wettige kroon-nretendéfiten triomferen zou. Zonderling is het dat naar het getuigenis van dezelfde reizigers de gebeurtenissen op Sardinien, zells te Turiin zeer verschil lei d verhaald werden. Alle vreemdeüilgSn echter, voe gen zij daarbij wérden zoo wel daar als in het Piemonteschemee zooveel gestrengheid bewaakt, dat het voor hen niet dan gevaarlijke gevolgen konde hebben zich in openbare plaatsen over staatkundige onderwerpen uit te laten. In een Dnitscli blad wordt'van de Italiaansche grèhzen nog gemeld: Ten gevolge der gunstige berigten, die men omtrent de kfijgsverrigtitigen van Don Carlos ontvangen heeft, is bij sommige regerende Vorsten in Italië op nieuw de Wensch levendig geworden, om hem als Koning van Spanje >e erkennen. Men verneemt dat vooral de Koning der beide Siciiien er op aan- dringt om der.en stap ten voordeele van Don Carlos te doen, en dathij, zoo- dra hii verzekerd is van zulks niet alleen te zullen doen, eenen gezant naar hec hoofdkwartier der Cariisten zal afvaardigen. Bevestigt zich dit, gelijk men naar de broti waaruit het berigt voortspruit, schijnt te mogen v'envach- tert, dan zou de toestand der Koningin Regentes nog moeijelijker, en de ge heime, maar vreesachtige aanhangers van Don Cartas aangemoedigd worden om zich openlijk voor hem ce verklaren. DUITSCHLAND, n Uit Weenen wordt van den 11 Januarii geschreven: Volgens brieven uit Gallicie zijn aldaar in het laatst van December verschei den zendelingen van het Poolsche revohitionnaire cbmmitté te Parijs in hech tenis igenomendie de Poolsche grenzen willen overschreiden om aldaar op roerige geschriften te verspreiden, welke men in groote hoeveelheid bij hen gevonden heeft. Men spreekt te Berlijn, meldt een berigt van daar, sedert eenigen tijd veel van de herziening van dat' gedeelte onzer wecgeving, hetwelk dc bepa lingen omtrent liet huwelijk betreft, waarin eene gewigtige verandering zal komen. Men wil namelijk ten opzigte van het huwelijk groote. deels cerng- keeren tot de leer der Katho'iike Kerk, die hetzelve onder de sacramenten telt, en dus zal ook voor Protestanten echtscheiding zoo veel mogelijk moei- jelijk gemaakt of bijna geheel "niet meer toegestaan worden. Welke denk beelden omtrent het huwelijk zich sedert eenigen ti.id onder de Berliinsche volksklassen verbreid haddenbli.iKt uit onze couranten, waarin de huwelijks, aanvragen van personen van beiderlei kunne zich steeds vermenigvuldigen. Dit bewijst dat men meer en meer liet huwelijk enkel als eene burgerlijke over eenkomst en schikking begint te beschouwen, en deszelfs verheven godsdien stige heteekenis uit het oog verliest, waaromtrent het te hopen is, dat door de wijziging der wetgeving eene verandering ten goede moge bewerkt worden. In hetzelfde berigt wordt gezegd, dat in Pruissen eene verordening is vast gesteld, volgers elke voortaan aan niemand de vergunning om de redactie van een dagblad of tijdschrift op zich te nemen, zal gegeven worden, tenzij hii eenen akadembchen graad verworven hebbe. Du sei noRP den 19 Januarij. Van Canb verneemt men dat, ten gevolge der hoeveelheid rivier-watersdie van boven afkwam en het blijven vastzit ten van eenen nsdam Vrij den Kamerhoek, de Rijn op den raden ren een uur des namiddags de hoogte van 28 voet 10 Duim bereikt had, en atle huizen de' stad ondet water stonden. In sommige had hetzelve eene h.