gelukwenschingen gebragt. Binnen korten tijd zullen alle Staatsdienaren, welke de Sultan naar de hoofdstad genoodigd heeft, oiu het huwlijk zijner dochter bij ce wonen, weder naar hunne poscen cerugkeeren. Voor eenige dagen werden bij de Medische-Chirurgische Akademie in. tegenwoordigheid van den Minister van Openbaar Onderwijs en onderschei dene hieraan wezerde FranSche artsen met de kweekelingen een proefexamen gehouden; hetwelk zeer bevredigend uitgevallen moei zijn en het bewijs opleverde, dat men in deze takken van wetenschap eenige vorderingen ge maakt beeft. Daarenboven begint men hier smaalt voor de wetenschappen te krijgen en vele boeken, die onlangs van de Keizerlijke drukkerij kwamen, werden «ogenblikkelijk verkocht. Daartoe behooren: Verhandeling over het onderscheid van Synonimen door wijlen Ismail Hïki-EJfendien: Grammaticale verhandeling door Eskidji-Zadi (eene Turksch-Fransche grammatcia.) Van de Bosnische grenzen meldt men van 1 Mei: De verontrustende berigten uit alle oorden van Turkseh Croatie en Bosnië volgen elkander keer op keer op. De opstandelingen staan reeds in groote menigte in de nabijheid vaii Sarajevo, zooals vlugtelingen uit Scopiawelke dezelve den 23sten verlieten, getuigen, en het is te vreezen, dat hec rijke Sarajevo, waaruit hec grootste deel der Christelijke bevolking naar alle kan ten vlugt, in dit oogenblik het schouwtooneel van verwoesting of oproer is. Te vergeefs ijlden deputatien van de inwoners dezer hoofdstad om den Chef van de opstandelingen F.isinich, wiens veldkreet: geene hervormingenoveral weerklank vindt, gijzelaars te geven zoodat zich de bewoners van dat district rustig houden en zich in niets zouden inlaten. Eismich zond deze deputatie heen en marscheerde voorwaarts. De Vezier heefc zich met ongeveer 6000 man geregelde troepen in de citadel van Sarajevo geworpen. Ondertusschen zijn de rekruten, die in hec begin van Maart gelige waren, van alle kanten naar de ongedisciplineerde horden der opstandelingen overgeloopenen de weinige aajihangeis van hec nieuwe systeem zijn naar Travenik en de Ser vische grenzen gevlugt. Heden liep aan de grenzen het gerucht, dat de opstandelingen te Sarajevo waren binnengerukt; doch dit schijnt geen geloof te verdienen, daar berigten uit Travenik van 26 April melden, dat in hec leger der opstandelingen tweedragt was uitgebroken over den verderen gang der bewegingen hetgeen aan den opstand geeneu langen duur belooft. Van den kant der Serviërs is nog geene beweging ten voordeele van den Vezier gevolgd. Botochan den 2 Mei. De maand. Mei heefc ons vele gasten aangebragt. Eene afdeeling van de Russische bezetcing van Silistria, uit 3000 man be staande, heeft op haren terugmarsch naar Rusland het Moldavisch gebied betreden, en zal over de brug, die bij Leowa over den Pruth geslagen is, derzelver overiogt naar Bessarabie bewerkstelligen. Het overige van het garnizoen zou binnen korten tijd volgenen zoo zal dan het oord van den Don a 11 geheel door de Russische troepen ontruimd worden. Jassy wemelc van Russische officieren, welke de Vorstendommen zeer ongaarne verlaten, omdat zij nergens elders meer gastvrij oncvangen zijn. Baron Ruckman is ook in Jassy. Men beweert nog altijd, dat hij belast is met liet onderzoek der tegen Vorst Sturdsa aangevoerde bezwaren. PORTUGAL. Lissabon den isten Mei. Hoewel hec oproer te Oporto gestild was, bad evenwel hetzelve de aandacht van het land bijzonder tot zich getrokken. Men legde de burgerlijke Overheid ten lastederzelver pligc niet te hebben waargenomen. De Gouverneur, zeide men, zou dan ook uit zijne betrek king ontzet worden. De aanleiding tot het oproer schijnt geweesc te zijn, dat, hoewel er verscheiden schepen mee graan in de haven lagen,'de Over heid, (echter volgens bevel van het Gouvernement) dezelve niet wilde laten lossendan tot zeer hooge betaling van belastinghet brood nu werd te Oporto tot zeer hoogen prijs verkocht. Er was nog geen nieuw handelcractaat met Engeland gesloten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een besluit afgevaardigd, waarbij geboden wordt, dat hem alle Miguellistendie nog in bediening zijn, moeten worden aangewezen, om hen uit hunne posten te ontzetten. Men meentdat dit bevel de partijschap meer aanwakkeren, dan dempen zal. In Amaranthe had eene voikbeweging ten voordeele der Miguellisten plaats gehad, die echter door de troepen van Oporto spoedig was gedempt geworden. Van den gemaal der Koningin worden geene bijzonderheden medegedeeld.' SPANJE. Berigten over Parijs van den 17 Mei. Het Journal de Paris maakt de volgende tijdingen bekend: Cordova is van Victoria den uden moeten vertrokken zijn, om op Villa- real te marscheren en de stellingen van Arlabaz en Onate aan te vallen. Egitya is hem tegemoet getrokken. Don Carlos is te Villa-Franca aangekomen. Men sc.hrijfc van Bayonne 12 Mei: Men verzekert, dat de Opperbevelhebber Eguya, Ernani verlaten heefc om zich met vier bataljons naar Ellorrio te begeven. Men heeft aanstonds verspreiddat de troepen van de Koningin met geweld te Onate waren bin nengerukt. In de stellingen van de strijdkracht van de beide partijen voor San-Scbas- tian was geene verandering gekomen. De militaire Bevelhebber van San-Sebastian heeft aan hec Engelsch bataljou eene proclamatie afgevaardigd, om hetzelve in naam van de stad, zijne|dankbaarheid en bewondering te betuigen. In dit stuk, welks stijl zeer opgeblazen is, wordt de wensch uitgedrukt, dat bet bataljon op 10,000 man gebragc worde. Berigten over Parijs van den 18 Mei, De laaste tijdingen zijn van den 9den uit Madrid. I11 de Kamer van de Afgevaardigden was de discussie der concept-verkiezingswet aangevangenj de Raadspresident heefc te kennen gegeven, dat het Gouvernement de door de Commissie op die met voorgestelde amendementen had aangenomen. De

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2