AUSTRALIË. Op de Satidwlclis-eilanden heeft de drukpers in 1834 vele dulzendeseitem- pUrêrs-boeken geleverd, liet werk wordt bijna geheel door Inboorlingen gedaan. De scholen zijn bloeijendeer zijn 1467 kweekelingendie leeren lezenschrijven en rekenen. Het getal kweekelingendat dés Zondags zich oefentbeloopt 2190. De normale-schoolbestemd om meesters te vormen telt reeds 80 capdidaten. T U R K Y E. Konstantinopel den 23 December. Sedert mijnen laatsten brief is hier niets voorgevallenwat de mededeeling waardig is. Er heerscht eene, ik mag wel zeggenvoorbeeldélooze stilte in het staatkundige;.alleen de'afzet ting van den Katholijk-Armenischen Patriarchdie in de laatste dagen heefc plaats gehad, heeft den koifijhuis-staatkundigen van Pera eenigë stof tot redenering gegeven. De aangevoerde beweegredenen van dezen maatregel zijn ondertusschen zoo onwaarschijnlijk dat ik dezelve niet wil bijbrengen. Uit Smyrna is 'hier de zekere tijding aangekomendat de rust op het eiland Samos weer geheel hersteld is, en dat wel zonder aanwending van geweldige middelen. Den iSden dezer werd het naamfeest van Keizer Nikolaas, bij den tegen, woordigen Russischen Gezantprachtig gevierd. I11 Pera en Galata liebbeu zich, sedert 'ir.ijn laatste "berigt, geene nieuwe pesc-voörvaüen vertoond, en ook in Konstantinopel is de gezondheidstoestand werkelijk gebeterd. GRIEKENLAND. Er zijn te Munchen berigten uit Athene van n December aangekomen, welke een uitvoerig verslag doen van de feestelijkheden, die aldaar bij gele genheid van dg aankomst van Z, M. den Koning van Beijeren hadden plaats gehad. Den dag na de aankomst ontving Z. M. hei Diplomatiek Ligchaam ep vele booge beambten van Griekenland. Des avonds was de stad verlicht. De Koning van Beijéren was bij e.epe wandeling met zijnen Zoon door de stad het huis van den heer Saporta binnengetreden en had de Gravin eigen handig de decóratien van de Thyrésia-orde overhandigd. De aanspraak van dén Voorzitter van den Staats-Ragd was voor d,en Koping van Beijeren zeer vlëijend geweest. Van Smyrna had men tijdingen uit Athene tot den 13 December. De Zoning van Beijeren had zich allé de nóg levende aanvoerders uit den be- vtijdiiigs-óorfóg laten Voorstellen en aan verscheiden hunner ridder-orden geschonken. Overigens kwamen alle de berigten uit A,th$ne daarin over eendat de Koning van Beijer.yn. en zjjn gev.olg zeer onaangenaam getroffen zijn gewórden door den toestand, waarin 'zij Griekenland gevonden hebben. Volgens berigten uit Konstantinopel van 23 December, liep te Pera het gerucht, dat koning Otho aan zijnen vader dp dringenden wensch had doen Rennen, om GriéRènland te verlaten en naar Beijeren terug te keeren, en dat het gróoce moeite gekost had. hem van dit denkbeeld af te brengen. „Het schijnt, leest men in het berigt, dat dit, gelijk zoo vele andere ge ruchten, door de vijanden der Grieken verzonnen is, ofschoon het ligt te begrijpen valt, dat de Grieksche kropn meerder doornen heeft, dan mis schien eènige andere dér'wereld.'* Athene den 19 December. Men zegt, dat Z. M-<le Koning van Beijeren nog langen tijd in Griekenland vertoevenen aan liet feest van den landings dag van Z. M. den Koning Otho te Naupljg deel zal nemen. Mén' betreurt alggipenilat de Scaats-Kanseüer v. jrmanspergsedert eenigên tijd voortdurend pijnlijk zjek is. Echter verlaat hem zijne gewone bedrijvigheid niét. Er zuilen met het NiéiWé. Jaar w.ederpm twee nieuyve tijdschriften wor den uitgegeven. PORTUGAL. Lissabon den 10 Januarij. In de zitting der Cortes had weinig berangrijks plaats. In het adres van antwoord det Pairs is uitgedrukt, dat hoewel ook zij bezuiniging verlangden, echter