spanning van jtöwrrf schenen te'begunstigen, gaven werkelijk a«n de jagers bevel om te paard te stijgendoch anderen bleven getrouw en ook de Spahi's of inlandsche hulpbenden schaarden zich aan de zijde des Generaais tfHuzer, die er nu zonder veel moeite en zonder bloedstorten in slaagde, om het oproer te onderdrukken. Binard was inmiddels, zijne onderneming mislukt ziende, slechts door een twintigtal ruiters vergezeld, uit de stld cevlugt. De Generaal heeft hem dadelijk laten nazetten. Hij werd achter haald! en door op hem gerigte pistoolsthocen doodeiijk gewond; zoadat r.ij non denzelfden nacht, in het hospitaal van Bóna, waarheen hij vervoerd was geworden, stierf. Dit onverhoeds doodschieten van het hoofd der mui terij tegen het bevel aan den Generaal, en de bovenvermelde otnstandig- itéden hadden te Bóna aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat Binard slechts het werktuig van andere officieren van het regiment was geweest. Eenige dfer verdachte officieren waren dan ook in hechtenis genomen, v ele geruchten waren omtrent den aard der zamenspanning te Bóna in omloop; doch men hield het aldaar voor waarschijnlijk, dat, indien Binard er in ge. 'slaagd was, om het regiment te winnen, hij, met hulp daarvan, den Gene raal en de verdere officieren, die aan Koning Lodev/yk Philips getrouw wil den blijveni, zou hebben gevat; waarna de zaamgezvvorenen de stad voor ■onafhankelijk zouden hebben verklaardin afwachtingdat ook- in Franxrijk de republiek zou worden uitgeroepenwelke gebeurtenis de zaamgezwore- nenop grond van berigten van Parijs.waarin de val van het Ministerie ie Broglie en het bestaan van een aanmerkelijk re kort in 's Rijks schatkist werd aangekondigd, als kort aanstaande verwachtten. Den 17 Maarte De Monileur bevat geen nieuws. Men leest in de Gazette des Tribunaux: Niettegenstaande het groot getal van mandaten, uitgevaardigd bij gelegen heid van de ontdekking van eene kruid-fabrijk, zoo is het zeker, dat alleen 52 personen zijn aangehouden en in de gevangenis opgesloten. De overige beschuldigdenop vermoeden gevat, zijn slechts gedurende eemge uren van hunne vrijheid beroofd geweest. Gedurende drie dagen is het kabinet van den Regter van Instructie vervuld met kistendie wapenen en oorlogsbehoeften bevatten in beslag genomen ten gevolge van onderscheidene gevangennemingen. Ook worden in deze zaak dagelijks vele getuigen gehoord. Een ander blad zegt, dat het getal der gevangen genomenen slechts 6 bedraagt.^ de Kamer der Pairs van eergisterenheeft de Com- missie voor de petifien haar rapport uitgebragt, over eene aanvraag tot am nestie; zooals men kon denken, is er dadelijk tot de orde van den dag over. In de zitting van gisteren van de Kamer der Afgevaardigden, is de wet cp de vreemde vlugtelingen tot het eind der zitting van 1837 verlengd. 1 Het uitstel van de conversie der renten door de Commissie ad hoe voor gesteld, schijnt in de Kamer eene groote oppositie te zullen ontmoeten. Volgens berigt van het eiland Bourbon, was aldaar eene zamenzwering ontdektwelke ten doel hadhet geheele eiland in de magt der zwarten en kleurlingen te brengen; en al de blanken te vermoorden. MENGELINGEN. NATIONALE EIGENDOMMELIJKHEDEN. {Vervolg en slot van Maandag den 7 en 14 Maart Wat doet gij daar alleen vroeg eens een meisje te Florence aan eetlen Vreemdeling die, in gedachte verzonken, voor haar stond. Ik denk aan iets, mijne kleine, was het antwoord. Denken; gij zijt zoo jong! gij hebt «och vrouw noch kinderen waaraan denkt gij dan Het ineis|e deelde in het gevoelen van den korporaal Trim, die in het leven slechts ééne wet. tige reden van verontrusting zageen huisgezin. De spotprenten en schriften van volk op volk hebben altoos iets waars, in weerwil van de overdrijving. Reeds voor lang hebben de Engelsche