A\ 1836. L E 1 DSC 51 E C O V R A N T. WOENSDAG c V? V,-j. 'jsA w, #.''sv *S'\ DEN afstcn JANUARIJ. NEDERLANDEN. Leyden den 26sten January. In de Staatscourant van gisteren leest men uit onze stad het volgende: Binnen deze stad is thans een Pharmaceutiseh-Ghemisch-onderwijsuitslui tend ten behoeve .van degenen, welke zich tot dat vak zoeken tè bekwa men, gevestigd; hetwelk door den Hoogieeraar Ai. Hvan der Boon -Mach gegeven wordt, en waardoor in eene behoefte die, ook om de grooie vor deringen der genoemde wetenschap, hier ter stede zoo zeer bestond, is voorzien. i Reeds vroeger bestond alhier, even als aan vele voorname buitenlandoche en aan eenige onzer Vaderlandsche Hoogeschoolen, een zoodanig onderwijs, hetwelk echter om verschillende redenen is gestaakt, doch nu door de on vermoeide pogingen van het alhier bestaande Pharmaceutisch-Chemisch ge zelschap: Concordiaen door de algeineene belangstelling en deelneming der H. H. Apothekers binnen deze stad, onder bescherming der Plaatselijke Ge neeskundige Commissie, op eene doelmatige wijze, hersteld is; terwijl drie leden uit het voornoemde gezelschap met de verzorging der belangen van genoemd onderwijs belast zijn. In den avond van den 25scen dezer, is er te *s Hage eene luisterrijke soiree gehouden by den Russischen Gezant aan het Nederlandsche Hofj welke met de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. Prins en Prinses van OranjeHH. KK. HH. Prins en Prinses Frederikbenevens de cirie zonen van den Kroonprins, vereerd geworden is. Sints eenige dagen wordt er te 's Hage veel gesproken van nieuwe bepalingen, welke door de [legering genomen zouden zijn, of op het punt staan van te worden vastgesteld, ten aanzien van de aan Ambtenaren te ver- leenen pensioenen. Men wil, dat er van alle tractementen der Ambtenaren eene geringe bijdrage zou worden afgetrokken, ten einde daaruit een fonds zamen te stellen, uit hetwelk de pensioenen zouden worden voldaan. - Naar men verneemt, is het den Minister van Financien, in overeen stemming met dien van Justitie, toegeschenen, dat de geldelijke veroordee lingen, door dijk- of polder-besturen uitgesproken, door die besturen zeiven, en niet door het bestuur der registratie behooren te worden ingevorderd. Aan den ontvanger der Successie is onlangs te kennen gegeven, dat zij er op bedacht dienen te wezen, dat, van oude erfpachten, het regt van overgang verschuldigd is, overeenkomstig art. 4, 2de alinea, van de wet op het regt van Successie, als waarin ten aanzien van het doen van aan giften in zake van overgang gesproken wordt niet alleen van de ligging der onroerende goederen, maar ook van derzelver aard, zoodat de wetgever niet enkel gewone ligchamelijke onroerende goederen, maar ook onroerende reg- ten en zaken heeft op het oog gehad. Men verneemt nog, dat onlangs de Ambtenaren der belastingen aange schreven, zijn, om de processen-verbaal wegens overtreding van de wetten op de patenten, even als andere processen-verbaal van bekeuring in zake do,, rv:-.-r>n ».ivi>cc «egel tc zïcïj en ic r'egiscre- ren, en dezelve op de gebruikelijke wijze te laten beteekenen door eenen deurwaarder bij dat vak, aan wien zij daartoe den last zullen opdragen, en biertoe bezigende dienwelke in of het digst bij de woonplaats van den over treder is gevestigd. Voorts behooren de Ambtenaren daarin domicilium te kiezen ten kantore van den betrokken Arrondissements-Inspectenr bij de Di recte Belastingen, en hetzelve daarna aan dien hoofdambtenaar uit te reiken. Dezer dagen is te 's Hage overleden de heer Mr. H. Verwcy-Mejan oudste Advocaat in de Residentie en lid van het ICies-Collegie dier stad In den morgen van den eesten dezer is in den Oost-Kamp-polder, on der de Gemeente van Loosdninenhet tijk gevonden van IViilem Meijer opziener der jagt en visscherij. Door middel van schietgeweer schijnt hij van het leven te zijn beroofd geworden. Het hoofd is in een jammerlijken toestand doorschoten gevonden. Het geregt heeft dadelijk van de zaak kennis genomen. Meijer was te Hondsbolredijk woonachtig. Hij stond, we gens zijne buitengewonen ijver, in zijne betrekking aan den dag gelegd, al gemeen bekend. SPANJE. Berigten over Parijs van den 22 