A". 1835. LEYDSCHE iSfe-S3 COURANT. Woensdag - S-*^3.,I Vv^ i&£:x':-' v "W, f v fe ^-*aas i den 11 November. NEDERLANDEN. Leyden den toden November. Uit 's Gravenhage meldt men van heden het volgende: Gisteren avond werd op hoog bevel in den Franschen Schouwburg opge voerd de zangspelen ie Dieu en la Bajadère en le Chalet. Deze voorstel ling werd vereerd met de hooge tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin, H. K. H. i'nnses FrederikHU. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen en Z. K. H. den Erfprins van Oranje. Z. M. en het verder Koninglijk gezin werden, zoo wel bij de intrede als bij het verlaten van den schpuwburg, met de levendigste blijken van liefde en ge hechtheid omvangen en begroet. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal houden zich sedert eenige dagen bezig met het onderzoek der voorgedragen ontwerpen van wet tot wijziging van het wetboek vankoophandel. Mevrouw de Gravin Orloff is in deze Residentie aangekomen en aan het hotel de Belle»ue afgestapt. Uit Amsterdam meldt men van 8 November: De Kapitein, Baron von Ra/tdeneen Pruissisch Officier, thans in Neder- landsche dienst, die zich, tijdens het beleg der citadel van Antwerpen, als eenvoudig vrijwilliger, had aangeboden, en daarbij ook gekwetst is gevvor. den, heeft, behalve een geschrift ter bevordering van het militair onderwijs in den tijd van vrede, in Engèlahd op staal doen graveren een topografisch en uitgewerkt plan van de citadel en omliggende verdedigingswerken. Dit plan, allerjuist naar de keurige teekenirig van den in het krijgskundige zeer ervaren -ven 'Rahden uitgevoerd, prijkt met eene eigenaardige trofee, eenige geschiedkundige vignetten en gaat vergezeld van opmerkelijke aanteeitenin- gen en eene Analytische beschrijving in het Engelsch, Fransch en Duitsch. Eeu .en ander is dus uitmuntend geschikt om, van de Nederlandsche zijde, deze vermaarde belegering -en verdediging der citadel nader in het buiten land te doen kennen, alwaar deswege nog veel verkeerds wordt geloofd en aangenomen. - In de Utrechttché courant leest men het volgende: Uit 's Gravenhage schrijft men ons van den 6 November: Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is sedert zijne terugkomst ruste loos bezig, om alie die zaken te onderzoeken en af te doen, welke nood wendig gedurende 's Prinsen afwezigheid buiten 's lands, onafgedaan moes ten blijven ligg.cn. Ouder de verschillende zaken, waarmede Z. K. H. zich thans bezig houdt, bevindt zich ook het onderzoek over het al of niet her stel der Militaire Academie, zoo als die te Breda bestaan heeft, of wel het herstel met eenige wijzigingen en de vereeniging met het Instituut te Me- dernbjik. Men meent, dat er voor het laatste veel kans is, dewijl Zijne Maf. zich ook zoude uitgelaten hebben, als of bij die ineensmelting eene niet on aanzienlijke bezuiniging kon betrachtworden. Volgens sommigen, zonden zelfs eenige officieren, die aan de Militaire scholen te Delft, Breda en Me- demblik geplaatst zijn geweest of alsnog zijn geplaatst, in de Residentie worden-gewachtom gezamenlijk deswege een plan te vormen, dat aan Zijne Maj. zou kunnen worden aangeboden. Uit Harderwijk meldt men ons van den 7 November, dat den loden dezerwan daar wederom naar Hellevoetrhiis zal vertrekken een detachement sterk 100 manschappenonder bevel vdn den Luitenant-Kolonel van het Oost- Indisch leger Buschkins, benevens den tweeden Luitenants Logeman en Zerben en den officier van gezondheid der 3de klasse van der Linde, om van daar met het schip de Factory naar Java overgevoerd te worden. Üjt Middelburg meldt men van den 6 November: Heden arriveerde alhier, «iet het stoomjagt Primes Marianne, van Rotter dam, Z. K. II. Pi ins Albeit van Pruissen en gevolg, welke aan het Nieuw Weeten Logement van Oranje, in de lange Noordstraac, is afgestapt. Uit de provincie Zeeland berigt men van den 7 November: Heden liep op 's Rijks werf te Vlissingen van stapel, het nieuw gebouw de linieschip Neptunus, gebouwd voor 84 stukken. Z. K. H. Prins Albert van Pruissen vertastte de overgrooté volksmenigte, te dier gelegenheid ver zameld, I,oogst aangenaam, door deszelfs tegenwoordigheid; Hoogstdezelve •plaatste zich, vergezeld van Zijne Exc. den Luitenant-Generaal de Koek, de