73en ij JanÖStij had de Senaat 600,000 dollars goedgestemd tot het botl- kven en uitrusten van drijvende stoombatterijenen eene bill tot vermeerde. ring der geschaicbediefteude manschap aangenomen. De Senaat bad overigens ten besluit aangenomenhoudende dat, wat ook het bedrag der tot verdedi ging des lands benóodigde sommen moge zijn, dezelven ter beschikking der uitvoerende magt zonden worden gesteld. De Wetgevende Vergadering te Washington had- de dooT het Gouvernement voorgestelde maatregelen luide ■goedgekeurden den 23 januari) had zij verscheiden krachtige besluiten aan genomen, van welke deze het gewigrigste is: „Besloten, dat, welk een hoog denkbeeld wij ook hebben van het gewig-t der comtnercieele handelingen met Frankrijk, en hoe diep ook Ons leedwe zen zij over de oorzaken die de vriendschappelijke betrekkingen tusschen •de beide Gouvernementen hebben verstoord, wij niet aarzelen kunnen, de houding goed te keuren en te ondersteunen, welke het Gouvernement heeft genomen met te verklarendac het aan een vreemd volk verschooning vra gen wegens hetiu eene mededeeling tusschen eenen tak des bewitids en. •eenen anderen, volvoeren eener olficieele handeling, in dit land eene onmo gelijke zaak is." AEGYPTE, Uit Alexandrie zijn te Weenen den xiden dezer brieven aangekomen, welke voor den handel van groot belang zullen zijn. Zij melden ramenlijk, dat Meticmed-Ali het tot nogtoe volgehouden systeem van monopolie en vele bepalingen, welke den handel in Syrië drukten, heeft laten varen. Zoo heeft hij de zijde geheel vrijgelaten en meerdere artikelen, welke mén niet moge uitvoeren, regen eene belasting, die tusschen de 26 en 40 pCt. varieert, verooriootd in te voeren. Dit besluit zal eene groote verandering in den handel met de Levant brengen, en voor de Europescbe nijverheid een rijk debouché openen. Overigens is het nog onbekend of Mehemed-Ali ten de zen aanzien aan alle natiën gelijke regten heeft toegestaandan of hij tie ec.ic meerder voorregten, dan de andere geven zal. SPANJE. Berigten over Parijs van den 15. Februari/. Van de Spastische grenzen schrijft men van den uden: Generaal Cordova heeft zijn ontwerp laten varen om de gemeenschapftiis- schen Vittoria en Pampeluna óver Daranda daar te stellen. De bemagtiging van hec fort Guevara, die onmisbaar tot deze operatie werd vereischt, zoude een geregeld beleg hebben noodig gemaakt, vermits da-t fortbehalve des. zelfs goede natuurlijke positie, nog aanmerkelijk was versterkt gewo'den. De gansche armee zoude genoodzaakt zijn geweest deel te nemen aan het beleg (vvant liet gros des Carlistischen legers lag in den omtrek van Guevara gelégerd en versterkt) en de ongeschiktheid des sajzoensde behoefte aan leéftogt, gedoogden niet dat zulk een groot aantal volks op dit punt zoude vereenigd worden. De Generaal en Chef was dus genoodzaakt van plan te veranderen; daar. enboven dwong hem de opstand van Roncal, die vallei te beschermen ,wes. halve hij besloot de gemeenschap open te houden tusschen Pampeluna en hec meest uitstekende punt van Frankrijk, door Lawinsoanu, Zubiri en Engvy te bezetten en alzoo voor de insurgenten de grenzen van Arragon te sluiten. Ten gevolge hiervan kWam de Generaal Cordova den 4den te Pampeluna aan met 19 bataljons,Waartoe hét Fransche legioen behoort. Het algemeene plan wan Cordova bepaalt z ch tot het insluiten der Carlisten binnen eene lijn, loopende van Bilbao «aar Balmaseda, Vittoria, Travino en J.ogrono, van deze laatste plaats naar Larraga en Pampeluna, en van daar naar de Fransche grenzen. Dit plan wordt ten uitvoer gelegd door de versterking van verschillende achter Vittoria gelegene punten, ais Armenia, Trevins Pinaessada en San Vinccnte de Somme, Pierra, Saguardia, Logrono en Levin. Het bezetten van deze