,^2'vi;a voor lijfrenten, even als die voorde persioenen, op twee en veertig Leriren is bepaald, zoodat voortaan de bedoelde formulieren voor lijfrenten tegen een gelijk bedrag, als die voor pensioenen, door de Gemeei.ce-Besai- ren aan de beiangbebben zullen behooren te worden "uitgereikt. Den 4den dezer is ie Leeuwaarden, in den ouderdom van ruim 71 ja ren, overleden, de Hoog-wel-geb. heer Jhr. Gerrit Ferdinand Baron van Asbeck tkoe, Bergensen Mumterhauienlid van de Eerste Ka nier der Staten- Generaal, Ridder der orde van den Nederlaud^chen Leeuw, iid der Ridder schap voor de provincie Vriesland. Uit Amsterdam meldt men van den 8 April: Wij vernemen dat de som. benoodigd tot het aanleggen van den ijzeren spoorweg-tusscheii onze hoofdstad en Haarlem, reeds nagenoeg geheel is in geschreven. liet is thans te hopen dat, nu dit voornaamste geïïëélié der ón derneming is gelukt, ook de finale .concessie spoedig zal worden verkregèn om zoodra mogelijk eenen aanvang met de werkzaamheden lc maken. In het Algemeem Handelsblad van heden leest men: .Volgens henen hier ontvangen handelsbrieven uit Napels van 24 Maart, heeft .iet Gouvernement van dien Staat, ten gevolge van hec faillissement van het huis Falconne: en Comp.yen om de houders van Napeisciie fondsen gerust te steilcn, behoudens 0111zoodra mogelijk, deswege een definitief stelsel aan te nemen, voorloopig den heer C. FotquitChef en deelgenoot van het lr. is C. Forquet en L. Giusso gedelegeerd, om onder zijne leiding en handteekening met de betaling der coupons voort te gaan en tie ïeconsii- tucie der certificaten te bewerkstelligen. -- Men meldt uit Rotterdam van den 6 April: Gedurende de stormen, welke onlangs gewoed hebben, heeft op het Kram mer, in de Zeemvsche Stroomen, een aandoenlijk voorval plaats gehad. De schippersknecht van een zeilend Rijks weik aarcuig van hec Departement der Marine van de Schelde maakte namelijk den schipper opmerkzaam op eene dobberende schouw in welke hij een menscheiijk wezen meende te ontiva ren. Mét veel moeite was de schipper te,overtuigen dat zijn knecht zich niet bedroog, maar' hoe groot was niet zijn ontroering, toen hij, eindelijk overgehaald 0111 liet zinkende vaartuig te naderen, zijnen eigenen zoon fier- kdv.de en het geluk had hem aan liet doodsgevaar te ontrukken. De jonge- Jing, die ais knecht op eenen beurtman voer, was door zijnen schipper ge last geweest, zich in de schouw te begeven, om eenig werk te venigten, en door het breken van hec sleeptouw weggedreven. In de Groninger courant leest jnen het -volgende Volgens eenen alhier ontvangenen brief van den Nederlandschen Consul in China, den heer AI. .7. Setin van Basel, van den 28 November 1835, heeft den. 28 November 11. een felle brand in Canton gewoed. 2000 Chinesofie woningen, verscheidene millioenen guldens in waarde, zijn door de vlammen verslonden. De brand heeft geduuid van des avonds half acht tot des na middags na drie ure van den volgenden dag. De -heer van Basel voegt er biiwij dachten niet anders dan den volgenden nacht onder den blooten hemel te zullen moeten doorbrengen; God bewaarde ons echter, maar wij „hadden reeds al onze goederen gepakc en in booten afgeladen; ook onze „fondsen waren afgescheept onder opzigt van de matrozen, aan wier goede oppassing ik te danken hebniets te hebben verloren." De heer van Basel laat ons verzoeken, het volgende in onze courant op te nemen De Ondergeteekendewaarnemend Nederlandsch Consul in China, betuigt mits deze zijnen opregten dank aan den Gezagvoerder en de schepelingen van het barkschip Zaanstroomthans alhier, voor derzei ver becoonde hulp en bereidvaardigheid in den nacht van den 23 November dezes jaarsin hec ïcddeu van Gouvernements en Nederlanders eigendom in de Hollandsche fac torij aanwezig, op het