V, 1836. LEYDSCHB I VRIJDAG COURANT. DEN i sten JANUARIj. KENNISGEVING. N A T I O N.A L E MILITIE. Ontslag van dienende manschappendie daarop regt hebben. Burgemeester en "Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende art. 21 der \ilc op de Nationale Militie, van den 8 Januarij 1817, waarbij aan de manschappen, die nende bij de Nationale Militie, wordt toegestaan, dat, ingeval zij, na hunne inlijving céne der vrijstellingen mógten hebben bekomen, die bij art. 91 en 94 van gemelde wet zij 11 uitgedrukt, zij daarvan ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Ge meente, voor welker contigent zij zijn uitgeniarcheerdroepen bij deze op, zoodani e bij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door hei overlijden van hunnen lader of moederweduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner oudersoj door \yerlijden van een of meer broedersvoorgevallen na hunne inlijving zijn geworden: Eenige wettige zonen, tevens dénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters. Of eenige broeder van een' onherstek.:u»r gebrekki^en broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 3 Januarij 1836-, schriftelijke aanvrage om ontslag met opgave der redenen, in te leveren óp de Secretarie dezer Stad, des morgens van tien tot twaalf uren, en in de opgave almede ten duidelijkste te vermelden, bij welke Afdeeling en-Bataillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijn; zullende, 11a opgemelden dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. hl. Burgemeester en Wethouders der Stad Lcydenop deu 17 December 1-835. J. G. de BI e y. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. N E D E It L A N D E N. Leyden den 3isten December. De Eerste Kamer der Siaten-Generaal heefc, in derzelver zitting van den itosten deter, aangenomen hec ontwerp van wet tot wijziging der wet op het Personeelen dat ter bevordering der belangen van dên Landbouw. Men verneemt, dat vele leden over laatstgemeld ontwerp het voord gevoerd lebben, en hetzelve geenszins met algemeene stemmen is aangenomen. Den spsten dezer is er te 's Hage bij Z. K. H. den Prins van Oranje {root diner gehouden. Den 3oste'n heeft er een diplomatiek-diner bij Zijne Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken plaats gehad. In den avond van dien dag is er thë-dansant bij Z. K. H. den Kroonprins gehouden. -Men verneemt nog, dat de leverancie der fourages, ten behoeve van Zijner Majs. troepen te paard, gedurende het jaar 1836-, wederom per pro vincie, en die van Noord-Brabandin twee afdeelingen is aanbesteed, mits gaders dat de aanbesteding van het munitie-broodin de onderscheiden gar nizoenen, alwaar geene militaire-bakkerijen bestaan, insgelijks over dat tijd-' vak heeft plaats gehad. Dezer dagen is het Departement van Oorlog gemagcigd geworden tot de aanbesteding van 250 paarden voor de afdeeling Kurassiers, van 300paar den van bet regiment ligte Dragonders, van 75 paarden voor het regiment Huzaren en van aoo paarden voor het regimenc Lansiers. In de van 2 en 5 September ontvangen Javasche couranten leest men: De Schout bij-Nacht H. Bolkenbij eene Koninglijke dispositieover eenkomstig-deszelfs verzoek, van het bevel over Zr. Ms. zeemagt inOost- Indië, ontslagen, en in deszelfs, plaats Kapitein ter zee .7C. Koopman door Z. M. tot Commandant ad interim van die zeemagt benoemd zijnde, zoo is het gemeld Commandemeiitop gisteren, door den eersten aan den laatstgenoemde overgegeven, en is aan den Schout-bij-nacht Bolkente dezer gelegenheidde bijzondere tevredenheid van het Gouvernement be tuigd, over dè wiize, waarop hij, gedurende deszelfs verblijf in Indië- die functien beeft uitgeoefend. De Staatscourant van den 3osten dezer bevat, dat, volgens de laatst ingekomen berigten, er in de gesteldheid der rivieren geene belangrijke verandering had plaats gehad. En in die van den 31 sten dezer leest men hierover het volgende: Volgens berigt uit Huihuizen van den 29sten was de Nederlandsche Boven- Rhijn onafgebroken open entoen bijna zonder drijfijs. De Waal bij Huihuizen was insgelijks open en met weinig drijfijs, doch boven hec kanaal van Sc. A11- dries was de Waal bezec en de Beneden-Waal