sloor den koopmansstand een zilver thee-servies ten geschenke gegeven; ins gelijks een zilveren vaas door de aanzienlijksten der kleurlingen. Hij heeft de gunst dezer laatsten vooral gewonnen door de volgende handelwijs: Eene aanzienlijke vrouw onder de kleurlingendie allen R. C. zijn, had eenen plot- selingen dood gehad zonder de Sacramenten te ontvangyn. De R. C. Pas toor weigerde haar op het R. C. kerkhof te begraven; maar wilde, dat zij op een ongewijd stuks grond, de Schandplaats genaamd, zoude begraven worden. Dé Gezaghebber meende, dat het een maatregel der Pólicie was, om, op verzoek der bloedverwanten, den Pastoor te noodzaken, het lijk op het kerkhof te begraven. Dit gaf een algemeen genoegen onder de kleurlin gen, die zeer aan den Gezaghebber gehecht waren. Wij hebben hier de tijding, dat de Gezaghebber van St. Eustatius, de Baron IV. van Raden, aldaar overleden is, nalatende eene weduwe en tien kinderen. Men weet, dat de opstandelingen op de vastekust zich meester hebben gemaakt van Porto-Cavello, welke vesting door Paczbelegerd wordt. Toen deze in December 1. 1. het beleg voor die plaats sloeg, deed hij den Bevel, hebber dier plaats het voorstel, om zich over te geven, aanbiedende behoud var. leven en eigendom. Deze bood zich aan, om zich over te geven, mits dat de officieren der bezetting de rangen, die zij bekleed hadden, bleven be houden, en er insgelijks lijfsgenade en behoud van eigendom aan de gevan gene Reformisten zou verleend worden. Dit voorscel werd afgeslagen, ivaarop het garnizoen besloot de kans van den oorlog te wagen. Sedertdien tijd kwam aan geene zijde uitkomst opdagen. Geene afwending door eeni- geti opstand, ten voordeele der Reformistenis er gemaakt geworden. De blokkade ter zee en te land bleef voortdurenen de geringste toevoer van levensmiddelen was onmogelijk. De brik Meselle ontsnapte echter de blok kade, en daar eenige vaartuigen der Constitutionelen voor Curasao kruisende waren, zoo kon dezelve deze haven niet binnenloopenmaar zeilde naar St. Thomas. Terstond werji dit vaartuig door het ücensche Gouvernement in beslag genomen, onder geleide van een Deensch oorlogsvaartuig naar La Guayra opgezonden, alwaar het met manschap en passagiers, ten getalle van twee en zestig Zielenaan de Constitutionelen werd overgeleverd. Deze daad is buiten voorbeeld in de geschiedenis en heeft niet alleen hier te Cu- rayao verontwaardiging verwekt, maar zelfs te La Guayra, wijl het Gouver nement van Venezuela liever deze ongelukkigen niet in handen had, om vrij tp zijn van hen te moeten straffen De Reformisten bestaan uit Venezuelanen aan wie Columbia hare onafhandelijkheid te danken heeft; ten anderen zijn deze overgeleverde uitgewekenen vermaagdschapt aan vele leden van het Gouvernement en het Congres, die gaarne gewild hadden, dat zij oogluikend ontsnapt waren. Zoo liet Pacz den Generaal Marino met eenige anderen uit Porto-Cavello oogluikend ontkomen. Tevens heeft het Deensche Gouverne ment op St. Tonias alle de aldaar zich bevindende uitgewekene Reformisten aangezegd, om dat eiland te verlaten. Die R.egering zoekt knoopen te draai- j'en t>ij het Gouvernement van Venezuela; doch zou even zoo met de Consti tutionelen gehandeld hebben, zoo de Reformisten de overwinnaars waren ge weest. Deze verontwaardiging alhier klimt nog grooter, daar men hier weet hoe zeer de reeders te St. Thomas vaartuigen uitgerust hebben, om,slaven van Guinee naar Cuba te vervoerenen dit werd door die Regering oogluikend toegelaten. Hoe vele matrozen bevinden zich niet te Curayao, die op die St. Toinas'-slavenhaalders gediend hebben! De uitgeleverde brik de Meselle was ook particulier eigendom, behoorende aan zeker Beltuche, en dus had het Bestuur van St. Tomas geen regt aldus te handelen. Hier te Curayao heeft de Regering vaartuigen