^lSOSf,a A0. 1836. L E Y D S C H E COURANT. WOENSDAG DEN aostcn APIllL. NEDERLANDEN. Leyden den ipden April. In ie zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den i8den deier, heeft de Centrale afdeeling verslag uitgebragt over de ontwerpen t—13, houdende wijzigingen in het wetboek van strafvordering. De be. raadilagingen daarover werden.bepaald op den volgenden dag, des morgens tea half elf ure. Hierna heeft de Kamer de ontwerpen 15, van dit wet boek in overweging genomen; handelende: Ontwerp Iover de algemeene bepalingen. II, over titel x, van het opsporen der misdrijven. III, over titel 2, van den Regter-Commissaris en van de voorloo. pige informatica. IV, over titel 3, van het verleenen Van regts-ingang tegen eenen beklaagde en de Verdere geregtelijke instruction V, over titel 4, van het onderzoek der strafzaken bij het Provin ciaal Geregtshofin raadkamer vergaderd. De heeren van Rappard, van Nes, Luyben, de Bordes en Luzac hebben, ofschoon aan de gepaste verbeteringen, die in het wetboek bereids gemaakt Waren, hulde doende, nog eénige aanmerkingen daartegen in het midden ge- bragt. Over het algemeen wenschten zij meerdere duidelijkheid in acht ge nomen, en een vast stelsel gevolgd te hebben, nopens verscheiden uitdruk kingen, als misdrijf en misdaad, thans onverschillig gebruikt. Sommigen hunner bezwaarden zich over de bepaling, dat den getuigenin de voor- loopige instructie, wel de belofte wordt gevergd, dat dezelve de geheele Waarheid en niet anders dah de waarheid zullen zeggen, maar geeile eeds aflegging tot versterking van die belofte gevorderd was; anderen, dat de Officier van Justitie, bij de verhooren kan tegenwoordig zijn, indien de Regter-Commissaris, (hoedanig de tegenwoordige llegter van Inscructie zal geh.eéten worden), zulks noodzakelijk acht, enz. De heer Luzac drong er op aan, dat, wanneer dit wetboek afgewerkt was, een begin mogt gemaakt worden met eene uitgave van Regeringswege der nu gewijzigde Nederland- sche wetboeken, waardoor RegtsgeleeidenStudenten, en in het algemeen afle belanghebbenden in de gelegenheid zouden gesteld worden, om deze wetboeken, eenjgen tijd voor derzelver wenschelijke invoering, te beoefe nen en meer van nabjj te leeren kennen. De heeren Beelaertsde JongeFrets en van Asch van IVijck hebben de voordragt, en ih het algemeen de wijze, waarop het wetboek van straf vordering is in ontwerp gebragt, geprezen, zij hebben hetzelve voorge dragen als steunende op mildheiden zucht ter waarborging van de per soonlijke vrijheideen goed dat door eiken regtgeaarden Nederlander hoog geschat wordt. Wat bijzonderheden betreft, betoogden zij, onder anderen, dat degenen, die zoo zedelijk verstompt waren, tot het doen van een val- schen eeddit evenzeer in de voorloopige als bij de afdoende instructie zouden doen; dat de bepaling, welke de tegenwoordigheid vjm den Officlef van Justitie vergunt den waarborg voor onpartijdigheid aan de aangeklaag den opleverc, enz. De Minisrer van Justitie verdedigde kortelijk de voordragt, en verklaarde zich insgelijks een vurig voorslander van die mildeecht-Nederlandsche beginselen, welke bij de opstelling en herziening van dit wetboek tot rigt- snoer zijn genomen. Ter stemming overgegaan zijnde, werden alle de bovengenoemde ontwer pen door de Kamer aangenomen; te weten: Het eerste met 45 stemmen tegen een stem, die van den heer van Rappard Het tweede met algemeene stemmen Het derde met 35 tegen 11 stemmen, te weten: die der heeren Luyben, Je Bordes, Ferwey-Mejanvan Rappard, RommeFff huisCats, van Alphen, Luzacvan Nes en van Dam van Isselt Het vierde, met 44 tegen 2 stemmen, die der heeren van Rappard en Luzac, en Het vijfde, met algemeene stemmen. Hierna is de vergadering tot den volgenden dag gescheiden. Iu de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van deh ipden dezer, zijn ingekomen twee verslagen, van wege het Ministerie van Binnbn- landsche Zaken, over den staat van het armwezen en over dien van het on derwijs, gedurende het jaar 1834. Vervolgens werd beraadslaagd over de ontwerpen betreffende het wetboek van strafvordering. De heer Tromp sprak tegen, de heer de Jonge voor het 