zwaar, lijvigheid, de hoogte van hunne Saxische gestalte en de zwaarte van hunnen tred de Parijsche winkel vaD Martinet met spotprenten voorzien. Reeds voor lang ook wekt de magere Franschman de lachlust der inwoners van Londen op. De Engelsche matrozen meenen de Zwaarste beleediging tegen cenen Franschman te hebben uitgebraakt, wanneer zij hem Soupe-maigre noemen. De vrouwen van de Halle te Parijs weten zeer goed wat Milord Rostbeef is. Welnu, in dit alles ligt waarheid opgesloten. De zuidelijke ouderdom zal nimmer naar die van het noorden gelijken. Onze grijsaards van het noorden hebben de jicht, en stellen slechts belang in ééne zaak; namelijk om zoo lang mogelijk het vonkje levensvuur dat hun nog overblijft, te behouden. De oude Italiaan is nog oudheidkenner of dilet tante in den hoogsten graad. „Ach hemel! riep Canova op zijn sterfbed uit, ik zal dus geene Venus meer vervaardigen." Dunijue non faro puiVcnerci Men moet in het orkest van het Thidtre Francais te Parijs, de lievige discusslen. aanhooren van acht of tien witte of met groote pruiken bedekte hoofden, overde vergelijkende waarde van Mellt. Mars en Melle. Contat. Deze lieden hebben geenen ouderdom. Het jeugdige vuur verlaat hen niet dan met het leven. De Amerikanen van de Vereenigde Staten zijn pijnlijk aangedaan, wanneer een reiziger de belagchelijke zijde van hunne instellingen opmerkr. Deze gevoeligheid is prijzenswaardig en geschikt om de kracht, zedelijkheid en jeugdigheid hunner instellingen te bewaren. Lacht den Napolitaan openlijk Uit; bespot zijn Vaderland, zijne vrouwen, zijne Abten, zijne Lazzaroni, zijne edellieden; beschimpt al wat nijverheid, handel, staatkunde, Gods dienst, zeden, tooneel, openbaar en hnisselijk leven, van de haven van Napels af tot aan de grenzen van Apulie, betreft; hij zal niet bewogeil zijn, en antwoorden: „Wat gaat mij dat aan? Ik eet mijne macaroni, en al het overige is mij onverschillig." De onbeschaamdheid is eene geheel Napolitaanscbe deugd. Het is geen kwaad volk; maar een zinnelijk leven Zonder vrijheid heeft alles, tot het gevoel der welvoegelijkheid toe, bij hetzelve uitgedoofd. De Napolitaan kan niet meer bloozen; het woord ichaamte heeft geene beteekenis voor hem; en niet te verwonderen is het dus, dat het eiland Capréa en de baai van Napels, getuigen zijn geweest, van de grootste buitensporigheden der oudere en jongere tijden. Het ge- tteene volk kruipt aan uwe voeten of zoekt u te verpletteren; het is on beschaamd en tevens slaafsch; twee uitersten, welke aan elkander grenzen. Houdt u op een der kaaijen van Napels op, koopt eenen China's appel van dien koopman; terwijl gij hem betaalt, zal zijne hand in uwe zak glijden4 op heeter daad betrapt wordende, zal hij u lagchend aanzien en voortgaan met n zijne waar aan te bieden, ais of er niets gebeurd was. Een reiziger verhaalt, dat een Cicérone hem, tegen zijnen wil, van des morgens acht tot des avonds acht uren, gevolgd had, hem van straat tot straat naloopeii- de, zijnen zakdoekwelke hij liet vallen, oprapende, om die daarna te stee- len, hem onophoudelijk zijne diensten aanbiedende, zonder zich door eenige bedreiging te laten afschrikken, lagchende, wanneer de reiziger zich om keerde en hem met zijnen stok bedreigde; hem in zijn logement, ja zelfs Op zijne kamer volgendeom hem te vragen, of bij kern den volgenden dag van dienst kón zijn. De vreemdeling vond dézen met lompen bedekten man verheven in zijne onbeschaamhefd, gaf hem twee oorvijgen, eene Napoii- taansvhe kroon en een glas limonade, waarop hij zeer te vreden scheen te zijn. Durlt u in de Largo del Castello, gewone vergaderplaats dér Napoli- taansche huurkoetsen, te wagen, twintig zwepen zullen om u heen zwaai- jen, niet gevaar van u de oogen te kwetsen, en gij zult zeer gelukkig zijn, zoo zij, met hun