Don Carlos was den sasten te Foronda en Cordova te Vittoria in tegen- wor.rdigheid van de Carlisten. Vier duizend Christinos zijn te Oteisa bij Ëstella binnengetrokken, in de meening om zich den anderen dag van die plaatsdie van troepen ontbloot ismeester te maken. Volgens een berigt uit Oporto is aldaar een voor de geschiedenis der oudheid belangrijke vond gedaan. In het klooster Santa Maria de Merihao Zijn namelijk de negen boeken der Phoeniciache Geschiedenis van Sancho- niathondoor Philo van Biblos in het Grjeksch vertaaldwaarvan men tot hiertoe slechts fragmenten bezat, ontdekt geworden. Het berigt voegt ev bij, dat van dit werk spoedig eene Uitgave, en wel in Duitschland, zal bezorgd worden. Berigten oyer Parijs van den 4 November. De Gazette de Madrid bevat in 16 artikelen het bevel tot de wapening van 100,000 man, waarvan wij hierboven hebben melding gemaakt. De Revistadagblad van de oppositie, maakt op dat besluit de volgende opmerkingen Dit besluit heeft geene aanbeveling van noode. De natie heeft zich aan geboden, bet Gouvernement neemt aan, de natie zal handelen: er is slechts eene krachtige, maar dadelijke poging noodig, en de zegepraal is zeker. In eenen brief van Madrid leest men onder anderen: Het is bijna algemeen bekend, dat het Ministerie de meerderheid in de Kamers zal hebben. Mendizabal rekent er opzonder te beproeven er zich van te verzekeren. Men verhaalt in eenige staatkundige gezelschappen eene daad, die het onafhankelijk stelsel, hetgeen de Minister zich een pligt rekent te volgen, volmaakt kenmerkt. Een invloedhebbend persoon zocht hem onlangs aan, om alle middelen, waarover een Gouvernement te beschikken heeft, aan te wenden, om zich van de meerderheid te verze keren. „Mijnheer," antwoordde de Minister met vastheid, „ik heb een stelsel; ik heb grondbeginselen; ik heb mij aan de natie vertoond, en ik heb gezegd: In mijne linkerhand houd ik de wet, in mijne regter de magt, in mijn hart eene diepe overreding. Wanneer men zich zoo openhartig vertoond, zou de Minister er bijgevoegd hebben, heeft men niet van noode Zich tot zulke oneerlijke middelen te wenden. Indien men deze woorden, welke men ons verzekert, dat uitgesproken rijn, naauwkeurig zijn, dan bewijzen zij, dat Mendizabal zijn land wel begrepen heeft. Voer het overigeis dit prijzeiijk karakter van hem in "zijne betrekkingen met het buitenlandzoowel waargenomen als in die van het bimrenland. Hetgeen hij van den eersten dag af aan het FranscheGon- verrrement gevraagd heeft en hetgeen hij nog vraagt, met meer hoop om 'het te verkrijgenis de grootste waakzaamheid op de grenzen. De Generaal Quiroga vertrekt naar Grenada. Het gerucht, dat omtrent de herplaatsing van den Generaal Quesada door den Generaal Palafox geloopen heeftheeft zich niet bevestigd. Quesada behoudt zijne bediening. Mendizabal heeft gewijgerdom hem aan de eissdhen van eenige vijanden op te offeren. Er zijn van de grenzen weder eenige tijdingen omtrent sommige ge vechten -weike tnsschen de twee partijen bij Vittoria en Bilbao zonden hebben plaats gehad. De Jnnra van Barcelona heeft zich den aisten October ontbonden. Een berigt uit Catalonie bevat het volgende In Catalonie blijven de Carlisten de bovenhand behouden. Ofschoon men bet daar steeds betreurt, dat de Generaal cT'Efpagna, did door Don Carlos Was afgezondenom zich aan 'het 'hoofd zijner strijdkrachten in genoemd gewest te stellen, met de hem verzeilende officieren in handen der Fran- schen .gevallen en gevankelijk weggevoerd is, schijnen de Carlisten toch den nadeefigeu indrnk, dien die ongeval op hen gemaakt heeft, thans te boven te 'Zijn. Den eisten heeift hun Generaal Guergue bij Mauresa eene afdee- ling .Christine's