A0. 1830. LEYDSCIIE COURANT. VRIJDAG '- v_'as 1 N*. -" DEN 2fasten APRIL. NEDERLANDEN. Levden den 28sten April. Mtn meldt uit's Gravenhage van den 2/sten dezer het volgende Zijne Mij. de Koning heeft bepaald, dar, in afwachting van nadere be- schiitltiogen omtrent de algemeene Landsdrukkerij, dat etablissement voor loop® °P denzelfden voet hare werkzaamheden zal verrigten. Naar men verneemt, zal zich de afdeeling Grenadiers, die zich in de Röidentie bevindt, in de maand Junij naar het kamp begeven, hetwelk te Ze'ai zal worden gehouden. Naar men verneemt, is door het Gouvernement uitgeschreven eene lee- cing op de Overzeesche Bezittingen van veertien mitlioen guldens, welke in aandeelen van duizend guldens zal worden gesplist, die voor 950 worden uitgegeven en 4 ten honderd trekken zullen. De opening der inschrijving is bepaald op den 16 en 17 Mei. Bij toereikendheid der inschrijving op den eersten dag vervalt die op den tweeden dag. Er \vordt ingeschreven bij den Agent in de hoofdplaats van elke provincie. De betaling zal in drie termij nen geschieden. De Ambtenaren der Belastingen, benevens de Plaatselijke Besturen, zijn dezer dagen uitgenoodigd, om onverwijld het noodige voor te bereiden, ten einde de beschrijving voor de personele belasting van de dienst 1836 op 1837' °P <'en 12 ^e' aanstaanc'e> en de verdere daartoe betrekkelijke werk zaamheden spoedig en behoorlijk worden aangevangen en voleindigd, met inachtneming van de onderscheidene op dit stuk bestaande verordeningen. Dezer dagen zijn de Ambtenaren, aan wie de keuze is gelaten om al dan niet deel te nemen in het algemeen Burgerlijk Pensioen-fondsopmerk zaam gemaakt, op art. 8 van 's Konings besluit van 21 January 1836, waarbij vastgesteld wordt, dat zoodanige Ambtenaren schriftelijk van hunne deelne ming aan hetzelve zullen moeten doen blijken aan het hoofd van het depar tement, waaronder zij behooren, en zulks door de thans fungerenden, binnen twee maanden na de in werking brenging van het opgeroeide Reglement, en door de nieuw benoemden binnen twee maanden na derzelver aanstelling. Men heeft te meer verlangd, dat dusdanige Ambtenaren zich eenigermate tijdig zouden verklaren, of zij van de faculteit, om aan het Burgerlijk Pen sioen-fonds deel te hemen, zullen verkiezen gebruik te maken, ten einde al aanstonds bij de regeling der tractements-betaling over het thans loopende kwartaal de korting te kunnen bepalendie voor het jaarlijksch fournissement op de jaarwedden dergenen, die in het fonds deel nemen, vallen zal, en welke korting (volgens de voorschriften van Z. Exc. den Minister van Finan ciën) bij de uitbetaling der jaarwedde alle drie maanden zal ingezonden worden. Uit Amsterdam wordt van den 27 April hec volgende gemeld: Zijne Doorl. Hoogheid de Hertog van Saksen-lVeimarLuitenant-Generaal is op 'zijne inspectie-reis hier aangekomen, ten einde de troepen te inspecteren. Z. M. de Keizer van Rusland heeft Hoogstdeszelfs Consul-Generaal te Amsterdam, den heer Brunet, met de Orde van St. Stanislas2de kl.begiftigd. Heden overleed alhier de heer A. .7. Saportas, Voorzitter van de vierde 'klasse van het Koninglijk Nederlandsch Instituut, lid van den Raad van bestuur der Koninklijke Academie van beeldende kunsten, enz., in den ouderdom van 59 jaren. Hij was iemand van algemeene kunstkennis, smaak en belezenheid. Hij had een vast oordeel, open karakter en was een dienstvaardig en trouw hartig vriend. Zijn verlies is in vele opzigten groot en treffend, bijzonder Voor de zijne. Heden zouden voor het Hof van Assises teregt staan Hendrik de Wilde en Magtiida Klurtderbeide in dienst geweest van Joh. Blokhofen beschul digd van op den 3tlen Julij II. deel genomen te hebben aan de ongeregeldhe den op de Heerenmarkt. De zaak is echter op het requisitoir van het open baar Ministerie door het Hof naar het volgende qnartaal der Assises voor 1836 verzondenomdat een der hoofdgetuigen door ziekte verhinderd was ter audiëntie tegenwoordig te zijn. Uit Rotterdam meldt men van den 23 April: Heden vierde het Teekengenootschap, onder de spreuk: Hierdoor tot Hco- gerdeszelfs jaarliiksche algemeene Vergadering ter Prijsuicdeeling. De Wei-Edele Zeer Geleerde Heer E. C. A. SandifortMed. Doctor, Lid des