Ge'neraal-Majoor Guicherit, Provinciale Commandantin eene der smaakvolle ingerigte tenten, op 's Rijks werf te dien einde opgerigt, waarin zich tevens Zijne Exc. de heer Vice-Admiraa! Gobius, onze waardige Opperbevelhebber, benevens een aantal Hoofd- en andere Officieren der land- en zeemagt, als ook nog eene aanzienlijke vrouwenschaar, bevonden. Ten 2" uur gleed het ontzaggelijk bouwgevaarte majestueus van deszelfs grondslag, onder een alles verdoovend gekraak en het herhaald en donderend hoerah der volksme nigte; klaterend krulden de schuimende golven zich rond den maagdeliiken kiel, en borsten zwalpend tegen de beide oevers, als klonk het Najaden- lied den Zeegod het welkom tégen; onbeschrijfelijk schoon was het gezigt, heerlijk en schilderachtig het geheel, en getuigde zoo van de kunde der scbeeps-bouwmeestersals van de deelneming eener natie in de bronwel van htm volksbestaan, in Neerlands zeemagt. Ter gelegenheid dezer festiviteit was er bij meergemélden Z. E. den Viee-Admiraal Gobfus een dejenné dina- toire, em werd de dag met een bal, in de sociëteitla Belle Aiiancebesloten. Geene toevallen hoegenaamd hebben bij den afloop van dit linieschip plaats gehad, de volmaaktste orde heerschte odder de werklieden, en alles droeg lrerkïlïWeTk van leunde, ijver en vlijt. Uit Grodingen schrijft men van den 4 November: Het Genootschap: Ter bevordering van Natuurkundige Wetenschappen hield heden avond eene zeer belangrijke vergadering. Na eene bijdrage van het honorair lid Do. J. Braak, waarin deze menige nieuwe eigene waarnemingen mededeelde, nopens de herstellingskracht bij vogelen en visschen, en óver de levenswijze van eenige insecten, was deze vergadering hoofdzakelijk be stemd tot de voorstelling van de proeven met de Hydro-Oxygen -Microskoop van den beer L. B. van Oven, die de leden met het grootste genoegen en «tb meeste belangstelling beschouwden. Bovendien werd het Genootschap öp eene zeer aangename wijze verrast door de mededeeling van een werk tuig, waarvan in de Letterbode eenig nader berigt zal worden gegeven, door de' bebfen S. Stratingh Ez. en C. Becker tot stand gebragtdoor hetwelk door middel van eeneu kunstig aangfebragten electromagnetischèn stroom, etme geregelde beweegkracht wordt daargéstéld, blijkbaar, doordien het ge heels -werktuigop raderen aangebragtdoor zijne eigene kracht wordt voort gestuwd, eii dtis als tot een model en bewijs van de mogelijkheid van «efl elteroTnagneiisclicn wagen dienen kan. Daar wij, getojVven, dat tot nn toe nog niet eene zoodanige -eenvoudige daarstelling van elecrromagnetische be weegkracht, en bovendien ebne zoo -gelukkige toepassing van deze kracht op tie voortstuwende beweging is daargesteid, zoo verméenen wij verpligc te zijn, door de mededeeling daarvanaan de waarde van deze proefneming eenige htMde te doen, en liet algemeen op het aanzijn van deze nieuwe 11a. ttuirkiac'.K aandachtig te maken. Ui: Overi.ssel wordt van den 6 November het volgende geschreven: Bij Zijner Majesteks besluit van den 18 October 11., is het Reglement op het beheer der Dijken, Polders en Waterleidingen dezer Proiincie goedgekeurd, zoodat de invoering van die belangrijk stuk alsnu binnen, kort wordt te gemoet gezien, hetwelk veel tevredenheid in de Overijsselsche polders zal geven, als zijnde vóór iang door de belanghebbenden verlangd. De hoofdtrekken van dit herhaaldelijk bij de Staten naauwkeurig onderzocht en behandeld stuk, hetwelk steeds met de grootste eenparigheid is geschied, zijn de volgende: i°. Irieensmeiting Van een aantal kleine Polderbesturen in grootere, naar plaatselijke gesteldheid geregelde districten, waarbij men zoo veel doenlijk eiken afzonderlijken polder tot een district heeft gebragt. 2°. Afschaffing van alle prestatiën in natura 'hand- en tpandiesten) voor onderhoud van dijken of daartoe behoorende werkentegen eene vaste jaar- lijksche bijdrage in geld. De afschaffing dezer diensten, die in vele distric ten, ten gevolge van de wet van 1810, reeds destijds plaats greep, heeft het groote nut dezer bepaling, te gelijk met het min.kostbare van een doel matig onderhoud en tijdelijke herstelling over èene hand en door deskundigen volbragt, voldingend bewezen. 3°. Het algemeen invoeren van het stelsel van begrootingen bij de Pol derbesturen, hetwelk reeds te voren, met goed gevolg bij eenige Polder besturen was geschied. 