geroep van acaroz! acaroz! u niet noodzaken in hunne ellendige rijtuigen te stappen. De NOord-Afiierikine')aan dén tegenovergesreldeh trap van beschaving geplaatst, zijn dikwijl lomp, maar niet onbeschaamd; hunne eerbied voor de onafhankelijkheid doet hen vele fouten tegen de beleefdheid maken, welke fouten zij met eene onverwrikbare koelbloedigheid begaan. De Ame rikaan is even bedaard op het dek van een schip als in zijne kamer, en even zoo vrij in een gezelschap als in zijne kleedkamer. Hij is vatbaarder !dan wijeven als een jong rekruut gevoeliger is dan een oud soldaat. Men zoude aan de oudere volken die eene lange geschiedenis kunnen aanvoeren, op duizende wijzen kunnen doen gevoelen dat zij belagchelijk, dom of onwe tend zijndit zoude hun onverschillig wezen. Blaar de Amerikanen hebben alles te doen, iaat hen hunne titels verkrijgen, en gij zult zien dat hunne gevoeligheid zal verminderen en plaats maken voor die bedaarde zelfvoldoe. ning, welke wij bij andere volken opmerken. Er zijn natuurlijke redenen waarom zich de ondeugden, der verschillende, volken niet gelijken. Het leven der menschen van het Zuiden is geheel.uit wendig-, de bewoners van het Noorden daarentegen leven geheel voor zich deze moeten zeer voedzame gene zeer ligte spijzen hebbenhet verschil tusschen hunne zeden en hunne denkbeelden is onvermijdelijk. Deze zelfde natuurlijke redenen brengen te weeg, dat de bewoner van het Zuiden, die: weinig werkt, zich met groenten en gebak voedt, en geene behoefte voelt tot de prikkeling door sterke dranken veroorzaakt wordende. Gedurig aan de werking der koude en vocht blootgesteld, is de noordelijke bewoner genood zaakt derzelver schadelijken invloed door geestrijke dranken te keer te gaan. Öe grond, welken hij bebouwt, is minder vruchtbaar, hij besteedt daartoe veel werk en vele krachten. De zware voeding, welke zijne krachten her stellen moet, bezwaart zijne maag, wier werking door gegiste dranken wordt bespoedigd. De Scandinaviërs hadden het bier in de vroegste tijden hunner beschaving uitgevonden: de Tartaren, die noch bier noch wijn hadden, heD1 ben middel gevonden zich met verzuurde melk dronken te maken. Over het algemeen heeft de mensch, die zich met vleesch voedt, moeite om enkel water te drinken. De Engelsche gulzigheid onder anderenis lang door liunne zuidelijke naburen beschimpt geworden, en niet dan met moeite heb ben deze de roast-beef en de plumb-pudding aangenomen. In de middel-eeuwen verkeerden de nationale eigendommelijkbeden in he- vigen bloedigen baat. De geschiedenis der kruistogtenis met voorbeelden opgevuld van den diepen haatwelke de Europeanen elkander onderling toedroe gen. Italië heeft iets van deze oude vooroordeelen overgehoudenTosca- ners, Florentijnen, Venetianen, Bolognezen, verfoeijen elkander wederzijds van gansehen harte, en verbergen zulks niet. Gij hebt eenen zeer onhandigen knecht:" zeide men eens aan eenen koffijlmishouder te Florence.„Wat kan men van hem verwachten," antwoordde hij, „hij is een Romein." De nationale spreekwoorden leveren meer dan een spoor van deze oude vooroordeelen opde trotsche armoede der Spanjaardende traagheid der Hollanders, de gulzigheid der Engelscben, maken een deel van het Woor denboek der Gallische scheldwoorden uitdezelfde bloemen van welspre kendheid vindt men bij andere natiën. Afscneid nemen op de Fransche wijze, is, vertrekken zonder een woord te zeggen; op de Spaansche wijze loopen is, trotsch heen en weder slenteren; drinken als een Zwitser, is eene uit drukking aan alle volken eigen; rooken als een Duitscher, is mede eene vrij juiste toevoeging, welke de Duitschers zeiven niet zullen tegenspreken. Alle onze handelsbetrekkingen schijnen aan te duiden, dat wij China niet belasterd hebben toen wij zeiden: zoo diefachtig als een