Het i?etaTfnérk C, midden voor dè Kathéder afgebeeld'stelt? de honderdste veijaring voor van, het SeminaHum. Op den rand leest men: Eén /Heer Één Geloof, É'én Doop. De keerziidë be rat in eenen eikenkrans het volgende opschrift: De honderdste verjaring van de Kweekschool der Doopsgezinden op het derde eeuwgetijde van Merino's uitganggodsdienstig gevierd KI December MDCCCXXXK. Uit Harderwijk schrijft men van den ió Decembe/: Den i8den dezer zal van hier te water naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement, sterk 80 onder-officieren en manschappen, onder geleide van den isten Luitenant Boonvan de iste divisie van het algemeen depót der landmagt N°. 33, die aldaar zullen overgaan aanboord van het schip Anna Catharina Helenabestemd naar Went-Indiê, terwijl gemelde Luite nant Boon, na vol&ragte commissie, weder naar hier zal terugkeeren. Men meldt uit 's Hertógenbosch van den 16 December: Gisteren is Z. K. H. de Prins van Oranje met het algemeen hoofdkwartier uit Tilburg alhier aangekomen; en Hoogstdezelve heeft heden morgen aan •de burgerlijke-en militaire Autoriteiten audiëntie verleend. Uit de aan de Belgische Kamer'van Afgevaardigden overgelegde, stuk ken blijkt, dat de Belgische troepenwelke thans langs de grenzen van Oud-Nederland zijn verdeeld, bestaande uit een bataljon aan de .zijde van ^Zeeland; 2 bataljóns aan de oevèrs van de Schelde; anderhalf bataljon aan den kant van Noord-Brabanden anderhalf bataljon in Luxemburg, bene vens 4 eskadrons ruiterij in Kempenland. De Belgische artillerie bestaat thans uit 3 batterijen rijdende en 14 bat terijen artillerie te voet. liet aantal hunner kavallerie-paarden is van 6,200 tot 5,900 verihindèid. Onder dezelve schijnt altijd eepe meer dan gewone sterfte te heerschen. -In den loop' van 1834 en 1835 zijn van Belgische troepen 609 soldatenten gevolge van de bekende oogziektestekeblind geworden. T U R K Y E. Het dagblad van Smyrna van 16 November behelst het volgende: De laatste berigten uit Alexandrie houden in, dat de Onder-Koning de stad verlaten en Zich naar Neder-Aegypte begeven had, om daar een deel van den winter door te brengen. Over den staat van zaken in Arabië wist meii niets stelligs; er schenen zeer ongunstige tijdingen aangekomen te zijn, volgens welke de Arabieren van Yemen de zwakke overblijfselen van het Aegyptische leger rusteloos ver volgden, zoodat daarvan, indien er niet spoedig versterking kwam opdagen, weldra geen man.zou overblijven. f Uit Syrië luiden de berigten tot het begin dezer maand treurig en laten er geen twijfel aan--over, dat de ontwapening der Druzen niet volledig is ge weest. Het grootste gedeelte derzelve is in het gebergte gevlugt, en Ibra- tói-Pacha heeft bevel gegeven om gedurende de nieuwe gedwongene ligting welke hij uitgeschreven heeft, de vervolging der Druzen te staken. In Bei- rut en Aleppo maken de meeste Franken zich gereed om die steden te verla ten, uit hoofde der mishandelingen en afpersingen,, waaraan zij van den kant der Aegyptenaren blootgesteld zijn. GRIEKENLAND. Te Athene maakt het stoute waagstuk van den Spezziotischen scheeps kapitein Johan fVukuris groot opzien. Hij heeft te Cadix lading en schip verkocht, en dewijl van daar geen: vaartuig naar Griekenland vertrok, be steeg hii met twee matrozen eene boot en deed daarmede de reis van Ca dix naar Spezzia in 32 dagen. Onder de bergbewoners van Marina bevindt zich eene vrouw, welke in den vrijheidsoorlog tegen de Turken zeer heldhaftig heeft gestreden, en ook bij den-laatsten opstand weder in het strijdperk trad, ter verdediging van. de zaak van Koning OthoAlle eerbewijzen wijst zij van de hafid, door te zeggen, dat zij slechts harén pligt gedaan heeft. De