v\ tss&mf A°. 1836. LETDSCHE ft C 0 IJ fl A A T. WOENSDAG NEDERLANDEN. Leyden den pdcn Febrnarij. De Rector Magnificus der HoogeSchool, de Hoogleeraar Mr. H. Üocifj droeg gisteren zijne tijdelijke waardigheid over aan den Hoogleeraar D.. Ni C. Ki T, met net honden eener plegtige Redevoering: De Jure Gentium Buropae temporum nostrorurn cönversiotiibus vehementer labcfactatodat is Over den geweldigen schokdien het Europesche Folkenregtten gevolge der omwentelingen in onzen tijdheeft ondergaan. Vervolgens las de Secretaris van den Academischen Senaat, Mr. C. J. van Assen, de beoordeelingen voor, die de onderscheiden Faculteiten over de Prijs-antwoorden hadden uitgebragt* De Rector Magnificus reikte hierop met gepaste aanspraken aan de schrij vers der bekroonde antwoorden de wettige Eereprijzen uit. In de Faculteit der Regtsgcl erdheid werd de gouden Medaille behaald door den Iieer J. W. Tromp, Candidaat in de Regten a-nier. In de Faculteit der Godgeleerdheidontvingen de Heeren A. Niermeyp.r, Student in de Godgeleerdheid alhier, en Egbertus Roelandts, Student inde Godgeleerdheid te Groningen, vereerende Getuigschriften. In de Faculteit der IVis- en Natuurkundige IVetenschappenwas op de vraag uit de IViskunde gelijke waaide toegekend aan de anew lorden van de Heeren Th. odokus Kuyper, Student in de iFis- en Natuurkunde te Groningen; en van D. van Lankeren Matthes Student inde Letteren aan het Athenaniin te Amsterdam* Bi) het loc was de Medaille te beurc gevallen aan den Heer van Lanke-en Matthes; het bewijsschrift van bc kroon hig aan den Heer Kuyper. Dc Heer B de Jongh, Student in de fFts- en Natuurkunde te Utrecht, w.erd vereerd met een loffelijk Getuigschrift wegens zijn antwoord op de zelfde vraag. In de Faculteit der Letteren en Bespiegelende TFijsbegeertewerd de gou den" Medaille "itgereikc aan den Heer C. G. Cobet, Student in de Letteren al:.ie: al;, schrijver van dat antwoord op de vraag uit de Grieksche Letteren hetwelk de Faciliteit na rijp beraad, het beste had geoordeeld van de drie uitmuntende Verhandelingen, die met vier andere bij haar ontvangen waren weshalve aan de Scnrijvers dier beide antwoorden, de Heeren J. G. Tydeman Candidaat in de Letteren en in de Regten alhier, en A. W Wichers, Can didaat in de Lett ei enen Student in de Regten te Groningen, buitengewone vereerende Getuigschriften werden gegeven. Na deze pleg'tigheiddeelde de Secretaris van den Akademischen Senaat het Koninklijk Besluit mede, waarbij de Hoogleeraar N. C. Kist benoemd werd tot Rector Magnificus voor het volgend Academie-jaar. Hij meldde voorts de namen der Höogleeraren, die uit de onderscheiden Faculteiten aan den Rector als Adsessoren waren toegevoegdmaakte de benoeming bekend van den Hoogleeraar C. Pruys van der Hoeven tot Secretaris van den Academischen Senaat, en las ten slotte de uitgeSchrevene Prijvragen voor, die later door ons zullen worden medegedeeld. Volgens den Studenten-Almanakbevinden zich aan onze Iloogeschool 657 Studenten; als: in de Godgeleerdheid 178, in de Regten 240, in cie Geneeskunde 192, in de Letteren 33, en in de Wijsbegeerte 14.. [Tl TV1 «'Ark "an cle Utrrchtsche ravr/zrtt van den 8sten des'.er, treffen wij een stuk aart, uit de Arnhemsche courant overgenomen, waarin over de verfraaiiing van Utrecht en de schoonheid van deszelfs bolwerken gesproken, en onder anderen gezegd wordt: Hoe schoon de wandelingen inderdaad ook mogen zijn, die op Haar lems bolwerken zijn aange'egd; wat loffelijke pogingen men in andere ste den aanwendt, om aan dezelve een bevalliger voorkomen ce geven, niet eene kan een dezen met LTtrecht wedijveren, al werd haar aanleg ook niet mee gelijke kleingeestigheid bestuurd, als die, welke de Leeuwaarder ves ten in eenen Noord-Hollandschen theetuin, en het Leydsche bolwerk in een aardappeieniand herschiep." Hierbij meenen wij te moeten aanmerken, dat op die vest, waar met een goed oogmerk eenige jaren aardappelen geteeld zijn, thans een zeer schoon plantsoen is aangelegd en nog wordt voortgezet; hetgeen zoowel van de gezindheid der Regering getuigt, om de stad te verfraaijen, als van den goeden smaak van den Siads-Architect. £00 wij vernemen, zullen ook op andere vesten, waar zulks geschieden kan, in het vervolg, dergelijke plant soenen worden aangelegd. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 8sten dezer: Naar men verneemt, zal het vertrek van ZijneExc.den Baron Dedel naar Londen, op Dingsdag plaats hebben. Ten gevolge van oponthoud, is de heer Dedel niet reeds vroeger afgereisd. Gisteren heeft dezelve van het Koninglijk gezin afscheid genomen. Heden avond is er bal bij Z. K. H. den Prins van Oranje, en aanstaan den Donderdag bij Z. D. H. den Hertog van Saksen-JVeimar Men verzekert dat de paketboot, welke laatstleden Dingsdag nit Lon den naar Rotterdam vertrokken is, en waarmede de brieven uit Engeland van Donderdag en Vrijdag jl. in Holland hadden behooren aan te komen, veron gelukt is, doch de passagiers en het scheepsvolk, die zich daarop bevonden, gelukkig zijn gered. In het Algemeen Handelsblad van gisteren leest men Wij vernemen uit eene naar wij meene, geloofwaardige bron, dat het verzoek van den Burgemeester onzer hoofdstadden heer F. van de Pollbe treffende het benoemen eener commissie tot onderzoek van Zijn Eds. Achtb. gedrag op den 3 Julij 11., docfr Z. M. is gewezen van de hand. Men voegt er bij dat Z. Ed. Achtb. daarop zijn onts:ag zou hebben gevraagd, doch dac Z. M. hem hetzelve nog niet had verleend. DEN roden FEBRUARI]. DUITSCHLAND. De Koning van Pruissen heeft in January de volgende Kabinets-prder af gevaardigd „Dit het rapport van het Sïaats-Mlnisterie op de verzoeken der vrijheeren ron Mirbach en ron hoevoor zich en andere leden der ridderschap in de Rhijn-provincienom herstel der in hunne famiiien vóór de invoering der vreemde (Fransche) wetgeving uitgeoefende regten met opzigt tot de be schikking over hunne nalatenschap, heb Ik gezien, zoowel dat die regten door den adel in de Ilhijn-landen uitgeoefend zijnals dat de leden dier rid. derschap besloten hebben, om, voor het geval dat hunne bevoegdheid her steld wierd eene bijzondere stichting ten behoeve der van successie in de grondbezittingen uitgestoten zoons en dochters humier famiiien daar te stellen. 'k heb derhalve, in de overtuiging dat dit regt van vrije beschikking - ill z: ken van nalatenschap eene wezenlijke voorwaarde van het Lienoud der grondeigendommen in de famiiien isbesloten hetzelve te herstellen 111 die fami'ien van den Rhijnschen ridderstand, die hetzelve vóór de invoering'dcr vreemde Wetgeving uitgeoefend hebben, en zulks te meer daar Ik indezcllde r, a:e geneigd ben 0111 aan eiken stand die instellingen roe te staan, waardoor bet behoud der grondeigendommen in de famiiien, en zoo doende de welstand en bloei van alle klassen mijner onderdanenbevorderd en verzekeru kan worden. De hoofden van famiiien, welke om dit herstel verzoeken, moeten be hoord,"k bewijzen dat zij tot de vroegere geregtigde geslachten behooren, dat zij- een riddergoed bezitten waaraan het fegt van zitting op den Landdag verbonden is, en dat zij voor i°. Januari) 1837 tot de voormelde stichting zij 11" "toegetreden. In deze geslachten, zal elk hoofd der familie, zoo geene bijzondere overeenkomsten of familie-verdragen zulks beletten, bevoegd zijn, 0111 door huwelijksche voorwaarden, giften onder de levendenof uiterste-wils-beschik- kïngen, met afwijking van het gemeene regt, en zonder aan eene legitime portie gebonden te zijn,de erfopvolging onder de kinderen, de bevoordeeling van den een boven den ander, substitutienuitkoopen van zoons en dochters en met één woord alles wat tot de opvolging in hunne nalatenschap betrek, king heefcnaar vrij goedvinden ce regelen en vast te stellen. Deze beschikkingen zullen, zoo zij overigens in wettelijken vorm neder, gesteld zijn, in aile tot nog toe niet-geopende successien door de regtban- ken ais i'i regten geldig-erkend worden; maar die geldigheid verliezen, zoo de toetreding tot bovengemelde stichting niet voor het einde dezes jaars heeft plaats gehad. Diegenen, welke van deze bevoegdheid gebruik willen maken, zijn ech- terVerpligc om voor de opvoeding, overeenkomstig hunnen stand, den uit koop van alle de kinderen en de verzorging van den langst levenden eebtge. root, zorg te dragen. In geval geschillen daarover ontstaan, zal deswege door'een nader in te stellen adellijk scheidsgeregtmet voorbijgaan der ge wone regrbanken, uitspraak gedaan worden. Het