oSlfefrit&ra A°. 1835. IEÏDSG N*. COBRA'S T. épmrs^ Woensdag -r; .25: .'VNVri/ -?' NS; üa- •-•j^ den 4 November. NEDERLANDEN. Leyden den 3den November. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal borden zich voortdurend bezig met het onderzoek der aan haar voorgedragen! wetten. Tegen heden middag ten twee ure is er eene zitting van de Kamer belegd. In die zitting, welke heden heeft plaats gehad, zijn verschillende ver. zo-elischritten ingekomen, onder anderen van de kamer van koophandel en fa'brijken te Schiedam en de heeren Hope en Compen een aantal andere ha.ndelaren en kooplieden te Amsterdamdie hunne bezwaren tegen de voor- ge dragene wet tot bescherming van den landbouw doen kennen. De Com- m ssie der Kamer, in welker handen deze verzoekschriften zijn gesteld, he eft bij monde der heeren van Rappord, Hij'fhuis en Ferwey-Mejan, verslag ge daan op een aantal stukken, als: i°. op dat van eenige landbouwers uit Gi'oningen, die eene verhooging van inkomende regten op de granen verzoe ke li, hetwelk ter griffie is nedergelegd terwijl het verslag zal worden ge- dr tikt; 2°. op dat van den heer C. van der Turk, te Haarlem, die eenige be de nkingen, tegen zijn ontwerptot aflossing derStaats-scliuidinbrengt, welk ve rzoekschrift ter griffie is nedergelegd, doch het verslag zal niet worden ge drukt, omdat deze en andere requestranteii aan dat drukken te veel waarde he chteu; j"\ op dat van den Kolonel Gustafson, die zich op nieuw wegens he m aangedane beleedigingen in ons land beklaagt, welk stuk terzijde wordt ge legd4". op dat van de heeren Hopeen Comp. en andere handelaren te Am- sttirdam, alsmede 5°. op dat van de kamer van koophandel en .fa!) rijken te Sc hiedam, waarbij bezwaren tegen eene verhooging van de inkomende regten op de granen worden ingebragt: beide stukken zullen ter griffie worden 11e- óe rgelegd 6°. op verschillende requesten houdende bezwaren tegen de ver- dc eling des Rijks in geregtelijke arrondissementen en kantons, welke ter ■gr iifie zullen worden nedergelegd en de verslagen gedrukt; enz. De heer va v- 1/phen heeft aan de Kamer van twee werkjes van den dichter Clava- 're au hulde gedaan. De vergadering is tot den 23sten dezer, 'snamiddags te n half 2 ure, uiteengegaan. Naar men verneemt, is het Hunne. Excc. de Ministers van Binnenland se l.e Zaken, Jpsiitie en Financiën, ofschoon erkennende, dat de aanwending vr 111 het middel van gijzeling, uit hoofde van de belangrijke koste, waarmede 's Rijks schatkist zou worden bezwaard, niet wel ten aanzien van alle ver- o; jrdeelingen kan worden toegepast, echter toegeschenendat er wel termen btiscaan, om, met opzigt tot de verooideelingen, ter zake van het weder- re gtelijk schoolhouden, in het belang van het schoolwezen, eene uitzonde- r ng te maken. Dienvolgens zijn de Ambtenaren, welke in deze betrokken zi jn, met wijziging in zoo verre van de bestaande verordeningen, uitgenoo- diigd, om, met betrekking tot de vonnissen, houdende geldelijke veroordee- li ngefizonder gevangenisstraf, ter zake van het onbevoegd geven van 011- d trvvijs, het middel van lijfsdwang aan te wenden, ook dan, wanneer de 'V eroordeelden ten eeneiimale onvermogend mogten zijn. In de Staats-courant van gisteren leest men het volgende: De Directeur van het Koninglijk Kabinet van Schilderijen te 's Graven- li age, den toegang tot hetzelve gemakkelijk willende maken, bepaalt, dat, vm den isten November 1835 af, de toegang tot het Kabinet, des Maan- -d ags, Dingsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags, van des morgens ten 9 ure tot des namiddags ten 3 ure, vrij zal zijn, zoo wel voor inboorlingen a Is voor vreemdelingen, en Zonder toegang-kaartjes; zullende de bezoekers alleen een boek moeten teekenen, dat tot dien einde bij den concierge, in h et voorhuis van het'Muséum, zal liggen. Eene naamteekening, met aau- -a rijzing van vaste en tijdelijke woonplaats, is genoegzaam voor een gezel schap; doch stelt zich de onderteekenaar daardoor borg voor de schade, rjvelke, onverhoopt, aan de schilderijen door iemand van zijn gezelschap inogt toegebragt worden. De bezoekers ontvangen daarop een nunimer-kaar- .tjehetwelk boven aan de opzigters moet overgegeven worden. Uit Amsterdam wordt van den 2 November het volgende gemeld: De zittingen van het Hof van Assises Zullen gedurende deze week gepre sideerd worden door den President onzer Regtbank, Mr. M. C. van Hall, De eigenlijke voorzitter van het Hof, de Raadsheer Mr. .7. A. Brand, is daartoe onbevoegd, volgens art. 257, C. d. ,7. Cr., omdat Zijn Ed. als lid ■der kamer van beschuldiging, kennis had genomen van de zaken, die in deze zittingen zullen behandeld wórden. In den vroegen morgen, van den isten dezer, is er alhier brand ont staan bij den broodbakker J.Esler, op den hoek van de groote en kleine Bak- kersteeg, N°. 