A°. 1835. LEYDSCHE N°. 133. COURANT. Maandag '-'•it 8t-jP den 12 October. NEDERLANDEN. Leyden den nden October. De Eerste Kamer der Staten-Generaal, welker vergadering op Maandag den ipderi dezer, door Zijne Maj. den Koning te 's Hage zal worden geo pend, bestaat uit de Heeren: F. W. Baron Sloet tot Warmeloo; Jiir. F. A. 'Steengracht van Oosterland; G. J. Baron van Brienen van de Groote Linde; G. F. Baron van Asbeek; F. A. Graaf van der Goltz; F. G. Baron var. Lyn- den van Hemmen; Jhr. J. W. i.co.'i; A. W. Baron Pallandt van Beerse; jlir. H.'B. Martini; P. C. Graaf van 'Heerdt tot Eversberg; W. F. Graaf van Ree. de; Mr. J. P. van Wickevoort Crommelin; A. van Gennep; Jhr. W. G. van de Poll Sen.; J. C. Graaf van Bylandt; Jhr. G. Fontein Verschuur; jhr. J. Jarges; Jhr. J. H. van Lynden van Leenenburg; Mr. A. G. Verheyen; L. Graaf van Limburg Styrum; jhr. G. G. Clifford; Mr. P. Tammo Sypkens; Mr. C. G. Byieveld. De Tweede Kamer der Staten-Generaal bestaat uit de volgende Ileeren Noord-Braband. 7 Leden. I Jaren van aftreding. Jaren van aftreding.Jhr. H. Backer1838. Mr. P. A. van Meeuwen. i83ó.jMr. J. LI. van Reenen 1838. Mr. A. J- Ingenhousz. 1836.1 Jhr. G. Beelaerts van Blokland. 1838. Mr. R. P. Romme i83/.ljhr. G. Clifford1838. J. D. Baron van Tuijll van Seroos- kerken van lleeze en Leende. 1837. Jhr. P. E. de la Court1838. Mr. J. L. A. Lnyben1838. Mr. J. B. H. van de Mortel 1838. Gelderland. 6 Leden. Mr. J. Weerts1836. Mr. H. J. Dijckmeester1836. W. A. Baron Schimmelpenninck van der Oije van de Poll 1837. J. A. C. Baron van Nagell tot Ampsen1837, Jhr. W. L. F. C. van Rappard. 1838 E. W. van Dam van Isselt. 1838. Holland. 22 Leden. 1836. 1836. 1836. 1836. 1836. Mr. W. J. Junius van Hemert 1. I. H. van Wickevoort Crom melin F. C. W. pruiivesteijn Mr. F. Frets H. Baron Collot d'Escury van Heinenoord Mr. D. Hoof' In183d. Jhr. O.Repelaer van Molenaars graaf 1836. jhr. D. F. van Alphen 1837. Jhr. P. S. Dedel1837. Mr. G. Verweij Mejan 1837. Mr. L. C. Luzac1837. Mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven1837. Mr. W. A. Hoijnck van Papen- drecht1837. Mr. J. Corver Hooft1837. Mr. T. C. de Bordes1837. Jhr. A. Warin1838. Jhr. M. W. de Jonge1838. Mr. J. Op den Hooff1838. Zeeland. 3 Leden. Mr. J. G. Hinlópen1836. Mr. P. J. Boddaert1837. J. Snouck Hurgronje1838. Utrecht. 3 Leden. Mr. J. G. van Nes183d. W. R. Baron van Tuijll van Se- rooskerken van Coel'iorst 1837. Mr. H. M. H. J. van Asch van Wijck1838. Vriesland. 5 Leden. Mr. G. N. Mulier 1836. S. van Welderen Baron Rengers. 1837. Mr. T. S. Tromp1837. Mr. P. D. Baron van Sytzama. 1838. Mr. J. Cats Epsz1838. Overijssel. 4 Leden. 1836. 1836. Mr. F. Lemker Mr. A. Sandberg Mr. R. S. van der Gronden Mr. W. H. Vijfhuis Groningen. 4 Leden. Mr. C. Star Busman Mr. J. Gockinga Mr. W. J. Quintus Jhr. O. van Swinderen vanRen- suma Drentiie. i Lid. 1837. 1838. 1837. 1S3S. Mr. G. Kniphorst 1838. Griffier: J. L. W. Baron,de Geer. Den 8 October is uit's Ilage naar Frankfort vertrokken de Graaf Stro- Oostenriiksch Gezant te Konstantinopel. In den middag van den 9 October is er bij Zijne Exc. den Graaf von Wyiick ttnd Lottum te 's Hagegroot diner gegevenwaarop hec geheele Corps Diplomatique, benevens onderscheidene Ministers zijn tegenwoordig gewees-. In den avond van den ïoden, heeft Z. K. H. de Erfprins van Oranje de' voorstelling in den Franschen schouwburg te sHage, met Hoogstdes- zelfs tegenwoordigheid vereerd. Aanstaande Woensdag nemen de groote repetitien met vol orkest eenen aanvang, voor een tê houden huishoudelijk muzijkfeest door de maatschappij ter bevordering der ToonkunstopVrijdag avond in de Luthersche Kerk te 's Hage. Op Donderdag den 22 October aanstaande zal, in het locaal der Maat schappij Diligentia te 's Gravenhage, de feestviering plaats hebben wegers liet vijftigjarig bestaan van hét Genootschap: Tot verdediging van de Christe lijke