Scaats-Ministerie zal deze verandering in de Rhijn-provincien doen beltend maken. „rietlijn, 16 Jantiarij 1836. Frïderik Wilhelm." Uit Berijn Wordt gemeld: De tijding van de wijziging van onze wetgeving met betrekking tot het huvv.iik en ten gevolge van welke de echtscheiding bijna onmogelijk wordt, heeft hier veel opzien verwekt. Inderdaad deze verandering kan werk- waardige gevolgen hebben in eenen Scaar, in welken de wetgeving op alle wijze het huwliik heefc gemakkelijk gemaakt, en terzelfder tijd en bij ge volgtrekking dezelfde grondbeginselen voor de echtscheiding toegelaten, zonder dezelve door al te strenge bepalingen te verhinderen altijd met het doel, hetwelk openlijk werd verkondigd om paal en perk aan de sterfelijk, heid te stellen, den zelfmoord voor te komen, en aldus her echtelijk geluk te grondvesten op de overeenstemming van den mensch en niet op dwang. Uit Diesden schrijft men van het laatst van January Door het dooi wecer is de sneeuw van voor onze stad verdwenen, doch z,uien bet V.'btb.l verlast, ziet men groette sneeuwbergenwaardoor men nog geen weg kan maken. Bij het weggraven van eenig sneeuw, heeft men 3 lijken gevonden van personen, die daarin zijn omgekomen. Weinige mensciien herinneren zich, dat er zoo veel sneeuw gevallen is als dezen winter. In R.ns!and is het spreekwoord Neboss (vrees nietzoo gebruikelijk als aldaar, bij bet eren, het zout bij het brood is. Bij de oprigting van de groote Alexanders-zuil te Petersburg, geraakte de hand van een der werk lieden onder een rolhout (dat door eene machine werd voortgedreven, en vt aarop tie steen lag) en dreigde den ongelukkige langzaam onder den ver schrikkelijker) steen te trekken en te verpletteren. Een daar nevenstaande Russische timmerman greep op hetzelfde oogenbiik een bijl, en met den uitroep: Neboss'. hieuw bij met eenen slag den arm af. De werkman werd naar het hospitaal gebrast, Waar hij volkomen werd genezen. Hij, zoo wel ais zijn welberaden Geneesheer fde timmerman), ontvingen van Keizer Nicolaas een pensioen van 500 roebels. GROOT - BRITANNIE. Londen den 3 February. Zijne Maj. heeft, gisteren de zitting van het Farlemefn met de volgende aanspraak geopefid: IUvlords en Heeren! Met het grootse genoegen bevind ik mij op nieuw in het midden der raadsvergaderingen van het Rijk, in Parlement vereenigd; ik doe gaarne mnn voordeel met uwen raad en uwe ondersteuning, én ik wensch mij-zelven geluk, dat de tegenwoordige staat van openbare, zoowel binnen- als buicen- landsche zaken, U vergunt om dadelijk en ongehinderd tot een rustig en be daard onderzoek van de maatregelen, die U zullen worden voorgesteld, over te gaan. Ik ontvang bij voortduring, in het bijzonder van mijne Bondgenooten, en in het algemeen van al 1 e vreemde Mogendheden, de verzekering van hunnen standvastige!) wensch, om met mij de vriendschappelijke betrekkin gen te onderhouden, die ik wederkeerig te hunnen aanzien verlang te be waren. De naau'we band, die gelukkiglijk 011s land met Frankrijk vereenigt, is voor Europa een zekere waarborg voor het behoud van den algemeenen vrede. Begeerig alles aan te wenden, om de redenen van verdeeldheid, die tusschen andere Staten kunnen bestaan, uit den weg te ruimen, neb iit mij ne bemiddeling aangeboden, om de verschillen tusschen Frankrijk en de Ver- eenigde Staten gerezen, bij re leggen. Dit aanbod is door den Koning der Frauschen aangenomen. Het antwoo-d van den Voorzitter der Vereenigde Staten heb ik nog niet ontvangen, doch ik voed gegronde hoop, dat hér misverstand, hetwelk tusschen twee zoo edele en verlichte Natiën bestaat, op zoodanige Wiize zal worden weggeruimd, ais voor de eer der beide vol ken wenscheliik is Ik moet nog betreuren, dat de burger-Oorlog in de Noordelijke provin ciën van Snanje steeds voortduurt. De maatregelen, die ik genomen, erf dc verpligtingendie ik aangegaan heb, leveren een voldoend bewijs van mijnen innigen wensch, om dien geëindigd te zien; en het voorzigng en kloek gedrag van het tegenwoordig bestuur in Spanje, geeft mij hoop, dat het gezag der Koningin weidia in alle de deelen van haar Rijk zal geves tigd zijn', eu dat de Spaausche Natiezoo lang tl oer betrekkingen van viieild-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1