40. De benoeming van Hoofdingelanden, die met de Dijkbesturen de financien der Polders, onder het bij art. 222 der Grondwet voorgeschreven toezigt van Gedeputeerde Staten uitoefenen. 50. Bepaling, dat de Dijksbesturen als administratieve Kollegien worden beschouwd, die overtredingen constateren en doen constateren, doch aan welke geene regtsmagt is opgedragen, die men begrepen heeft, dat eigen aardig meer doelmatig en geheel grondwettig aan den gewonen regter be hoort te verblijven. Evenmin zijn bepalingen over het toewijzen van niet gekende of verlaten tijdvakken, vroeger opgedragen aan het geregt der Zeven Gevers (hetwelk 111 vele opzigten met eene Jury gelijk stond)in het Reglement opgeno menen waren daarin ook noodeloos, aangezien van de dijken en dijkplig- tige landen (de hoefslagen), naauwkeurige leggers worden opgemaakt, en het ondeihoud in natura door contributien in geld wordt vervangen. De inzage van het Reglement zal voorzeker bij eiken onpartijdige de overtuiging doen ontstaan dat de Staten van Overijssel 'met den geest des tijds zijn voortgegaan, de behoeften hunner medeingezetenen kennen, en dat dezelve kleine, dikwijls slechts vermeende belangen hebben weten te bezijdigenom een groot en nuttig doel te bereiken. Overijssels ingezetenen zullen dankbaar erkennen den moeijelijken arbeid, door derzelver vertegenwoordigers, onder de grondwettige en gunstige me dewerking des Koningsdaargesteid, en de vruchten plukltert van een doel matig beheer over werken, van welke, i« een groot gedeelte van Neder land^ zijn of niet zijn afhankelijk is. GRIEKENLAND. De berigten uit Athfene tot den 11 October], luidden wederom gunstiger, dan sedert eenigen tijd. De ziekte, welke aldaar lang,geh.eerscht had en waai aan dagelijks, 4omensciien, behalve de D.uitsebers, stierven, en waar om de zetel van riet Rijk naar Argos overjjebragt was, heeft nu wederom, ter oorzake van koel en regenachtig weder opgehouden', en de inwoners kee- ren naar de stad terug. De rust werd in de provinciën,, nog wel door roe vers gescoord, doch men achtte dezelve van weinig IVe.teekeiiis, Het sedert eenigen tijd locpend gerucht, van de reis van den Koning van Beiieren naar Griekenland, schijnt zich thans te bevestigen. Tegen het mid den dezer maand zou de Koning naar Ancoiia én van daar r'egfscreeks naar Athene gaan, 0111 vervolgens de eilanden, het vaste land éii dén Peloponnesus te bezoeken. RUSLAND. Uit Warschau verneemt men, dat Z. M. de Keizer van Rusland, bij be sluit van den 16 Oct., eene reeks van landgoederen, in het Koningrijk Po len, aan 16 verdienstelijke personen als bijzonder eigendom heeft geschon ken. Onder dezelve heeft de Generaal Rudiger het Lubyner goed pntvan- gen, hetwelk 30,000 fi. opbrengt; de Generaals Geismar, Pankrajejf, enz., hebben meestendeels goederen bekomen, die 20,000 fl. jaarlijks aan renten opbrengen. De gigenaars treden den 2 December in het bezit hunner goe deren dezelve zullen niet dan op wettige kinderen, van de Grieks.ch- Russische godsdienst, en wel op het oudste kind overgaan, waarbij echter de zonen voor de dochters den voorrang zuilen hebben. Zoo dé familie uitsterft, vervallen de goederen weder aan de schatkist. SPANJE. Berigten over Parijs van den 6 November. Hoewel het Journal de Parit niets zegt, wegens de zaak van Salvatierra, zoo berigten echter tijdingen op die dagteekening van Bavoiine ontvangen, omtrent het aldaar geleverde gevecht een uitvoerig versiagwaaruit dati blijkt, dat de CaUisten de bovenhand gehouden hebben. Het .Journal de ia Haye gisteren (8 November), buitengewoon uitgeko men, bevat daaromtrent het volgende: Wij ontvangen op het oogenbiik van onzen Correspondent in Navarre bij buitengewone gelegenheid eenen brief, wélfee al te belangrijk is, om des- zelve niet dadelijk aan onze lezers mede te deelen:- Segura, 30 October 1835. Ik ontvang daar even den volgenden brief, welke tijdingen van het hoog ste belang bevat, en weiken ik u dadelijk zend. MondRAGON 29 Octobers' morgens. Eergisteren treeft dé Generaal Don Bruno FillaVeal in de vlaktetp van AlegCiia' (lAlavi) éene colonne Christmos ontmoet, koalende van de boor-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1