Januarj. Men schrijft van Cerè 15 Januarij: Nadat Mina te Barcelona de orde hersteld had en vertrokken was om de belegering van het fort Virgen voort te zetten, zijn na zijn vertrek nieuwe ongeregeldheden in die stad voorgevallen zoo ten minste heeft de Kapitein van de stoomboot le Baleare gemeld. Den 8sten waren de poorten der stad nog gesloten en er heerschte eene stomme gisting. Uit Bayonne wordt van den i8den gemeld, dat de afval van eene Engei- sche compagnie nog niet zeker was. Het fort Guetaria werd nog altijd belegerd. Bferigten van de grenzen van Navarre melden, dat IriarteChef der Chris tinos, zou gevangen genomen zijn door de Carlisten. Te Madrid was men zeer ontevreden, dat de Regering voor de recru- tendie tot de jongste ligting van de 100,000 man behooren zoo weinig zorg droeg. Öe in de hoofdstad vereenigde manschappen deze ligting waren in een klooster gehuisvest; doch hadden noch bedden, noch vuur, en leden wezenlijk honger. Te Salamanca waren zeer vele dezer recruten van gebrek ziek geworden. Waarschijnlijk zal wel de benarde toestand der Spaansche schatkist de oorzaak dezer anders onbegrijpelijke achteloosheid zijn. Berigten over Parijs van den 23 Januarij. Men schrijft van Madrid onder dagteekening van den i4den: De beraadslagingen omtrent de wet op de verkiezingen ging in de Kamer der Afgevaardigden spoedig voort. De Commissie en het Ministerie schijnen ook te vreden over de stemmen der meerderheid. Het artikel, waarbij de kens van één Afgevaardigde op de 50,000 zielen bepaald wordt, is aangenomen. Men leest in de Sentinelle des Pyrennées van den ipden: Een brief berigt, dat de Christinos het kasteel van Guetaria ingenomen, hetzelve versterkt en er vier stukken geschut op geplaatst hadden. In eenen brief echter uit Bayonne van dezelfde dagteekening wordt slechts gezegd, dat er over dit fort onderscheiden geruchten rondliepen. Er zou volgens dien brief een moorddadig gevecht tnsschen de beide partijen bij Vittoria hebben plaats gehad, ten gevolge van hetwelk de Carlisten liet beleg van bet fort hadden opgebroken. De briefschrijver echter vond die berigten zeer onwaarschijnlijk. Ai de kloosters van Ëurgos zijn gesloten eri de Monniken op dé straat gezet. Men schrijft uit Barcelona van den ijden: De Regering van Baicelona heeft aan Mina eenen brief gezonden, 0111' hem geluk te wensCheti inet de maatregelen doör hein ip de laatste omstan digheden genomen. De Gouverneur heeft onze stad nog niet verlaten, dagelijks komen er versche. troepen aan, De bewegingen te Barcelona van den 4den en 5de:! januarij hebben eenige terugwerking te Tarragona gehad. Het volk maakte' rich aldaar ge, reed, om 75 gevangene Carlisten, die, nadat veie andere in ballingschap' wareh gezonnen, inde stad nog overig waren, te vermoorden; maar de be velhebber van Tarragona haastte zich, om de Kapiteinen der Fransche eu En- gelsche corvetten Eglé en Tyne, die in de haven lagen, uit te noodigen, van deze gevangenen aan boord te nemen. Aan dit verzoek werd dadelijk vol daan, en het leven der Carlisten was daardoor gered. De nationale garde, bemerkende dat deze prooi hun ontsnapt was, heeft daarop lijsten van vo. gelvrij-verklaritlg opgemaakt, waarop in den beginne 250 namengebragt wer den. Dit aantal is vervolgens op 100 verminderd, en 35 dezer vogelvrij- ve;klaarden zijn reeds ingescheept, om naar IVica in ballingschap te worden gezonden. Te Reuss is eene revolutionnaire beweging beproefd, doch mislukt. Men was aldaar echter geenszins gerust. Sommige der personen, van wie men vermoedde, dat zij het slagtoffer der moorden te Barcelona van den nacht van den 4den dezer waren geworden, zijn als door een wonderwerk ontsnapt en reeds met de Fransche brik Ie Sylp'ie te Toulon aangekomen. Drie Franschen behooren onder dit getal. ITALIË. Rome den 4. Januarij. Van eene dispensatie, welke Don Sebastiantot het huwlijk van Don Carlos met zijne schoonzuster, naar Spanje zou over- geliragt hébben, weet hier niemand iets, en zoo ais men hoort, is daartoe cok geen aanzoek gedaan. Ondertusschen is het aan geen twijfel onderwor pendat, wanneer de dispensatie verlangd werd, dezelve niet zou afgewe zen worden, ciaarbij Vorstelijke Huizen