hand gestelde ïakboekjeen zoo, hij daarvanom welke reden dan ook niet voorziet!of wel zulks verloren mogt zijnde Commandanten hierover in correspondentie zullen treden met den Chef van het corps waartoe zoö- dmjige'jnanscbab heeft behoord, ten einde hetzelve, of wel een afschrift, te bekomen; zullende door gemelde Commandanten," bij het bevinden van een nadeeling saldo-op hupne rekening, of achtergelatene schulden bij hun corps, heigeen uit gemeld zakboekje zal moeten blijken, van zoodanig na- deelig saldo of achtergelatene schuld onmiddellijk aan het Departement van Marine moeten Worden kennis gegeven, ten einde bij een eventueel ont slag hetzelve te kunnen invorderen of inhouden om nader met het Depar tement van Oorlog te verrekenen; zullende, indien die opgave niet bij het Departement der Marine vóór het ontslag mogt ontvangen zijn, het daar voor worden gehoudendat er geene schulden bestaan, en bij het nader reclameren door het Departement van Oorlog, het bedrag, hetwelk alsdan mogt blijken schuldig te wezenop rekening behooren te worden gesteld van den Commandantwelke hiervan geene of wel onvolledige opgave heefc gedaan. Volgens eene Ministeriele resolutie, bestaat er geen twijfel omtrent de onderworpenheid van de Sluiswachters-woningen of tolhuizen aan de grondbelasting, omdat dezelve, als behoorende tot de vaart, moeten volgen het hoofdvoorwerp, hetwelk als bevaarbaar kanaal belastbaar is, gelijk dan ook bij de wet van 5 Floreal Xlde jaar (art. 2) de bedoelde gebouwen ook dan wanneer dezelve aan het domein behooren, uitdrukkelijk als aan de grondbelasting onderworpen worden beschouwd. Bij eene andere resolutie, zijn de Gouverneurs uitgenoodigdieder in de zijne, de Ontvangers der Directe Belastingen aan te schrijven en te gelasten, om .van alle veranderingen in de gesteldheid der eigendommen, van overgang van perceelen anders dan bij overlijdenwelke niet in de kadastrale stukken mogten zijn opgenomen, of misslagen in de namen, be roepen of woonplaatsen der belastingschuldigen, als anderzins, op de ko hieren, voor zoo ver dezelve ter hunner kennis komen, regelmatig aantee- kening te houden, en daarvan op zoodanig tijdstip, als door Hun Hoog Edel Gestrenge» zal worden vastgesteld, aan de betrokken bewaarders van het kadaster mededeeling te doen, ten einde deze daarvan het noodig ge. bruik zouden kunnen maken. Bij eene Ministeriële aanschrijving is aan de heeren Gouverneurs in de provinciën te kennen gegeven, dat de gelei-biljetten voor den vervoer van taeel, bestemd tot voeding van het vee, niet van zegel behoeven voorzien te zijn. Den 2isten dezer maand zal te 's Gravenhage de levering geschieden van 75,000 Nederl. ponden gerookt spek, en 5,000 Nederl. ponden grof ge raffineerd hard zout. Het gerookt spek zal moeten zijn goed, hard, droog Noord-Hollandschof Geldersch weispek, hetwelk in de maanden Decem ber 1835 °f Januarij 1836 is geslggt; zullende geen overig spekspoelingspek of spek van overige varkens, worden aangenomen. Het zout zal moeten zijn grof geraffineerd hard zout, overeenkomende met het monster aan de maga zijnen van levensmiddelen der marine te Amsterdam en te Delfshaven voor. handen, en ter bezigtiging liggende. De inschrijving zal geschieden of voor de geheele bénoodigde hoeveelheden, of, op het gerookte spek, voor eene hoeveelheid van het minder dan 20,000 Nederl. ponden, en op het zout, voor het benoodigde voor elk der magazijnen, zijnde 3,000 Nederl. ponden voor Amsterdam. De levering van levensmiddelen der marine te Delfhaven en te Amsterdam, in drie termijnen,, te weten als volgt: de eerste termijn ten lie- loope van 25,000 Nederl. pondente Delfshaven, op den 19 February" 1836, de tweede termijn, ten heloope van 30,000 Nederl. ponden, te Amsterdam, op den 5 Maart 1S36; en de derde termijn, ten beloope van 25,000 Nederl. ponden, te