GROOT -BRITANNIÊ. Lof'pfef» den'15 Februarij. Da Franscie Ambassadeur en de N.-.crd-Ame- 'rikaanshhe Zaakgelastigcigde bebbcn onderscheidene zsihenliömstért met eiltan. der, op bet bureau van Btiitenlandscbc Zaken. De eerste Secretaris bij de Russische Ambassade alhierde heer Somo- r.of, is door zijn Hof tot Gezant te Washington benoemd en zal dadelijk naar zijne bestemming vertrekken. Eergisteren heeft er te Dublin eéne zaraenkomst van inwoners plaats cehad, welke een verzoekschrift aan het Parlement willen indienen, ten feinde ook in Ierland dc hervorming beginne van de Municipale Corporation. Alle Iersche steden, meent men, zullen tot hetzelfde einde zamankomstcn houden. F R A N K R IJ K. Parijs den 15 February. Tot dusverre i» er niets omtrent het Ministerie ■beslist. Het Ministeriële avondblad bepaalt zich met mede te deëlendat de heeren Thiers, Montalivet, Molt en d' Argout bij Z. M. ten gehoore zijn toegelaten. Ook tegen heden avond is de heer Molt bij den Koning ontbo. den. Intusscben wil men, dat hij alleen geraadpleegd wordt, en dat er geens zins het plan bestaat, om hem met'de zamenscelling van een nieuw Minis terie te belasten. Ook verhaalt mendat de heeren de Broglie, Guizot en Thiers eene acte zonden geteekend hebben, waarbij zij zich onderling ver binden, niet in het Ministerie te zullen treden, indien een hunner daarvan -werd uitgesloten. Men voegt daarbij, dat de Hertog de Broglie van hoóger- hand zou uitgenoodigd zijn, de mede-onderteekenaren van die verbintenis te ontslaan, en hun te veroorlovén, des noods, in het Ministerie te treden. De Hertog zou daarin bewilligd hebben, In de zitting van het Hof der Pairs, van gisteren, heeft de heer Cmix- ePEst Ange het woord gevoerd, en znlks wel op uitdrukkelijke begeerte van Fieschi. "zijne rede had voornamelijk de strekking, om den kwaden indruk weg te nemen, welke de krachtige taal der verdedigers van Pipin enMorey, ten opzigte van den hoofdbeschuldigde, mogt gemaakt hebben. Hij ont kende niet, en Zocht ook niet te verzwakken, de zware misdaad van den 28 Tulijmaar hij toonde aandat Fieschi ook zijne goede zijde haden met zoo slecht was, als de heer Dupont en vooral de Advocaat Marie hem had voorgedragen. Daarna werd door den Voorzitter het woord aan Fieschi ver leend, die buitengewoon bleek én zeer ontsteld was. In zijne aanspraak, die geheel uit het hoofd gedaan werd, was, even als in zijne vroegere, wei nig zamenhsng. Dezelve had vooral ten doel, om te betoogen de verdedi ging van zijn karakter tegen de beschuldigingen van de Advocaten zijner medepligtigen; de aanwijzing, hoe hij tot de misdaad was gekomende her haling, dat hij niets dan waarheid gezegd had; de verklaringdat hij bereid was te sterven, en de bede, Jat hij alleen mogt sterven en zijne medeplig. tigen in het leven mogten gehouden worden. Het laatst heeft hij aldus gesproken Nog maar vijf minuten, mijne heereDen ik heb gedaan. De misdaad, welke Ik heb gepleegd, kan geen pardon hebben, maar de Koning moet we ten wat ik over hém 'denk. De Franschen beminnen den man van moed. Tot op den 28 Jtitij wasZ.M. voor mii een krijgsheld in vredestijd, een Napoleon in het hoekje van den haard; maar hij heeft mij een ander voorbeeld laten Zien; toen hij, na die losbranding zich geen vin heeft verroerd, niet meer geschrikt heeft dan een treinpaard; toen zijne kinderen, ook dapper, hem met hun lijf hebben gedekthii heeft den moed gehad op het bebloede ter- rein terug te keerenop het terrein bebloed door den moordenaardie ik ben, eti de kreeten van tere de Koning! hebben hem begroet. En de vreemde Mogendheden, wat znllcn die zeggen? zij zullen zeggen: Maar dat is tocli een Koning, die zich aan de spits zijner troepen zal stellen." De Franschen honden veel van