toegelaten, komende van plaatsen door de Re formisten bezet, zoo men hen had willen weigeren, dan had men ook Nc- derlandscke vaar.nigen moeten weigeren, die van deze plaatsen kwamen, want deze konden er niet uitloopen zonder zeebrief van den Bevelhebber d.' fado. Men heeft hier te Curasao sedert de onlusten op de vaste kust de uitge wekenen van alle staatkundige partijen toegelatenwant had men de Refor misten moeten weigeren, dan had men ook de Constitutionelen den toegang tot Curasao moeten ontzeggen, toen zij eenige jaren te voren tegen het wet tige Gouvernement van Columbia, onder den President-verlosser Bolivar, in opstand waren. De toestand der Reformisten verergert dagelijks. De Commandant van Porto- Cavello, genaamd Carabanoheeft dezer dagen aangeboden, om de voor waarden van Paez aan te nemen; doch het antwoord was, dat dit voorstel naar het Congres te Valentie moest opgezonden worden, om te weten of het nog behagen in hetzelve nam. Ook heeft het belegerings-corps thans mor tieren, met welke zij eenige bommen in de stad hebben geworpen. Z. M. oorlogsbrik de Zwaluwe heeft voorgaande week 24 uren binnen de haven van Porto-Cavello gelegen. De Luitenant-Kapitein Tam heeft een mondgesprek gehad met Paez en Carebano. Misschien bad dit betrekking op goederen aan ingezetenen van Curacao behoorende. Bij het uitzeilen werd de Zwaluwe door het blokkerende eskader gevraagdof er militairen der Reformisten aan boord warenhet antwoord was dat er geene passagiers aan boord waren die militairen waren. T U R K Y E-. Over Weenen schrijft men van den 7 April: De post uit Konstantinopel is aangekomen; men verneemt door dezelve, dat de rooverbendenwelke Griekenland verontrust hadden, verstrooid zijn, en aldaar volkomen rust heerscht. Anders is het met Syrië gelegen, waar eene afdeeling van bet leger van Ibrahim eene aanmerkelijke nederlaag door de insnrgenten zoude geleden hebben. Hij trok wel is waar zijne troepen te zamen, om de onderscheidene hoofden der opstandelingen, welke hem langen tijd verontrusteden, in eenen slag te vernielen; of hem dit echter gelukken zat, is te betwijfelen, omdat bij het land tegen zich heeft, endaar- om met groote voorzigtigheid moet te werk gaanomdat de opstandelingen overal eene toevlugt hebbenen de inwoners met hen overeenstemmen. Ibrahim zou overigens naar Alexandrie dringend om versterking geschreven hebben. In Konstantinopel heerschtte rust, men zou echter zeer in span ning zijn omtrent de laatste berigten uit Syrië. Uit Konstantihopel meldt men van den 16 Maart, dat door Rusland aan de Porte eene nota gerigt was'waarin op eenen vrij ernstigen toon herin nerd wordt aan de edelmoedige wijze, waarop Rusland zich sedert 1830 jegens Turkije heeft gedragen, en waarin niet onduidelijk zekere wrevel doorstraalt over de toenadering, welken men in den laatsten tijd van de zijde der Porte naar Frankrijk en Engeland heeft opgemerkt. In het slot der nota wordt gezegd dat de Keizer van Rusland met leedwezen zoowel het bevorderen van de gemeenschap langs den Eufraat voor de Engelschen als den firman gezien heeft tegen den onder-Koning van Aegypte uitgegeven, en welke aan Engeland, bij opkomende verwikkelingen, gelegenheid zou kunnen geven, om tegen denzeiven vijandelijkheden te plegen. In dit geval echter zou Rusland geen lijdelijk aanschouwer van zulk een ongelijken strijd zijn. en de vriendschappelpe betrekkingen met de Porte zouden moeten worden af. gebroken. Lord PonsonbyGezant van Engeland bij de Porte, had, toen bij van deze nota had kennis gekregen, aan de Porte verklaard, dat Engeland geen plan had zich met Rusland in oorlog te wikkelenzoo dat Rijk daartoe niet de eerste aanleiding gaf. PORTUGAL. Van het begin van April meldt men uit Lissabon, dat den 29 Maart de Cortes voor eene poos waren uiteen gegaan. Men verwachtte, dat