A*. 1835. LEYDSCIÏE O II II A N T. X 148. Vrijdag den 11 December. NEDERLANDEN. Leyden den loden December. Door ZijneMaj. den Koning is bij Besluit bepaald, dat, wanneer construc teurs-leerlingen of titulaire onder-constructeurs, aan boord van Hoogstder- zelver schepen of vaartuigen van oorlog, tot het doen van korte zeereizen, daarmede zullen worden bestemd, zij alsdan, gedurende den tijd van hun emarquement, dubbel daggeld zullen genieten, benevens een tafelgeld van 25 per maand, onder voorwaarden, dat dit een en ander alleen dan zal wor den genoten, wanneer bij hunne terugkomst duidelijk is gebleken, dat zij zich moeite hebben gegeven", om de ondervinding op zee en de werking van dat element op den bodem, waarop zij zich bevonden hebben, te bestude ren, en er zich op toegelegd hefiben zoodanige waarnemingen, door die on dervinding verkregen, op té'geven, welke ter verbetering van de schepen, zoo in constructie en gemanierdheid, als in het algemeen voor de Neder- landsche Marine van nut en belang kunnen worden geacht. Door Zijne Maj. zijn onderscheidene benoemingen bij het leger gedaan. Z. K. II. de Prins van Oranje is in den morgen van heden den loden dezer, uit 's Hage naar Tilburg vertrokken. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den roden dezer, is het ontwerp, tot verlenging der wet tot beteugeling van onrust en kwaadwilligheid, aangenomen, zonder eenige beraadslaging, met eene meer derheid van 38 tegen 3 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren de la Court, Luyben en Romme. Vervolgens is beraadslaagd over het ontwerp van wet, tot wijziging van den 3den titel van het iste boek des Wetboeks van Koophandel, handelende van naamlooze maatschappen van koophandel, waarover het woord hebben gevoerd de heeren Luzac, Hooft, IVarin en van Hifiten, ter bestrijding van hetzelve, en de heeren Frets en Bcelaerts tot veidediging der voordragt. Ook Zijne Exc. de Minister van Justitie, in de vergadering tegenwoordig, heeft, ter verdediging van het ontwerp, het woord gevoeld, hetwelk vervolgens in oinvrage werd gebragt en aangenomen met eene meerderheid van 43 tegen 9 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van Alphen, Hooft, Luzac, de Bordes, Clifford, Luyben, van Reenen, Dcdel en IVarin. Beide de aangenomen ontwerpen zullen aan de Eerste Kamer worden gezonden. Waarna de zitting tot morgen Vrijdag ten to ure is gescheiden, ten einde te beraadslagen over de bcgrootingswetten voor 1836. Terwijl het ontwerp van wet ter vermindering der grondbelasting voor de fabrijken enz., door de Tweede Kamer der Staten-Generaal is afgestemd, heeft de deswege gevoerde beraadslaging eenig meerder licht verspreid over het lot, dat aan de zoogenoemde graanwet, moetende strekken ter bevor dering van den landbouw, waarschijnlijk te beurt zal vallen. Sommige le den uit de dus geheete land-provincien hebben niet onduidelijk hunne vrees voor de annneming dier voordragt, immers zoo als die is liggende, te ken nen gegeven. Werkelijk wil men, dat pogingen zijn te werk gesteld, om het ontwerp,"--zoo mogelijk, in meerdere overeenstemming te brengen met de belangen van handel en fabrijkenen ook inzonderheid met die van de .Zuid-Hollandsche Jeneverstokerijen, dan thans, volgens het begrip van ve len, het geval is. Dezer dagen is aan de Gemeente-Besturen ten platten lande, van de zijde van het gewestelijk Bestuur, eene opgave toegezonden, houdende aan- wijziging van het corps Mobiele Zuid-Hollandsche schutters, waarbij, als mede het tijdstip waaropin gevolge de nadere daaromtrent door het alge meen Bestuur gegevene voorschriftende in hunne gemeente aanwezige schuttcr-pligtigenbehoorende tot den isten ban der ligting van 1835, moe ten worden ingelijfd. Door het Hof van Assises der provincie Zuid-Holland te 's Hage, zijn den 9 December een zekere Bierau en vijf andere personen, beschuldigd van geld te hebben gesnoeid, of zoo wel daaraan als aan de uitgifte daarvan medepligtig te zijn geweest, niet schuldig verklaard aan de lien ten laste gelegde misdaad. Dezer dagen, schrijft het Algemeen Handelsblad van den 9den dezer, hebben de Fransche dagbladen gemeld, dat eenige bankiershuizen te Amster dam, waaronder ook dat van den heer