Chinees. Er zijn geen volken zoo met hunne eigene waarde ingenomen als die, wier oorsprong aanleiding tot haat of spotternij zoude kunnen geven. Het punt van eer der tegenwoordige Romeinen bestaat in den ouden tijd te prijzen. Gij zoudt hen niet beleedigen al wildet gij alle de inwoners van het hedendaag- sche Rome voor leugenaars, schelmen en hloodaards uitmaken. En echter behoort de Romein voorzeker tot het edelste geslacht der oudere en jongere tijden. De Engelschman daarentegen, basterd-voortbrensel van eene menigte roofzieke volken, in wiens aderen het gemengd bloed van den Scandinavi- schen zeeroover, den Saksischen veroveraar, den roofzieken Noorman en den bloeddorstigen Walchvloeit, Is trotscber op zijne geboorte dan de man, die aan den voet van het Kapitool is geboren, en wiens geslachtsnaam die van eene Patricische familie is. Dezelfde trots behoort tot alle de gemengde volken. De Amerikanen zul. len binnen eenige eeuwen eene geheel zelfstandige natie uitmakenen ech ter zal geheel Europa tot de daarstelling van het nieuwe volk hebben mede gewerkt. Een ieder weet dai koloniën van verschillende volken van Europa zich op de oevers van den Ohio hebben gevestigd. Thans vormen de Ieren die bij duizenden hun vaderland verlatenmidden onder de Amerikaansche bevolkingen eene soort van leger-korpsdat niet te miskennen is. Terwijl de Schot of Engelschman zich in de woestijnen verdieptplanter wordt en eene boerderij houwt, verlaat de Ier, die zich niet 1tan afzonderen, de groote steden niet, en behoudt altoos zijne bepaalde eigeudoiffmciijkheid. Te Boston, New-York en Philadelphia, erkent men hem aan zijnen onverander. lijken tongvalaan de lompen die hem bedekken, aan zijne armoede en zijne gedurige vrolijkheid. Even als de Jood van de middel-eeuwen bewoont hij eene afzonderlijke wijk, vergeet nimmer zijn vaderland, bewaart onveranderd de oorspronkelijkheid zijner zeden en de zeldzaamheid zijner oude gewoon, ten. De Ier zoude landen kunnen ontginnen en eene schoone erfenis aan zijne kinderen kunnen nalatenhij zonde zich met de Amerikaansche bevol king kunnen vermengenrijk worden en naar de openbare ambten staan. Ge loof niet dat hij zulks wenscht, dit zoude hem zijne oorspronkelijkheid doen verliezen. De mede-broederschap van armoede, taal en herinnering heeft eenè bekoorlijkheid, welke alles te boven gaat. Zeldzaam genoeg! het onge luk ën de .vernedering der Israëliten hebben hunne nationale eenheid bevestigd. Zoude men daaruit niet kunnen opmakendat de eenstemmige gevoelens van den mensch in evenredigheid van zijn lijden vermeerderenen eene weldadige Voorzienigheid hem dat geluk toestaat, om het gemis van andere weldaden te vergoeden? Een Engelsche dichter heeft het voorlang reeds gezegd: „De gemeenschap van genoegens knoopt tijdelijke vriendschap aande gemeen, schap van ongeluk echter bevestigt dezelve voor altoos." Naar luid dezer wijsgeerige redenering, schijnen dan ook alle groote steden van Amerika bestehld te zijn om hunne lersche wijk te hebben; eene modderachtige stinkende en ongemakkelijke wijk, waarin eene arme en vrolijke bevolking woelt, alwaar men van des ochtends tot des avonds vecht en zingt, en al waar de overlevering van den Milesischen tongval van geslacht tot geslacht wordt bewaard. Uit dit alles kunnen wij opmerken, dat de eigendotnmelijkheld van elk Volk, zidh eeuwen lang staande houdt, eindelijk wel wordt gewijzigd, maar timmer geheel verloren gaat. Overal waar het Gothische bloed geheerscht heeft, bespeurt men denzelfden trots, denzeifden mped. Het Gallische bloed heeft in Kanada geene verandering ondergaan. De Engelschen vinden bij de Amerikanende geestkracht, den ondernemings-geest en de vasthou- denheid van de Saksérs, hunne voorzaten, weder.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3