met overmagt aangevallen, geheel verslagen, en daarna 3 stukken geschut ontnomen. Zelfs van de zijde der Christinos wordt de madeelige uitslag van dit gevecht erkend, onder bijvoeging, dat in Catalonie sille plattelands-bewoners voor ©on Carlos gestemd zijn, en dat deze om standigheid de bewegingen van het leger der Koningin zeer belemmert. Berigten over Parijs van den 5 November. Het Journal de Paris bevestigt de tijding hierboven medegedeeld van een gevecht, in hetwelk Cordova bij Salvatierra eenig voordeel zou behaald hebben. Den 24Sten bij de aankomst van Cordova te Vittoria, had zich een ge deelte van het Carlistisch leger te Salvatierra -teruggetrokken en het ander gedeelte te Seguramet Don Carlos. Den agsten heeft Cordova het eerste corps aangevallen en geslagen, en te Salvatierra binnengekomenmaar den 28sten het gros van het Carlistische leger aangekomen zijnde, heeft hij zich op Vittoria teruggetrokkendoor den vijand zeer gedrongen.. Het blijkt, dat een van zijne escadrons, in zijnen marsch opgehouden hem niet heeft kunnen inhalendf Carlisten hebben van deze gebeurtenis geprofiteerd om geruchten van overwinning te verspreidenmaar inderdaad zij hebben meer geleden dan de Christinos. Een ander blad bevat: Er is gesproken van eene nederlaag, welke de Christinos, uit Bilbao ge trokken., bij Burango zouden geleden hebben. Het blijkt, dat de Carlisten werkelijk op dat punt eenig vootdeel behaald hebbenmaar de Carlistische bulletins zijn vervuld met eene ijdele grootspraak. Zij brengen het getal dooden op 6000, en op 3000 dat der gevangenen. ZWITSERLAND. De Commissie, welke zich te Genève heeft gevormd, om een gedenktee- ken op te rigten voor Calvyn, heeft eene uitnoodiging gedaan aan alle kun stenaars, om modellen in te zenden van het medaillon, hetweld, van wit Carrarisch marmeT vervaardigd, op de voorzijde eener zuil van zwart mar mer moet geplaatst worden. Hetzélve nfóet een ovaal basreliëf zijn, één voet Qpied de France) hoog, bet borstbeeld van Calvyn in profil 'bevattende. Een «ereperining en de vergoeding der door den kunstenaar gemaakte kosten lullen den vervaardiger van het basreliëf, wiens ontwerp zat gekozen zijn, tot bèloonmg verstrekken. De modelten moeten zoo spoedig mogelijk vracht- Vrij worden ingezonden "aan den 'Advocaat de bark, te Genève. TD'ül T'S'C H L A N D. -Uit Berlijn schrijft men van den 31 October: Dezer dagen is het lot beslist tgeworden van die Pruissische officieren, welke zich -in den tijd naar .Polen hadden begeven en daar aan den opstand deel genomen. De krijgsraad had hen veroordeeld tot confiscatie van al hunne in Pruissen gelegene bezittingendoch de Koning heeft het vonnis aan eene 'boógere regtbank doen voorleggen, ten gevolge waarvan de betrokkenen al 'ieenlijk zijn veroordeeld tot "betaling der proceskostendie intusschen vrij -hoog -Zijn. In een der Dnitsche'bladen vindt men eene beredeneerde wederlegging van de talrijke uitstrooisels 'der Fransche dagbladschrijvers, wegens het ge brék *aan de noodige levensmiddelen., dat de'Russische troepen te Kalisch zouden geleden hebbenen de gedurige en'hooggaande twisten, welke tus- •Scben de Russische en Éruissiscfie officieren zouden zijn ontstaan. 