Napoleonmaar de Napoleonisten hebben zich aan het te'genivoordig'Gouvemement verbonden. Dat is de nationale bannier. Het is die, welke ik volgen zoude. Maar ik kan niet meer gelukkig zijn; ik verlang herleven slechts voor mune meciepngtigen cile grijsaard, en die Vieer die geen kwaad kan doen. Gijlieden zult zeggen dat ik de waarheid heb gezegd; ik verlang niets voor mij zeiven, ik zal tot de nakomelingschap overgaan, en gelukkiger zijn. Ik wacht mijn vonnis, ik b8n gereed het te ondergaan. Ik zal in den gezwinden pas op het schavot aanrukken. Als ik den ladder optreed, zal ik zeggen: het is uit! Tot God zal ik zeggen: ik wacht uwe orders. Ik heb mijne staalkundige belijdenis afgelegd; eer ik sterf zal ik ook mijne Godsdienstige belijdenis afleggen, want ik ben geen Heiden. Ik heb niets meer te zeggen. MoreyPepin er Bescher verklaren niets meer te zeggen te hebben en be tuigen ten slotte nog eens hunne onschuld. Boireau vat nog eens liet woord op om zijnen Advocaat te bedanken en smeekt daarop het Hof hem toch niet te veroordeelenomdat hij jong is en zich door verderfelijke genootschappen had laren 'wegslepen. Van den aanslag op den weg naar Neuiily wist hij volstrekt niets; eerst daags ra de arrestatie van eenige personen las hij in den Messages de namen der gearresteerden, en onder dezen ook dien van Hussondfe de eenige was, welken hij kende; deze Httsson had hem eenige dagen te voren geviaagd of hij ook wapenen bezat. Verder wist hij daar omtrent volstrekt niets. Van de Advoeaten aan welke de President ingelijks de gebruikelijke vraag deed, antwoordde alleen de heer Parijuindat hij het Hof verzocht aan ze kere uitdrukkingen van Fieschi niet dat gewigt te willen hechtenwelke zij zonden kunnen hebben. Her Hof begaf zich daarop in de Kamer der beraadslagingenen eenige minuten later werd aangezegddat de beraadslagingen tot den volgenden dag uirgesréld waren. Den 16 Febrnarij. Ook de berigten van dien dag geven geene zamen- stelling van het Ministerie te kennen. Het Hof der Pairs heeft eerst gisteren avond ten 10 ure het vonnis over de beschuldigdendie toen niet tegenwoordig warenuitgesproken. Het zelve veroordeelt Fieschi, Morey en Pepin, ter dood, Boireau tot 20 jaren tuchthuisstraf en spreekt Bescher vrij. De vier eersten zijn ook in de kosten van het proces veroordeeld. Dit vonnis is ten 9 ure dezen morgen aan de beschuldigden bekend gewor den. Fieschi was even opgeruimd als voorheen. Zijne bijzit Nina Lassave is eenen langen tijd daags te voren bij hem geweest. De Almoezenier is heden bil Fisschi toegelaten, die hem naar het schavot zal vergezellen. Eén zielverschenrend tooneel heeft in de gevangenis plaats gehad. De vrouw van Pepin en zijne kinderen zijn tor hem toegelaten. Men hoopte, dot hij bij deze gelegenheid -tot bekendtenis zou komen, hij heeft echter Biets bekend. Een telegraphische depêche te Tonlon den 12 Februarii ontvangen, beveelt de wapening van drie oorlogschepen; men verwacht, dat dit bevel ook pog tot meerderen zal worden uitgestrekt. Ook te Brest had men bevel ontvangen schepen te wapenen. Den 17 Februarij. Het schijnt zeker, zegt het Jcurnaldcs Débats,dac eindelijk de Ministeriele krisis ten einde spoedt. Ziet hier hoe dezen avond ■het algemeen gerucht was. De heeren Guhotde Broglie, DuchatelPersil en Duperri komen niet lu het nieuwe Kabinet. De heer Thiers wordt van-Minister-van Binnenlandsche Zaken Voorzitter van den Raad en Minister van Buitenlandscbe Zakèn. De Graaf d'As gout blijft bij het Ministerie van Financiën, en de Maarschalk maïsön stan'het Ministerie vair Oorlog. he Graaf de Montalivet is heroenH tot Minister Van Éliitréulimdséhe Zakéfls De Hertog' «V MontebrlU, tót Minister van liet publiek Onderwijs. De heer Sttuiet''Groot Zegelbewaarder