punten stek de Riaga Alavesa, eene rijke provincie, welke tot dus verre de insnrrectie had geaiimenteerd, in de magt der Christinoc. oc gc- heele lijn van de Arga tot aan Pampeluna is door deze laatste bezet, en blijft er slechts over de gemeenschap tusschen Pampeluna en de Fransche grens daar te stellen. De communicatie van Vittoria met Biscaye zal geschieden over Balmase da, nadat de punten Hcradura, Orduna, Amurio Arimiega zullen zijn ver sterkt. Men verzekert, dat het opperbevel over de Carüsrische armee zal worden opgedragen aan Filla Realeen bekwaam man, maar tevens de laatste hoop der Carlisten. Eguya zoude Minister van Oorlog zijn, ter ver vanging van den Graaf de Villemuraan wien het bevel over eene der expe- ditien naar Catalonie en Gallicie zoude worden toevertrouwd. Voor St. Sebastian en Guecaria is slechts weinig krijgsvolk gebleven. De hoofdmagt der Carlisten heeft zich in de omstreken van Durango, op den grooten weg naar Bilbao, vereenigd; zij had hare artillerie bestaande in 15 stukken, van verschillend kaliher, bij zich. Den 3den Februarij bevond zich Eguya te Zornosa verscheiden brieven hadden aangekondigd, dat met dezen togt een aanval op Lequeitio werd be- oogdmen gelooft thans dac de Carlisten andermaal zullen beproeven zich Van Bilbao meester te maken. P. S. Gisteren heeft hec garnizoen van St. Sebastian ten getale van 2500 man eenen uitval ondernomen; voor de stad waren geene 300 Carlisten ver. eenigd; deze boden vinnigen tegenstand, doch werden achtereenvolgend uit al hunne stellingen verdreven en tot nabij Hernani nagejaagd. Daar gekomen wie zoude het gelooven, hadden de Christinos al hunne patronen verscho tenwaarop hoogstvermoedelijkofschoon de rapporten zulks niet melden, hec Carlistische bataljon, dat te Ornieta lag, de vlugcenden te hulp snelde, die toen op hunne beurt offensief begonnen te agerende troepen der Ko ningin gingen in wanorde op de vlugt en konden niet dan onder de wallen der vesting door Iriarte tot staan gebragt worden. De Carlisten hebben al hunne positien rondom de stad hernomen, uitgezonderd die van San Barcholome, alwaar 800 Christinos zich gelegerd hebben. Bij deze schermutseling werden vele woningen door de. vlammen vernield en een groot aantal soldaten, doch de meesten' aan de zijde der Christinos, hetgeen het gevolg was hunner on besuisde vlugt, zoo aan dooden als gekwetsten, buiten gevecht gesteld. Berigten over Parijs van den 16 Februarij. Don Carlos heeft'voor de twintigste maal beproefd Castilie voor zich in opstand te brengen.' Het is hem deze keer niet beter, dan de vorige kee- ren gelukt. I11 het Journal de Paris leest men, dat de ex-Canunnik Batanero, die met 300 man en 100 ruiters-dén Eöro was overgetrokken, 0111 zich met de Car listische benden te vereênigen, te Vrilio geheel verslagen is; hij had 100 man verloren. Er is eene Koningrijke ordonnatieie aan de beambten van de administratie van Financie bekend gemaakt, ten einde hen uit te noodigen, om alle ac tiviteit voor het invorderen der belasting aan den dag te leggen. Door de Eco del Commerce wordt berekend, dat er voor een gewigt van 915>355 quintalen aan klokken in Spanje zijn, welke tot nuttiger einden, dan het luiden, aangewend wordende456 raillioen realen in de schatkist brengen zouden. Het kapittel van'de Kathedrale'kerk te Cordua, heeft aan Hare Majtot voorziening in de oorlogskosten, het' tiende gedeelte van derzelver inkom sten aangeboden. Berigten tv'er Phrjs van -den 17. Februarij. De Gazette de Madrid van den pden, bevat in een bijvoegsel het volgend rapport: -T>. Maurice Btrreri, Bevelhebber der hulptroepen wan de eommvfr, Van het Gouvernement op den weg van Arragon, schrijft,hétgt-én volgt,ncc het camp 'van Trillo aan den Voorzitter van den Raad der