'Er blijkt overtuigend tilt, dat genoemde troepen steeds rijkelijk van al het noodige -Zijn voorzien geworden en dat de,grootste eenstemmigheid tusschen de we- derzijdsche officieren heeft geheersèht, Onder dagteekening van den 30 October wordt uit Karlsruhe gemeld: Tijdens het uitbarsten der Belgische revolutie zagen vele Professoren aan de universiteiten in Belgie, die vroeger door Koning Willem, onder zeer voordeelige aanbiedingen uit Duitschland waren geroepen, doch bij de nieu we gesteldheid van zaken niet langer in Belgie konden blijven, zich genoor- zaakt naar hun vaderland terug te keeren, alwaar zij van Koning Willem het halve traktement als wachtgeld genieten. Onder de alzoo teruggekeerden bevindt zich ook een Eadener. Onze Regering schijnt het zich, zoo wel uit billijkheid als menschlievendheidtot eenen pligt te rekenen, deze man nen, die zonder hunne schuld uit eenen schoonen werkkring zijn gerukt en als onderwijzers en schrijvers zeer verdienstelijk bekend staanin hun va derland eene aanstelling te verschaffenwaar slechts de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. Zoo is reeds, naar men verneemt, Professor Moné tot arcjiivarius van den staat benoemd. Men schrijft uit Stutgart van den 28 October hetgeen volgt: Tijdens de raming der belastingen voor het jaar. 1833, waren de financiële uitkomsten van het groote Duitsche Tolverbond, tot hetwelk toenmaals Wur- temberg toetrad, niet vooruit te berekenen, en stelde men, 0111 zeker te zijn, het vermoedelijke tolbedrag op slechts 720,000 florijnen. De werkelijke ont vangst beloop nu echter 1,547,568 flor. 30 kr., hetwelk een batig saldo ver toont van 827,568 flor. 50 kr. Deze ruime opbrengst overtreft ook het be drag des vorigen jaars 1833 tot 1834, met 434,199 flor. 42 kr. Van boven genoemde 1,547,568 flor. 30 kr. vloeiden in de Staatskas 1,101,647 fl°r- 1 kr. en waren bij de Pruissische hoofd-Staatskas nog 359,616 flor. 35 kr. aanwe zig, welke tol-gelden sedert 1 Januarij bij de Schatkist zijn ingekomen. Men verneemt uit Keulen, dat op den 25 October 11,, de Tijgerin in de menagerie van de heeren Martin en van Aken, van drie jongen is beval len, iets dat in Europa zeldzaam plaats heelt. Uit Odessa meldt men, dat de Engelsche Gezant, Graaf Durham, den. 10 October naar Petersburg vertrokken was. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 4 November. Er worden bij voortduring van Londen wape nen en kleedingstukken ten behoeve van de troepen der Koningin van Spanje afgezonden. Gisteren avond ging eene stoomboot af, aan boord hebbende 20,000 stuks geweren. Er moeten er in het geheel 50,000 geleverd wor den. Binnen weinige dagen zal daarom weer eene stoomboot met dezelve en andere oorlogs-behoefte beladen, naar Spanje vertrekken. Tot den 24sten 1. 1. zijn er brieven van Portugal ontvangenwelke meldendat het bevel tot overtrekken van de Spaansche grenzenop dien. dag aau de Portugesche troepen nog niet gegeven was. FRANKRIJK. Parijs den 3 November. De Hertog van Orleans, is van Toulon den 3isten October bij heerlijk schoon weder, op het stpom-vaartuig de Castor, Kapitein Paris, Luitenant van het schip, vertrokken. De Prins moet Cor sica gaan bezoeken en zich van daar naar verscheidene deelen van de Afri. kaansche kust begeven. Het Journal de Paris bevat: Het Engelsch blad de Morning Cronic/e geeft voor, dat de Ambassadeur van Engeland aan het Fransch Gouvernement eene nota had overhandigd, in welke het zich beklaagt, in naam van zijne Regering, over de gemakkelijk heid waarmede de begunstigers van Don Carlos hem over de grenzen van de Pyrenéen hulp doen toekomen. Deze verklaring is geheel valsch. Geene reclamatie van dien aard is door het Kabinet van Londen gedaan. Wij nemen de-ze gelegenheid waar om te doen opmerken dat het meest zonderlingste vooroprdeel de Fransche bladen van de oppositie alleen heeft, kunnen voeren tot de voordragt, als of sommige artikelen, door de Morning Cronicle sedert eenigen tijd geleverd, door het Engelsch Ministerie ingege ven waren. Wij kunnen verzekeren, dat deze gedachte te Londen hoog af gekeurd is, en zij voegen er bij, dat deze ontkenning niet noodzakelijk was- De Temps meidt het volgende: De bekende Graaf