niets schadelijker voor het land was, dan eèrt stelsel van ohrégtvaardigë, kueilynde en verkeerd toegepaste bezuini ging. Het adres van. antwoqtd was in de Kamer der Afgevaardigden nog niet beraadslaagd. Uit een van Regeringswege opgemaakten staat blijkt dat in 1835 niet minder dan 38,4(58 pijpen Portwijn uit Portugal zijn uitgevoerd, van welke de aanzienlijke boeveelheid van 32,535 naar Groot-Britannie2,745 naar de Vereenigde Staten van Noord-Aroerika en slechts 720 pijpen naar Brazilië. De voorstanders van den Bricsche.n koophandel ontleenen uit deze daadza ken een" grondten voordeele van de hernieuwing van het handels-tractaat tusschen Portugal en Britannie welke hernieuwing door velen in Portugal nog gedwarsboomd wordt. SPANJE. Berigten over Parijs van den 19 Januarij. Madrid den 12 Januarij. De wet van vprtrouwen is in de Eerste Kamer ook met eene groote meerderheid doorgegaan, waardoor de publieke fondsen gesregen zijn. Cataionie boezemde aan de Regering niet de minste vrees in; men steunde op de kloekmoedigheid van Mina en op de nederlaag der Carlistische benden, om de rust in die provincie te herstellen. Men leest in de Guardian National van Barcelona van 12 Januarij. De Generaal Minawelke zich op eene edele wijze voor Isabella II heeft in de bres gesteldde orde en de vrijheid roepen ons om hem te ondersteunen. Het is niet voor zijn belang; de krijgsman zonder vlek beschopwt zijn leven als eeniglijk bestemd ten dienste van zijn land; en hij denkt niet dan aan de eer en vreest niet te sterven. Het is voorde algemeene zaak, voor de ware vrijheid, voor de zekerheid van uwe belangens, van uwe gezinnenvan uwe personen zelfs, dat gij hem moet ondersteunen en u vrijmoedig aan hem aansluiten. Waaraan denken dé corporatiende bataljons der nationale gar de de kooplieden? Dat zij hunnen pligt raadplegen en hun belang, en dat zij zien of het niet het oogenblik is om zich te verdedigen en aan de goede zaak eenen krachtdadigen steun te geven. Deze verslagene gedaantende ze ongerustheid, die twijfelingen omtrent de zekerheid der staddeze verlaten win kels deze tranen door de echtgenoot gestortdeze smarten van den vader des gezins, dit alles beteekent niets. Indien gij den zin begreept van de woorden door den Generaal Mina aan de Cataloniers gerigt, zoude gij in zijne toe spraak het heelmiddel voor uwe rampen vinden: eenheid, steun en beraden heid om Isabella II te helpen, orde en vrijheid. Indien gij uwe belangens kender, dan zou de keus niet moeijelijk vallen tusschen de hand van hem, die uwen ondergang bereidt en van hemdié u wil redden. Ziet hier de tijdingen heden door de gewone correspondentie, van den iaden aangebragt: Barcelona 12 Januarij. Het koffijhuis Lonoriais volgens bevel van dén Kapitein-Generaal geslo ten het was de bekende bijeenkomstplaats van de onvejgenoegden. Dit koffijhuis hetgeen reeds tot centrale vergaderplaats gediend had voor de aan voerders der bewegingen van 25 Julij en 5 en 6 Augustus, was de gewone vergaderplaats geworden van den club van het bataljonla Blusa genoemd. Het volgende is een uittreksel van een adres door den Municipalen Raad van Barcelona, aan de Koningin gezonden: „De Jyuntamientogetrouwe tolk van de gevoelens van braafheid welke de inwoners van" Barcelona bezielen, Reeft de aangename zending, aan Uwe Majesteit te melden, dat de rust gelukkig hersteld Is, en het Municipaal Ljgehaam getrouw, zoowel door Instinct als door pligt,-kewt.hoogeüjk af de lagtste ongeregeldheden en voedt de hoop, dat de maatregelen, .doorliet prograihma van den Voorzitter van Uwen Raad aangekondigd, onder dagtee- ketling van 29 Sept. 1. 