Ministers; Excellentie II; ben hier 0111 drie ure des namiddags gekomen, de colonne van LI. f.7. de Koningin heefc de Carlisten oncoioe:, zonder hierop verdacht re. wezen; I want men meende dezelve op 8 of 10 uren alV.ands. Eene compagnie j. de jagers te voet en curassiers, die in de voorhoede warenhebben ric- Car- listen dadelijk' aangevallen; het slagveld is bedekt met dooden engekwestc:-, welke men wegvoert. Onze troepen vervolgen die ellendelingen, niette genstaande de ruwheid van den grond. Ik deel u deze lijding in haast me 1 'om mijfle soldaten te kunnen volgen, die'vol geestdrift zijn voor de zaak va» de Koningin. Cahrp van Trillo 8 Februarij 1836. Manuel IIerrero. De beurs is zeer laag; niemand weet hier voor eene oorzaak uit te denken; Cordova is de grenzen van Frankrijk overgetrokken in den avond van ric» I3den, en heeft zich bij den Generaal Barispc begeven. Het oogmerk van hunne zamenkomst is niet bekend. Men schrijft uit Barcelona van den pden, dat de Brigadier Gurrea eene bende Carlisten overvallen en op dezelve 100 man gedood had. Mint was. van plan om de Miquelets te ontbinden, die 8000 man sterk, driematl zoo veel soldij trekken als de overige soldaten. Dit plan zal echter nietige- - makkelijk ten uitvoer te brengen zijn. ITALIË. Rome den 6 Februarij. In de aanspraak, welke de Paus Gregorius>SPj\ den isten dezer, in het geheim Consistorie gehóuden heeft, heeft lrij z-k'li vooral beklaagd over de rampen die de Katholijke kerk in Portugal en Spsrijij drukken. Over de verachteiing van deKatholijke' kerk in eerstgenoemd lahd' met eenige woorden gesproken hebbende, heeft hij zich vooral bij Sponjt bepaald, aangetoond hoe de Kérkelijke Zaken aldaar naar het goedvinden-en willekeur der Regering behandeld zijnkloosters opgeheven, -Geestelijken mishandeld en uit hunne bezittingen ontzet zijn. Hij heeft vérdër den loop der onderhandelingen van den Heiligen Stoel met Spanje opengelegd; welkt geheel te vergeefs geweest zijn, zoodat de Pauselijke Nuntius reeds sedert eeriige maanden genoodzaakt was geweest dat land te verlaten, en zich naar Rome te begeven. Het einde der aanspraak luidt dus: „Niettemin, wij zeggen hec met Smart,*'het geroep en de klagten van de Apostolische stem hebben niets te weeg gebragt. Het is daarom, dat wijde, gelegenheid van Uwe vereeniging op dezen dag hebben waargenomen, en wij! het ohs'ten pligc gerekend hebben u met alles, wat gebeurd is, bekend re maken, opdat iedereen zie, dat wij hoogelijk afkeuren en van nul engeena waarde beschouwen, al de besluiten, hierboven opgenoemd, daargestell met zulk eene verachting.van de Kerkelijke Magt en den Heiligen Stoei, e« tot zulk eene schade voor de Godsdienst. Wij vermanen u dan, bij de her- innering van dezen plegtigen dag, op welken de Maagd, Moeder Gods, in den tempel treedt, om aan den Hemelsclien Vader baren eenigen Zoon aantt bieden, den Engel van het Testament, den vrede-vorst zoolang op aardt verwacht, wij vermanen u allen, welke 'hiér onze 'smarten deeien, «a biddende tot deze Heilige Maagd te naderen, en met ons door gemeenschap, pelijke gebeden hare hulp in den rampspoed der Kérk af ce smekenopcht door haar, aan wie het toekomt alle ketterij te vernietigen, de oneenigheden worden uic den weg geruimd, de onrust bedare, de rust en veiligheid te. rugkomen, en dac de Dochter van Sion haren rouw verlate, zich ontdoe vu hare bezoedelingen vreugde-kleederen aantrekke." De Tiber is door den sterken, in de laatste dagen gevallen regen, zoo gezwollen, dac alle lage landen en een deel der stad onder water staan; de. zelve heeft aanmerkelijke schade aangerigt. Aan de landbouwers, die daar. door zonder bezigheden zijn, zal zoolang de overstrooming duurt, in het Kolosseum, biood op koste der Regering, uitgedeeld