-ogte van 5 4 6 voet. Sedert viel het eenigermate, eti men bekwam berigt, dat nog alleen de' Nahe los gegaan was. en dat men het ijs van den Mein, Necker en Boveh-Riin nog te wachten had. Den 20 Januarij. Heden leest men in de mengelingen van onze Dussel- dorfer Zei rung: De artillerie-Kapitein Thomassin heeft een werkje uitgegeven: De ld suf i- riorstè des chemins de Béton sur les chemins de fer, par F. Thomassin, Stras bourg, 183-; waarin hij betoogt, dat een doof heiil uitgevonden mengsel van hydraulische kalk en steen, waaraan hij de bei aming geeft van Béton, de de Voorkeur heeft boven de ijzeren baneri, en Wel, omdat zulke wegen i°. duurzamer', 20. beter koop en 3°. zaphr en niet geraasmakend zijn. De zaak verdient een naauwkeuriu onderzoek want wierd dezelve proefhou dend bevonden, zoo z-n er, a. niét alleeti veebgelds gespaard, maar zoude ook, b. de gevreesde nood voor gebrek aan genoegzame rigchels ontgaan worden, en eindelijk zou de togt zelf, door het zacht henenglijden zonder geraas, veel in aangenaamheid winnen. De onlangs vermelde oproerige bewegingen in Krakau, ter gelegen heid van het naarfi-feest des Keizers van Rusland, hebben, naar men ver neemt, de aldaar residerende Gezanten der drie beschermende Mogendheden Ruslabd, Oostenrijk en Pru'isSeh bewogen, om aan den" Senaat dier stad nota's in te leveren, waarin zij van dénzelven eene stellige verklaring Ver langen omtrent de denzélven te dienste staande middelen ter verhoeding van dergelijke bewegingen in' het vervolg. Men voegf erbij, dat, ingeval deze verklaring niet voldoende mogt zi n, men waarsehijnlitk bedacht zal wezen op niaairegelen van den kant der genoemde Mogendheden, om zeiven in de handhaving der orde' te voorzien. Dtiiische bladen geven de volgende hoeveelheid koffij en suiker op in Europa in het vorigé jaar ingevoerd: Koffij: 217,600,000 ponden'; als: naar Hamburg 41,000,000 p.; naar Bre inen', 9,300,000 p.; naar Amsterdam, 36,000,000 p.; naar Rotterdam, 28,600,000 p.; naar Antwerpen, 22,000,000 p.; naar Havre, 15,400,000 p.; naarBordéalix4,'100,000 p.; naar Marseille 9,600,000 p.; naar Genua, 2,000,000 p.; naar Livorno, 1,700,000 p.; naar Triest, 19,900,000 p.naar Groör-BVittannie, 28,000,000 ponden. Suiker: 913,500,000 ponden; als: naar Hamburg, 68,500,000 p.; naar Bre men, 13,000,000 p.; naar Amsterdam, 70,100,000 p.; naar Rotterdam, 34,206,000 p.; naar Antwerpen, 41,700000 p.; naar Havre 73,000,000 p.; naar Bordeaux, 18,300,000 p.; naar Marseille, 55,3000,000 p.; naar Genua 21,500,000 p.; naar Livorno, 9,700,000 p.; naar Triest, 56,900,000p.naar Grooc-Bricannle, 440,400,006 ponden. 1 GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 20 Januarij. De nieuwe Gezant bij het Nederlandsche Hof zou, naar men verzekert, spoedig naar zijnen post vertrekken. Hij heeft reeds zijn afscheids-gehoor bij den Koning'gehad. - Te Birmingham is Maandag eene vergadering gehouden van de zooge naamde politieke Uniehet getal der vergaderdendat meestal uit het ge meen bestondbedroeg wel 3,000 pérsonen. In dezelve is besloten aan Z. M. den Koning en het Huis der Gemeente bij petitie te verzoeken, de begonnen hervormingen toch met ijver voort te zetten en verder uit te breiden; het Huis der Lords te hervormen, de misbruiken in de Iersche Kerk te verbeteren en voor dat land een behoorlijk stelsel van armen-wet- ten aan te nemen. De dagelijks' uit onderscheiden deelen van Ierland inkomende berigten le véren' voórtdurend de overtuigendste blijken, dat het móórden, plunderen en plegen van geweldenarij in dat ongelukkige en verdeelde land straffeloos plaats viYidéb, en de regeringloosheid in hetzelve dus nagenoeg algemeen is. Sir Pfelheeft eenen maaltijd aan zijne vrienden in het Parlement gége- ven ten einde over de onderlinge:! gevoelens te raadplegenLord Wellington whs'-er-bfl' tegeriwbórdig. De kwijnende staat van den landbouw zal denkelijk mede het hoofdon derwerp dér beraadslagingen der huizen uitmaken.' DeZe-dagen heeft in Schot land eene vereeniging der aanzienlijke landëigenhren plaats gehad tot het op stellen van een adres aan het Parlement ter benoeming van eene Commissie van onderzoek naar den staat des landbouws. -" In; 1834 zijn