A*. 1836. LEYDSCHB VRIJDAG NEDERLANDEN. -V ,i 2' MP gg CÖU ft A N t£ DEN 5den FEBRUARIJ. Leyden den 4den February. 0 Maandag den 8sten dezer, zijnde de verjaardag der Hoogeschoolzal de Rector- Magnificus H. CocK,bij eene plegiige Latijnsche Redevoering, zijne waardigheid opdragen aan zijnen opvolger. Tevens zal de nitdeeling van dt belooningen aan de UH. Studenten, wier Prijsverhandelingen bekroond zijn plaats hebben. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 3den dezer het volgende:. Eergisteren is de verjaardag van H. K. H. Mevrouw Prinses Frederik der Nederlanden in deze Residentie gevierd, door het uitsteken der vlaggen, het spelen van het klokkenspel, het houden van groote parade. Des mor gens was er dejeuner aan het hotel van Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, des middags diner ten Hove. Bij dit diner was ook tegenwoordig ■de nieuw benoemde Engelsche Gezant, Sir Disbrowe, die II. Zaterdag zijn 'eerste audiëntie bij Z. M. den Koning gehad heeft, en ook ten gehoore bij H. M. de Koningin is toegelaten. Gisteren avond is er een luisterrijk bal bij Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen gehouden. Bij Koninglijk besluit van den 27 Nov. 1835, N°. 80, zijn benoemd: i°. Tot leden der algetneene Kerkelijke vergadering van de herstelde Evangelisch Luthersche Kerk, de heeren-: .7. C'. JacobiPredikant te Am sterdam; D. R. Uckerman, Pred. te Amsterdam; ,7. A. Helper Sesbrugger, Pred. re Enkhuizen; T. C. C. Everts, Pred. te Gorinchern; .7. G. Clant Pred. re Medenrblik; .7. 77 SinistralPred. aan den Helder; 77. Groenen1 e- gen, Pred. te Harlingen; .7. MAValjf, Pred. te Zwolle; A. Ebeling, ltd vail den Raad te Amsterdam; .7 F. Bromtte Amsterdam; .7. A. Knijper, te Amsterdam; C. L. Ergclberts, te Amsterdam; F. P. Muijskente Amsterdam; G. li. Reuver Jr., te Amsterdam; .7. IV. Ummerthun, aan den Helder; A. Uilhamte Enknuizen. 2°. Tot President derzelver vergadering: Do. .7. C. Tacobitot Vice- President: Do. .7. A. Helper Sesbrugger, eu tot Secretaris: Do. D. R. Uc kerman. 3'. Tot leden dér algemeene Kerkelijke Commissie, de heeren: President .7. C. Jacobi, 'Secretaris D. R. Uckerman, ,7. 77. Helper SesbruggerT. C. C. Everts, .7. G. KlantA. Ebeling, C. L. Engelberts. Bij besluit van Zijne Exc. derr Gouverneur-Generaal ad interim van NederlancurCh-Indië, van den 25 September 1835, is, ten gevolge van eene Kbninglijke schikking, de Generaal-Majoor titulair F. D. Cochius, definitief in het commando over het Indisth leger bevestigd. Voorts zijn door Zijne Exc. onderscheidene burgerlijke en militaire be noemingen gedaan. In de Amsterdamsche Courant van gisteren leest men: Zoo men alhier verneemt, moet er heden morgen (den 2 Februarij), aan de fabrijk van den heer Preveiiierre, aan de Zcilpoort buiten Haarlem, in eene der loodsen een brand ontstaan zijn, welke aanvankelijk dreigde van eenen zeer ernstigen aard te zullen worden, doch welke men, volgens de voorloopige berigten, nog gelukkiglijk zonder aanmerkelijke schade moet zijn meester geworden. In die .van heden vindt men hierover nog het volgende: Ter aanvulling van het gisteren door ons gegeven voorloopige berigt van den brand aan.de fabrijk van den heer Prevemerre, buiten Haarlem, mogen wij thans hea.genoegen hebben nader te bevestigen, dat de zaak werkelijk, vooral uit hoofde der, zoo men verzekert, in Belgie genomene brandver zekeringen, zonder aanzienlijke schade afgeloopen is. De brand is ontstaan in een' der schoorstecnentegen vijf ure in den ochtend stond die schoor steen in volle vlam; een paar weefgetouwen raakten vernield, en men bleef zelfs niet zonder beduchtheid voor de blokhuizen aan de Zeilpoort; maar binnen een uur werd men den brand meester en was de fabrijk wederom ■in.volle werking. Uit Nymegen meldt men van den eden dezer het Volgende: Het berigt van een treffend ongeluk ontzettede gisteren namiddag onze geheele bevolking. Na den afloop van onze markt, vertrokken achtervol- getiik de marktschuiten naar de onderscheiden dorpen in orze nabuurschap. Eene zeilboot of zoogenaamde vliéger, vertrok omstreeks 2 tiren in den na middag, van achter de woning van Ahtoon Burgers', buiten de Hunnerpoort. ■De schipper Pieter Loosschelders, aan het