6de dat, bij hoof delijke stemming, met 38 tegen 3 stemmen (die van de heeren Tromp, Sijt- zama en de Bordes) werd aangenomen. Tegen het 10de ontwerp liet zich de heer de Jonge uic, terwijl de heer Frets hetzelve verdedigde; wordende het vervolgens aangenomen met 36 tegen 5 stemmen (die der heeren de Jonge, Luzac, Hoynck van Papendrechtde Bordes en van Nagelt). Overliet 14de ont werp ontstond eene langdurige en belangrijke beraadslagingover de vraag of het verlof tot het vervolgen van hooge Staats-Ambtenaren aan de Staten- Generaal in eene vereenigde zitting dan wel in elke Kamer afzonderlijk moest plaats hebben. De heeren Beelaerts, Donker-Curtiusvan Asch van IFyck, Cats, Op den Hoof, Frets en van Recnen verklaarden zich voor het eerste, en de heeren van Dam van Isselt, Luzacvan Sytzama en van Nes voor het tweede Nadat Z. Exc. de Minister van Justitie het ontwerp ver dedigd had. werd hetzelve aangenomen met 32 tegen t2 stemmen (die van de heeren Luyben, van Rappard, van der Gronden, Romme, Ferwey-Mejan SandbergFyfhuisCorver-HooftSytzamavan Dam van IsseltLuzac en van Nes.) Al de overige ontwerpen werden inet eenparigheid van stemmen aangenomen. Vervolgens ging de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteen. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, benevens Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, zijn in den morgen van den lpden dezer uit 's Gravenhage naar Amsterdam vertrokken. Uit 'sRijks kas is, op last Zijner Majesteit, aan den Staatsraad Gou verneur van Zuid-Holland ter beschikking gesteld eene som van acht honderd gulden, ten einde in billijke evenredigheid te worden verdeeld onder de naT gelaten weduwen der manschappen van het den 12 Februarij jl. op het eiland Texel verongelukt en te Vlaardingen te huis behoorend vischhoekerschip, de Lijnbaan. Aan J. Gresler, te Amsterdam, is octrooi verleend voor den tijd vari tien jaren, op de uitvinding van een vervoerbaren toestel, tot het gebruik van dampbaden. I11 den nacht van den x8den dezer werd men te 's Gravenhage eenige oogenblikkcn in onrust gebragt, door het uitbreken van brand in eenen ka toenwinkel, ir. de Schoolstraat, welke echter door de tijdig aatigebfagtS hulp spoedig is gebluscht. Men begroot de schade op ruim f 1500. Uit Amsterdam worde van den i8den dezer het volgende gemeld: Zoo aaustonds, een half zes ure, zijn Hunne Majesteiten, de Koning en de Koningin, aan het paleis aarg-'komen. Het gejuich der tot afwachting van Hoogstderzelver komst op den Dam vergaderde menigte, droeg weder om al die biijken van hartelijkheid, welke Hunne Majesteiten gewoon zijn hier te ontmoeten. De vreugde was vooral ten top bij het verschijnen van Hoogstdezelven op het Balkon, Op morgen verwacht men HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, en derzelver béide oudste Zonen, benevens Z. K. H. Prlus Frederik der Nederlanden. H. K. H. Prinses Frederik zal in de Residentie-plaats verblijven. Naar men'verzekert, zou Hoogstdezelve zich in omstandigheden bevinden, die het blijde vooruitzigt opleveren tot vermeerdering van liét Vorstelijk Gezin. In hec Algemeen Handelsblad van gisteren leest men: Van de Spaansche grenzen is over Antwerpen ons het berigt toegekomen; dat de zoon van Don Carlos, die zich naar het hoofdkwartier zijns vaders wilde begeven, te Vigueiras, in hechtenis is genomen. [Dit berigt wordt door de Fransche dagbladen van heden niet bevestigd.] E11 in die van heden treft men het volgende aan: Wij vernemen dat reeds voor meer dan één millioenwelke som tot het aanleggen van den proefspoorweg tussehen onze hoofdstad en Haarlem be- noodigd was, is ingeschreven, en dat derhalve alleen op de finale concessie der Regering gewacht wordt om met de werkzaamheden eenen aanvang te maken. Wij meenen intusschen hier tevens te moeten bijvoegen, dat ook. nog steeds inschrijvingen worden aangenomen, tot verlenging van dien ge- projecteerden spoorweg naar Rotterdam, en dat er insgelijks hoop bestaat, dat ook het daarvoor benoodigde kapitaal eerlang zal worden gevonden. Uit Rotterdam meldt men van den 18 April: De stoomboot Novelty, welke eene horizontaal bewegende machine heeft, wier