1699; de brand had aanvankelijk een ernstig aanzien en scheen in de bakkerij ontstaan te zijn, doch door spoedig aangebragte hulp, was inen denzelven, na verloop van een paar uren, volkomen meester, desniet tegenstaande is het huis geheel uitgebrand. Bij dit voorval hebben geene ongelukken plaats gehad en van het eigendom van den bewoner, hetwelk niet voor brandschade verzekerd was, heeft men nog al het een en ander kunnen redden. Het huis zelf was verzekerd. Uit Londen schreef men van den 31 October, dat Hare Hoogheid de Hertogin Ida van Saksen-TVeimar zich laatstleden Vrijdag ochtend aan boord van het Koninglijke stoomjagt begeven en naar Rotterdam was overgestoken. Thans verneemt men uit Rotterdam, van den isten dezer, dat H. D. H. al daar dien dag, onder geleide van Lord Adolph Fitzclarer.eeis aangekomen. II. D. H. de Hertogin van Saksen-JVcimar is, na eenige maanden te Lon den te hebben doorgebragtin 's Gravenhage teruggekeerd. Uit Utrecht schrijft men van den 31 October: Gisteren avond hebben de H. H. Studenten dezer Hoogeschool eene sere nade gegeven aan den heer Birnbaum, Hoogleeraar in de Regten alhier, om zijn hoog geleerden te verwelkomen; aan den Hoogleeraar Kops, om hem, bij het bekomen van zijn' Emeritaat, te bedanken, en aan Professor C. A. Bergsma, die in zijne plaats, als gewoon Hoogleeraar in de Wissen Natuur kundige Wetenschappen, is aangesteld. Men schrijft van Lienden, nabij Thiel. van den 30 October: Op den avond van den 28sten dezer, werden wij alhier op eene zeei on gelukkige wijze uit den slaap gewekt, door het ontstaan van brand in het pakhuis van Joost Johannes van Huttum. Zoo spoedig mogelijk naar het be dreigde punt snellende, waren réeds vele menschen bezig om den inboedel te bergen; de vlam uit het pakhuis opstijgende, had reeds de daarachter staande wagenschuur aangetast. Had men op dat oogenbljk brandhaken en spuit bij de hard gehad, zoo ware hoogstwaarschijnhil; huis, koorrberg en hooimijt behouden gebleven, doch het achtbare Bestuur der Gemeente schijnt eerstgenoemden veór geheel overbodig te houden, daar deze niet bestaan en laatstgemelde kwam tot behouding van genoemde zaken veel te laatzoodat genoemde landman, door dit verzuim zich beroofd ziet van zijne have, hoornberg, hooi, enz.; daar in een woord, alles eene prooi der vlammen geworden is, wat niet tot het onmiddelijk huisraad behoort, met bijvoeging' van drie varkens, welke niet uit hunne mesthokken gered hebben kunnen worden, I11 een koolmijn bij Luik, heeft dezer dagen eene ontploffing plaats ge had van het onderaardsche, zoogenaamde grisou-vuüvwaardoor twaalf of vijftien personen het leven hebben verloren. T U R K Y E. Konstantinopel den 7 October. Vorst Milosch maakt Zich gereed tot zijne afreis. Zoo als men verneemt, denkt hij den 7 November in Kragu- jevatz, zijne residentie, te rug te zijn. Omtrent den toekomstigen rege ringsvorm van Servie, zou de Vorst bij de Porte groote toegevendheid voor alle zijne wenschen en plannen gevonden hebben, en daarom zeer te vre- den zijn. Ook loopt het gerucht, dat de Sujtan het plan heeft, een dis trict van Bosnië met het Vorstendom Servie te verbinden, om aan de eené zijde het Servische volk en deszelfs Vorst te beloonen, en aan den anderen kant aan de S.ervisch-Bosnische grenzen de noodige rust te verzekeren. Doch dit is alles tot heden slechts een gerucht. De ongeregeldheden in Samos nemen een meer ernstig karakter aan. Uit Konstantinopel wordt nog van den 7den gemeld, dat de Grieksche Patriarch onverwachts van zijne bediening ontzet was. Omtrent dit afzetten van den Patriarch verneemt men het volgende: Er was namenlijk