zoodanig een geval reeds meermalen voor is gekomen. Het getal geborenen en gestorvenen in het voorleden jaar te Rome is: 3977 gestorven en 5142 geboren. De bevolking is tot op 152,457 personen toegenomenonder welke echter de vreemdelingen en Joden niet begrepen zijn, zoodat, deze er onder geteld zijnde, het geheele getal 160,000 inwo ners beloopen kan. Zoo ais in geheel Italië de tegenwoordige winter zich streng voordoet, zoo hebben wij hier ook sedert eenige dagen eene hevige koude. De Ther mometer was gisteren nacht tot 6° onder nul gevallen. De oliebomen en andere gewassen hebben aanmerkelijke schade bekomen en in het naburig Aibsni-éh ^eber^te zonden de ingezamelde vrncbcen in de huizen bevroren ziin. Ook is wegens de hooge sneeuw in het noorden van Italië en zelfs in Onze bergen de postroute zeer onregelmatig. GROOT-BRITANNIE. Londp.n den 23 Januarij. Op liet Ministerie van Buitenlandsche Zaken, is gisteren brand ontstaan, die echter spoedig gebluscht. is. Eene bijeenkomst van deftige burgers is te Portsmouh gehouden, waar in besloten werd om zich bij den Koning te beklagendat de Gemeente- radd besloten had de regterlijke ambten niet te dpeu vervullen, dan door hevige liberalen. Uit Siigo in Ierland schrijft de Engelsche Courier van den i8den: Heden heeft in de Kapel der R. C. eeredienst eene groote bijeenkomst plaats gehad, niet het doel om aan Lord MnlgraveLord-Stedelionder van Ierland, een adres op te stellen. Tot die vergadering waren meer dan 5,000 personen opgekomen. Het adres heeft ten doel, den Lord Stedehouder dank te zeggen voor zijn voortreffelijk bestuur, en de handelingen van liet Mi nisterie Melbourne goed te keuren. Eene zoodanige bemoeijing bewijst,dat Lord Mu'grave in Ierland eene grooie populariteit bezit. —s Volgens een Engelsch blad leest men aan het hoofd der kiezers-lijst voor het stedelijk bestuur van Windsor, als volgt: naam; intiem IJ; woon plaats: Kasteel vanJVindsorberoep: Koning van Gróót Britannie en Ierland. Een zeldzaam huwelijk heeft in Londen plaats gehad. Een jongman van zëveniien jaren is de zesde echtgenoot geworden van eene weduwe, die tivee en zeventig jaren oud was. De zesde man, door dit huwelijk vader en grootvader geworden zijndeheeft, volgens's lands gebruik, twaalf kin deren en kleinkinderen aangenomen, waarvan de jóngste zijn oudste broeder zoude kunnen geweest zijn. FRANKR IJ K. Parijs den 22 Janirarii. Het vraagstuk van de reductie der rente is heden nog datgeen, wat boven alle anderen gaaty hetwelk de gemoederen dei- staatkundigen, financiers, industriëlen en kooplieden bezighoudt. Het is bv den loop van de aanstaande weekdat dit verschil zal beslist wordenin den schoot van het Parlement, tusschen het Ministerie en de verdedigers van dien maatregel. Indien de gevoelens van de KameT niet veranderen, dan kan men van heden'af een goed gevolg aan het vraagstuk beiooven; de reductie zou met eene groote meerderheid doorgaan, want bijna de eenstemmigheid der Afgevaardigden spreekt reeds bij voorraad haar gevoelen omtrent dit punt uit. Alzoo ontmoette men gisteren in dc bureaux der Kamer alleen voor standers van de reductie; slechts drie stemmen hebben zich tegen den wensch der meerderheid durven verzetten en deze waren die der Minist'erielen, wier fortuin voor het overige bijna geheel in renten op den Staat bestaat. Ook in de provincie heeft de drukpers die van Parijs gevolgd en de zaak van den ex-Minister Ilumann verdedigd; de bevolkingen hebben deze bewe ging voortgezeten reeds eenige van onze groote manifaotnur-steden maken eenstemmige adressen gereed met die van de kooplieden vkn Parijs. Reims' heeft reeds de 1 we in orde gebragt. Om echter de waarheid te spreken, zoo moet men zeggen, dat er in Parijs eene vrij sterke minderheid bestaat, die de reductie zoo veel mogelijk terug stoot, Dit ziin de renteniers, die voor niets ter wereld willen, dat men de interest der renten vei mindere. Het" is om aan drt notabel gedeelte van de bevolking, tvelke de hooge rangen bij de nationale garde bekleed, niet te mishagen, dat het doctrinair Ministerie zich zoo krachtdadig tegen den maat regel van Ibumann wil verzetten.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1