Godsdienst tegen derzelver hedendaagsche Bestrijders, opgerigt te 's Gra venhage; bij welke plegtige gelegenheid eene redevoering zal gehouden wor den door den Hoogleeraar H. J. Royaards, tijdelijken voorzitter van bestuur ders. Behalve de leden des Genootschaps, voor welke de toegang tot deze plegtigheid geopend is, zijn tot bijwoning dcrzelve bijzonder uitgenoodigd de nog in leven zijnde schrijvers van verhandelingen, die door het Genoot schap met den gouden eereprijs zijn bekroond geworden. Uit "Haarlem méldt men van den 9 October het volgende: Heden viert de Burgemeester dezer stad, Jhr. David Hoeuft, in den echt verbonden, met vrouwe Eva Jacoba Cerlihgs, zijn vijftigjarig huwelijksfeest. Sedert het herstel van Nederlands onafhankelijkheid, bevindt de heer Hoeufft zich aan het hoofd van het stadsbestuur, en heeft hij, gedurende dit tijds verloop van bijna twee en twintig jaren, de algemeene achting in eene zeer hooge mate weten te winnen. Om, op dezen voor hem en de zijnen zoo heugelijken dag, van die achting eenig blijk te geven, heeft zich uit het midden der burgerij eene commissie gevormd, door welker bestel, uit haren naamtegen dezen avond, ter eere van deze gouden bruiloft, eene luister- rijke illuminatie wordt verordend. Voor eenige dagen las men in het Algemeen Handelsbladonder het op schrift: Aanzoek tot Huwelijk, de volgende zonderlinge advertentie: Een jongman van 26 jaren, van de Protestantsche Godsdienst en van een flink en aangenaam uiterlijk, vrolijk van geaardheid en ijverig in zijne affaire', de lederhandel; die daarbij het looi.jen, verwen en al wat er verder toe be hoort, grondig verstaat; sedert verschelden jaren goede zaken drijvende, en ■I er bezit in eigendom te verwachten heeft van de aanzienlijke lederfabriik g elke hij thans bewoont en die in een aangenaam oord van ons Vaderland is gelegen, vvenscht met een meisje nit-den burgerstand.in het huwelijk te tre den. en kiest daartoe dezen weg van openlijke bekendmaking, omdat lnj in zj ne woonplaats geetie, hem voegende, gelegenheid vindt. hij verlangt een gezond, huishoudelijk opgevoed meisje, bevallig van ge- laat en leest en goed van inborst; een matig kapitaaltje, hoewel geene vol strekte voorwaarde, zoude echter gewenscht zijn. De hierop reflecterende gelieven zich met besloten briefjes, franco, order k-fter f. B. A.te melden onder adres van den ^Boekhandelaar _z/» M. Scho- n.kat, te Amsterdam. Al tie geheimhouding, welke eene zoo kiesche zaak vereischt, zal stip te] ijk in 'net uog gehouden worden. Uit Utrecht meldt men van den 8 October: In de afgeloopene week is de Hoogleeraar E. Thiers, uit Munchen, in deze stad geweest, met oogmerk, om de Gymnasien en andere scholen al hier en in andere plaatsen van het Koningrijk te bezoeken, ten einde den voortgang van' de ontwikkeling der-jeugd in hetzelve met die van Beijeren te vergelijken, waar hij opziener van hec Schoolwezen is. Hij heeft twee dagen de lessen op het Gymnasium alhier ter stede bijgewoond, en mee zeer veel belangstelling alles onderzocht. Ook heefc hij onderscheidene Holland- 'sche en Fransche scholen bezocht, de leerlingen geëxamineerd, en zijn ge noegen betuigd over de inrigting derzelve. Hij begaf zich van hier naar Amsterdam, met hetzelfde oogmerk; gelijk hij ook de scholen te Haarlem, Leyden, den Haag, enz., met hetzelfde doel wilde bezoeken. Uit Groningen schrijft men van den 8 October: Heden werd alhier de gewone jaarlijksche verwisseling van het Rectoraat der Hoogeschool plegtig gevierd. De aftredende Rector Magnificusde Iloogieeraar .7. H. Philipse, droeg zijne waardigheid over aan den Hoog- leeraar A. A. Sebastian, na het houden eener Latijnsche redevoering: De juvenili jurisprudentiae Romanae aetate, futuri vigoris ac praestantiae augtirio felicissimod. i.Over het tijdperk der eerste ontwikkeling van het Romeinsche Regi., beschouwd als een