1., zullen nagekomen worden, als liet eenig middel, om deri troon Van Uwe Doorluchtige Dochter Isabella II in al deszelfs glans te bestendigen, als ook hec voortdurend bestaan van deze heiden-natie." Men zeide te Barcelona, dac dethrisiinos, die het fort van Virgeti bele gerden eene nederlaag hadden geledenzij zijn teruggeslagen met een ver lies van 500 man. Men geeft de nederlaag, welke de Carüsten te Tejeras zouden geleden hebben, verbaasd hoog op; als: behalve den onder-Bevelhebber, zouden er *00 soldaten geveld zijn, meer dan 400 Zouden gCkwesr wezen en 3,000 ver. strooid; bovendien zouden de Christinos 400 krijgsgevangenen bevrijd hebben. Berigten over Parijs van den 20 Januarij. De tijdingen uit Madrid van deze dagteekening uit Parijs, zijn een dag vroeger dan van gisteren. Zij brengen geen nieuws aan. Van de grenzen schrjjft men in de dagbladen; Wij zien, dat het gebrek aan geld in het Carüstisch leger zich doetgevoe- leti, en dat de rekeningen van de Fransche leveranciers met de reductie van een deide bedreigd worden. Voor het overige zijn er bijna geene militaire bewegingen, zoo min van den kant tier Carüsten, als van dien der Christinos. Te Tolosa zijn 11,000 Carüsten aangekomen, men weet niet met welk plan. De vallei van Roncal heeft de rations aan een Carlistisch bataljondat haar dezelve afvorderde, geweigerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de in woners aan groote straffen zullen bloocstaanindien zij geene magt hebben om te beletten, dat de Carüsten er binnen komen. Moord en diefscal wordt dagelijks op de groote wegen van Navarre gepleegd door menschep, die dan eens den naam van Carüsten, dan die van Christinos aannemen. Alle communicatie is afgebroken. Uit Barcelona schrijft men van 2 Januarij Gedurende de tweede helft van het afgeloopen jaar, is niet een Neder- Iandsch schip in deze haven aangekomen, en hetgeen een zeer zeldzaam ge val is, er heeft niet eene expeditie plaats gehad naar Nederland of andere noordelijke havens. De oorzaak hiervan is, dat onze wijnen en brandewijnen steeds duurder zijn geweest, dan die in het zuiden van Frankrijken daar de laatste oogst in deze streken overvloedig is.geweest, en middelmatig in Cataionie, zoo is het te vreezen, dat onze verzendingen, indien er plaats hebben zeer beperkt zullen zijn. De KoningÜjke regerende Junta van Navarre heeft de volgende circu laire openbaar gemaakt: De Junta heeft den 27 December 11- van den eersten Staacs-Secretaris het volgend Koninglijk besluit ontvangen: „De Koning onze Souverein vernomen hebbende, dac het revolucionnaire Gouvernement van Madrid te Painpeluna en BayoDne en andere oorden op- roerstichcende proclamatien heeft laten drukken, met het oogmerk om dezelve in hec Koningrijk Navrrre en de Baskiscbe provinciën in te voeren en te ver spreiden om de welgezinde gevoelens van du land van getrouwheid te be derven, en met nog veel hatelijker inzigten.; zoo heeft Z. M. bevolen, dat alle Autoriteiten en die onder haar staan., roet den grootsten ijver waken om alle personen te visiteren, die aanleiding tot vermoeden mogcen geven, en dat men al diegenen aajihoudt, bij welke men of geschrevene of gedrukte stukken, van bovengenoemd soort zal vinden ;,dac alle zaken dievan.Frankrijk zullen ingevoerd wordenof direct of indirect uit dit Koningrijk komenof uit oorden van onze provincie en van het Koningrijk Navarrebezet door vijandelijke troepen zullen onderzocht, worden met de uiterste naauwkeurig- heid. De Autoriteiten zijn verantwoordelijk voor alle overtreding, onnaauw- keurigheid of nalatigheid door mindere beambten gepleegd. Navarrezen! Onze vijanden wel overtuigddat zij u niet door geweld kunnen over winnen, willen thans andere middelen, die hunne boosheid hun aan de hand geeft, Dezigen. Liaar de dolxnet verg.. suJtiie wrceuucucii mees nebt.