verder op insgelijks hier en daar bij vakken. Te Gent was in den Kommerdijk eene verzakking van drie palmen in het paalwerk gekomen, over eene lengte van 20 ellen, voor als nog echter van geene beteekenis. Te Arnhem was het ijs den 29$ten nog vastzittende maar zwak. Bii Wes tervoort kwam den 29Sten 'slechts zeer weinig drijfijs voorbij. Voor De venter is de IJssel den ngsten des avonds losgeraakt en sedert bevond zich aldaar veel drijfijs. Aan hec Katerve'er zat het ijs den 29scen nog vast. Vol gens berigt uit 's Hertogenbosch van den 29sten was er in den toestand van het ijs in de Maas nog geene verandering gekomen en werd hetzelve hier en daar nog te voec gepasseerd. In den staat van het ijs op de Lek bij Vrees wijk was tot den morgen van den 29 geene merkelijke verandering gekomen. Uit Gorinchem wordt gemeld dat het ijs voor die stad den aSsten in be weging is geraakt, welke beweging zich den epscen meermalen herhaald had, zoodat in den namiddag van dien dag, ten gevolge van den vloed, het ijs in massa opgebroken, en de rivier daardoor van Loevestein tot voor Gorin chem vrij van ijs was. Uit Amsterdam meldt men van den 29 December het volgende Het Hof van Assises heeft heden deszelfs uitspraak gedaan in het crimi neel regesgeding tegen de 14 beschuldigdenter zake van het voorgevallene op den 3 ju lij 11. De uitslag is als volgt: Pierre Rosieile. Schuldig aan rebellie, gepleegd door meer dan twintig gewapende personen en van lederen door gesprekken daartoe te hebben opgeruid. CondemnatieEen kwartier uur te pronk en achtjarig confinement. Cornelis Johannes Huntelaar. Schuldig aan rebellie, als boven, en nog daarenboven aan moedwillige gedeeltelijke vernieling van een gebouw, het welk hij wist eens anders eigendom te zijn. CondemnatieEen kwartier uur te pronk en achtjarig confinement. Johannes Blokhof. Medepligtigheid aan rebellie, als boven, als hebbende daartoe onderrigt gegevenen ais daartoe des bewust wapens te hebben verschaft. Condemnatie: Een kwartier uur te pronk en vijfjarig confinement. Gotfried Fredrik Baar. Schuldig aan rebellie, als boven, en daarenboven aan moedwillige verwonding met gevolg van bloedstortingtoegebragt. aan een Agent, werkzaam in de uitoefening van ziine functien, en zulks na reeds te voren wegens misdaad te zijn veroordeeld gew-eesc. Condemnatie: Geesselen brandmerk met den strop om den hals aan de gab' vast 'gemaakt en achtjarig confinement. hit'ionii Jekkers. Medepligtigheid aan rebellie, ais boven. Condemnatie:' Een kwartier uur te pronk en vijfjarig confinement. rians Kelders. Schuldig aan rebellie, als boven, na reeds voor misdaad te zijn veroordeeld. Condemnatie: Even als Gotfried Fredrik Baar. Petrus Cornelis Bakker. Vrijgesproken. Maarten en Jan Helders. Beide vrijgesproken. Lucas Mattheus Kop. Vrijgesproken. Jan Sterrenberg. Schuldig aan rebellieals boven en nog schuldig aan moedwillige verwonding, met gevolg van bloedstorting, toegebragt aan een •\genc van de openbare magtwerkzaapi in de uitoefening van zijne be- bsOieniiifc. Condemnatie: Een kwartier uur te pronk en achtjarig confinement. Jan Havikmeijcr. Schuldig aan rebellie, als boven, en van anderen daar toe door gesprekken te hebben opgeruid. CondemnatieEen kwartier uur te pronk en zesjarig confinement. Pieter JVilhelmus de Jong. Schuldig aan oprmjen tot rebellie, als boven, en zulks door gesprekkengehouden in openbare plaatsen en vereenigingen. Condemnatie: Een kwartier uur te pronk en zesjarig confinement. Johannes Kraaivanger. Vrijgesproken. Uit Dordrecht meldt men van den 30 December het volgende: Het ijs blijft tot heden nog in de Noord tot Alblasserdamen ook in de Kil, van de Wacht tot bij Willemsdorp'vast zitten; maar overigens schijnt het 'ijs allervvege, zoowel op de boven-rivieren als in deze streken, opge broken te ziin. Gisteren is hier veel ijs voorbij gekomen. Heden zijn hier reeds wederom verscheidene beurtschepen aangekomen, en ziet men sche pen, zoo naar boven als beneden, varen. Uit Utrecht meldt men van den 29sten dezer: Wii vernemen van goeder hand, dat het berigt der benoeming van den Generaal Baron G. van Tengnagel, tot Chef van den algemeenen staf bij het leger te