risten te blijvenbad de Regering aanbiedingen tot den afstand van lande rijen aan hen gedaan. Op den verjaardag van Koning Othds landing in Griekenland was de eerste steen voor een ^nieuw Koninglijk paleis met de meeste plegtigheid gelegd. SPANJE. Berigten over P'arijs van den 15 Maart, Men heeft thans de Madridsche dagbladen tot den 6 Maart: De Espagnol neemt de verdediging van Cordova, wiens verplaatsing vele '■dagbladen hadden aangekondigd, op zich. Het ontwerp om hét bevel aan Mina te gevenvindt weinig bijval. Mendizabal gevoelt behoefte om zijn Ministerie te versterkenten emde 'den schok der Kamers te kunnen doorstaan; maar bekwame menschen. ont breken. Wij vernemen, dat Cordovavolgens het plan, hetwelk men hem toe. schreef, te Haro gepasseerd is, zich naar Baseaye door Orduna begevende; maar de Carlistische Generaal Eguya heeft de omstreken van Lequeitio ver laten, ten einde ook naar hetzelfde punt te trekken; hij was er den 5den. Een ander Carlistisch Opperhoofd, Ituraldevolgde van zijne kant de be wegingen van Cordova. In eenen gewonen oorlogkon men een beslissend gevecht verwachten. Uit Sarragossa wordt van den 28 Februarij gemelddat men in die stad verzekerde dat de Engelsche hulp-afdeeling bevel van het Britsche Gou. vernement had ontvangen oai Don Carlos, overal waar hij zoude gevonden worden, dood te schieten, en zulks uit weerwraak voorde Engelsche onder danen, welke de Carlisten gefusilleerd hebben. Berigten over Parijs van den 16 Maart. De Koningin-Regentes heeft een besluit den 5dcn uitgevaardigd, betrek king hebbende op de afschaffing der kloosters ten dienste van de amortisse- ment van dc publieke schuld, en om aan deil Staat de goederen en regten, die aan dezelve behooren, toe te wijzen- De Generaal Evans heeft thans het bevel over den linkervleugel van de operatie-armee van Maria Christina. Hij heeft, het Portugesclie legioen er onder gerekend 30,000 man onder zijn bevel. De Sentinelle des Pyremécs berigtvan den I2den, dat Engnv door de troepen der Koningin wederom bezet isdat de valley van Ulzama altjid in derzelver magt is en zij op het punt zijn zich van den Bastan meester te makenwelke tot nog toe de verzamelplaats van de Navarresche opstand geweest is. Een particuliere correspondentie van Bayonne, van den Ilden, meldt, dat een gevecht aan den kant van Orduna had plaats gehad; men wise echter nog geene bijzonderheden. De rigting echter van Cordova naar dien kant gaf aan dat gerucht meer zekerheid. Men schreef de overwinning aan hem toe, Te Londen heeft men nadere berigten van het Britsch legioen in Spanje ontvangen, tot den ïsten Maart loopende. Zij bevestigen nagenoeg de vroe ger medegedeelde, te weten, dat het legioen zeer door ziekte, sterfte en slechte verzorging is verzwakt. Zij voegen er bij, dat de soldij twee of drie maanden achterstallig is, hetgeen de manschap nog meer moedeloos maakt. Dezelve lijden aan het allernoodigsre gebrek, zijn zonder deksel, schoenen, enz., en verkeeren dus in den erbarmelijksren staat. De brieven schrijven deze nadeelige gesteldheid zonder omwegen aan kwade tsouw van de Spsausche Overheden toe. Desertie was daarvan het gevolg, en deze had bij het best zamengestelde gedeelte der troepen, de ruiterij, plaats. De Carlistische zendelingen, aan welke het niet mangelt, hadden tot uit breiding van dit kwaad, de som van 50 uitgeloofd aan ieder ruiter, die met zijn pasrd zon deserteren. Vijf man van de lansiers Zijn daarop terstond r.aai den viiand overgegaan. Men vreest, dat met zulke oorzaken van ont moediging, de krijgstucht kwalijk in het legioen zal kunnen worden behou den. Generaal Evans had