jonge Koning laat thans te Munchen eenen kostbaren armband, met zijn beeldtenis in miniatuur, met goud en paarien versierd, door den heer Ressolini vervaardi gen, 0111 dit geschenk aan de dappere vrouw te vereeren. RUSLAND. Het Journal de Petersbourg van den 3 December bevat het volgende Na de redevoering medegedeeld te hebben, welke de Keizer tijdens zijne reis door Warschau tot eene deputatie dier stad heeft gehouden, laat het Journal des Dèbats deze woorden vergezeld gaan van even hatelijke als arg listige beschouwingen, welke in openbare tegenspraak zijn met de grondstel lingen van stabiliteit en orde, waarvan genoemd blad sedert eenigen tijd de voorstander schijnt te zijn. Wij zijn gelast die artikelen van hai Journal des Dèbats in ons blad op te nemen, ten einde zij door gansch Rusland bekend worden. Eene zoodanige publiciteit is het eenige antwoord dat op gemelde artikels past, terwijl zij tevens de scherpste kritiek daarvan is, want zij zal bewijzen hoe weinig waarde, hier aan de aanrandingen van onmagtigen haat wordt gehecht, die tegen de daden of de woorden des Keizers worden gerigt. De door den Keizer te Warschau gesproken taal zal, als altijd, door geheel Rusland met eenstemmig gevoel van trouw eu nationale gehechtheid worden vernomen, en in het Koningrijk Polen met innige overtuiging en als het ge voel van ofschoon ernstige, maar heilzame waarheid want niet daardoor, dat men de hartstogten der volken vleit, waarborgt men hunne rust. Ten einde de orde en welvaart zijner onderdanen in het Koningrijk duurzaam te waarborgen, moest de Keizer luide tot hen zeggen: Blijft getrouw aan uwe pligtenen gij zult het gebeurde doen vergeten; waakt zeiven voor de rust van uw land; behoudt het voor de verspreiding van oproerige geschrif ten, en alsdan zult gij deszelfs welvaart op hechte grondslagen vestigen; voedt uwe kinderen op naar de voorschriften der godsdienst en getrouwheid jegens uwen Souverein; daardoor zult gij hun eene gelukkige toekomst ver zekeren; zorgt zeiven voor het bewaren der rust binnen uwe stadhetwelk doende de Alexander-citadel slechts daar zal wezen om te beschermen; inliet tegenovergestelde geval zult gij zoowel u als uw Vaderland eindeloos onheil berokkenen." Ziedaar de waarheden, welke de Keizer en Koning aan de Ge deputeerden van Warschau heeft te verstaan gegeven; maar hij heeft ook nog de volgende gedenkwaardige woorden daarbij gevoegd, welke het Journal des Dèbats zorgvuldig vermeden heeft op te nemen: Reeds lang heb ik de tegen mij en mijne familie gerigte beleedigingen vergeven. Mijn eenige wensch is kwaad met goed te vergelden en ondanks u uw heil te bevorde ren. Dit heb ik voor God gezworen en nimmer verbreek ik mijne eeden." Deze vergiffenis'en vrede ademende woorden zijn luide gesproken, zij zullen in de harten van alle Polen, die hunnen Souverein getrouw zijn en hun land beminnen, weerklank vinden; zij zullen ook, hiervan zijn wij vast overtuigd, een nieuw onderpand zijn voor de wederopbloeijende welvaart van het Ko ningrijk. Alleen de vijanden van deszelfs rust kunnen dezelve verdraaijen of verzwijgen." Hierop laat het Journal de St. Petersbourg de bekende ver minkte lezing, welke door het Journal des Dèbats van de aanspraak des Kei zers van Rusland was gegeven, tevens met de daaraan toegevoegde hate lijke redeneringen in derzelver geheel volgen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 15 December. Er kan geen twijfel meer zijnomtrent het opbreken van de belegering van San Sebastian. Ziet hier, hetgeen men in eene correspoidentie van de grenzen van den nden leest: Ten gevolge van eene bewegutg van Jarreguy en Êspaïters op' G .tfe, hebben de Carlisren het beleg van San