velde, door sommige dagbladen medegedeeld, niet bevestigd is geworden. Leopold heeft, volgens een besluit, bekend gemaakt, dat de dienst- pligtigen van de ligting van 1826, 30,000 man uitmakende, tegen 31 Janua rij 1836 uit de dienst zullen worden ontslagen. Door eetien Hollander was onlangs een stuk aan een Duitsch dagblad gezonden, waarin de handelhuizen opgeteld werden, die zich sedert de revolutie in Holland gevestigd hadden. Het Journal d'Anvers antwoordt hjerop als volgt: Aangezien de Belgische handel, ten gevolge der omwenteling, de gemeen schap met de Hollandsche koloniën had verloren, was een onvermijdelijk ge volg daarvan, dat de schepen, meerendeels van grooten tomien-inhoudin Holland die bevrachtingen kwamen zoekenwaarvoor zij uitsluitend waren ge bouwd. De maatregelen weike door de eigenaars werden getroffen,0111 de Ilol- landsche vlag te verkrijgen, waren van eeren dringenden aard en moesten der halve terstond na de afscheiding te baat worden genomen, om de vaartuigen in 'oruikïaren staat te houden en de daaraan bestede ontzaggelijke kapitalen vbor- deel te doen geven. Vele andere scheepsreeders ziin echter hier gebleven en drijven de scheepvaart onder Belgische vlag in den Indischen Oceaannaar Havanna, Brazilië en de overige deelen van Zuid-Amerikaook de Levant heeft aan onze reederijen nieuwe tiervvegen geopend. Wij willen in geeneii deelc betocgen dat hierdoor de geledene verliezen worden opgewogen, maar .wij aarzelen niet den Hollandschen correspondent te antwoorden, dat de door hein opgenoemde reeders en handelshuizen schier onder uitzondering hunnen eigenlijken zetel, benevens een aanzienlijk gedeelte van hunnen handel in Belgie hebben behouden. Voorts willen wij, .in de overtuiging van door geeüen goed onderrigte te zullen worden gelogenstraft, nog hierbij voegen dat sints de revolutie het getal der handelhuizen te Antwerpen niet is af- genomen; overigens is het niet ons plan, eenen twist te voeren over bijzon derheden nopens dit ontwerp; namelijk wegens de verliezen, weike Holland door tie gewejdadige afscheiding van Belgie heeft geleden. I11 afwachting van de onlangs in de Kamers toegezegde officiële statistieke documenten, willen wii ons tot de aanmerkingen bepalen, dat de stand der Belgische staatsschuldbrieven boven pari, de tot stand gebragte interest-vermindering der schatkist-biljetten, als ook de voorgenoinene interest reductie der pu blieke schuld, de vrii gemakkelijke heffing dei belastingen en de geregelde gang der financiëéle Staats-verngtingenzoo vele openlijke bewijzen zijn van de toenemende gunstige gesteldheid des crediets van Belgie en van des zelfs inwendigeu toestand. T U R K Y E. Een schrijven van de Moldavische grenzen in Duitsche bladeren bevat: Berigten uit Jassy van 3 December meldendat Vorst Stourrlza drie voor name Bojaren naar hunne goederen verbannen heeft. Volgens eene opgaaf zoude zij in verdachten briefwisseling met Parijs staanvolgens eene an deren reeds lang in ongenade bij den Vorst geweest zijn, omdat zij zich over den aankoop van zoo vele goederen, welke aan het land behooren, bittere klagten veroorloofd hadden. Het is volgens het zeggen van alle reizende.en privaat-personen onwederlegbaar, dat uien in Moldavië met liet Bestuur van Vorst Stourdzd veel minder te vrede is, dan met dat van Vorst Ghika in Wallachye, welke ook in zijn bijzonder leven niet den schijn van schraapzucht vertoont. Ghika is een Vorst, die het hem aanvertrouwd kleinood, het Vorstendom van Wallachye zuiver zoekt te behouden, en het zedelijk eu materieel voordeel van alle zijne onderdanen steeds vooroogen houdt. S P A N E. Berigten over Parijs van den 27 en 28 December. Er waren, volgens berigten van Madrid van den nosten onderscheiden ont werpen van wet aan de Kamers reeds aangeboden. Het ontwerp van wet op de Financiën was nog niet bekend. Uit Bayonne schrijft men, dat men aldaar het treurig berigt, den 23 De. cember, ontvangen had, dat Don Carlos aan vergif zou overleden zijn, en de Generaal Moreno zou vermoord wezen. Men hield echter deze berigten voor verdicht, daar latere tijdingen niets van dezelve meldden.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1