d'Espagna is den 21 October te Mompellier aangebragt, nadat hij op de Spaansche grenzen door onze troepen* was gevangen genomen- Deze Graaf was voor eenigen tijd in Frankrijk gevlugt, en er met alle onder scheiding ontvangen. Hij bevond zich op zijn woord van eer te Tours; doch hij rekende het geen kwaad, om zijn woord van eer te schenden, gemeen schap met de Carl'sten te handelen, en langs omwegen naar Spanje terug te keeren. Om zijne sporen te ontduiken, had hij zich als Pastoor verkleed en nam zijn nachtverblijf op zolders, in keiders en in de lotsen. Na lang overleg, was hij met de Carlisten overeengekomen, om in den nacht van Jeu 12 en 13 October weder in Spanje te trekken. Met dat oogmerkbewaakte de Navarresche divisie de uiterste grenzen, terwijl de andere punten door-de Carlisten uit Catalonie, onder bevel van Muchacho, werden bezet. Afgezon derde posten waren op de bergen geplaatst, en bet Opperhoofd Samso be stuurde al deze maatregelen, die hem door den Graaf d'Espagna waren be volen. Samso en Muchacho, vergezeld van 20 officieren en 120 man infante rie, naderden op het bepaalde uur het Fransche grondgebied, 0111 den Graaf te ontvangen, die als een Pastoor hen te gemcet ging. juist op het oogen blik van hunne ontmoeting, werden zij door de soldaten van het 17de regi ment van linie omsingeld, en allen gevangen genomen. De 'Graaf d'Espagna is onder escorte naar Rijssel gevoerd, welke plaats hem als zijn toekomstig verblijf is aangewezen; de overige Spanjaarden zijn naar andere plaatsen ge zonden. De Graaf d'Espagna is 60 jaren oudmaar van een zeer sterk gestel. Men heeft aan de beurs als zeker gezegd, dat de Zaakwaarnemer van de Vereenigde Staten, volgens de instructien welke hij van zijn Gouverne ment Ontvangen heeftzijne paspoort heeft gevraagd en Parijs binnen liet tijdsverloop van 2 of 3 dagen moest verlaten. De heer Bas-ton zou raar Havre vertrekken, alwaar hij zich op de Poland zou inschepen, toen een toeval op hetwelk hij niet rekende zijn vertrek eenige dagen deed uitstellen- Men weet niet of het ten gevolge van nieuwe insrructien is, welke hij oht- vapgen heeftof wel of ons Ministerie aan dezen Diplomaat wat heeft toegegeven. "Niettegenstaande deze berigten, kan men niet geloovendat het vertrek van Barton kan beschouwd worden als een teeken van vriendschapsbreuk het is een afwachtende maatregel. Men moer niet uit het oog verliezen, dat het Amerikaanse!) Congres eerst in December vergadert, en dat de keus van eenen nieuwen President, hetgeen in Maart moet plaats hebben, de definitieve schikking van de beraadslaging tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten tot dien tijd zal doen uitstellen. In een van de 'Fransche bladen leest men het volgende: De' weiiiige eren welke de Hertog van Orleans den 24sten October te Fon- tainebleau met den Hertog van Nemours doorgebragt heeftzijn besteed geworden met de inspectie van het 4de regiment huzaren, dat met alle regc voor een model-regiment mag gehouden worden. De soldaat ontvangt er Iigchamelijkverstandelijk en zedelijk onderwijs; de leermeesters zijn uit het regiment gekozen; deze hebben gymnastische lessen bij den heer Amovesin het voltigeren bij de heeren Franconi gehad. De leerboeken zijn bij het regiment zamengesteldhet heeft zich eene eigene rijschool gevormd. De oefeningen in tegenwoordigheid der Prinsen gedaanhebben de meest voldoende resultaten opgeleverd. De voltigeer-ritten zijn besloten met de oefeningen van den model-kavallerist, welken de Kolonel de Brack voorge steld heeft. Deze ruiter is in het zwart gekleed, zijn hoofd is met een ligt sehHdertchtig casque bedektdat hem volkomen regen de vyandelijke-hou-

Leydse Courant | 1835 | | pagina 2