gehucht de Groenlanden, -J nnr boven deze stad, te huis behoorende, had aan boord zijne zuster Hermina Loosschelders(ongehuwd); Dey van Ekeren en deszelfs huisvrouw; Peter Peters en zijne echtgenoot; Helena Lenssen; het zoontje van van Oosterhout Derris Daan, (ongehuwd); de Ambtenaar der belastingen Peyl, van des- zelfs huisvrouw vergezeld, en Dina Knechten, (ongehuwd). Alle deze passagiers waren aan de Groenlanden woonachtig. Ter hoogte van de Strang, boven de zoogenaamde Grind, bij de stads Ward, genaderd, werden twee der passagiers, Dey van Ekeren en Peter Peters, aan land gezet, om aldaar eenig visscherstuig re ligten. Ter naau. wernood hadden zij het vaartuig verlaten, toen de Gentsche markschuit, gevoerd door Gradus Herdriks, hetzelve achter op zeilde, zonder dat de vlieger voor de grootere schuit plaats konde maken, waardoor de laatste dpnzelven, met felle vaart in den grond voër en deze plotseling zonk. De schipper Peter Loosschelder en de voormelde Ambtenaar reddeden zich dade- liik in He Gentsche marktschuit, doch de overigen zonken of werden dade lijk door den snel vlietenden en hoogén waterstroom medegevoerd, terwijl door de ijverige pogingen van de passagiers der Gentsche marktschuit, vrouw Petcrse Helena Lenssen en Hermina Loosschelders gered werden. Van den stads wal had men Bit ongeluk gezien en dit gaf aanleiding, dat vier wakkeren mannen, met namen: Roelof Laks, wonende achter de Visch- markt; Johannes Andries Jansen, daglooner, wonende in de Steenstraat; Bart en Gradus Pipplinkhuizenwonende te Zeefleck (ZiiHik), zich dadelijk in efene boot begaven, ijlings derwaarts roeiden, en het geluk hadden, vrouw van Ekeren, vrouw Peyl, Derris Daan, en het zoontje van van Oosterhout ra vele vergeefsche, doch eindelijk gelukte pogingen, uit het water op té halen, en aan wal te brengen. Dadelijk werden alle middelen tot behoud der drenkelingen aangewend, doch te vergeefs, ten aanzien van vrouw Peyl en Derris Daan, terwijl men zich daarentegen in het behoud van de dtie overigen mogt verheugen. Dina Krech'en werd en is nog vermist. Een dergelijk ongeluk gebeurde laatstleden Vrijdag te Driiten, 4 uren beneden onze staddoch dit had geene zoo treurige gevolgen. Eene stoom boot, naar Rotterdam bestemd, voorbij varende, wilde eene, roeischuit vier passagiers aan hoord brenger. De 'schuit met te vee! vaart tegen de stoom boot aankomende, kantelde, sloeg om, en stortteden de passagiers in de hoog golvende rivier. Zonder twijfel zouden deze alien eenë prooi der gol ven gewo'rdcn zijn, hadden ook niet de ijverige pogingen der schippers aan den oever staande, de drenkelingen gered. T U R K Y E. I11 een der couranten van Corfu wordt het volgende geschreven Ou aiigs werd in Konstantinopel eene merkwaardige verandering ingevoerd, welke meji in den beginne voor eene zeer gevaarlijke nieuwigheid'des tegen- woordig.-n Grooten Heers beschouwdede invoering namelijk van de Eu- ropescne dragt onder de Turksche dames. De voorslag vond in liet serail eerst eeneii levendigen tegenstand; toen echter de vooroor.deelen van des- zelfs schoone bewoneressen eenmaal overwonnen waren werden dezelfde voorwerpen, die men een jaar te voren zoozeer verachtte, op het ijverig ste gezocht en zoo zijn nu spencers pelerines, linten, bloemen, kousen, handschoenen en Fransche schoenenenz. er iets zeer gewoon geworden ja sommige der dames van het serail zijn in de navolging der nieuwe modes zoo ver gegaan, dat men haar zelfs met kap en mantel kan zien. Of zij zich ook in een eng korset rijgen, wordt niet vermeld. RUSLAND. In gevolge een hoog bevel van den Keizer van Rusland, is het voortaan geen inwoner van Polen meer vergund, zijne roerende goederen bij buiten- landsche verzekeringsmaatschappijen te assureren, wanneer hij daartoe geen voorafgaand verlof liebbe bekomen. Dat verlof zal niec worden verleend, dan wanneer de waarde van het te verzekeren goed die overtreft, welke bij debinnenlandsche verzekeringsmaatschappij als hoogste waarde is aangenomen. De courant van Krakau wederspreekt de geruchten van onlustenwelke itidaar zouden hebben plaats gehad bij gelegenheid der viering van het naam feest van Keizer Nikoiaas op den 18 December des vorigen jaars. Het ge val dat