de Kamer der Afgevaardigden zob ontbonden worden. Het Bestuur leed grootelijks aan geldgebrek, zoodat de gendarmerie geweigerd bad in de hoofdstad Verder dienst te doen, indien zij niet betaald werd. Zij zoutlc weliigt aan het mei. ten geslagen zijn, indien de Burggraaf Bandeira niet was tusschen beide getreden. De door Mina, wegens hunne Miguellistische gevoelens teruggezonden Portugezen, zijn op het schip dat hen overfcragt, aan het muiten geraakt, en hebben den bevelhebber genoodzaakt hen bij Villa-Ueal aan land te zen. den. Zij waren 150 in getal, doch slechts 13 hunner waren gewapendzoo. dat zij zich allereerst naar eene wapenplaats begavenom zich misschien j dan tot eene stroopbende te hebben gevormd. Doch door de zorg der Over. j heden werden zij omsingeld, cn zijn 12 hunner gedood en 67 gevangen getto, men. Er vertoouen zich altijd eenige kleine Miguellistische benden in Portugal. SPANJE. Berigten over Parijs van den 13 April. Uit Madrid schrijft men van den sdendat de debatten over het adres met eenige warmte begonnen waren; het Ministerie zou niet voltallig kunnen gemaakt worden, dan na de stemming over liet adres; men meende, dat het- zelve zou doorgaan, doch niet zonder wijziging. Des namiddags van den 5den heeft men aan de Afgevaardigden een buiten gewoon bijvoegsel van de Gazette de Madrid uitgedeeld, het volgende (stel lig ook leugenachtig) rapport van den Veldmaarschalk Palarca bevattende, wegens een gevecht met Cabrera, in Valencie. Excellentie! Ik heb tie eer u te melden, dat ik heden de vereenigde benden van Cabren op de bergen, die op den grooten weg van Chiva naar Requena zijn,gehéi en al verslagen heb. De opstandelingen hebben op bet slagveld 250 a 3a i dooden achtergelaten en eene menigte gekwescen médegenomen. Wy hebaet vier man verlorenen eenigen zijn ligt gekwest geworden. De vijand heeft j vele wapenenpaarden en bagagie in onze handen gelaten. Gedurende der dehalf uur hébben wij denzeiven vervolgd. De troepen hebben zien goed gedragen. God behoede u. Valencia 3 April. Don Carlos had altijd zijn hoofdkwartier te Eloria; het slechte weder I maakte alle opératién onmogelijk. Don José Azanarezis te Elorio met eene levendige genoegdoening ontvangen; deze grijsaard van 83 jaren, geheel bezield met geestdrift voor de zaak van Don Carlos, is zonder hindernis de Fransche grenzen overgetrokken. Men zegt, dat de operatien van den Kapitein Hay moeten beginnen met den aanval op Fontarabie, kleine zeehaven van Guipuscoa (eergistereu meidde men reeds, dat hij de zeehaven Plancia had ingenomenen nu moet hij nog beginnen). Men scheept te Portsmouth soldaten, officieren en artillerie inwelke hem moeten versterken. Brieven van Barcelona van den 6den melden, dat Mina 20,000 soldaten in 7 brigaden georganiseerd hadom eene algemeene jagt op de Carlisten te maken. Men deelt nog geen bulletin van zijne verrigtingen mede. Volgens de Bayonner bladen hadden overigens de Garlisten begonnen San- Sebastian weder naauwer te omsluicenhetwelk van den kant der bezet, ting, in de eerste dagen dezer maand, eenen uitval ten gevolg heeft gehad, liet Mlmorial des Pyrenées en de Sentinellt erkennen beide dat de uitkomst daarvan niet gunstig geweest is en dat de belegeraars de uitgetrokken man schap terug gedreven hebben, doch het laatstgemelde blad begroot de sterkte van het detachement slechts op 80 man en zegt dat het zonder verlies hec buitenwerk van San-Bartbolomé bereikt heeft. Het Méniorial daarentegen spreekt van een algetneenen uitval; het garnizoen zou bij denzeiven aan.' vankeiijk de belegeraars vrij verre terug gedreven hebbenmaar hen te driftig vervolgende, waren verscheiden detachementen van hetzelve omsin geld en gevangen genomen. De uitval moet op den 3den gebeurd zijnden 5den en in den daarop volgenden nacht is het geschut in den omtrek