k\ I83G. L E Y 1) S ID II E WOENSDAG COÜ ÖEN posten MAAR Met den istcn April Aanstaande en vervolgens zal de Uitgave dezer Courant,, in plaats van bij den Boekhandelaar J. C. C'.EER, plaats hebben hier ter Stede aan het Bureau der Courant-Drukkerij zelve, in de Plaatsteeg, op de Breedestraat. NEDERLANDEN. Leyden den 29Sten Maart. Door Zijne Maj. den Koning is bij besluit van den sisten dezer; benoemd tot Plaatsvervanger in het Vredegeregt van het Canton Leyden N°. 3, Mr. t P. G. Hubrecmt. f In de Javaiche couranten van den 2den en sden Decèmber des vorigen jaars leest men, onder dagteekening van den 30 November, het volgende: De in de Residentie Rembang, onder de directie van den Majoor-Adjudant Klif, gebouwde Gouvernements schoeners AnadpmineDorisNiobé en Al- cinoê, zijn in het begin dezer maand, met goed gevolg van stapel geloopen. De eerste en derde dier vaartuigen, Zijh op de werf van den heer J. C. Browne, te Dasson gebouwd, en de beide anderen op die van den heer j J. Homung, te Rembang zelve. Ook is van Regeringswege bephald, dat te Batavia eene Sub-Commissie van Weldadigheid zal worden opgerigt. In eenen brief van Zijne Ext. den Gouverneur-Generaal van de West- ïndiën, te Paramaribo, van den 8 Januarij 11., leest men het volgende: Wanneer men u met berigten, hetzij op de beurs of elders mogt aanko men van gele koorts en welligc van cholera zelfs, dan kunt gij het uit mijn naam, krachtig tegenspreken. De hier meestal onder <je schepelingen ge- heerscht hebbende ziekte is hiets anders dln eene gewone gastrische koorts, die soms in galkoorts overgaat in meerderen of minderen graadmeest alle jiren hier ontstaande ter gelegenheid van de zoogenaamde kenteling van het siizoen. Men meldt hit 's Graverihagè van den 28sten dezer het volgende: Gisteren avond laat is de nieuwe Frïnsche Minister aan .ons Hof, Baron ihrtier, in deze Residentie aangekomen, en aan het hotel Bellevueafgestapt. Naar men verneemt, zal de Nedertandsche Minister aan het Fransché Hof, Baron Fagdl, in het begin der volgende week naar Parys vertrekken. De afdeelinged van de Tweede Kamer der Statën-Generaal hebben dezer dagen de antwoorden; dobr de Regering gegeveh op de bedenkin gen, door dezelve gemaakt tegen de vier financiële ontwerpen van wet, benevens het verbeterd opstel der muntwet; nader onderzocht. Naar men Verneemt zijn tegen eerstgemelde ontwerpen eenige nadere bedenkingen ge maakt, welke weder aan de overwegingen der Regering zijn onderworpen. Door Zijne Maj. zijn de aanstellingen van de ondergeschikte beambten bij het vuur-, ton- eti baken-wezen; als lidhtwachEers en dergelijke; over- gelaten aan den Directeur-Generaal voor de Marinezonder dat daartoe Hbogst- deszelfs magtigibg zal nóodig zijn.' De heer Mr. C. t. j. Baron de Constant Rcbecque, Commies van Staat bij den Raad Van Stateis benoemd om gelijktijdig als zoodanig bij dé Eer- we Kamer der Staten-Generaal te fnngeretb Bij Kabinets-rescrip't van Maart |N°.57; is bepaald, dat de gewone inspectie over de onder-officieren en manschappen der Mobiele Schutterijen 'eerst in de maand October aanstaande zal plaats hebben. Door Zt Exc. dén Minister van Buitenlandsche Zaken zijn, den 21 Ja nuary jl.tot geregelde uitvoering van 's Konings besluit van 28 Februarij 1834, houdende nadere bepalingen op de teelt, de bereiding en den handel in meekrappen, Vastgesteld drie algemeene instrüctien, te weten, eene voor de Plaatselijke Besturen, eene voor de keurmeesters der meekrappen en mui len; en eene voor de droogersstampers', ondermansbrijvers en andere werklieden in de meestoven, welke instrüctien zullen worden ingevoerd van tien eersten Ju'l'ij 1836 af. Volgens deze instrüctien, zuilen de keurmeesters- der meekrappen en muilen door de Plaatselijke Bestüren; elk voor zëo veel tfeszelfs gemeente betreft, worden genoemd. Het getal keurmeesters voor elke gemeente zal twee of drie zijn; naar omstandigheden, en even Zoo veel adsistenten, bestemd om als keurmeesters te worden opgeleid, en om, bij Ziekte of vacatureals zoodanig te kunnen optreden. Voor het keüren vari ieder vat zullen de keurmeesters genieten vaü veertien tot zestig centen; ijiar gelang Zulks uit hoofde van locale