Delfshaven, op den 17 Maart 183Ó. De levering van het zout zal moeten geschieden aan.het magazijn te Amsterdam, op den 5 Maart 1836. De Staatt-cottrant van Vrijdag bevat onder dagteekening van den i4den dezer, omtrent tien stand der rivieren, het volgende: Op de Boven-Waal werd, volgens de heden ontvangen berigtengisteren en eergisteren weinig drijfijs meer bespeurd. Des avonds van den liden was het ijs voer Tiel eenige oogenblikken in beweging, als ook des middags van den t2den. De dam te Varik keerde op laatstgemelden dag 2.29 el, staande het water te Tiel onder de dijkskruin 2.09 el, en te Tuijl 5.05. In het Pannerdensche kauaal was het ijs des namiddags van den iaden in werking gekomendoch stapelde zich tusschen het Ga.lgendaal en den Pan- nerdenschen molen op een en bleef alzoo vastzitten. Te Arnhem was geene verandering. Ook te Vreeswijk was het ijs den I3den nog vast. Dit was den iaden ook te Schoonhoven nog het geval; doch te Krimpen was het los gegaan en de rivier vol drijfijs. In de gesteldheid van den IJssel was geene verandering gekomen. In die van Zaturdag leest men onder dagteekening van den i5den dezer: Volgens de heden ingekomen berigten was de Rhijn te Keulen van den I2tlen op den I3den dezer van 4 voet 6 duim tot 13 voet 3 duim en dus nagenoeg 9 voet gewassen. Den I4den heeft zich deze was reeds op on ze rivieren doen gevoelen, zijnde de Waal te Huihuizen dien morgen sedert den vorigen dag 1,46 el en te Tiel 1,02 el gerezen. Voor laatstgenoemde stad was in het ijs sedert ven i3den eenige beweging gekomen. In den ijs- dam bij Varik was tot den namiddag van den igden geene verandering bespeurd. In bet Pannerdensche kanaal was het ijs den igden des avonds nog meer in elkander geschoven en zat de ijsdam den i4den tot aan den grond. Bij Arnhem was de sleuf in de rivier digt gedreven.^ Te Vreeswijk zat het ijs gisteren namiddag nog vast. In den mond van den IJssel was den I4den weder meerder drijfijs, ter wijl op die rivier het ijs aan het Katerveer alsmede bij Kampen nog vastzat. Uit Dordrecht meldt men van den 15 Januarij: Heden namiddag, omstreeks 2 ure, is de rivier voor deze stad geheel overdekt met drijfijs, dat met den vloed is medegekomen, en het gerucht schijnt zich te bevestigen, dat het ijs in de Kil is losgeschoten. lieden morgen is het ijs ook in de Pelser, een arm van de Noord, opgebroken, en op dit oogenblik moet bet ook in de Noord zelve los zijn. Aanstaanden Maandag zal, denkt men, de stoomboot tusschen deze stad en Rotterdam de geregelde dienst kunnen hervatten. Uit Nijmegen meldt men van den 15 Januarij: Sedert onze laatste heeft het water op de rivier de Waal sterk in hoogte toegenomen. Gisteren voormiddag begon zich eenig meerder drijfijs te ver tonnen, hetwelk dermate toenam, dat tegen één uur de rivier geheel over dekt was van ijs, hetwelk met eene schrikkelijke vaart en in gelijke mate voortdreef tot laat in den avond. Toen verminderde hetzelve een weinig en waagde men het, om de post over te zetten, hetwelk niet dan met uiterste moeite en groot gevaar gelukte. Heden morgen is het ijs veel minder, en het water, dat gisteren avond eenigen tijd vallende was, weder wassende, staande hetzelve ter hoogte van 4 el 55 duim. In het afgeloopen jaar 1835 zijn in laatstgenoemde stad geboren 645 kinderen, als 323 zonen en 322 dochters; overleden zijn 255 personen van het mannelijk en 217 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 472. Het ge tal der doodgeborenen is 41. Gehuwd zijn i6"8 paren. In 1834 bedroeg het getal der geborenen 640, dat der gestorvenen 436, en dat der huwelij- ken 149. Te Gouda zijn in bet jaar 1835 geboren 287 zonen en 284 dochters, te zamen 571 kinderen, daaronder niet begrepen 26 doodgeboren zonen en 15 doodgeboren dóchters; overleden 207 personen van het mannelijk en 187 van het "vrouwelijk geslacht, te