worden. ZWITSERLAND. De Zwitsefscfre Radikalen in het kanton Bern hebben onlangs weder een vergadering te Aarberg gehouden, waarop men ook Afgevaardigde uit andra kantons aantrof en die in het geheel uic omtrent vier honderd personen bt stond. De bekende Troxler, Snel! en RastKófer hebben aldaar liet woord ge. voerd en is er onder anderen besloten toe de verklaring, dat. daar de Soi. vereiniceic 'ojj het volk berust, de landdag, zoowel als de groote en kleini Regerings-Itaden, verpligt zijn het volk openlijk rekenschap te geven vit alles, wat ten opzigte der Diplomatieke betrekkingen plaa.s grijpt. Ook U' bepaald, de Regering van Bazel-Landschap een adres van goedkeuring tot te zeilden, wegens haar gehouden gedrag jegens Frankrijk, en haar tot vol harding aan te moedigen. Bovendien zijn nog een aantal zeer overdreva voorstellen aldaar in het midden gebragt en toegejuicht. In een Zwitserse!) dagblad wordt, in goeden ernst, ais een noodwen dige maatregel aangeraden, dat voortaan ook de vrouwen hare stem bij dl beroeping der Evangelische Leeraren zullen uitbrengen, daar zij toch nie minder belang dan de mannen hebben bij de dienst der geestelijken en naa evenredigheid meer dan de eersten ter kerke gaan. DÜITSCHLANÜ. Leipzig den 11 Februarij. Terwijl de Israëlitische Schriftgeleerden i Beijeren zich thans met de behandeling der vraag moeten bezig houden of iiet vieren van den Sabbath op dén Zondag der Christenen niet mogelij zou zijn, verdient het weliigt herinnering, dat men ill ors vrijzinnige Sak sen zich reeds vroeger tegen zulk een denkbeeld heeft verklaard. Hetzelv is namelijk door de Saksische Stenden, gedurende hunne laatste zitting geheel verworpen; hebbende toen onder ar.deien Prins h'tan in de eersi kamer met kracht hec gevoelen dergenen bestreden, die aan de uitbreidin der staatkundige en burgerlijke regten der Joden, de verplfgting tot cenïg opoffering ten aanzien hunner eeredienst wilden verbinden. Ook beeft i verdienstelijke vertegenwoordiger der geestelijkheid, vim Amimn. desin uit de kerkelijke geschiedenis trachten te betoogen, dat slechts de onvei draagzaamheid der eerste Christenen tegen de toen zoo verachte Joden hl verschil in dezen heeft te tveeg gebragt daar men in den ti.id der Apostt len den ChriStelijken Rustdag nog te gelijk met den Sabbath der Joden vierdi Wat er van dit geschil overigens Ook zijn moge, men merkt hier met g< noegen op dat onze vereerde Regering meer en meer, door verspreidir van eenen echt GodsdienStigen tin onder de Israëliren het toenemen vi verlichting onder hen traciu te bevorderen Zoo heeft zij onder arden zich dezer dagen geneigd verklaard, om Dr. Frankel als Opper-Rabbijn erkennen, en hem een jaargeld uit 's Rijks kas toe te staan. Te gelijk het zii den wen'sch geuit, dat de talrijke Joodsche gemeente, in plaats van i bekrompene vertrekken, waarin zij tot nu toe vergaderde, eene groote syti goge bouwen moge, aiwaar dan echter de gebeden wel, even als tot t toe, in het Hebreeuwsch, maar daarentegen ook leerredenen'in'de Ho« duitsche taal gehouden zonden worden. Ook is verlof verleend, om, ni vóór het uitvaardigen van het aan de 'Stenden voorgelegde ontwerp tot gt iijltsteliihg der Joden, de kinderen van Israëlitische ouders in het handwtt ken te doen ondérrigten. Evenwel moeten de opzieners der Joodsche g: meente naauwkeurig toezien, even als zulks ten aanzien der Christelijke gt meenten plaats heeft, dat geéne knapen in de werkplaatsen worden-opg! nomen, die niet vooraf een genoeg'Godsdienstig onderrigc hebben genoten, Daar Frankforc tot het groote Duitsche toGverbond is toegetredet zoo is het handels-verkeer dier stad met de overige Staten ten aanzien vr sommige goederen reeds opengesteld.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2