aangelegenheden door de Plaatselijke Besturen bepkald worde. Voor de balen Racm zal het keurloon de helft zijn van hetgeen voor het vat zal worden bepaald. Voor de tweede keuring der muilen, zullen zij genieten 25 centen per vat;" voor het wegen der le dige vaten, zal als weegloon, hetzij aan den weger, hetzij aan den keur- taeester, voor elk vat worden betaald tien centen. Van Re|ëringswege is aan heeren Curatoren der Hoogeschool te Utrecht tene tegemoetkoming toegestaan in de kosten wegens het doen vervaardigen eener Medaille, toepasselijk op het tweede eeuwfeest van gezegde Hoogé. school; terwijl door Zijne Maj. tevens is goedgekeurd eene door den-Gra veur bij "s Rijks Munt te Utrecht, den heer j. P. Schonberg, vervaardigd en aan Hoogstdenzelve aangeboden ontwerp van Medaille, ter gedachtenis l aan de daarstelling ep opening van het Noord-Hol(andsche Kanaal. Uit Utrecht meidt men van den 24 Maart: Op heden is het bestuur der Hoogeschool door den aftredendeh Rector Mr. A. C. Holtius aan zijnen opvolger Dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk Overgedragenmet eene redevoering de liberalitate majorum nostroriimquae Academiis instiiuendis augendisque cognita estd. i.: over de onbekrompen heid onzer voorouderen kenbaar in de oprigting en bevordering der Hooge- scholenbij welke gedegenheid op de gebruikelijke wijze eeremailles uitge- gereikt zijn aan de heeren F. P. T. van EnschutMed.Cand., F.A.J. Pabst, Phil. Nat. Cand.beide Studenten dezer Hoogeschoolen J. A. Gratama, Theol. Cand., Student aan de Hoogeschool te Groningen. Loffelijke getuig schriften hebben ontvangen dê heeren H. J. BroersMed. Stud.en P. J. VermeulenLL. HH. Studentbeide te Utrecht. Tot Secretaris der Hoogeschool voor het volgende Akademie-jaar is be- noemd Mr. A. C. Holtius. Deze Akademische feestdag eindigde met eene serenade des avonds door HH. Studenten aan den Senaat gegeven. AMERIKA. De dagbladen over Engeland uit New-York van den 3 Maart ontvangen behelzen weinig of geen staatkundig nieuws; maar zij behandelen voorname lijk de vraag, wat er toch gedaan moet worden met het overgroote over. schot van inkomsten^ dat zich, na de geheele aflossing der Staatsschuld, da gelijks in de schatkist der Vereenigde Staten ophoopt? Dit overschot worde v'óor i°. Januarij 1837 op 50 millfoen dollars (of 125 millioen Nederl. guld.7 berekend, zoowel wegens het werkelijk overschot der Staats inkomsten bo ven de uitgaven als wegens Hen verkoop van landerijen. Deze staat vau zaken wordt .voorbeeldeloos gènoemd in de beschaafde' wereld, In het Noord-AmerikaansChë dagblad National Intelligcer vindt men een overzigt van den aanwas der blanke en zWarte bevolking in de Vereenigde Staten, gedurende de jaren van 1790 tot 1830, waaruit blijkt, dat de Ver eenigde Staten in het jaar 1790 telden 756.853 vrije kleurlingen en slaven. In het jaar 1830 leverde.de telling in het geheele gebied der Unie 319,585 vrije kleurlingen en 2,009,050 slaven op, te zamen dus 2,328,626 zielen, hetgeen eene vermeerdering van 306 pCf. in veertig jaren tijds vertoont. I11 het jaér 1790 beliep de blanke bevolking der Vereenigde Staten 3,172,473 zie len in het jaar 1830 was zij tot 10,530,440 zielen gestegen, dus in veertig jaren met 331 pCt. toegenomen. SPANJE. Èerigten over Parijs van den 24 en 25 Maart. In eenen bijzondéren brief wordt omtrent de nieuwe zamensteiling vau He Kamer der Afgevaardigden het volgende gezegd: Volgens hetgeen men voor alsnog van deze Kamer weet, zal zij bestaan uit 97 nieuw gekozen, 58 herkozen, en 17 door meer dan eene provincie benoemde leden. Van de leden die met de meerderheid tegen het Ministerie, ter zake van art. 17 der verkiezingswet gestemd .hadden, is slechts dén en- jtele hètkozen geworden. Behalve de openbare beambten, die de helft dei- Kamer uitmakenis er èen groot aantal gedeputeerden die de vereischte bevoegdheden niet bezaten. Dit zijn de Exaltados. Onder dit opzigt kondigt zich de aanstaande zitting niet onder zoo gunstige voorboden aan als de laac- ste, toen altans de Kamér uit onafhankelijke en beproefd getrouwe perso nen was zamengesteld. Er zijn echter ook nog in de nieuwe Kamer ëenlge bekwame mannen, wier invloèd en