oogenblik, dat de Hollandsche en omliggende facco- rijen eene prooi der vlammen zouden zijn geworden. Cantonden 28 November 1835. M. J. Senn van Basel, SPANJE. Berigten over Parijs van den 5 April. Brieven uit Saragossa van den 26scen Maart bevestigen, hetgeen gemeld is aangaande de wreedheden in die stad gepleegd. Na liet ombrengen hunner slagtoffers nog niec ce vredenhebben zij de hoofden van twee hunner reg- ters geeischi, die geweigerd hadden dit doodvonnis te onderteekenen. Deze Üverheids-personen hebben hun heil in de vlugt gevonden. Heden vertrekken 5 Kanunnikken in ballingschap. De moorden schijnen in de stad gewoon te worden, waar iederen nacht moorden gepleegd worden de Policie is zonder vermogen oin zelfs de vrouwen van hun, die ontvlieden, te doen eerbiedigen. Uit Valencia wordt van den 3osten Maart geschreven, dat voor die stad een aanval der Carliscen, met aanmerkelijk verlies van hunne zijde, was afgeslagen. Het volgende, hetwelk strekken kan tot een tafereel van de gruwelen des tegenwoordigen Spaanschen burgerkrijgs, is ontleend uit de bijzondere briefwisseling van een' officier in hec leger der Spaansche Koningin-Regences dienende: Arragcm bekend door deszelfs nijverige bewoners, deszel.fs vruchtbaren en welbcbouwden grond 5 biedt thans een tooneel van versenrik- king en verwoesting aan. Geheele screKen van verscheidene mijlen liggen onbebouwd; immers de landman weet niet, of hetgeen hij heden zaait, mor gen het zijne nog wezen zal! Daar strijden Carliscen en Christinos om hec bezit van de eene of andere plaats; geen pardon wordt gegeven, alle men- schelijkheid is uicgedoofd en het edelste schepsel is beneden het dier gezon ken. De partijwoede vkent geen palen! De vader vecht hier tegen zijn'eigen zoonde broeder tegen den broeder. In Balastro staat thans een Christi nos bataijon, hetwelk dikwijls verscheidene malen *s weekseenige scher mutselingen met de .Carliscen aangaat en daarna weder rustig op de genoemde plaats terugtrekt. De wederzijdsche gevangenen worden eenen pacer over gegeven, die hen tot den dood voorbereidt; naauwelijks een uur later en zij worden in koelen bloede doodgeschocen. Het volk zoekt zelfs nog daarna zijne wraakzucht bot te vieren, door dezelve het hoofd van den romp te snijden, en den laatste als in zegepraal de straten door te sleepen! Bij eene zoodanige schermucseling werd {laatstelijk een jonge corrigedur, een kloek en schoon metisch, door de Carlisten gevangen genomen. De Chef van laacsr- gemelde partij kondigde den gevangene na eenige woordenwisseling aan, dat hij zich voorbereiden moest om binnnn een utir'tijds ce worden gefusilleerd. De jonge mensch maakt zich toen bij zijnen naam bekend en zegt dat een onder bevel van den Carlistisclien Generaal staande Kapitein zijn vader is, en twee in diens compagnie dienende soldaten deszelfs zonen en zijne broe ders zijn. De Kapitein worde geroepen, en de Generaal verklaart, uit aan merking van des vaders uitstekende diensten bij het Carliscisch leger, dat den zoon hec leven zal geschonken worden. Neen! zegt de onnatuurlijke vader. Hij wil zijn zoon niet gespaard hebben, verklarende hem li.ever onder de dooden dan bij de Christinos te zien. De corrigedur tvordc naar buiten ge leiden de vader zelf aanvaardt met zijne compagnie, waaronder zich zijifë beide andere Carliscische zonen bevinden, liet ambt van beul. De onraensch kommandeert „vuur," 'en de ongelukkige valt, getroffen door de kogels waaronder welligt die zijner eigen broeders waren. Levensmiddelen, bijzon der wijn en het fijnste brood zijn in deze streken in overvloed voorhanden, en de soldaat denkt weinig aan den bijna zekeren dood, die hem wacht, wanneer li ij, zoo al niet regelmatig soldij. Itu minste ec-v gueue voeding bekomt." jBerigten over Parijs van den 6 