der vesting sterk gehoord. Wegens de belegeringswerkentegen welke de uitval gerigt schijnt ge- weest te zijn, berigt de Sentsmlle, dat de Carlisten al de hoogten, van welke zij San-Sebascian denken te kunnen bestoken, met batterijen voorzien. Niet dat men (voegt hij cr bij) ten gevolge hiervan juist voor Sc atod be-1 hoeve te vreezen; maar zij kunnen haar veel kwaad doen en vooral aan de haven, welke eene hunner batterijen in staat is met haar vuur te overdekken. Een officier van den grooten staf van den Minister van Oorlog is lie. den avond naar Bayonne vertrokken, met depêches voor de Generaals Ha- rispe en Castelane, Bevelhebbers van het observatie-leger der Pyrenéen. Deze depêches, zegt men, zijn uiterst gewigtig, en behelzen, dat men, ingevalle Don Carlos Fransche gevangenen mogt doen fusillerenonmiddel. lijk troepen over de grenzen moet doen trekken, om wraak hierover te nemen; de officier moet verder voortreizen naar bet hoofdkwartier van den Pretendent om dit besluit aan denzeiven kenbaar te maken. ITALIË. Rome den 31 Maart. Een schrijven van de Italische grenzen in de Alt- gemeine Zeitung van den 1 yd en bevat verscheidene aanwijzingen betrekkelijk deRomeinsche Staat-huishouding ten aanzien van de Katholijke Kerk, welke wel eene nadere opheldering verdienen, daar dezelve dwalingen helpen ver spreiden, welke een ongunstig licht op den toestand der tegenwoordige aan. gelegenheden werpen. De correspondent schijnt met vele anderen vooraan te plaatsen, dat de voormaals uit de geheele Christelijke wereld naar Rome gezonden geldsom men in de Roineinsche schatkist gestort zijn, en dat afzoo in den laatsten tijd door opdrooging dezer bronnen in Spanje en Portugal en door de nieuwe kantons-onlusten in (Zwitserlanddezelve gedurig in grooter verlegenheid ge- raken moet. Doch men moet hier altijd een zeer groot onderscheid maken tusschen het eigendom van den Staat en der Kerk, en misschien heeft de laatste nooit den eersten door ondersteuning in geld onmiddeliik geholpen. De uit vreemde landen toegevloeide sommen behoorenaandeDataria.de Pausselijke schatkamer, welke instelling met de schatkist in geen het minste verband staat en wier inkomsten alleen tot kerkelijke doeleinden aangewend worden. Tegenwoordig zijn deze bijna niet toereikend de talrijke beamren te bezoldigen, en de jaarlijksche toelagen en ondersteuningen aan geestelijke instituten en missiën te bestrijden. Doch het wegblijven van de gelden uit het Schier-eiland is van geen bijzonder belang, omdat die sommen reeds lang- zamerhai d kleiner geworden zijn. Hetzelfde heeft betrekking op het uitblij ven van de Spaansche pensioenen, welke ongeveer maandelijks 30,000 tcudi bedroegen, en die van den tiid van Karei /^afstamden. Door de vele con cordaten, waaronder ook Zwitserland er een een gesloten heeft, zijn de on dersteuningen in geld uit het buitenland overal zeer verminderd, en de Gods dienst-twisten in het kanton Bern zullen bijna geenen invloed op de Dataria en nog minder op de schatkist uitoefenen. Vervolgens toont dit berigt aan dat de schatkist in groote verlegenheid is, doch dat men in aanmerking nemen moet den toestand van quasi-oorlog, in welken de Kerkelijke Staat zich bevindt, en dat er een leger van 20,000 man op de been moet gehouden worden, daar te voren slechts 6,000 in dienst waren. Docli dat desalniettemin de Regering, even als zoo vele andere lan. dennog geene ieening heeft aangegaan. Uit Weenen schrijft men, dat in Venetie op nieuw de cholera uitgebro ken is en zich snel uitbreidde. Ook in andere deelen van Italië zou die ziekte wederom de overhand nemen. DUITSCHLAND. Munchen den 9 April. Uit cleze stad schrijft men, dat in den afgeloopen nacht van Ancona aldaar was binnengekomen eeu Kabinets-courier met de.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2