raai, eri ha berigt bekomen te hebben, van hetgeen door den Procureur- Criftiineei over de provincie Noord-Holland en Utr.echc.in de publieke au diëntie van het Ilof van Assises van den 14 December 1835; omtrent het dopr den hem Burgemeester op den 3 Julij 1835 gehouden gedrag is in liet midden gebragt, zich aan Zijne Maj. heeft gewend, met instaiiceiijk verzoek, dat dat gedrag door eene door Zijne Maj. te benoemene Commissie, ten strengste moge worden onderzocht. SPANJE, Berigtcn over Parijs van den 14 December Men leest in het Journal des Débats: Een telegraphische depeche van Bayonne, onder dagteekening van den lo December, meldt, dar de blokkade van San-Sebastianten gevolge van eene beweging van Espartero en Jaureguy op Onate opgeheven is. Eene celegtaphisdhe depeche van Narbonne, van den 8sten, berigt, dat Mina den 2den is uitgetrokken. De Generaal Alvares heeft gedurende zijne afwezigheid hec bevel te Barcelona. Te Barcelona zijn 3,444 man en 1 j officieren van Lissabon komende, ont scheept, en 308 tirailleurs te Malaga, zij zijn met geestdrift ontvangen. De Eco del Commerce deelt een berigt mede; door de.andere dagbladen verzwegen, omtrent de handelwijs van rie Portugezen te Zamora gehouden. Uit hetzelve blijkt, dat de Portugesche soldaten tot misnoegen aangezet, doordien de Spaansche ingezetenen het vreemde geld niet wilden ontvangen, een burger mee wonden doorboord hebbende, des anderen daags morgens een soldaat vermoord op straat hebben gevonden, hetgeen hunne woede ontvlam, mendezij de stad bijna aan verwoesting en plundering hadden overgegeven. Het was echter der Overheid gehikt het oproer dat den tasten begonnen was, den 28sten te bedaren, dien ten gevolge echter waren de Portugezen weder om over de grenzen gecrokken. P De Koningin heefr een dekreet uitgevaardigdwaarhij bepalingen gemaakt worden, omtrent den invoel van goederen uit andere landen en de formali teiten door de aanvoerders in aanmerking te nemen. De Kamer der Afgevaardigden in hunne zitting van den 5 December een berigt ontvangen hebbende van de Koningin door den Minister van Oor log, dat de Generaal en Chef van het leger van het Noorden aan H. M. gelukwenschingen had toegezonden en op nieuw zijne trouw betuigd had; zoo is door de Kamer besloten geworden, om ten eerste de Koningin voor hare deelneming en daarna zoowel den Opperbevelhebber als het leger voor derzelver getrouwheid dank te zeggen. Ook in de Kamer der Pairs is hetzelfde geschied. DUITSCHLAND. Uit Berlijn schrijft men van den 14 December: Het schijnt, dat het lang gekoesterde plan, om een gedenkteeken voor Trederik den Groote in deze hoofdstad op te rigten, eindelijk tot stand zal komen. Men verzekert, dat de keus van Z. M. den Koning zich heeft be paald tot eene zuil overeenkomstig die van Trajanus en Antonius te Rome waarop zullen voorkomen de hoofdtrekken der levensgeschiedenis van dezen onsterfelijken Monarch, in basreliëfs, die zich rondom de zuil zullen slinge ren, op welker toppunc dan het standbeeld des grooten Konings te voet zal geplaatst worden. Misschien komt er dan nog wel later bijdeszelfs beeld te paardop eenigen afstand van de bedoelde zuil te plaatsen. Dit zou voorzeker zijn de vervulling van eenen algemeenen wensch, daar het Prufs- sische volk zich den grooten Koning zoo gaarne als te'paard