twee opper-officicren naar Madrid gezonden, om de Regering mondeling met den staat van zaken bekend te maken, en aller dringendst behoorlijke verzorging in te roepen. Berigten over Par ij's van den 17 Maart. Het voordeel hetgeen door de Christinos bij Orduna zou behaald wezetr, (zie boven) bevestigt zich. Men leest daaromtrent in hei Journal de Paris: Eene telegraphische depêche, onder dagteekening van heden, meldt, dat de Generaal Espartero de Carlisten den 5den te Orduna, en den pden te Gal- vacano geslagen heeft. Men zegt ookdat Cordova dezelve den tïden bij Saivatierra in de Bo- runne zou geslagen hebben. Van de grenzen van Catalonie wordt van den 9 Maart gemeld, dat eene groote bende Carlisten in den omtrek van Pnycerda grooten schrik verspreid hadzoodat honderden menschen op Fransch grondgebied gevlucht waren. Het dorp Alp was door hun bezet, doch daarna, na hetzelve eene brand schatting opgelegd te hebben weder verlaten geworden. Men schatte hun getal op 3 a 4000, van welke echter slechts de helft gewapend waren. ZWITSERLAND. De Regering van Bern heeft aan de Katholijke burgers van den Jura de volgende proclamatie uitgevaardigd: Burgers Door onze proclamatie van den 2/sten Februarijhebben wij u pogen in te lichten omtrent de ware bedoelingen van den Grooten Raadbij het aan nemen der artikelen van de te Baden en Lucern gehoudene conferentien, artikelen, welke boosaardige uitleggingen u voorgesteld hebben als inbreuk makende op het geloof uwer vaderen. U de stellige verzekering gevende, dat er met de bevoegde kerkelijke magt onderhandelingen geopend en dat de regten der Roomsch-Katholijke godsdienst geëerbiedigd zouden worden eene verzekering, welke wij u lieden herbalen, hebben wij u tevens ten stelligste verklaard, dat wij al de strengheid der wetten zouden doen onder vinden aan die genen, die mogten voortgaan het volk te misleiden en hunne misdadige oogmerken met den mantel der godsdienst te bedekken. Met leedwezen zien wij ons gedwongen te erkennendat onze stem den ingang niet gevonden heeft, dien wij regt hadden te verwachten. Opruijende geschriften hebben onze bedoelingen lasterlijk verdraaid; onze proclamatie is in verscheidene gemeenten verworpen geworden; oproer-kreten zijn aan geheven; opscandsleuzen uitgestoten; de constitutionele Overheden zijn mis kend en de veiligheid der personen is in gevaar gebragt. Die wanorden waartoe uit Porentruy het éersfe sein gegeven is, en welke de tegenwoor. digheid zelve van -onze Commissarissen niet heeft kunnen bedwingen, zijn van 7.00 ernstig eenen aard geworden, dat bet noodig is daaraan een eind te maken. Wij mogen niet langer aarzelen smartelijke pligten te vervullen, nu de wettige orde overal vernietigd of bedreigd isen dat de beweging waarin wij gehoopt hadden alleen eene vreedzame aan den dag legging uwer godsdienstige gevoelens te zien, een blijkbaar staatkundig kenmerk aanneemt en de strekking heeft om inbreuk te maken op onze constitutie. „Katholijke burgers van den Jura, terwijl wij de ontruste gemeenten door mintaire doen bezetten, verklaren wri u op nieuw, dat onze bedoeling niet is uw geweten geweld aan te doen noch de vrije oefening der Roomsch- Katholijke Eerdienst op eenigerlei wijze te beiemmeren. Voor de handha ving onzer bedreigde staarsinrfgrfngen te waken, de gestoorde rust en orde te herstellen aan de wetten haar verloren gezag en aan de Overheden hare constitutionele magt terug te geven, ziedaar de zending, welke de Commis sarissen, die ons vertegenwoordigen, gélast zijn te vervullen. Wij hopen, dat zij niet gedwongen zullen zijn maatregelen van strengheid te bezigen, en