A°. 1836. LEYDSCHE MAANDAG OS»; COURANT. DEN 23Sten MEL. KENNISGEVIN-G. SC II UTTER u. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien, hebbende de wet van den ii April 1827, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat, ter vol doening aan dezelve, weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen-, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. l>at deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registersmet dien verstande, dat de .personengeboren iH 1802 tot 1810 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert dc vorige inschrijving, tiit andere plaatsen met de woon hebben nedergezet ■waaronder ook zijn begrepen dc militairen, die sedert de laatste inschrijving dcrzelver paspoort verkregen «n zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Stad sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waardoor ver staan worden zij, die hun voornemen, om zich in -dit Rrjk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, - hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaannaar herwaarts, zonder dat dc tijdelijke uitoefening van een bedrijfof handwerkineenige ondergeschikte betrekkingals zoodanig voornemen wordt aangemerkt,) zullen worden ingeschreven achter de registerswaartoe zij volgens hunnen ouderdom bchooren; terwijl de geborenen in het jaar 1811 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1836; en het tiende of dat der geborenen in 1801 van het vorige jaar zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen in uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgcslotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen; zijnde-echter, ten gevolge van deswege nader gemaakte bepalingen de vrijwillige Mobiele Schutterszoo. lang zij m dienst zijn of zich met onbepaald -verlof in hunne woonplaats bevinden, even als de militairen, van de inschrijving voorloopig vrijgesteld. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 16 Meiy cn op Woensdag den 1 sten Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde-starting op den isten Junijniet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van dders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de Militairenwelke tot de ligting vau 1826 behoord hebbende, dcrzelver finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter 'de teekening tot slui ting, door het Hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met de by voeging van het woord: ambtshalveen dezelve volgens artikel 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daaren boven dadelijk, zonder 'lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geeue redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten zijnen aanzien bestonden-terwijl in zoodanig geval het huwelijk hem ook geenc aanspraak geeft om in-de tweede klasse gebragt te worden. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen bewijs zijner doop of geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, hetzelve te komen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van heden af aan*s morgens van ié», tot V namiddags 1 uur terwijl diegenenwelke elders gebaren zijn., zich hetzelve onverwijld vóór de inschrijving zullen moeren aanschaffen; zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hijbij gemis zijner doop- of geboorte-actedoor eene verkeerde opgave van b t geboorte-jaar, abusivelyk werd ingeschreven. Dat de belanghebbenden bij deze nog worden herinnerd, dat zij by de inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne -woonplaatsbenevens hec IVijk en Nummer hunner huizen, derzelver beroep en dat van hunne Oudersf zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van dcrzelver inwoning alhier, en eindelijk of zy ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijny en in het eerst» geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hóe veel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, 0111 zich van extract uit het huwelijks- register te voorzien., om daarop door detl Heer der Gebuurte, waarin zü wonenliet getal 'hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten Worden gevaceerd ter Stads Secretarievan heden af-, des voormiddags van 10 tot \s middags ten 1 uur. Dat eindelijk studenten geëmployeerden in huizen van negotie, bedienden en werklieden moeten ingeschreven worden 111 de Gemeenten, waar zij Ininne studiën of werkzaamheden Uitoefenenof dienstbaar zijn zoo als zulks ook .het geval is van