zittende voorstelt. F R A N K R IJ K. Parijs den 13 December, Bene circulaire van den Prefect van de Ain van den 4den dezer beveelt aan de onder-PrefectsMaires en Bevelhebbers der gendarmerie, om de paspoorten, met welke personen, uit het kanton Bazel-land komende, mogten voorzien zijn, niet meer als echt te erkennen. Zijdie zulk een pas hebben moeten dadelijk van het Fransche grondge bied teruggezonden en vrijwillig gerig'c wbrden naar de Zwitsersche grenzen, onder straffe, dat zij, in geval van weigering, door geregtelijke wegen er toe zullen genoodzaakt worden. Dje uic dit kanton oorspronkelijk zijn, zul len niec meer toegelaten worden, om in Frankrijk te vertoeven, er een bedrijf uic te oefenen, er zich te vestigen, eene inrigting daar te stellen enz. Aile voordeelen, welke htln ten aanzien der Policie en nabuurschap waren toegestaan, worden opgeheven. RJen leesc in het Journal de Geneve van den 8 December: De Generaal Rothvan Vallais, welke zich in Spanje in den oorlog van 1823 zeer onderscheiden heefc, is door Mina opgeroepen. Hij is eergisteren Geneve doorgetrokken, zich naar Barcelona begevende. Het rapport van den heer Portalis omtrent de zaak van Fieschi is thans door den druk bekend gemaakt. Hetzelve leert Fieschi kennen als een zede loos, maar geslepen mensch die van zijne vroege jeugd at heefc rondge zworven en zich bijna Hl elke betrekking aan diefstallen en bedriegerijen heefc schuldig gemaakt. Te vergeefs zoekt men echter in dit rapport naar de overwegende reden, die Fieschi en zijne medepligtigen hebben kunnen bewegen, om zulk een gewaagd gruwelstuk te begaan. Aan staatkundige geestdrijverij is ten minste bij dien hoofd-moordenaar niec te denken: want ofschoon het blijkt, dat hij met eenige der revolutionaire clubs, die na de omwenteling van 1830 te Parijs zijn opgerigt, in betrekking heeft gestaan, levert het rapport tevens overtuigende bewijzendat hij na dien tijd door den Prefect van Policie Boude als een geheim handlanger is gebruikt, en door het aanbrengen van de woelingender revolutionnairen goede diensten heeft bewezen. Zijne daad is alleen daardoor verklaarbaar, dat hem, naliet volvoeren daarvan, eene zeer groote som gelds is beloofd; doch van zijne medepligtigen is Pepin de eenige, die eenig vermogen bezit. Sommige ge zegden van eene der bijzitten van FieschiNina Lassave, die in liet rapport voorkomen, geven eenigen grond tot het vermoeden, da' eene geheime repu. blikeinsche zamenzwering tot het geheele misdrijf aanleiding heefc gegeven doch iets zekers schijnt men daaromtrent tot nu toe niet .te hebben kunnen ontdekken. Den 14 December. Eene depeche van Tonlon, den 28sten November uit Afrika gedagceekendmeldt hetgeen volgt: De Hertog van Orleans is sedert eergisteren in het Kamp van Figuier. Hij vaart zeef wel. De voorhoedeonder bevel van den Generaal Oudinot, is den 2(5 Novem ber des middag sopgernkcom het kamp van Tlelat te gaan bezetten vooraf opgenomen door den Generaal Trezel en 6 of 7 mijlen van Oran gelegen. Het geheele leger gaat heden op marsch om er zich heen te begeven. De vijand had zijne vuren digt bij ons kamp aangestoken, maar men spreekt van geen gevecht. Het blijkt niet, dat hij vele manschappen heeft, noch dat Abdel-Kader ex zelf bij is. Men leest in het Journal des Débats: Alles is in gereedheid, opdat