en Minister van Eeredieiist» De Adii'brei Blaainél Minister van MSrine. tv"ij be'schÓMvtn deze combinatie ais zeer waarschijnlijk en men dacht al ge neen nat zij overmorgen door den Moniteur zou bekend gemaakt worden. Hl", i'b'rig Kabinet vereeiiigt zich morgen middag voor het laatst bij den Koning: De Franscbe koophandel fleemt tegen eenen oorlog met Amerika reeds de noodige maatregelen. Defltoopwaren bestemd voorde Vereenigde Staten zi.in afgezegd,' en reeds begonnen expeditien zijh Opgehouden» Üit'TouIon wordt van den I3den gemeld, dat aldaar, wegens de uitrusting en bemanning van oorlogschepenveel levendigheid heersclitte. Wanneer de veroordeelden te regt zullen gesteld worden is nog niet bepaald; Cr weïd verspreid dat Pepin, wiens vrouw genade voor hem ver zocht badvele bekentenissen vöbr den Procureur-Generaal In de gevange nis gedaan had, ten gekolge vah welke er talrijke gevangennemingen hadden plaats gehad. 1 Den 18 Februarij. Er is geen bijzonder nieuws. De Moniteur bevat nog geen benoeming. Het Journal de Paris spreekt het Journal des Débats in dè juistheid van het opgeven van de lijst van Ministers tegen. Het Journal des Débats zegt, dat hel zeer wel onderrigt is. Voorts zijn de "dagbihden vol van InCdedeeiingen omtrent den staat der ver oordeelden in de gevangeniswelke van geen bijzonder belang zijn. Van Spanje zijn ook geene nadere berigten bekend. MENGELINGEN. JAARMARKTEN van GROOT-BRITANNIE. (jVervolg en Slot. De geschiedenis der jaarmarkten van Schotland zoude tevens die van dert voorspoed des handels in dat Rijk zijn. Menige stad was voorheen hare belangrijkheid alleen verschuldigd aan de oorkonde, welke haar het voorregt gaf, om eene dezer jaarlijksche vergaderingen van kooplieden, in hare mu ren te houden. De geheele tijd dat deze markten duurden was een tijd van rust en vrede tusscheu de bergbewoners en die van de lage landen. Op de jaarmarkten van Ntder-Schotland kwamen jie Highlanders zich van de ge. maakte voortbrengselen der Lowlanders, die kundiger waren dan zij, voor zien. Op de grenzen had er ruiling van voortbrengselen plaats, tusschen het noorden van Engeland en Schotland. De Schotten bezochten de jaarmarkt van Longtownin Cumberlanden bragten er hunne ossenen hunne scha pen of alleenlijk derzelver wol. Engeland zond naar de markten van Schot, land deszelfs linnens, lakensijzerwaren enz. Sedert de vereeniging, maakte Schotland znlke groote vorderingen in de kunsten en handwerken, dat -het -minder van Engeland afhing en zelf zijne jaarmarkten met de manufacturen -van Giascow en Paisley voorzag. Bijna op ditzelfde tijdstip hadden deszelfs schepen zich den weg naar Indien en Noord-Amerika, in spijt van Engeland,'gebaandhetgeen deszelfs handel, wat de koloniale waren betrof, geheel onafhankelijk maakte. Terzelfder tijd deden de makkelijkheid en veiligheid der binnenlandsche gemeenschap door de daarstelling der strategische wegen van den Generaal Wade, mede langzaam die jaarmarkten vervallen, waarheen weleer de kooplieden zien uit vrees van gevaar karavaansgewijze heen begaven.- Thans zijn de jaarmarkten in Schotland nog slechti bij overlevering be kend. Elke stad heeft hare markt, een of tweemaal in de week; de kermis is daar slechts eene markt, welke twee of drie dagen achtereen duurt. Ooi een denkbeeld te geven van dit verval der jaarmarkten, behoeven wij slechts die van Anster in het Graafschap Tife tot voorbeeld te nemen. Deze jaar markt die weleer geheel Schotland gedurende de eerste helft van April in beweging bragt, en op een weiland buiten de stad werd gehouden; die een dichtstuk in zes zangen aan den heer Totmantheeft ingegeven, die jaar markt bestaat nog slechts als eene dichterlijke herinnering; eenige kramers uit de nabuurschap zult gij