dht «Ne'goede burgers zullen medewerken om hun hunne taak kow en gettafc- kelijk re makgn. I A „Wij bevelen de militaire Bevelhebbers striktelijk, voor de inachtneming der krijgstucht te waken, en de soldaten der republiek, nimmer te vergeten, dat zij zich naar httnne broeders in den Jura begevenvan welke sommige, voor een oogenblik op den doolweg gebragt, weldra hunne dwaling zullen inzien en zich aan de wetten onderwerpen;" In een Zwitsersch dagblad wordt gemeld van den 11 Maart: De krachtige maatregelen van den Grooten Raad hebben de rustverstoor. ders bevreesd gemaakt. Reeds hebben, zoo wij wel onderrigt zijn, twee hunner chefs de vlugt genomen. De andere honden zich voorzigtiglijk ach ter de schermen. Deze lafhartigheid schijnt die: kracht der partij te hebben ontzenuwd. Te Dalemont is de vrijheidsboomhet zinnebeeld van den op. stand, omver gehouwen. De oproerigste gemeenten beginnen over de ge. volgen van hun' strafwaardigen aanslag te denken. Het district Porencruy is sedert de komst der troepen rustig. In de dorpen, waar de gisting totdetl hoogscen graad gestegen wasschijnen dewanorde geheel opgehouden te hebben; Bij een naschrift meldt hetzelfde bladdat het stedelijk Bestuur van Po rentruy den vrijheidsboom, die men den 29 Kebrnarij met zoo veel onstui migheid voor de Parochie kerk had geplantweder oniver had laten houwen. De Pastoor en een zijner Vicarissen, alsmede de voornaamste redacteur van het blad Vrijheidsvriendzekere Belethadden de viligt genomen,, doorweilt een en ander men er de rust thans voor verzekerd hield. DUITSCHLAND. Uic Weenen wordt berigt, dat de Oostenrijkscbe Regering de uitvoering van haar plan van aflossing der 5 pCt. Metallieke» vooreerst: nog verschoven had, en zou dien ten! gevolge, ook de nieuwe leening, waarvan laatste'- li.ik gesproken is, en welke daarmede in verband stond, nog geen voortgang hebben. Ook te Weenen moeten door de Gezanten van. Engeland en Frankrijk nota's zijn ingediend, betreffende de bezetting van Krakau; men. voegt er echter bijdat die vertoogen in een zeeT gemagtigden toon zijn opgesteld. G R O O T - B RIT A N NIE, Londen den 16 Maart. De Prins van Portugal was te Londen, opge houden door het stormweder,, nog niet aangekomen, Van onderscheiden kanten was op het verminderen van het zegel der dagbladen aangedrongen, thans wordt gemeld, dat hetzelve tot een penny zal verminderd worden, Bij het Lager-IIuis is een plan ingediend, door den httxSharman Craw ford ten einde de oneenigheden tusschen de landeigenaars en pachters in Ierland te doen ophouden. Het komt hoofdzakelijk hierop neder, dat ieder pachter, van wien het bij naauwkeurig onderzoek zal gebleken zijn-, dat hij, tiet door hem gebruikte land gedurende den tijd der pacht m blijvende waarde beeft doen toenemen, daarvoor, van 'sLands wege, eene ruime schadever goeding en belooning zal genieten. Er zijn in dat Huis reeds onderscheiden artikelen van de Iersche corpo ratie-wet aangenomen. Bij dat Huis zal een voordragt worden Ingediend tot' afschaffing den gijzeling wegens gemaakte schulden. Ook heeft men binnen kort eene wet te wachten, waarbij aan de Joden uitgebreider burgerlijke regten worden toegekend. Te Plymouth heeft een vreesselijk ongeluk plaats gehad. In de woning van den Majoor tVatson, den Commandant der citadel, is inden nacht van den I2den dezer brand ontstaan, waardoor niet slechts dat huis geheel ver nield ismaar ook die officier en twee zijner dochters in de vlammen zijn omgekomen. De vader was een 7ojarig grijsaard; en de dochters hadden dea leeftijd van naauwelijks 22 en 16 jaren bereikt. De zoon heeft zich, niaiter genstaande