tusschen hem en de leden van de Synodeeene twist ontstaan, die zoo hoog liep, dat tien der twaalf Aartsbisschoppen den Pa triarch ronduit verklaardenhem niet langer als zoodanig te willen erkennen. Zij hadden daarop een verzoekschrift aan den Sultan geteekend, waarin zij vroegendat deze hem uit zijne bediening mogt ontzetten. Men geloofde ill het eerst niet dat de Sultan daartoe genegen zou zijn. Doch de Russische Gezant Butenief zou hem aan een artikel van het tractaat van Kinardi herinnerd hebbenwaarbij bepaald wordtdat het bestuur der geestelijke belsngens van de Grieksche Kerk geheel buiten de bemoeijingen van de Porte was en aan de Synode moest worden overgelaten. De Sultan zou daarop den Patriarch afgezet hebben. Uit Bucharest meldt men van lo October, dat men aldaar den valt Weenen terugkeerenden Turkschen Gezant Ahmed-PzchsL verwachtte, RUSLAND. De van Kalisch terugkeerende krijgslieden zijn den i7den October te Pe tersburg aangekomen. De afdeeling der garde-infanterie kwam behouden uit DantZig te Kroonstad aan, bleef aldaar eenen dag en werd mer beluilp van zes stoomschepen de Newa opgevoerdalwaar zij aan de Engelsche kade aan land stapte. De ruiterij wordt in den loop des winters terug verwacht. De naar Petersburg bestemde Engelsche GezantGraaf Durhamwas te Odessa, nadat de tijd Van zijne quarantaine verstreken was, zeer luister rijk onthaald. De Engelsche dagbladen hadden reeds aanmerkingen ge maakt, dat men den Gezant niet overeenkomstig zijnen rang had behandeid. Uit Riga wordt van 22 October gemeld, dat in Esthland en Tngermann- l.and, ten gevolge van de nachtvorsten de oogst- bijna geheel mislukt was en men in die streken groote ellende te gemoet zag. In de courant van Odessa leest men een omstandig berigt over de aardbe ving, welke den 25 Augustus 11. het 011de Caesarea verwoestte: Des avonds ten 5 ure verhief zich van den voet des bergs Ardscheh, tegen welks rug de stad leunt, een dikke rook, uit welken vuurkolommen met vreesselijk gcdrvisch opvlamden. Het was als de uitbarsting van eenen vulkaan. In hetzelfde eogenblik voelde men de aarde zich bewegen en eene geduchte aardbeving begon. De schokken duurden zeven uren, de eene volgde telkens op de andere onder vreesselijken donder; men voelde zich als op eene door storm bewogene zee. Meer dan 2,00a huizen storteden inen hoe snel ook elk zich door de vlugt trachtte te redden, kwamen toch 150 menschen onder de puinhopen om* Tot den isten September voelde men dagelijks drie af vier schokken, maar van veel minder belang. De ingezetenen bleven steeds in het veld gelegerd. Alle dorpen ten zuiden van den berg, tot op 30 mij len afstands, zijn mede vreesselijk geteisterd, en in dezelven hebben insge lijks een aanzienlijk aantal menschen liet leven onder de puinhopen hunner huizen verloren. Een dier dorpen. Kumetzi, is geheel verzwolgen, en in deszelfs plaats een groot meer ontstaan. PORTUGAL. Lissabon den 18 October. In de stad zelve was het, volgens de tijding van die dagteekening rustig, doch het volk keurde den maatregel om een hulpcorps naar Spanje te zenden zeer af. Hoewel het besluit om een leger van 10,000 man aan Christina te Zenden openlijk was békend gemaakt, wei felde het Gouvernement nog altijdom het bevel tot het overtrekken der grenzen te geven, daar het bevreesd was, dat eene groote menigte van het zelve tot Don Carlos zou overloopcn. De berigren over Frankrijk ontvangen, dat dit leger reeds werkelijk de grenzen overgegaan was, schij nen dus ongegrond te zijn. Verder verneemt men nog. dat de vreemde* lingendie onder Don Pedro gediend hebbenook door Spanje in dienst zullen genomen worden. Men schatte derzelver getal op 2000 man. Zij zouden naar Barcelona ingescheept, en bij het Engelsch legioen gevoegd worden. Ook vernam men, dat het huwliiks-ontwerp der Koningin met den Prins van Sak~.cn Caburg scheen mislukt te zijn, en dat men thans weder het oog op Prins Maxi.r.iliaan van Leuc'atenberg vestigde. SPANJE. Berigt en over Parijs, van den 30 October Een corps artillerie van de nationale garde is te Madrid georganiseerd doof Vrijwillige inschrijving. Tc Caithagena zijn 3 compagnien van de nationale garde gemobiliseerd*

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1