April. Eene algemeene order is aan het leger van de Koningin bekend gemaakt behelzende hec berigt van den Engelschen zee-Kapitein Haydat zijn Con! vernement besloten had, zoo als wij reeds gemeld hebben, om de zakea van de ^oningin te ondersteunen. liet dagblad de Espagiiol itgt, omttent deze Engelsche interventie: Het Spaansche Ministerie is ten opzigt2 van het vraagstuk der intérventig iri eene hoogst aanstotelijke tegenstrijdigheid vervallen. Nakuwlijks had (ie officieele courant alle denkbeeld van vreemde interventie ten krachtigste ver. worpen, of van hec leger van het Noorden ontving men berigt, dat het es. ka dér van Z. B. M. gestationneerd op de kusten van Cantabilebevel beko«] uien bid óm aan de troepen der Koningin huift en medewerking ce verleenenJ in al de operacien die zij op dat gedeelte dor kusten zouden ondernemen. Het Ministerie zal misschien beweren, dat zoodanig eene medewerking geene interventie is; in dit geval zouden wij ons verlegen bevinden te zeggen waf die woord beteekenen mag. Dan, hoe die ook zij, wij houden staande cat, de interventie van Engeland, ingevolge de bewoordingen van de artikelen van het traktaat van hec viervoudig verbond, niec buiten den kring vermogt te gaan, tot welken deze Mogendheid zich bepaald had; maar hetgene hec Gouvernement, nog slechts acht dagen geleden, als eene vernedering ei eene schande beschouwde* heelc zich verwezenlijkt; wel veire van er ver wonderd over te zijnbeschouwen wij de verklaring van Engeland als eenca nieuwen waarborg voor de naderende zegepraal van de zaak der vrijheid. Van de grenzen schrijft men van den 3den dezer: Men verzekert, dat eene kleine expeditie, voor rekening van Don Cark onder zeil moet gaan uit Holland met een valscli patent voor de bezitting, i in Indie. De twee transportschepenwaaruit die expeditie bestaat, gelai-ti I met buskruidvuurpijlen, wapenen en antiere öoriogs-benooüigdhedenzou. den cp de kust van Biscaye aankomen. De Engelsclië interventie op de kust van Biscaye zal meer dan eene onge- legenheid vóoi* dé Carlisten hebben; maar hare dadelijke uitwerking zaf zijh te. beieccen de aankomst van cwee Holiandsche schepen, welke aan deh Kapï. tein Hey zijn aangewezen*en zeker hunne bestemming niec befeiken zullen. D*: valleijen van BastanUlzama en andere dorpen der bergen van Navarre gcène rations meer aan de Carliscen kunnende gevGrien de aanmerkelijke belastingen niet meer kunnende betalen, hebben aan de Carliscische Ju'nü berigt, dac zij de landen van al de eigenaars der valley in bezie kon nemen. Van den /den over Parijs zijn. geene berigten aangeblaft* DUITS CHLAND. TRiësT den 59 Maart. Onderscheidene Poolsche vlugtelingenwelke uit Krakau afgewezen zijn en zich hier ophohdeijhebben óp hun verlangen van den Fiansclien- Consul passen naai* Frankrijk gekregen. Daar, zoo het scliijnt, onze Regering niets daaraan gelegen is, waarheen deze vlugtelingeu zich wenden zoodra zij slechts voor de onder hare hoede geplaatste bevol king onschadelijk zijn, zoo' is van het Gouvernement geen beletsel in den weg geworpen nopens hunne verhuizing naar Frankrijk. Zij zullen zich alzoo zoodra mogelijk naar Marseille inschepen, daar hunne reis door de Zuid- Duusche Staten zwarigheid zou ontmoeten. Men verwacht hier nog vele honderden van die vlugtelingenwelke ter deportatie naar Amerika en vol gens omstandigheden naar Frankrijk bestemd zijn. Zooals bekend is, heefc men de uit Krakau gebannene staatkundige vlugtelingen in onderscheidene kategorien verdeeld. In de eerste kwamen die, tegen welke bewijzen waren van deelneming aan sluipmoorden. Van deze zijn er 20, van welke echter het grootste getal zich door de vlugt aan vervoigihg onttrokken heeft; de overigen zijn in Lemberg aan het Geregt overgegeven. In de tweede kate. gorie vielen diegenen, welke opperhoofden van klubs geweest zijn, oproe rige geschriften verspreiden' de bevolking vati Krakau vrees en schrik heb ben aangejaagd. Deze klasse is tot vefbanWing. veroordeeld. Tot de derde behooren zij, die, hoewel medegesleeptechter aan onrust-vêrwekktndë plannen hebben deelgenomendéze iuogfeü niet naar Krakau terugkeeren, -het is hun echter geoorloofd, zicli ill Oostenrijk of in de anflere l.