-.i f vermogt. veranderen zij net plan. Eene huichelende gematigdheid eene schoon schijnende zachtheid, eene vriendelijke taal, verleidende beloftenzoodanig zijn thans de wapenenwelke zij willen aanwenden, om onze dappere sol- daten, voorbeelden van moed en getrouwheid., over te halen en ons vervol gens hun hard en wreed juk op de schouders te leggen. Hun leger zaam. gesteld uit soldaten van alle natiën, en zonder geld, omdat de Regering noch crediet vindc in Spanje noch buiten 's lands, staat tegen deszelfs Opperhoof den op; de wanorde en ongehoorzaamheid zijn er hec gevolg van. „Wat ons aangaat, laat ons vereenigd zijn; dat de Overheden hunnen ijver verdubbelen, de Alcaden en Ayuntamiencos hunne zorg en waakzaam heiden dat allen eene groote gehechtheid bewijzen aan onzen Monarch, wiens wapenen in het Schiereiland met eer overdekt zijn; dac vooral de waak zaamheid en de werkdadigheid der Overheden zich vertoonen tegen de zen delingen der overweldiging, wam, als nieuwe Proteussen, veranderen zij zich 111 duizend gedaante om onder ons de tweespalt en wanorde te zasijen, verzekerd zijnde, dat zij ons door kracht van wapenen nooit zullen over winnen. „Navarrezen! het wijs en vaderlijk bestuur van Z. M.. (God behoede hem!) is onvermoeid om voor ons geluk te arbeiden en de moeite, en onver mijdbare rampen in de. tegenwoordige.omstandigheden te yerligten; weldra zult gij er de vruchten van plukken, weldra, met ondersteuning.van den God der legermagten zult gij uwe vijanden zien verdwijnen, en gezeten op den troon van den heiligen Ferdinand, zijnen, voorganger, zal Don Cat los V de zekerste waarborg wezen voor de bewaring van onze eerbiedwaardige voor re geenvan onze zeden en oude gewoonten, zoo zeer in overeenstemming met de heilige Godsdienst, welke wij hut geluk hebben, te belijden. „De Junta deelt u dit besluit mede,dat hetzelve naauwkeurig worde afgekondigd en uitgevoerd.. God behoude u „Estello, 1 Januarij 1836. (Volgen de onderteekeningen der Junta.) De brieven van Bayonne. van den isden. behelzen de volgende tijding: Zoo.even verneemt men, dat eene geheele c impagoie Engelschen der di visie van den Generaal Evans eergisteren tot de Carüsten is overgeloopen. De Gazette de France bevat: Brieven van Barcelona melden dat Mina naauweijjks in die stad binnen gekomen, een groot aantal personen heeft doen in hechtenis zetten, zoodat bij de eerstkomende opschudding het graauw op nieuw zijnen dorst naar bloed zal kunnen lesschen. De voor een oogenblik herstelde rust zal wel- haast,weder verstoord worden zoodra. men hec in Cataionie binnenrukken der van Navarra opgebroken divisie; zal vernomenhebben, of wel, indien Min i's zwak legercorps, egnige neerlaag ontmoet., zal het moorden beginnen. De gruwzame gewelddaden jegens de gevangenen en zieken.zijn nietdeeeni- gen, van wélke men de Barcelonische revoluti.oiinairen moet beschuldigen; zij zijn ook in veie. bijzondere woonhuizen binnengedrongen en hebben de huisvaders vermoord,: I T A L I E.' Van de Itaüaansche grenzen wordt van den iw januarij gemeld: Luidens het berigt van.liandeirejzigersdie nu.laatstelijk de voornaamste steden van Opper- en Neder-Italie bezochten, trof men overal, met uitzon dering slechts der Oöstenrijksche en Toskaansche Staten, Fransche, Spaan, sche en Portugesche emigranten aan, die in het openbaar de hoop te kennen gaven, dat binnen kort, voornamelijk in Spanje en in Portugal; de zaak der

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2