onze troepen met goed gevolg tegen de Ara bieren en Abdel-Kaderdie, volgens berigten, op welker nauwkeurigheid men kan staat maken, zich thans aan het hoofd van een zeer aanmerkelijk leger bevindt, zouden kunnen handelen. Het onze is op dit oogenblik op 8 mijlen afstands van het leger des vijands gekampeerd; het brandt om met de Arabieren handgemeen te worden en door eenen schitterenden triomph de nederlaag van Macca uit te wisschen. De geestdrift veroorzaakt door de te genwoordigheid van den Hertog van Orleans is ten toppunt: alles doet ons dan hopen, dat de veldcogt, die geopend wordt, kort, roemrijk en oneindig voordeelig zal zijn voor de belangens van Frankrijk'. Men zeidedat Abdel-Kader aan den Bevelhebber van het leger geschre ven had, dar hij niec van voornemens eva's te wijken, maarliever allen tot den laatsten man toe zouden omkomen. Het plan van den veldtögt van Abdel-Kader was niet stellig bekend; men vreesde, dat de Emir eenen geregelden veldslag niet zou aannemen, en dat hij zich alleen tot voorbij Mascara liet vervolgen, om te gelijk alle onze etablissementen van de provincie Oran te kunnen aanvallen, terwijl hij onze troepen op 30 mijlen afstands van den oever hield. Z E E - T IJ D l N G. I11 Tesscl binnengekomen J. G. Veenillg (naar Batavia)terag uit zee zwaar lek en met andere schade, hebbende bij Huisduinen aan den grond geze.cn; is dour de stoom boot, niec hulp van schuiten en sloepdli, binnengesleept en in liet Nieuwe Diep gebragt. I11 hec Vlie niets gepasseerd. Te Tcrsch. binnengekomen A. Keun, van Brevich. Het schip La.ngelc.ndKapt. O. H. Sem, van Amsterdam naar Laurvig, isden 14N0V. te'buiten, blckkeróe binnengëloopen. liet schip Unity. Kapt. I'. Baarsenvan Amsierdamvnaar Drammen, is den 13 Nov. te Nye liellcsund binnengeloopen. Hec schip AlbionKapt. C. Lowriemet boter en kaas, van Rotterdam naar J.eirh is den iy Nov. door een stortzee geheel op zijde geslagen en den ngsccn dito, door da Equipagie veriaten geworden, waarna hetzelve den 25ste'd'.to Terneus 11 mijlen N. N. O. van zich hebbende, door een Eugelsch schip drijvende gevonden en den 6 Dec. te Scar- bri binnèugebragc isalwaar de ladingwaarvan reeds een gedeelte over boord geworpen was, zivaar beschadigd worde gelost; net volk is gered. De scbepent Brenda Kapt. Leachvan Verginiaen de Harmonie. Kapt. li. Hen- liing, van Livorao beide naar Amsterdam zijn demo Dec. te Poronnouth binnèngcluo, en. Hec schip UndineKapt. O. Smith, zou den 12 Dec. van Londen naar Amsterdam vertrekken. Arriveineiiten Te Rio de janairo Kapt. D II. Kramer, van Amsterdam te Schorcham R. 11. Harrison, van Rotterdam; te Gravesend F. 11. Finch en C. Presente', van Am sterdam, Manning, van I-larliugen VV. Nazeby,.van Medenblik te Yarmouth T. Fen- nings, van Amsterdam; te Sunderland Einbleconvan Vlissingente Leer L. Taunnes en M. Huisman, tc Bergen H. A. Hansen, en te Swinemunde G. T. de Jonge en M. G. Vogel, allen van Amsterdam; te Memel j. L. Meijer, van Harliiigcn, F. B. Apveidc, van Amsterdam. PRIJS-COURANT der EFFECTEN. Amsterdam den 16. December 1835. Nederlanden. Gebl.l Werkel. SchuldaJpCt. 545a 54, 54I Dito 5 ioijaio2 ïoij Uitg. a Kans-Biljetten24*,a 24!- 24I Amort. Syndic. 4} 94 a 94 94j 3j 78U78;' 78J Hand.-Maats. 4J 123 3123} 1231. Nieuwe dito .45 ioijaioa 101" Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 8oja 8oJ 8oJ Rusland. Gb..'