zamen 394, dus meerder geboren dan over leden 177, en gehuwd 136 paren; geen echtscheiding. Uit Enkhuizen meldt men van den 13 Januarij Gisteren tegen den avond werd alhier een schrikkelijk f#?t geleegd'jegens zekere, weduwe K. Deugdwelke door het afsnijdén vhn den half om het leven werd gebragt. Men verzekert, dat de dader een jong mensch, onge- veer 25 jaren oud, welke hier niet te huis behoort, en die terstond na het volbrengen der gruwelijke misdaad de stad hacPverlateuin den afgeloopen nacht in de opisfreek der stad is opgespoord en in handen der-Justitie over geleverd. De misdaad zoude gepleegd zijn met voorbedachten rade, hetgeen echter nog nadere bevestiging vereischt. in een Belgisch blad leest men Naar men verzekert heeft een werktuigkundige te Brusselde heer Mathieu aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken het rnodgl eener nieuwe door hem uitgevonden stoommachine gedeponeerd, welke als middel van locomo. tie al het tot. nog toe bekende overtreft. Het minimum van snelheid be draagt 60'mijlen in het uur, en in diezelfde tijdsruimte zoude zij den afstand tusschen Brussel en Parijs kunnen afleggen, wanneer voor haar eene spoor baan wierd daargestelden zulks zonder andere leiding of impulsie, dan den voorraad van brandstof en water, waarmede bij het vertrek de machine werd voorzien. De weg zoude ovèr deszelfs gansclig uitgestrektheid open en onbelemmerd moeten wezendoch zoude het niettemin gemakkelijk zjjn, dezen courier op te houden, om een gedeelte der overgebragt wordenge depêches in ontvangst te nemen. Mogt het blijken, dat dit eene'nuttige en Uitvoerbare ontdekking is, zoo kan de lieer Mathieu zich beroemen voor de vernietiging der posterijen en couriers werkzaam te zijn geweest, want her 1 is niet te deuken, dat de Gouvernementen zullen weigeren zulk een snel middel van communicatie aan te nemen, waardoor de kosten van een talrijk I personeel worden bespaard en hetwelk bovenaloneindig minder kostbaar is dan de tegenwoordige dienst der posterijen. 'AMERIKA. Men heeft tijdingen uit New-York van den 24Sten December. Het ver trouwen was aldaar- reeds grootendeeis hersteldtén gevoljje van de veer kracht en de welberadenheidwelke de overheden én allé welgezinder!na de rampwelke die stad getroffen heefthebben, aan den dag gelegd Uit ambtelijk onderzoek-is geblekendat die brand aan een louter tóe,vul is te wijten geweest. De zaak is reeds bij het Congres ter sprake gebfagten er is wel geen twijfel dat de groote verliezen door de koopiie.ien geleden, geheel of ten deele door de algemeene schatkist zullen worden te goed ge. daan. I11 een officieel verslag aan het Congres wordt onder'anderen ge. zegd: „Het onheil is van een' voorbeeideloozen aard, en deszeifs gevol gen moeten door iedere klasseen elk gedeelte van hei Bondgenuutscnap gevoeld worden. Eene uitoefen ng van de geheele grondwettige magt van het Bondgenootschappelijk bestuur wordt in dit oogenblik gevorderd, niet slechts door de verhevenste overwegingen van nationale staatkunde en regt- vaardigheid, maar spoedige maatregelen zijn noodig Voor de verzekering van de inkomsten in een deel des BondgenootSch'aps, 'ten einde de noodlottige gevolgen van de laatste rauip voor alle belangen en in e)li deel des lands te stuiten of té verminderen." De voorgeslagen maatregelen bescaatj onder an deren om credieten van drie tot vijfjaren te verl een en aan degenen, die doop den brand geleden hebben, en 0111 de regten voor aile vernielde goederen terug te betalen. Door de bereidvaardigheid der banken,.hebbpn kpopiiedeii;, die het zwaarst bij den brand geleden hebben reeds twee dagen daarna aan hunné verbirtdtenissën kunnen voldoen. Sedert de stichting van het matigheids-gezelschap in Amerika, zijn daartoe 1,500,000 menschen toegetreden 12,000 drinkebroers hebben zich verbeterd, 4,000 brandewija-verkoopers hebben uiet dien vei koop opgehon.