in de haven van Lónden ingeklaard 4,995-schéperi, me tende 943,068 ton, waarvan 1,254 vreemde scheper!metende 212,514 ton; in 1835 zijn er ingeklaard 4,(693. bodemsmetende 907,375 ton waaronder 1,005 vreemde bodemsmerende 207,374 tonhetgeen 303 schepen eil 35,693 ton minder is dan in 1834. De Times maakt, volgens oerigten uit Indie van den 3osten Augustus, gewag van de Waarschijnlijk reeus in Nederland bekende aanhouding van eene groote hoeveelheid gemunt koper door het Nederlairdsch bestuur, ten gevolge waarvan de boeken en papieren der correspondenten van eenige Engelsche huizen te Batavia waren in beslag en sommige dier corresponden ten in hechtenis genomen, „Dit gemunt koper, leest men in voornoemd blad, schijnt uoor den Hero te zijn aangebragt, cn het berigt, dat hetzelve zich aan boord bevond, was aan de tol-beambten te Batavia gegevendoor den Nederlandschcn Consul te Liverpool,, vanwaar hec schip is uitgezeild. De invoer van koperen munt, anders dan de Nederlandsche, in Java is niet Slechts strikt verboden, maar onderwerpt de overcreders aan Zware straffen, en men verwachtte dat, indien het bewezen werddat de bedoelde munt door de in hechtenis genomen lieden was ingevoerdmen geenszins de hoe danigheid van Engelsehe onderdanen zou in aanmerking nenren ter verligcing der wet," In New-York zijn in het geheel verbrand20,000 kisten thee 12,000 ba len koffij, 3,000 kisten Cuba suiker, 500 kisten salpeter, 40,000 gallons walvischtraan, eenige kisten piment en eene aanzienlijke hoeveelheid bran dewijn en indigo. Het verlies is inzonderheid aanzienlijk in buitenlandsche vooral Frauschewaren. FRANKR IJ K. Parijs den 19 Januarij. De heer Argout, benoemd Minister van Financiën zal in zijne bediening van Gouverneur van de Bank niet vervangen worden. De heer Gauthieronder-Gouverneur, is ad interim in zijne plaats gesteld. -Hec Journal de Paris bevat: De contre-Admiraal Alachaü is gisteren morgen naar Bresc vertrokken. Bij zijne aankomst zal hij zijne vlag op het schip de Jupiter plaatsen. De dag van zijn vertrek van Brest naar de Antilles is nog niec bepaaldmaar het is zeker, dar hij zich binnen zeer korc naar Martinique begeven zal. Het dagblad le Toulonn'ais deelt het volgend uittreksel mede uit eenen brief van Livorno van 2 Januarij: De Sardinische vloot van Genua sedert eenige dagen vertrokken, is. op onze rede aangekomenwaar hec fregat de Desger.ijes dezelve moet wach ten. Ziet hier de reis, die, zooals men zegt, bepaald is: Dezelve moet zich eerst naar Napels begevenvan daar naar Syracusevervolgens naar Cagliariaen dezelve zal te Genua naar verloop van vijf of zes maanden vaarts terugkeeren. Het Sardinisch eskaderonder bevel van den onder-Admiraal Serrabe staat uit vijf fregatten van 46 4 60 stukken, een corvettwee brikken, een kotter en eene stoomboot. De geheele Sardinische marine bestaac uit 31 zei len, waarvan drie buiten dienst zijn. De Fransche havens la Rochelle, Rochefort, Tremblade, Noirmou- tier, het eiland Oleron en Sc. Martin, eiland Ré, alle welke plaatsen res sorteren onder de departementen van de Neder-Charente en de Vendee, zijn in hec jaar 1835, door 40 Nederlandsche schepen bezocht geworden, meest alle met kaas of hout en sommigen met ballast; zijnde dezelve, met wijn, zout, brandewijn, enz., weder vertrokken. De van New-Foundland te Teignmouth gearriveerde brik Agenoria, Kapitein Gillard, heefc den 23 December op 40 gr. noorderbreedte en 3/gr. 21 m. wester lengce ontmoet het wrak van de Frances Speight, Kapitein Gor man van New-Brunswick naar Limerick bescemden heeft van hetzelve overgenomen den Kapitein en 10 man der equipagie, die uit gebrek aan leef- togc gedurende twintig dagen in eenen hoogscjammerlijken toestand hadden doorgebrlgttwee jongens en een man waren geslagt om