L. R. Bischoffsheim te dier stede, eene geldleening ten behoeve van Don Carlos, en wel onder guarantie van Rusland, hadden aangegaan. Wij hebben ons onthouden van de overname van dit berigt, dat ons als hoogst onwaarschijnlijk voorkwam. Heden wor den wij door gemelden heer L. R. Bischoffsheim verzocht aan te kondigen, dat, voor zoo verre Zijn Ed. betreft, bovengenoemd berigt van allen grond is ontbloot. De Javasche dagbladen van den 26 Julij deelden een gonvernements besluit mede van den 17 Julij, volgens hetwelk de koperen munt, welke niet in Nederland is geslagen en de behoorlijke zwaarte niet heeft, in beslag zal worden genomen. Thans lezen wij in the Courier, dat men op Java, ten gevolge van dat besluit, 39 kisten met koperen munt in beslag heeft geno men, welke door het Engelsche vaartuig HeroKapt. Smalmoduit Liver pool waren aangebragt, doch te ligt bevonden. Deze munt schijnt dus in Engeland nagemaakt te worden. Uit Middelburg meldt men van den 7 December: Wij vernemen, dat de Luitenant-Kolonel F. F. A. de Stuers, behoorende tot het Oost-Indische leger en tijdelijk dienst gedaan hebbende als Chef van den Staf van Zijne Exc. den Luitenant-Generaal Baron de Koek, op deszelfs verzoek, als zoodanig door Zijne Maj. honorabel is ontslagen. De kennis geving hiervan aan het leger in Zeeland, is geschied bij eene voor gemel den Hoofd-Officier zeer vereerende en vleijende algemeene order. TeVlissingen is het oorlogschip Amp hitrite op 's Rijks werf van construc tie op stapel gehaald, op die plaats, van welke het linie-schip Neptunus on langs is afgeloopen. Leopold is den 3 en 4 December, voor het eerst na zijne terugkomst te Parijs, te Brussel geweest, en heeft aldaar eenige personen op het paleis in een bijzonder gehoor ontvangen. Uit sommige gezegden in de Brusselscl e bladen moet men opmaken, dat Leopold vera de kwetsuur aan zijne knie, die hij bij eenen vaf in het paleis der Tuilerien bekomen heeft, nog niet geheel hersteld is, doch dat dit ongeval echter geene bedenkelijke gevolgen hebben zal. Nadat de nieuwe opgerigte Katholijke Universiteit te Leuven den isten December, in tegenwoordigheid van detr aartsbisschop van Mechelen en an dere hooge Belgische geestelijken, plegtig is ingewijd, ziju den öden de lang verwachte besluiten van Leopold ïn het licht verschenen, waarbij het personeel der Hoogleeraren bij de in stand gehoudene Rijks-Hoogescholen van Luik en Gent wordt bepaald. Tot nu toe was dit punt in het geheel niet geregeld, en stonden de beide genoemde Hoogeschoolen dus in de daad stil. Onder de nieuw optredende Hoogleeraren in de Letterkunde te Gent, merkt, men den bekenden Rh. Lesbroussart op. De cursus op de twee ge noemde Hoogescholen zal thans den 15 December een aanvang nemen. pe Belgische Minister d'Huart heefc het budjet van ontvangsten over 1836 'ngebragt. Hetzelve beloopt 84^ millioen francs, en zal, zoo hij ver zekert, genoegzaam zijn, 0111 de gewone en buitengewone uitgaven gedu rende dat jaar te dekken. De hoofdsommen zijn: grondbelasting 18 millioe- nenpersoneel 8; patenten 2,j; douanen 8; accijnsen 19. De opbrengst van hec zegel en registratie worde geraamd op 17; die tjer domeinen op 4 millioenen. De Belgische Mercure bevat het volgend schrijven uit Antwerpen: Verzeker diegenen, welke onze handelsbetrekkingen met Holland r.og steeds mogcen willen ontkennen, dat den 3 December uit onze haven twee schepen met Belgische voortbrengselen vertrokken zijn, als de kof Acht Gebroeders, Kapt. Kramer, naar Dordrecht, en het Belgische pleitschip Aventure, Kapt. Deusen, naar Amsterdam of Rotterdam. Onze schepen worden in Holland, zoowel onder onze nationale, als onder onzijdige vlag, toegelaten. A E G Y P T E. In berigten over Frankrijk uit Cairo van 1 October, waarin van de her. haalde nederlaag van de Aegyptiers in Hedschas gewag wordt gemaakt, leesc men het volgende Hedschas zal voor de Aegyptenaars wordenwat Spanje voor Frankrijk was, een afgrond voor menschen.en geld. Alles klaagt daar over de hard nekkigheid van Meliemed-Ali. De onlusten in Syrië duren voort en de onder drukkingen van Ibrahim-Pacha zijn voor korter tijd weder hernieuwd gewor den. Deze bron van verlegenheid voor Aegypte is natuurlijk aan de Porte zeer