«seKe*. Mende Staten op te houden. Eindelijk evenwel Verkregen alle andere uit- gedrevenen, die bewijzen konden dat zij aan geene strafbare handeling deel hadden genomenhet verlóf baar den Vrijstaat Krakau wedef té kéeren. Het aantal landlieden, dat dit jaar uit eenige strekels van Beiieren naar N'oord-Amerika vertrekt, zal nog veel ainmerkèliiker ivezeii, dan in het vo rige. Thans schijnt die verhuizing door armoede liieer noodzakelijk gemaakt te zijn. Uit een enkel dorp, in het SpeSsaster gebergte, Vertrekken alleen i3 huisgezinnen. In Petersburg is in den ouderdom van 2 jaren den 22 Maart overleden, de Grootvorstin Anna Michailownadochter-van den Grootvorst Michaèl. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den óden April. De inkomsten hebben de laatste drie maanden 221,619 meer bedragen, dan in dezelfde maanden van 1835. W Council heeft bij gelegenheid van liet schorsen der zittingen van het Parlement eene rondreis gedaan en zich vooral te Nottinghamwaar hij vorste, lijk ingehaald isals naar gewoonte in eene lange redevoering doen hooren. FRANKR IJ K. Pauijs den 5 April. De Ambassadeurs van Oostenrijk en Rusland hebben verklaaiddat, daar de órde te Kraken hersteld was, hunne troepen die stad zouden ontruimen. Men verwacht iederen dag de tijding van die ontruiming. Het Journal de Paris weerlegt eene tiiding door het Engelsch dagblid de Times medegedeeldnartienlijkdat de Carlisten door eenen onderschepten brief van den Generaal Alava, thans te Parijs zich ophoudende, aan den Generaal Cordovazouden té wéten gekomen zijn, dat er geene Franscbe interventie Zou wezen, door te Zeggen, dar er in het geheel door den Getieianl dlava geene aanvraag tot interventie geschied is. Saterdag II ten 11 ure des morgens, zijn de slagtoffers van den aanslag van 28 jnlij 1. 1., in een pfaglgraf, opgerigt in de kerk der Invaliden overgè- bragt. Dit graf is in 12 afdeelitlgen verdeeld. In het middenpunt is eene Ttolom, aan den Voet van welke aan beide kanten geplaatst zijn de Maar schalk Mortier en de Generaal Lachasse de Perigny. De Luitenant-Generaal, het Bestuur der Invaliden vertegenwoordigende, de Baron Volant en de Architect der Invaliden, zijn alleen bij deze plegtig- lieid tegenwoordig geweest. -V De gerant van het dagblad de Modeis door de Jury, wegens beledi ging tegen den Koning tot 6 maanden gevangenis en 4,qoo fr. boete veroordeeld. In de zitting van het Hof van Assises in de zaak van Neuilly, is men overgegaan tot het gehoor van getuigen ter ontlasting. Deze zitting heeft weinig belangrijks opgeleverd. Den 6 April. Dé Hertog van Orleans is uit Rrnssel te Parijs weder gekeerd. Van daar zijn de Prinsessen Marie én Clementine en de Prins van Joinville naar Brussel vertrokken. De wet tot het hdffen Van eenen accijns op de beetwortel-suiker, die den 4 April door den Minister iPArgout in de Kamer der Afgevaardig. den is voorgesteldwordf vrij ilgêfnéen afgekeurd. Sommige bladen bewe. ren, dat deze wet de strekking zal hebben, om de fabriiken van dit inRnd. sche voortbrengsel geheel te grondè te doen gaan terwijl anderê, ofschoon liet beginsel der wet, in het belang der schatkist, die door het verminderd verbruik van West-Indische sttikér thans jaarlijks 17 of 20 millioen fr. vér. liést, alsmede iu het belabg dei FraBsChê kotoirien, goedkeurende, ift fis-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2