aan de overigen tot voedsel ce verstrekken en toen de Agenoria in het gezigt van het reddelooze schip was gekomen had men juist gelootwie thans zoude worden opgeofferd Zeker burger, Fillers genaamd, woonachtig ce Court-Saint-Etienne Dij Wavie, hati den 6uen dezer een komfoor met houtskolen laten branden in eene kamér, om de vochtige muren te doen droogën. Daar het zeer koud was, hadden de kinderen, in weerwil van het screhge,verbod hunner ouders, het komfoor heimelijk in hunnen slaapkamer gekregen alwaar zij er buskolen hadden opgelegd; hetgeen hec noodlotcige gevolg had, dat d'é ouders hun gansehe kroost, zijnde 6 kinderen den volgende morgén verstikt vonden. Een hond, welke bij hen in de kamer sliep, had insgelijks het leven verloren. Mogt Hit geval aan vele ouders weder tot voorbeeld verstrekken om in der gelijke gévallen bedachtzamer en voorzigtiger te zijn. Den 20 Januarij. Hét ontslag van den heer Hnniannvervangen in het Ministerie doof eten heer iTArgout en de aard van de verklaringen aan de Kamer der Afgevaardigden gegeven, honden alle de organen van de drukpers bezig. Dit is het heerschende kenmerk van de hedeudaagsche polemiek. Men su-mt overeen om eer te laten wedervaren aan het gedrag van dei: .heer /Av ar's»» en om, door zijne verwijdering, het .vraagstuk van de reductie der renten meer twijfelachtig, dan ooit te beschouwen, omdat de Kamer de op offering doet van eenen -maatregel, tlfè h'mti'g is tot hec behoud van het staatkundig stelsel, waaraan zij zich treeft toegewijd. Het Journal des Débats bevac hier over Nog had de Regering na de gisting voortgebragt door de zitting van jl. Donderdag, eenen pligt te vervullendien namelijk 9111- ronduit te ver klaren of zij besloten had gevolg re geven aan het ontwerp tot reductie der rente. En werkelijk heeft het Gouvernementbij monde van den Raads- Presidenr, aangekondigd, dat deszelfs vast besluit was, om geen dergelijk ontwerp in den loop dezes jaars voor te dragen, en zelfs, bijaldien eenig lid een voorste! in dien zin mogt doen, pl deszelfs raagt.te gebruiken om hetzelve te doen verwerpen. Ook voor J de vplgende jaren .heeft bet Gou vernement geeue verpligtïng willen op zrch nemen. Hec zijn redenen van betamelijkheid en gepastheid die het Gouvernement tot het netpen van dit besluit hebben genoopt. Wij voor ons gaan verder'.en trékken' geen woord terug van hetgeen wij gezegd hebben. Hoe dit zij, en mogcenWij door hec Ministerie\en de Kamer geloofd worden ide qiiaestie verdient wel dat men den tijd neme om dezelve rijpelijk te. onderzoeken. De Courrier Francais bevat: Het schijnt, dat dringende bevelen gezonden, zjjn door de Admiraliteit van Londen met betrekking tot de Sardinische vloot en dat derzelver bevelen beschouwd zijn geworden noodzakelijk te zijn, na de bekende onwaarheid der ophelderingen omtrent haar uitloopen gegeven; Het Hof van Turin ontveinst zeer weinig de betrekkingen mét "de opstandelingen van het Schier eiland en terwijl men zich bezig hield met zijne oorlogschepenzond men tot hen weigeladen transportschepen, eil'dit een minste voor de derde keer. De Admiraal Serra heeft''allé Spaansché vlirgrelingen ce Genua inge scheept, en zonder twijfel zal dit niét zijn'om 5 of 6 maanden in de wa teren van Napels en- SicHie ce gaan ronddwalen. -Deze vaartuigen hebben bovendien veel meer oorlogs-raunitie aan boord, dan er voor zoodanig eene oefenings-vaart noodig is, eu deze omstandigheid moet de aandacht toe zich trekken. De berigten van Parijs van den aisteiL Ziju .van geen belang. MENGELINGEN. Een FranScïi Soldaat, die Koning is geworden. Wanneer men den Senegal opvaart, vindt men hii de watervallen, niet ver van het Koningrijk Salam, een klein Vorstendom, dat door eenea

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3