Sebastian met overhaasting opgebiokett. Hét hoofdkwartier .van DonCarlósis "chins te Estella, waar de Generaal Eguia den 6c! en mee eerie e bataljons is binnengetrokken; het grootste ge- deelte van de troepen der Carlisten bevindt zich in den omtrek van deze stad. De Generaal Cordova bezette Lanaga. Men schrijft van Bayonnè van den ioden dezer, ten 8 ure des avór-ds, dat Generaal Jarreguy :de Carlisten den yden na den middag ce Arlaban tus* sehen Vittona en Salinas geslagen heeft. Men wacht nadere bijzonderheden van dit gevecht, dat stellig zeker is. Niets nieuws van de Bidossoa. De Carlisten ten getale van 3 a 400, bepalen zich alleen om het fort te observeren; maar gedurig als zij willen naderen om de verwoeste werken weder op te rigten* ontvangen de Christinos hen met geweervuur. Uit Madrid schrijft men van den ^den: De ligting van 100,000 man is bijna op alle punten afgeloopén; het getal ■vrijwilligers, dat zich heeft aangeboden 0111 op de caders van deze active armee geplaatst te worden is zeer groot; en deze aandrang was des te nood zakelijker, omdat er eene menigte open plaatsen waren, ten gevolge van hun die 4,000 realen in de schatkist storteden. Men berekent de gestorte som op 200,óoö,ooó realen welke het Gouver nement tot wapening der vrijwilligers zal aanwenden; Lr is m de hoofdstad eene Carliscische zamenzwering ontdektmenigvul dige gevangennemingen zijn bewerkstelligd. Menschen, die zeer gecompro mitteerd warenzijn dadelijk buiten Madrid gevoerd; Hevige straffen wacht ten de schuldigen; er zal geen de minste genade aan hun bewezen worden. Mina maakt zich in Barcelona wederom berucht door het doen dood schieten van Carlisten, die gevangen genomen worden en van hun, die ge meend worden, hun te begunstigen. Berigten over Parijs van den 16 December. Madrid den 8 December. De aanbieding van de twee adressen aan de Koningin, is den yden zonder verhindering geschied. Mendizabal was bij de Koningin. De Generaals Almodovar en Alava hebben dezen morgen de hoofdstad ver laten, om zich naar Briviesca te begeven, waar zij, met de Generaals Cor dova en Evans zullen raadplegen, omtrent het plan van aanval tegen de ge- heele linie van den vijand. Er waren zoo vele ongerijmde geruchten ver spreid, omtrent deze reis van den Minister van Oorlog, dat de Gazette van dezen dag een artikel daartegen heeft geplaatst. Het blijkt omtrent de berigten aan het Gouvernement door de provinciale Autoriteiten medegedeeld, dat met den i2den Januarij15,000 gewapende manschappen in staat zullen zijn om ten velde te trekken. Een buitengewone renbode, dezen avond aan het bureau van het Mi nisterie aangekomenmeldtdat onze troepen eene schitterende overwinning in de omstreken van Tarragone behaald hebben; 400 Carlisten zijn, zegt mengevangen genomen. Het is opmerkelijk, dat, sedert het gevecht van Estella onze wapenen bijna altijd gelukkig geweest zijn. Deze elkander op volgende overwinningen bemoedigen onze troepen. Het Ministerie houdc zich ernstig bezig met financiële ontwerpen, van welke het publiek ongeduldig den voordragt afwacht. Een groot geheim omringt de Minisceiiele beraadslagingen ten dien aanzien, maar de Revista orgaan van het Gouvernement, geeft in een artikel van heden te kennen dat het Ministerie zich voorstelt om eene intrest te verbinden aan de massa van schuld, welke den naam van schuld zonder intrest draagt. Deze verkla ring heeft 'eenig uitwerksel op de fondsen van de beurs te weeg gebragt. De Biitsche officieren hebben aan de Koningin twee derde van hunne soldij van 3 maanden aangeboden. De Engelsche vrijwilligers in Spanje beklagen zich over de menigvuldige onaangenaamheden en ontberingen, waaraan zij inzonderheid te