Genootschaps, opende als Voorzitter de Vergadering met eene rede voering over de hooge roeping van den Schilder. Hierna droeg de Secretaris het verslag voor van den staat en de werkzaam heden des Genootschaps, en reikte vervolgens de eereprijzen aan de bekroonde Leerlingen uit. Men schrijft uit Breda van den 26 April: Gisteren heeft de Opperbevelhebber der iste divisie infanterie, Z. Exc. de Luitenant-Generaal van Geen, de gewoone jaarlijksche groote inspectie gehouden over de alhier in bezetting liggende en tot de iste divisie behoo- rende iste en 2de bataljons der 18de afdeeling infanterie. Naar wij vernemen ■wordt binnen kort ook Z. D. H. de Hertog van Saxen-lVeimar in onze ves ting verwachtom eene dergelijke inspectie te houden, over de beide ba taljons dar 12de afdeeling, die insgelijke alhier in garnizoen liggen en tot de sde divisie van hec leger behooren. SPANJE. Berigten over Parijs van den 24 April. Er is uit Navarre niets nieuws. Palarea heeft stellig Cabrera geslagen. Hij heeft eenen zegenpralenden intogt in Valence gehouden. De Engelschen versterken San-Sebastian en de geheèle linie, die van Bayonne naar Santan der loopt. Zij verzekeren van dien kant Spanje tegen aanvallen. Men leest in de Sentinelle des Pyrénées: 'Den i2den dezer is allen Carlistischen bataljons van Gnipuscoa, alsook de ambtenaren, hun kchterstallig tractement betaald. De Generaal Tello is met eene colonne te Puente-la-Reyna aangekomen. Den i4den hebben 8 bataljons van Navarre en Castilie, onder bevel van den Maarschalk Ituraldc, Salvatierra en Alava verlaten en zich op Irurzun gerigt. Zij hebben 2 stukken bij zich. Cordova zou Logrono den I4den veriatenen zich naarPampeluna met7000 man400 paarden en een trein artillerie begeven hebben. Hij zouden t6den te Puente-la-Reyna aankomen. Men verzekert, dat de Carlisten op verschillende punten tegelijk de ge- beele linie der Christinos van Valcarlos tot Pampeluna zullen aanvallen. De verdedigingswerken van Estella zijn gereed. Mina vervolgt in Catalonie de benden van Torres en Eroles met drift, Men zegt, dat dezelve genoodzaakt zouden zijn zich op Lampourdan terug te trekken. Ook nu erkennen de oppositie-bladen de inneming van Leqtteytio door de Carlisten; doch de schrijvers daarvan drukken tevens in sterke bewoor dingen hunne verontwaardiging uit over de lafhartigheid of trouweloosheid van den Spaanschen Bevelhebber dier plaats, die, zoo hij zich nog slechts eenige uren langer verdedigd had, van den zeekant, door middel van En gelsche stoombooteneene aanzienlijke versterking zoude hebben erlangd. Men vaart tevens in deze brieven uit over de onbegrijpelijke zorgeloosheid van den Spaanschen Generaal Leon Iriartedie in eene plaats als Lequey- tio, welke zoo als thans gebleken is, zich slechts korten tijd kon verdedi gen, zulk een aanzienlijken voorraad krijgs- e» mondbehoeften had opge. stapeld. Daar menna het gebeurdeook voor het verlies van andere plaatsen op de zeekust beducht washeeft de Bevelhebber der Britsche zeemagt aldaar aan Lord Palmerston geschreven, dat het voor het behoud dier plaatsen en voor het heroveren der reeds gevallene volstrekt noodza kelijk was, dat uic Engeland nog 1500 mariniers, 3 linieschepen en aRijks- stoombooten naar de kusten van Biscaye wierden gezonden. (Hec bevel tot afzending van 700 Britsche mariniers uit Engeland, waarvan in ons vorig nommer gewag werd gemaakt, schijnt reeds het gevolg dezer aanvrage te zijn). De vrienden der Koningin in de Spaansche zeeplaatsen hadden hec als eene voor hen zeer belangrijke omstandigheden aangemerkt, dat de Brit sche oorlogsvaartuigen op de rivier van Bilbao en elders thans eene regt- streeks vijandige houding tegen de Carlisten aannamen, en reeds bij onder scheidene schermutselingen door hun kanonvuur de Christinos hadden onder steund. Overigens klaagt men steeds van de zijde der Engelschen over Cordova, en beweert, dat deze Opperbevelhebber, zoolang de heer de Men- dizabal eerst Minister blijft, niets wezenlijks tegen de Carlisten zal uitvoe ren. Hec zenden van het Britsche legioen naar Bilbao en San-Sebastian, zou met dit plan van opzettelijke werkeloosheid in verband staan. Berigten over Parijs van den 25 April. Men schrijft van San-Sebastian van