welkom, welke, zooals men zeer goed weet, de onrust aanstookt. Door deze staatkunde zal Turkije Aegypte weder eer bemagtigen, dan wanneer zij de wapenen aangrijpt. De ellende heefc hier den hoogsten trap bereikt. Geheel Opper-Aegypte ligt woesc. Geene mannen blijven er over om het land te beploegenvrou wen verrigten dezen arbeid. De soldij van alle klassen, zelfs van de Euro- pesche aangestelden is sedert dertien maanden niet betaald. Velen hebben uit mismoedigheid hunne bedieningen nedergelegdte vergeefs doen hunne Con suls zich moeite betaling voor hun te krijgen. De Nyl wil niet stijgen, het geen groote bezorgdheid voor den aanstaanden oogsc verwekt. De Pacha is bankeroet en onvermogend zich staande te houden, wanneer hij cot geene leening zijne toevlugc neemt. Een van de gronden zijner verlegenheid is dat personen hem omgeven, wier eenig doel is, zich ten zijnen koste rijk te maken. In geen tak van Bestuur heerschc prde. Het tuighuis van Alexandria is sedert de afdanking van den heer Cerisy een ware chaos. Zooeven is eene stoomboot van buitengewone grootte uit Engeland te Alexandrie aangekomen. Dezelve vordert eene onkoste van 270 talaris dagelijks 0111 haar in beweging te brengen. De vice-Koning heeft bevolen dezelve op eene vaart naar Syrië en Candia te beproeven. De ijzeren spo ren voor den ijzeren weg van Alexandrie naar Suez zijn aangekomen. De boomwol-oogst van het loopende jaar zal tot betaling der uitgaven verpagc worden. Waarschijnlijk echter zal deze speculatie nutteloos zijn en de ver- legenheid van den vice-Koning slechts vermeerderen. dVraflH-Pacha (de Franschman Selvesj is aan boord van den brik de Conquerant naar Syrië afgezeild. Zijn neef, de beer Jules van Lyon heefc ook den Turkschen tulband aangenomen en is met een maandelijksch tractement van 500 fr. aangesteld. Twee St. Simonisten, Urbin en Macheret zijn even zoo tot het Mahomedanismus overgegaan. Vader Faifantin bevindt zich te Carnakleeft als een kluizenaar en denkt over de verwoestingen. Ernstige onlusten zijn in Nubie uitgebroken, ten gevolge van welke 6V7/i«-Pacha verzocht was geworden de stadin welke hij zijne residentie hield, te verlaten. SPANJE. Berigten over Parijs van den 6 December. Bayonne 30 November. De Generaal Mina heeft eene proclamatie uit gevaardigd waarbij het geheele district van het Kapitein-Generaalschap van het Vorstendom Catalonie in staat van beleg wordt verklaard. De procla matie zelve bevat 14 artikelenvan welke de 5de en 6de onder anderen bevatten Er wordt een tijdsverloop van vijftien dagen van de dagteekening van dezen bekendmaking, verleend, binnen hetwelk de factieusen de wapenen nog kunnen nederleggen, en H. M. de Koningin erkennen. Wanneer dit tijdsverloop voorbij is zal ieder opstandeling die de wapenen opgevat heefc, de straffen ondergaan bij de wet bepaald. Op zoodanige wijze zullen ook behandeld worden, allen die wapenen, mondbehoeften, huisvesti ging enz. aan de Carlisten verleend hebben benevens zijdie door gesprek ken of daden voor de Carlisten gunstig gestemd zijn. Bij deze proclamatie worden de volgende.nieinvstijding aangebragt, namen- Kik dat de compagnie van het 14de regiment van linie, dat zich aan subor. dinatie heefc schuldig gemaakt, streng zal worden gestraft; de soldaten zui len buiten het Koningrijk gezonden en de officieren voor eenen krijgsraad gebragt worden. Door brieven van San-Sebastian van'den 30 November verneemt men op eene stellige wijs, dat Jaureguy (el Pastor) zich van Viliarealeene kleine stad in Biscaije beeft meester gemaaktdezelve is op 12 mijlen van Bilbao gelegen; twee divisien van Espartero, zijn in dezelfde streek aangekomen. Alzoo verliezen de Carlisten, die geenen grond in Navarre winnen, veel grondgebied in Biscaije. De Madridsche Cazeta berigt, ter geruststelling der binnenlandsche scbuldeischers van den Staat, die veel bezorgdheid deden blijken, dat de verleden jaar ingebragtedoch niec'behandelde concepc-wec, omtrent hwnne belangen, door de Regering' ingetrokken wordt. Te Barcelona wordt thans uk Portugal een hulp-corps van 3000 man verwacht, dat niet uit troepen der Regering, maar uitPorcugesche en andere vrijwilligers bestaan zou.

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1