kasten in het midden van het vaartuig geplaatst zijn, is Zaturdag vaii I.onden alhier aangekomen, ten einde hare werking te doen zien, door voor de stad heen en weder te varen, hetwelk denkelijk morgen voormiddag, om. streeks elf ure, geschieden zal. Deze boot, gevoerd door .7. Barberis ge. bouwd naar de uitvinding van den heer ifilliam Hall van Glochester, dia deze wijze van voortstuwing tot den hoogsten trap van volmaking wenscht te brengen, en daartoe ook hier te lande in der tijd patent]heeft bekomen. Den ïgden dezer is te Dordrecht, in den ouderdom van ruim 72 jaren overleden, de heer Mr, Paulas Gevaerts, Heer der steden Geervliet, van Si- monshaven en Biert, lid van de Ridderschip en der Provinciale Staten van Holland. Het stedelijk Bestuur der stad Arnhem besloten en vastgesteld hebbende om over te gaan tot het bouwen eener nieuwe kazerne voor de infanterie al daar, zoo is van Regerings-wege, ter gedeeltelijke voorziening iti de kosten daartoe, aan gemelde stad eeue subsidie vertrekt van zestig duizend gulden. PORTUGAL. LissaiIon den 2 April. Hoewel Z. K. H. de PrinS van Portugal te Lis sabon nog niet was aangekomen, was hij echter reeds te Oporto geseind eu verwachtte men hem dezen dag op den Taag. De Minister de Campos heeft een besluit bekend gemaakt, hetgeen een tegenbevel is tegen de voorgenomene verwisseling van 5 in 4 pCt. staats schuldbrieven. Dit had ter beurze algemeen ongenoegen verwekt. Het ver trouwen was aldaar nog niet teruggeiteerd. Een voordragt van den Minister da Baüdeiratot afschaffing van den slavenhandel in de Portugesehe bezittingen, was zeer goed ontvangen. Hoewel men meende, dat, 11a de aankomst van den Prins van Portu gal, het Ministerie zou veranderd worden, geloofde men echter, dat Ban- deira zijne betrekking zou behouden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 16 Aprilt Mefl leest in het Journal de Paris: Den 7den was Cordova nog altijd te Vittoria. Er is niets nieuws. De Generaal Bernelle is altijd in de vallei) van Lanz en tegenover hem 7 bataljons Carlistén. Men schrijft van San-Sebastian van den nden dat men er zonder Ongerust heid is. D'e Carlistén hebben hunne stiijdkrachtèn óp Lequietió gerigr, dat Zij sedert den loden met 6 kanonnen belegeren. Don Carlos is altijd in zijn hoofdkwartier fe Elorrio. Hij Wordt met petitien van de bevolking overladen, welke geene ration? levensmiddelen en geen geld meer kunnen betalen, De Phare van Bayonne verhaalt dat den i2den het vreemde legioen -bij een overval des nachts een Carlistïsdh officier, benevens een sergeant en 3 soldaten had gevangen genomen en naar het hoofdkwartier van den Fran- schen Veldmaarschalk Bernelle gebragt had. Dat eerstgenoemde officier,- pret name Jules Garni cry uic Nimesmet toestemming van den Veldmaar schalk eenen brief aan den Bevelhebber van NavarreDon Frantisco Garcia geschreven heeft, welke brief aan Don Carlos moest vertoond worden e« bevatte, dat Bernelle van vooinemens was, om zoo de Carlistén de gevan gen genomen soldaten van het vreemde legioen niet meer doodschoten hij Ook de gevangen genomen Carlistén ter Uitlevering zal bewaren, en dus deze laatstelijk gevangen genomen officier en manschappen konden uitgewisseld worden. Men ziet het antwoord op dezen brief te gemoet, Van de zijde der Carlistén worden berigten uit Katalottie en Arragorr medegedeeld, volgens welke de Carlistische partijganger Cabrera, in hec begin van April, met 5000 man de stad Teruel, in het zuiden van laatst, genoemd gewest, belegerd hield. Andere Carlistische benden hielden Mur- viedro, in Valencia, en Cuenpa, in Nieuw-Castilie, beZe't. In Catalonie worden steeds van tijd tot tijd tussehen de Carlistén en Christinos kleine gevechten geleverd. De krijgsbewegingen worden aldaar, Zoo men verzekert, thans weder belemmerd doordien de Kapitein-Generaal Mina te Cervera ziek ligt. Bij een der laatste gevechten 1*11 Katalonie is de Carlistische Bevelhebber Burjo vrij zwaar gekwetst geworden, In de zitting van de Kamer der Afgevaardigden van den 6den heeft men de beraadslagingen over het antwoord of> het adres voortgezet.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1