Santander zijn blootgesteld, van de morsigheid en armoede van welke stad zij in hunne brieven een zeer treurig tafereel ophangen. Onder de Engelsche troepen die te Corban in een klooster gelegerd zijnwaren aanstekende koortsen uit gebroken die reeds verscheiden slagtoffers gemaakt hadden. De Generaal Cordova manoeuvreert aan het hoofd van zijne voorname af. deeling op den regter oever van den Ebroin de directie van Vittoria. GRÖOT-BRITANNIE. Londen den 16 December. Van Gouvernements-wege zijn aan den han delstand een twintigtal gekoperde transportschepen aangevraagd, 0111 onmid dellijk en zeker voor een tijdsverloop van drie maanden dienst te doen. Tot welk doei bewuste schepen zullen moeten dienen, van welke er door het Gouvernement zelden meer dan drie of vier en dan meestal voor een veel korter tijdsbestek gehuurd werden, is voor alsnog onbekend. Z. M. heeft aan den heer BeschyKapitein, bij de Koninglijke zeemagt, welke van Gouvernements-wege, met eene ontdekkingsreis in de Groote Stille Zuidzee belast is, en binnen weinige dagen uit Portsmouth tot gezegd doel vertrekken zal, een afscheidsgehoor gegeven. FRANKRIJ-K. Parijs den 15 December. De Hertog van FriasAmbassadeur van Spanje, heeft door buitengewone renbode, het bevel van zijne terugroeping naar Madrid ontvangenom aldaar tegenwoordig te zijn bij de zittingen van de Kamer der Pairs. Hoewel hij door protestatiendie echter van zijne gehoor zaamheid getuigden, geantwoord heeftzoo kon h'et wel gebeuren, dat hij als eenvoudig particulier te Parijs bleef. De Generaal Alava wordt binnen kort verwacht, om den Hertog van Friasals buitengewoon Gezant, te vervin gen, in allen geval den titel van Minister te Londen behoudende. Een brief van Oran bevat hetgeen volgt: Abdel-Kaderwelke zich den 24sten en 25sten alleen op twee mijlen af stand van onze voorposten bevond, is met züne armee teruggetrokken en naar Mascara wedergekeerdom zijne voorbereidingen van verdediging te bespoedigen; het blijkt, dat zijn ontwerp is om ons af te wachten achter de Saigten einde de vijandelijkheden te beginnen op een bergachtig terreiil en dus onvoordeelig voor onze regimenten. De bagage van ons leger, zal voor het grootste gedeelte overgevoerd worden op den rug van kamelen en muilezels, welke geschikter zijn eer vervoering in een bergachtig land. Mert heeft op den rug der kamelen een soort van bed gemaakt, waarop men ge- makkelijk twee a drie zieken en gekwesten zou kunnen leggen. Het getal kamelen bedraagt 800 en dat der muilezels 500. Het zijn de Smélas en Douaireii, die ons tegen wil en dank de kamelen geleverd hebben. Compagnien zeesoldaten bezetten de postengelegen tusschen Oran en het kamp van Figuier. Deze compagnien, ten getal van 1200 man, zijn van de verschillende vaartuigen, welke op de reede liggen. Officieren hebben het bevel over ieder detachement, zonder aan êenig hoofd-officier, die aile compagnien onder zijn bevel heeft, te gehoorzamen. Men brengt het getal troepen, cfie de expeditie uitmaken op 13,000 man, zonder de zee-soldaten mede te rekenen; de artillerie bestaat uit 26 stukken. De chef van het eskadron Josephbevelhebber van de Turken te Bone, is naar Oran'vèrtrokken, op het bijzonder verzoek van den Hertog van Orleans. De Bey Ibrahim is oti2e innigste vriend. Hij heeft omstreeks 800 inboor lingen verzameld, welke in het kamp met het FransChe leger zijn zullen. AbdelrKaderwelken wij gaan bevechten, heeft, zegt men twee kampen van 18,000 man elk; hetgeen een tocaal van 36,000 man uitmaakt. Hij lieefc reeds meermalen aan den Maarschalk laten zeggen, dat hij gereed was en onverschrokken deze handvol Franschen afwachtedc. Men denkt, dac deze

Leydse Courant | 1835 | | pagina 3