klerken van Advocaten en Notarissendat ambtenaren en geè'mploijeerder. al wonen zij elders) zich moeten laten inschrijven in -de plaats, alwaar zij hunne ambtsbetrekking uitoefenen, dat zij, welke buiten 's lands werkzaam zijn, of zich aldaar op de studiën toeleggen, in de Gemeenre hunner vorige woonplaats, en laatstelijk schipperster plaatse waar zij liet laatst gewoond hebbenof de belasting voor hun vaartuig betalen, ingeschreven moeten worden. Dat, ten einde de inschrijving geregeld afioope, een iegelijk in de termen van dezelve vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in één der vertrekken van het Raadhuis, en wel Op Woensdag den 25 Mei 183d-, des voormiddags van 10 tot 1 uur y de bewoners van Wijk 1, II en III. Op Donderdag den 26 Mei 183d, des voormiddags van 10 tot 1 uur de bewoners van Wijk IV, V, en VI. Op Vrijdag dm 27 Mei 183d, des voor middags van 10 tot 1 uur ■de bewoners van Wyk VII en VIII. zouden u..».»».., gen, en de dagen der loting, wélke volgens de wet, vóór den isten Julij aanstaande, geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder .gelet hebbende op artikel 7 van Zijner Majs. besluit van den 7 Sepf. 1828, (Staatsblad N°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als wedu- wenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar, iq de termeu zijn geweest, om uit -dien hoofde in de tweede klasse van dc algemccne rol der Schutterij te worden ge bragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van'dcrzelver vrouwen'of kinderen,'de bevoegdheid hebben verloren, om in dié klasse «e verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters-rol geplaatst moeten worden om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis .aan Hun Ed. Achtb, te geven of zich daartoe ter Stads Secretarie aan te melden, dès morgens tusschen 10 cn 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze Kennisgeving door de belanghebbenden mogt zijn verzuimd, en hij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders Proces-Verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Regtbank toegezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet vgp den 6 Maart 18*8, (Staatsblad N°. 12), houdende-eene geldboete van ten hoogste 50en eene gevangenis uiterlijk van drie dagenhetzy afzonderlijk^ of wel beide de straften te zamen genomen. En opdat niemand hiervan onwetenheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruikelijk'is. Aldus gedaan en gearresteerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 9 Mei 1836. J. G. D E M Y« "Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui, NEDERLANDEN. Leyden den sasten Mei. De Utrechtsche Courant van den 2osten dezer bevat het volgend Program ma voor de viering van bet tweede Eeuwfeest der Utrechtsche Hoogeschool: Zondag 12 Junij 1836. Het Feest zal Zondag den 12 Junij 1838, Godsdienstig ingewijd worden De Leeraren der verschillende godsdienstige gezindheden zullen worden verzocht, aan de belangen der Hoogeschool en tan de feestviering, op dien dag godsdienstig te gedenken. In de Domkerk zal door een' der Academie Predikers, des avonds ten zea ure,,een Dank-en Bedestond gehouden worden. Maandag 13 Junij. De feests iertng zaldea morgensdoor het luiden en bespelen der klok ken worden aangekondigd. De vlaggen zullen wapperen van de torens en publieke gebouwen der Snul. De Ingezetenen zullen uitgenoodlgd worden insgelijks vlaggen uit te stekenen nunne huizen te versieren. Ten 9 ure vergaderen alle degenen, die den na te melden optogt zullen uitmaken, op het Stadhuis, werwaarts zich ook de Studenten, na op dt Area der Academie bijeengekomen te zijn, bij Faculteiten ingedeeld, zich begeven. 'Aldaar tal door de Stedelijke Regeringeen* groote Banier aan Curatoren voor de Academie worden aangeboden, en zullen mede de Fa-culteits-bauie- ren door de Studenten, uit handen van den Rector-Manificiis worden aanvaard. Ten 10 ure zal de plegtstattge optogt plaats hebben, in de navolgende ordes De Gouverneur der Provincie. De Gedeputeerde Staten derzelve. De Stads Regering. Twee Faculteiten van Studenten, ieder met hare banier. De groote banier voor de Academie. De Curatoren. De in het vorige isojarig Eeuwfeest more majorum gepromoveerden. De Rector Magnificus, Hoogleeraren en Lectoren. De drie verdere Faculteiten van Studenten, ieder met bare banier. De trein gaat van het Stadhuis, de Oude Gracht (Westzijde) tot aan de Bakkerbrug; de Vinkenburgsteeg