daartde aanleiding kan gegevén hebben, bepaalt zich hierbij, dap iemand, die beschonken schijnt geweest te zijn en niet eens een Krakauer is, terwijl twee of drie vijftienjarige straatjongens om hem heen stonden, in een huis eenige glazen heeft ingeworpen. ZWEDEN. Uit Stokholm wordt van den 19 Januarij gemelddat aldaar daags te vo ren in den ouderdom van 84* jaren is overleden de Russische Graaf van Suchtclensints het vierde gedeelte eener eeuw Russische Gezant aan hec Zweedsche Hof. De overledene Graaf, die een Hollander was van geboor te, was een even geleerd als welopgevoed man, en zijne woning stond évenzeer als zijne kostbare boekerij voor iederen letterkundige en kunst vriend open. SPANJE. Berigten over Parijs Van den 1. Februarij. Éen brief van Saragosta van 24 Januarij meldt, dat de Generaal Evans aan bet hoofd van de Engelsche hulptroepen, zich van het fort Guetaria heef't meester gemaakt, 11a eenen wanhopenden tegenstand der Carlisten welke geëindigd is met eene capitulatie (Dit berigt schijnt ónnaauwkeurig, daar de Carlisten het fort'nog niet bemagtigd hadden, maar wel, zoo als reeds gemeld was, de stad.) Gedurende deze daad, heeft de Generaal Es- part ero zich van Salvatierra en Villareal meester gemaakt, en Cordova nam bezitting van de hoogte van Arlaban. Meester van deze stellingen stelt het leger van de Koningin zich voor om te gelijk Mondragon, Onate en Segu- ru waar zich de corpsen van het Carlistiseh leger bevinden, aan te tasten. (Dit geheele berigt verdient nog eene groote verzekering.) De jongste tijdingen uit het hoofdkwartier van Don Carlos zijn van den 23<uen en bevatten on'der anderen het volgende: De bewoners van Vittoriaaan wie men beloofd haddat het leger de geheele magt der Carlisten a daar krijgsgevangen zou terugvoerenzijn zeer verwonderd geweest van in plaats daarvan, in den avond van den iyden, een groot aantal gekwetste Christinös in de stad te zien binnenbrengenert nóg meer, toen kort daarna'liet leger, dat gezworen had te zullen over winnen, geslagen en ontmoedigd wederkeerde. Den-casten hebben de Car listen het beleg van het fort van Guertaria hervat. Het stormachtige weder belet het aanvoeren van versterking daarheen van den Zeekant. Ook is er belegeringsgeschut naar den omtrek van de zeeplaats Lequeytio vervoerd, ten einde ook deze stad met kracht aan te tasten. Den costen zijn 8,000 Christinös tiit Vittoria uitgetrokken, ten einde langs de Ebro in Navarre door te dringen. Berigten over Parijs van den 2. Februarij. Er is te Parijs geen bijzonder nieuws uit Madrid aangekomen. De Santinelle des Pyrenées bevat: Een brief van Vittoria aangekomen, spreekt van de komst van het legioen van Algiers in die stad. De geheele bevolking was hetzelve met vreugde bewijzen te gemoet gegaan. Den 23sren trok de Generaal Cordova op nieuw uiten er had een ge vecht op de hoogtens van Salinas plaats. Men weet den uitslag niethoe wel men ons verzekert, dat de Carlisten geslagen en op Mondragon terug zijp getrokken. Cordova is te Vittoria met 30,000 man. Men verzekert, dat de Generaal Eguia benoemd is döor den Pretendent tot Minister van Oorlog, en dat het Bevelhebberschap van het Carlistiseh leger aan Villareal is toevertrouwd. Don Leon Iriarte, Generaal der Christinös, is te Agois met zijne colon ne van 800 man en 50 paarden aangekomen. Vele dorpen zijn opgestaan en hebben de wapenen voor de Koningin op gevat. Geheele streken organiseren zich tegen Don Carlos. De Carlistische vallijen worden omringd door de colonne van iriarte, 0'Donnel en Boor de aftieeling van den Generaal Tello. Den 24sten zijn 3 officieren als deserteurs van de bataljons van Navarre te St. Jean de Luz aangekomen. Het officieel bulletin der Carlisten brengc de Strijdkracht van den Pre tendent in Catslonie op 22,363 mali en 395 paarden. De Generaal Guergue is Opperbevelhebber. Men heeft niet noodig te doen opmerken, dac die cijfer veël te hoog is opgegeven. —r Een brief van Bayonne van 28 Januarij meldt, dat Don Carlos ten ge volge der vertoogen van eenen vreemdeling, dien men niet noemt, do strafoefening van eenige Engelschen, gevangen gemaakt in hec gevecht van den jgden, hqefc uicgesteid.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1