welsprekendheid een deel der nieuwelingen zullen medeslepen. Hét dagblkd van Barcelona, Vaporzegt, dat de'Eugelsche hulptroe pen veeleer een last, dan voordeel aanbrengend zijn, en prijst daarentegen de troepen van ijet Fransche legioen grootelijks. Onder anderen bevac het: Vergelijk eens, zegt de Vapor, de Engelschë hulptroepen met het Fran sche legioen, dat, na op onze kust ontscheept te zijn, in weerwil van de bendén insurgenten gansch'Catalonië, Arragon en tot aan Vittoria is doorge- rukt, overal de Carlisten voor deszelfs wapenen doende zwichten. Geza menlijk met het regiment der Prinses hééft het roemrijk deel genomen aail het gevecht bij Arleban, H^eft het Fransche legioen immer over de Spaan- sche Generaals geklaagd? Schrijven de officieren van dat corps naar Fran!;, rijk om óns Gouvernement in discredièt te brengen? Neen zij doen niets van dit alles, en zulks omdat dit schoone corps uit gedisciplineerde, in dep strijd geoefende soldaten bestaat en met de Spaansche troepen de marscnetl en coiiuramarschen en de ontberingen van verschillenden aürd edelmoedig, lijk déelt. Men is thans zonder verlegenheid over de Beweging van Cabreradit Opperhoofd is Valencia binnengetrokken, na zijné tegenwoordigheid door ]iet plpnderen van eenigè dorpen in dé omstreken van Cuenca getoond te hebben. De Prins van Capua, vergezeld van Miss Penelope, heeft Madrid Verlaten! t De Carlistische correspondenten bekennen eindelijk, dat de troepen van Don Carlos Balmaceda ontruimd hebben, maar zij beweren, dat deze terug, Éogt. eene krijgslist is om het gros van het Christino leger in hi; hart vari Biscaye te trekken en hetzelve daar te omsingelen. Berigten over Parijs van den 26 Maart. Uit Bayonné schrijft men van 21 Maart: Gisteren liep hier algemeen het gerucht, dat tie Madridsche Regering eere, zamenzwering van de p.artij der Exaltados of heethoofdige vrijheidsvrienden had ontdekt, die ten doel had, om de staatsregeling van' 1812 te dpen uitroe pen. Men voegde er bij, dat te Madrid, ten gevolge van dezè optdeltking, verscheidene inhechtenisnemingen hadden plaats gehad, onder anderch die van den Afgevaardigde Isturitz en yan den Generaal van Halen welke liïtste aan het hoofd der ontworpene beweging stond. Deze fjëruchten schijnen échter geen geloof te kunnen verdienen, vooral ómdat een der Madridsche bladen meldt, dat vast Haleii den i5den uit Ma drid naar Arragon vertrokken is, om de lijn van verschansing, welke in dien' omtrek aangelegd wordt,, te bezigtigên efi aldaar 5 nieüwe bataljons vau het léger der Koningin te organiseren. Van de grenzen wordt van den disten gemeld Don Carlos heeft Durango verlaten, ten gevolge vari eéne beweging van de troepen van de Koninginwélke tót een h alf uur van Bergara genaderd waren. De ex-Kanunnik Batanero is stellig de Ebro weder overgetrokken. Hij is met het overschot van zijne bende aan het hoofdkwartier van Don Carlos aangekomen. Volgens eene resolutie, door Don Carlos genomenvan in het vervolg geene rations voor. de voeding van zijn leger meer te zullen gebieden zijn aanmerkelijke a'anvragen om zout, koren, rijst en andere levensbenoo- digdheden in bet buitenland gedaan. Vier duizend patronen zijn in een' naburig departement voor rekening van de Carlisten gemaakt. ZWITSERLAND. In de Tyrolsche Alpen en in het noorden van Lombardye, is, zooals in vele zuidelijke streken, de winter zeer streng geweest. Op hei laatst van Februarij is daarenboven eene vreessèUjke menigte sneeuw gevallen. In den omtrek van Tolmezzo onder anderen lag op vele plaatsen de sneeuw 6 voe ten hoog, en óp enkele zeer hooge punten, zoo als bijvoorbeeld bij de wo ning van dén heer Claus, te Stali, die 1,100 vademen Bóven de oppervlakte der Adriatische zee verheven iswas zij tot 5 vademen opgehoopt. Het riéderstortën van zeer véle sneeuvvlawinen is. daarvan het gevolg geweest waardoor vele menschen het leven hebben verloren. Het gehucht Case ili Sopra, dat tot de gemeente Gerola in het Lombardysthe district MórKegno behoort, is, iu den nacht van den 28 op den 29Februarij, onder eëneri sneeuw val welke vau den höogen bergaan wélks hélling dit gehucht gebouwd"

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1