/.&C0.i798 5pCt. 104 aio4!' 104 18" 5?104^105;- 105 Ins. en Certif. 66y\a 68 67', 185J596 a 965 96; Prujssen. Geldl. te Lond. 4pCt. a jAandeelen van dito..io4jaio'5j Spanje. Niemvei835ds85.. 5 pCt.475348; 1 Dito ohbep. st.471347; Dito passive-13,814 Dito uitgest175318 Oostenrijk. ;Obl.Oo//&C°.5 pCc. a Certificaten... aia INeg. Metaliekaj söja 57 Idem5 98 ,a 985 Dito in Lond. 5a Bank-Aktien3a Napels. Certificaten... 5 pCt. a IBito in Napels. 5 91 a 924 Griekenland. [Obl. 11. gr. I. st. 5 pCt. a Gebl. i°5 471 I33. >7s I 5<5J 58 J 92 Getrouwd: J. A. van EYK roos, van stinsterdam laatst IVeduwnaar van J. G. van Engen, Leyden met 17 December 1835. M. J. V' E R M E Y. Familie-betrekkingen, Vrienden en Bekenden gelieven deze algemeene, tevens als bijzondere kennisgeving aan te merken. Heden morgen, vier uren, verloste zeer voorspoedig van eene wel- geschapere DOCHTER, M. J. den ADEL, geliefde Ec! tgenoote van Leiden, A. P. van OISHOECK, 15 December 183;. Apotheker. Deze is tevens dienende aan Familie en Bekenden buiten de Stad. Mijne jzeer geliefde Echtgenoote verloste heden met Gods bijstand van eene welgeschapene DOCHTER. Leyden, 16 December 1835. F. B. J. van STRAATEN. Na eene allergelukkigste Echtvereeniging van 25 jaren, overleed he den morgen tot mijne grievende smart, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote AGATHA DORSMAN, in den ouderdom van circa 45 jaren; mij nalatende één Zoon, welke hare zorg en liefde nog' zoo veel noodig had. Leyden, 15 December 1835. -J. DESABLYN. Vrienden en Bekenden gelieven deze algemeene ook als bijzondere Ken nisgeving aan te merken. Men vraagt zoo spoedig mogelijk: Een LEERLING in een Apotheek. Adres letter V, bij den Boekhandelaar J. W. van LEEUWEN, op de Bree- destraat, te Leyden. Brieven Franco.. ÜÏT de HAND te KOOP: Een RUIS van middelmatige grodtte. Te bevragen op de Mare, stille ziide, Wijlt 6 N°. 1218, te Leyden. V VRIJWILLIGE VERKOOPING, opZattudag den 19 December 1835, des avonds ten vijf ure, in het Heeren-Logement aan den Burg te Leiden, van een groot, ruim, hecht, sterk en zeer goed ter Nering staarde HUIS en ERVE, waarin de Brood- en K ekbakkers-Nering sedert lange jaren is en nog wordt geexerceerd, met onderscheiden behangen Boven-en Bereden-Kamers meest allen van Stookplaatsen voorzien, ruime Winkelspatieuse Gang, wel- ingerigte Bakkerij en Oven, Droog-en Graan-Zolders, KeukenKelder, Bin nenplaats, groote Tuin en verdere Commoditeitenstaande en gelegen binnen de Stad Leiden, aan de Westzi'de van de Steenstraat, tusschen de Klei- en Narm-Straten, strekkende tot en uitgang hebbende in zekere Poort, geraamd de Fabiaansgang, Wijk V N°.J3. Het gemeld Perceel, hetwelk immiddels is UIT de HAND te KOOP, kan worden bezichtigd op Heden Vriidag den 18 December 1835, van 11 tot 4 ure; ziirde nadere informatien te bekomen ten Kantore van den Notaris P.. MULLERte Leiden. V PUBLIEKE VERKOOPING van .Essen-, Eisen- en Willigen HAK HOUT, staande langs de Haarlemmer-Trekvaart, van de Noordwijkerhoek tot aan de Pilarenbrtigonder Noordwijkerhout, op Maandag den 21 Decem ber 1835, aan te vangen aan de Pilarenbrug, des morgens ten tien ure. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON,, te Leyde».

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2