daar ontmoeten, maar geen Hollanders of Fran schenja zelfs geen Engelsehen zijn er meer te vinden. Vóór .1715 zond Holland vlas en hennip naar Anster, „om" zoo als de dichter zegt, heinb- den voor geheel Schotland te maken;" Frankrijk bragt deszelfs wijnen ter markt. Men zag er vertegenwoordigers der verst verwijderde Graafschappen van het oude Calédonie, de bewoners der Hebriden en de herders van de oevers der Tweed. Dumferline zond er deszelfs wevers, Dnsart deszelis kolenweriters, Lieven de messemakers, Dundee de wolhandelaren, het Graau schap Ross de liatirigkoopers, Dumfries de mutsemakers, Ays de pachters, Salkirk de-schoenmakersen Glascow deszelfs fabrijkanren. De Kpji.inglijke burgerlijke en Akademie-Sceden, zoo als Edenbur'g, St. Andries enz. wer den geheel van hunne StudentenAdvokaten en Edelen beroofd. Jacobus F zelf, kwam eens, volgens de overlevering, op.de kermis van Arisrtr, om van hare vermakelijkheden gebruik te maken. -Behalve de handel trokken verscheidene spelen er de menigte aan:.her was'tie harddraverij met ezels, het loopen in zakken en de wedstrijd der doedelzakken. In liet open veld maakte de koorddanser zijne, evolntien, Merry AndrewsHertelde er Zijne grap pen: de een deed er zijnen aap, de gndere zijnen bec-r dansen, en er was ook een tooneel alwaar een oud stuk van Sir David Lindsay werd opgevoerd. Thans, is dit alles verdwenen. De jaarmarkt van Bosweil welke te St. Boswell's-green bij het dorp Lcsud- den, in het Kerspel van dien naam gehouden wordt, Was vermaard door ha ren veehandel. Zij wordt den 18 July gehouden. Nu 10 of 12 jaren.geleden zag men er nog eenen aanzienlijken toevloed van schapen en lammeren, maar sedert eenigen tijd is dezelve zeer verminderd, en zelden vindt men er nu meer dan 20,000 stuks vee. Alleen de paarden-handel houdt er zich nog staande. Men brengt dezelve daar van 50 mijlen afstand; op deze markc doen de paarden-koopers van Cumberland gewoonlijk hunne koopen. De jaarmarkt van Kirkieiholm heeft langen tijd in Schotland groote ver maardheid gehad. Kirkieiholm is een klein dorp in het dal van Beaumont's- water, kerspel Yetholm, gelegen. Het bevindt zich op gelijken afstand van Kelso en Jedburgh bij den straatweg van Kelso op Wooler. Twee voor name jaarmarkten worden in dit dorp gehouden. De eerste, zijnde de eigen lijke jaarmarkt van Kirkieiholm, wordt 27 Junij gehouden. De tweede, de wol en lammeren-jaarmarkt genaamd, heeft 5 July plaats. Op beide wordt groote handel in schapen gedreven, waarvan het verkochte getal, op de laatstgenoemde, tot 10,000 stuks heeft beloopen. Ook wordt daar veel wol aangebragt. Dezelve kwam daar uit verschillende Graafschappen, maar vooral nit Northumberland aan. en werd aan de kooplieden in liet groot, van Wa kefield, Leeds, Bradford enz. afgeleverd; maar sedert de instelling der wol markten van Kelso en Berwick, daalt de jaarmarkt van Kirkieiholm jaarlijks. Dezelve is nog slechts eene vergaderplaats alwaar koopersen vérlsoopers zich vereenden om de fluctuatie der prijzen te kennen. Maar het is niet alleen in Groot-Britannie dat deze vroeger zoo vermaarde vergaderplaatsen eiken dag van hare belangrijkheid verliezen. In ajle lan den alwaar de beschaving toeneemt, verdwijnen langzamerhand deze.instei- .lingen. Frankrijk telt thans nog sléchts ëéhe belangrijkeyaarmarkt, het is die van Beaucalre alwaar zicli óo tot_8o,ooo kooplieden verzamelen, die er, zoo men verzekert, voor meer dan 130,000,000 francsl '(jf 73,000,000) om zetten. In Itaiie, heeft de eenige' jaarmarkt van Sinigaglia haren toeloop behouden; aan-de-Franschen Oostenrijkers en Zwitserswelke 'zich daar heen begeven, geeft zy slechts hare iuwe zijde", kaas, olij en vnithten, en

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3