- den, 8,000 likeurwiiikels zijn gesloten Cn 1200 vaartuigen nemen geen ster- kendrank meer mede. T U R K Y Volgens brieven uit Konstantiuopel liet het zich. aanzien, dat: onderschei- den Mogendheden, mee name Oostenrijk en tóisland pogin^n aanwendde** om eene voikomene verzoening re bewerken tusschen de Porteenden pnder Koning van Aegyp'tewelken laatste» men zou trachten te bewegen, tot j vermindering zijner kri.igsniagt in Syrië, en tot eene .meer mensdielijke be handeling' der inwoneis van dat gewest. Onzeker was het in. hue verre de Fransclie en Engelsche Kabinetten rot' dit doel wilden medewerken, doch de Porte toonde genoegzaam, ook deze voor zijne belangen re tvii en winnen. Van de Bosnische grenzen worde onder dagteekening van den aósten December 1. i. geschreven, dat de jongste berigten uit Sarajevo tot op den 2isten bevorens, ten opzigte van den toestand, van A banie niet zoo voel- doende zijn, als men reden had dezelve te moger, verwachten. De Rttmeli IValessy had aanvankelijk eene amnestie belo< fdmaai op de oud Tuik- sche wijze, plotseling ettelijke hoofden der voornaamste geslachten doen gevangen nemen en ter strafplaats slepen. Vaische beschuldigingen drongen van alle zijden in het hoofdkwartier in, en vonden er maar al te vaardig ge hoor, hecgene menig een onschuldige het leven kostte. De berigten voegen 1 er nog bij, dat de Pacha, terstond na het vertrek van den Commissaris des Sultans Bassaf Efe'ndi, Z'.ine vor-ge eigendunke ijkheid terug gekeerd is, j en de Albanese» hierop bij hoopen hunne woningen verlaten hebbenom zich aan de bergbewoners aan te sluiten. De mismoedigheid klimt met eiken dag j en in de hoofdstad zelve is men voor nieuwe bewegingen beducht. Reeds i ziet men wederom in alle rigtirigen gewapende Albanese», dié kort te voren tioor Ruuieli IValem ontwapend waren. De naar de grenzen van Bosnië ge vlugte Albanesen zijn reeds weder bij gelieeie troepen in Albanië ingevallen en de1 troepen van den Groeten Heer trekken in Dulzigno en Scutari bij een. Zoo heefc men in deze provincie op nieuw eeneq volslagen opstand re dtich ten,.die niet anders, dan aan de verkeerde maatregelen van RumeliIVallessy te wijten zal wezen. RUSLAND. De Keizerlijke school voor de studie der Regtsgeleerdheidis den 17de» December I. 1. te Petersburg plegtig geopend. Z. M. de Keizer benevens Z. K. H. de Groot-Vorst Troon-opvolger, als ook verscheiden andere voorname personen waren daarbij tegenwoordig. Het Handelsblad van Petersburg bevat eene vergelijkende tabel der in 1834 en 1835 uit die stad uitgevoerde koopwaren. De waarde derzelve be droeg in het eerste jaar 118,013,815, en in het laatste 106,520,867 roebels. De Pussische Consul-Generaal te Stettin, Maurerheeft, onder dag teekening van den 5 dezer, bekend doen maken, dat het ter kennisse der Russische Regering gekonien is, dat vele personen, met verkrachting der wetten van hun land, den slavenhandel met Afrika blijven uitoefenen; dat, om de vervolgingen te ontgaan van die Mogendheden, wélke onderling over eengekomen zijn, wederzijds, wanneer zij daarcoe grond hebben, de sche pen te onderzoeken eV-de slaven weg te nemen, die personen zich van de Russische vlag bedienen: dat de Russische Regering voornoemd, hem, Con. sul-Generaal, gemagtigd heeft, ter kennisse derreeders en scheeps-Kapireins te brengen, dat niemand het regc heeft, de Russische vlag, zonder uitdruk, k el ij k e toestemming van de Keizerlijke Regering, op te hijschen; dat dié toestemming met een goed, en naar den vorm der wet uitgevaardigd patent, moet bekrachtigd worden; en dat dus, zonder dit patent, elke vertooning der Russische vlag als een bedrog-moet aangemerkt worden, ten gevolge waarvan men de verdiende straf niet zal kunnen ontgaan.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2