den i8den: Voor eenige dagen zijn al de officiers van het garnizoen bij den Gouverneurs geroepen geworden, om kennis te nemen van eene gewigtige mededeeling. Men had aan den Gouverneur berigt gegeven, dat San-Sebastian zou in brand gestoken worden, dat twee vreemdelingen het bombardement moeten bestu ren en dat eene groote menigte bommencongrevische vuurpijlen en grena- ten reeds met dat doel waren gereed gemaakt. En in waarheideen overlooper van de Carlisten had deze tijding be ves. tigd. Ernani, heeft hij gezegd, was vol vanamunitie, en het gerucht liep onder de Carlisten, dat San-Sebastian spoedig ernstig zou aangevallen worden. In den volgenden nacht had er een Krijgsraad plaats de leden van de Junta van wapening en verdediging waren er bij tegenwoordig, alsmede de Oversten der artillerie en der ingenieurs. Men heeft besloten i°. Deze tijding in de stad bekend te maken, ten einde de vrouwen, grijsaards en kinderen de stad konden verlaten; men verbood ter gelijker tijd aan mannen van 1845 jaren, de stad uit te gaan. 2°. Om de compagnie bombardiers in dienst te nemenen de Oversten der troepen te verwittigen, van op alles gereed te zijn. Sedert heeft niets plaats gehadslechts de inneming van Lequeytio heefc onze vrees bevestigd. De voorhoede van de Engelsche troepen en de Ecat-major van den Gene raal Evans zijn heden aangekomen; 544 Chapelgorris zijn terzelfder tijd bin nen gerukt. Morgen of overmorgen zullen wij hier de eerste Engelsche brigade liebhenmen belooft ons de geheele afdeeling voor den 26scen. De ex-Kanunnik Batanero is, aan den voet gewond, te Onate aangekomen. Bijzondere brieven van Bayonne van den 20Sten melden, dat Cordova Victoria is binnengerukt, waar hij zich den .iöden aan het hoofd bevond van omtrent 15,090 man; voor zich hebbende Ituraldc, welke zijne stellingen genomen heeft op de lijn van S.alvatierra naar Salinas. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men: Als gewoonlijk zal de Koning ook dit jaar zich naar Töplitz begeven, om de voor zijne gezondheid zoo heilzame baden te gebruiken. De Monarch geniet der. besten welstand en heeft dezen winter weinig van zijne gewone jicht-aanvallen geleden. Overigens is het nog onzeker of de Keizerin van Rusland herwaarts komt, vermits men zegt dat zij dit jaar de baden van Ems niet denkt te gebruiken. De Keizer is daarentegen voornemens eene reis door de binnenlanden zijns Rijks te ondernemen In ons Departement van Oorlog heerscht groote drukte; waarschijnlijk houdt men zich bezig met de toebereidselen tot de groote wapenschouwin gen, welke in den loop van dezen zomer zullen plaats hebben. Men hoort ook spreken van eene voorgenomene teductie bij hec leger. F R A N K R IJ K. Parijs den 24 April. Men leest in het Journal du Commerte: Dezen morgen is de Voorzitter van den Ragd voor acht ure bij den Ko ning geweest. Men verzekert, dat depeches in den nacht van Berlijn aan gekomen tot deze conferentie hebben aanleiding gegeven. Wederom te huis gekeerd heeft de Minister eenen renbode naar Berlijn afgezonden. Geen der Ministers is in het geheim van dit onderhoud van den Koning en den Voorzitter van den Raad. Men ziet als eene verklaring van een artikel van bovengemeld dag. blad aan eenige regels heden door den Moniteur medegedeeld. Waarlijk de Moniteur van heden meldt, dat de Prinsen van Orleans en NcmoUrs aan de groote kriigsveirigtingen in het voorjaar te Berlijn deel gaan nemen; dat zij van daar naar Weenen gaan en in de eerste dagen van Julij te Parijs terug zullen wezen. De Hervormde Kerk heeft te Parijs het treffendst en zeer moeijelijk te herstellen verlies geleden. De Predikant Menod de vader. Voorzitter van de Consistorie, Ridder van het legioen van eer, is heden Zaturdag aan eene pijnlijke ziekte overleden. De Gazette de France meldtdac het Fransch Gouvernement bepaal delijk besloten had om in de zaken van Spanje tusschen beide te komen, genoodzaakt door de dringende wijze van voorstelling van het Engelsch Kabinec en den Ambassadeur van Chrjstina. De verlovenwelke aan hec Fransche leger in Augustus moesten gegeven wordenzuilen d-delijk ver leend worden, met vrijlating aan officieren en manschappen, om dienst m

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1