door, over de Neude, de Lange Jangs- straat door; het Janskerkhof (Noordzijde); voorbij de Boothstraat; de Maasbergerbrug over, langs de Diift, door de Keistraat, achter St. Pieter door den Trans het Munsterkerkhof over, de nieuwe deur en omgang der Academie door naar de Domkerk. Aldaar zal eene plegtige Redevoering in de Latijnsche taal gehouden wor den door den Hoogleeraar, hiertoe door Curatoren verzocht. De plaatsen in de kerk, zuilendoor Ceremoniemeesters aan de genoodig- den aangewezen worden. Na het eindigen der redevoering, begeeft zvch de stoet, in dezelfde orde als boven, van uit de Domkerk door de oude Academie-deur, vervolgens door den Domtrans, langs de Nieuwe Gracht (Oostzijde) door de Ham burgerstraat langs de Oude Gracht (Westzijde) door de Lijnmarkt en Koorstraat, naar het Stadhuis, Aldaar zullen door Curatoren, de Medailles, geslagen ter herinnering van het tweede Eeuwfeestworden aangeboden. Na het eindigen der redevoering, zoo ook des namiddags ten 4 ure, zal het klokkengcspel, herhaald worden. De Curatoren geven dien middag een maaltijd. De Ingezetenen zullen door de Stedelijke Regering worden uitgenoodigd tot eene algemtene Illuminatie op den avond van dien dag. Dingsdag 14 Junij. De voortduring van het feest wordtdes morgens ten 8 ureaangekondigd door het bespelen der klokken en het uitsteken der vlaggen. De Senaat der Academie zal zich ten half tien ure vereenigen in de Senaat kamer, en van daar zich met de Promovendidoor den Academischen omgang begeven in de Domkerk. Ten 10 ure zuilen aldaar de Promotien more mojorum in de onderscheiden» Faculteiten plaats hebben. De plaatsen zullen door Ceremoniemeesters worden aangewezen. Na de Promotien zullen de Doctores door den Senaat der Academie plegt- stacig naaT bet Stadhuis worden begeleid. Des namiddags zullen de Gouverneur der Provincie en de Gedeputeerde Staten, tot een blijk van deelneming in de Feestviering, eenen maaltijd geven. Des avonds zal in den tuin van C. van Leeuwen, buiten de Wittevrouwe- poort, eene Illuminatie en Vuurwerk door de Studenten gegeven worden aan alle Oud-Studenten en verdere genoodigden. Woensdag 15 Junij. I11 den voormiddag van dezen dag, zal een optogt van Boekdrukkers en Boekbinders met derzelver Persen, die bij den optogt werken zullen, plaats hebben. Des namiddag zullen de vereenlglngen van Ond-Studenten der Hoogeschool, alsmede die de'r tegenwoordige Studenten, aan vriendschappelijke maaltijden gehouden worden. Donderdag 16 Junij, Het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, hetwelk door de bekrooning van Dichtstukken tot de viering van het Peest heeft medegewerkt, zal dien dag deszelfs algemeene-Vergadering honden, waarin aan de bekroonde Dichter» de toegewezeae Medailles zullen worden uitgereikt. Op dien dag zal door de more majorum ^«promoveerden, een dejeuner worden gegeven. Des avonds zal door de Studenten bij fakkellicht gegeven -worden eere gecostumeerde voorstelling van den Optogt des Ncderlandschen legers naar Ostende, den 6 Julij 1600, vier dagen na de Overwinning bij Nieuwpoort, waarvan het Programma nader zal worden bekend gemaakt. Deze Optogt zal plaats hebben langs den aangekondigdeti weg. Vrijdag 17 Junij. Des morgens, ten 10 ure, zal in de St. Jacobskeflc, eene Cantate ter eere der Hoogeschool, en voor de Feestviering vervaardigd door Mr. Af. C. van Hailen op Muzjjk gebragt -door den Muiijk-Directeur J. H. Kufferath, met groot Orchest worden uitgevoerd. Tusschen de nfdeelingen der Cantate zal één der Dichtstukken, door het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en 'Wetenschappen met goud bekroond, worden voorgedragen. Des avonds zal door de Stads-Regering «en talrijk gezelschap in de lo calen van den Sehonwbnrg worden onthaald, en het Feest met een groot Vuurwerk worden besloten. Gedurende de viering van het Feest, zal door het Utreeht«che Departe ment der Nederlandsehe Huishoudelijke Maatschappij eene Tentoonstelling van Planten gegeven worden. Dezelve zal geopend -ziin Dingsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag, den 14, 15, 16 en 17 Junij, van des morgens II tot 7 ure des avonds, in de lokaal van de Stads School inde van Wijkstraat. De Bibliotheek en alle Academische Museums zullen gedurende de ge- heete feestviering, dagelijks toegankelijk zyn op die uren, wagrop geeué Academische plegtighciien plaats Uebheu.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1