hij geheel blind is, benevens de overige huisgenooteudoor de vensters weten te redden, F R A N K R IJ K. Parijs den 15 Maart, Een dagblad bevat: Gisteren hebben wij gemeld, dat in de 7,itting der Gedeputeerden Kamer van den iqder.de Rapporteur der Commissie van onderzoek in het voorstel van den heer Gouin, betreffende da reductie der rente, geconcludeerd had tot het reduceren van den 5 pCt. interest op dien van 4} pCt., en tot het voorshands berusten in de toezegging van het Gouvernement, om ter vol. gende zitting dienaangaande een wets-ontwerp aan te bieden. De discussie over dit rapport is tot de zitting van Maandag uitgesteld, In deze zitting heeft de Raads-President in naam van het Gouvernement gezegd: „Zonder te treden in de discussie, welke gehouden zal worden ter zake der door UEd. aangehoorde conclusien van het rapport, ben ik niet slechts aan de Kamer, maar ook aan het land verschuldigd, 111 weinige woorden de taal uit te leggen, welke het Gouvernement inden boezem uwer Commissie ge voerd heeft. Ik meen dit te moeten doen, opdat nopens deze aangelegen heid niet de minste twijfel heersche, vermits in eene financiële kwestie de onzekerheid de sehroomelijkste nadeelen kan berokkenen. „Het Gouvernement heeft in de eerste plaats geoordeeld, dat de kwestie der renten-reductieeven als alle kwestien in welke tegenstrijdige belangen zijn betrokken, door eene middelende schikking behoorde te worden beëin digd, en dat het uit dien hoofde zoude voegzaam zijn, onverminderd de wijze van uitvoering, de reductie op J pCt. te beperken, en den rentehou ders eenen interest van 4^ pCt. in stede van 4 pCt. aan te bieden, waartoe zij hadden kunnen vreezen gebragt te worden. „In de tweede plaats heeft het Gouvernement, uit hoofded'ertegenwoor dige ontijdigheid van den maatregel, goed gevonden, de aanbieding van fret wetsontwerp tot aanstaande jaar uit te stellen. Het neemt de verpligting op zich om hetzelve op dien tijd voor te stellen. Indien het echter gebeurdedat zwaarwigtige omstandigheden die aan bieding mogten belettenzoude het Gouvernement daarvan de redenen aan de Kamer blootleggen, die, aanstaande jaar even als nu, over derzelver gewigt zal te oordeelen hebben." Den 16 Maart. De berigten van deze dagteekening zijn van weinig belang. De dagbladen houden zich bezig met redeneringen omtrent den toe stand der Doctrinairen in de Kamer, de ontdekking van kruid en geweren in de straat Oursine én gevangennemingen daardoor ontstaanen de beantwoor ding van de Allgtmciv.e Zeitungwelke de regtmatigheid van het bezetten van Krakau bewezen bad. Omtrent de ongeregeldheden te Böna in Afrika voorgevallen, wordt door bijzondere berigten het volgende medegedeeld,: In den nacht van den aysten op den s8sten Februarij. heeft zekere Luite nant Binard, van het regiment jagers te paard van Afrika, zich in eene der kazernes van dat regiment, die buiten de stad lag, vertoond, en de aldaar aanwezige manschappen overgehaald, om zich te kleeden en te wapenen, ten einde een oproer, dat in de stad stond uit te barsten, te helpen dempen. Met de alzoo verzamelde bende trok hij de stad tinnen, waarvan eene der poorten, waarschijnlijk ten gevolge van verraad, was opengelaten. Voor hee huis van den Bevelhebber der stad, den Generaal tP/Iuzer, aangekomenMet Binard den kreet van: Leve de Republiek! hoorenen rende daarop naar de andere kazernes van bet regiment jagers, waar hij pogingen deed om de daarin aanwezige manschappen over te halenvaft- zich aan de begonnen beweging aan te sluiten. Sommige officierendie ln bet geheim de zaaien-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2