gelukkige voorbode van deszelfs latere kracht en voor- trefelijkheid. Voorts werden aan den heer H. AHartogh, Student in de Regtsgeleerdheid aan het Athenaeum Ulustre te Amsterdam, voorde beant woording der door de Regtsgeleerde Faculteit, en aan den,heer .7. de IHal, Kandidaat in de Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan onze Hooge school voor de beantwoording der door de Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerce en Letteren uicgeschrevene prijsvraag, de genieten medailles uitgereikt. I11 de Faculteit der Godgeleerdheid heeft geene bekrooning kunnen plaats hebben, en in die der Geneeskunde en der Wis- en Natuurkunde waren geene antwoorden ingc-komen. Tot Secretaris' van den Akademischen Senaat voor dit Akademie-jaar is benoemd de Iloogieeraar .7. Baart de la Faille. Leopold en zijne echtgenoot zijn in Beigie wedergekeerd. Men verzekert, dat te Leuven eene militaire geneeskundige school zal worden opgerigt en dat het besluit dadelijk na de terugkomst van Leopold zal geteekera worden. De daartoe noodige gelden zouden aan. de Belgische Kadicr gevraagd worden eerst nadat de onderneming ir. gang zal zijn. T U R K Y E. Te Weenen is den 29sten de post uit Konstantinopel aangekomen, welke berigte, dac Lord Durham den isden September, die s ad verlaten hadom zich op den l'luto naar Odessa te bege.veo.Hij zou het plan hebben zich eenigen tijd in Odessa en Zuid-Rusland-op te, houden; waarschijnlijk, om aldaar Z. M, den Keizer van Rusland, af te wa.ch.ten, die op zijné terugreis van T6piitz.de Zuidelijke provinciën des Rijks :wii bezoeken. Lord Durham zal alzoo niet vroeger naar Petersburg komendan als. het Russische Hof aldaar aangekomen is. De heer Ellis had Ook Konstartinopel verlaten, oui over Trebisonde de reis naar l'ersie voort te zetten. In Persie zou het er voor het overige zeer verward uitzien, daar de Pre tendenten hunne aanspraak op de kroon nog. geenzius opgegeven hebben, maar ieder in zijne provincie met alle .kracht daarheen streeftoip dezen je- genwoordigen Regent van den troon re sjooten. die zich echter, zoo ais bekend is, over de bescherming van Engeland en Rusland verheugen kan. in hes. Journal cTOdessa wordt nog uit Konstantinopel van 4 September gemeld Den aysren September liep een fregat uit Tunis benevens twee zware transportschepen de haven van Konstantinopel in-, h.etwelk den schoonzoon van den Dey Essik-Bey aan boord had, die hier.komt, om-de:hulde van zijnen schoonvader aan de voeten van den Sultan neder te leggen. Hij is overbrenger van kostbare geschenken, w.eike .in 3000 dozijn roode mutsen (Fez), 200 schootje Negers, 200 ezels van het, b.este ras, in een opschik- kasi voor het serail en een met goudstukken gevuld koffertje bestaan. Dit is een voornaam bewijs van de goede uitwerking., welke de expeditie, naar Tripolis, in Tunis voortgebragt heeft, waarheen de Turksclie Regering ook eenige oorlogschepen scheen heen te widen, zemden. De iii den laatscen tijd hier uit Albanië aangekomen berigten luidden zeer gunstig. Het gansche leger van den Sultan bevond zich in het dal van Berat, van waar het met het eskader communicatie had, en men hield zich bezig met het plan hoe men Scutari zou kunnen naderen. De hoop op een gelukkig gevolg scheen zeer zeker. Het huisgezin van den Graaf Armansperg, is bp eene prachtige Engelsche stoomboot van Athene hier aangekomen, zoo pien verneemt om eene epide mische ziekte te ontgaandie in Griekenland uitgebroken is. De gezond heids-toestand in dat land en voqral te Athene was alles behalve voldoende. SPANJE. Berigten over Parijs van den 6 October. In het Journal de Paris leest men Het Gouvernement heeft tijdingen van Madrid ontvangen tot aan den 27 September. De zaken waren liog in denzelfden staaf als vier dagen te voren. De las Navas. verre van aan de voorslagen welke hen de Generaal Quiróga 'en Chacon gedaan hadden, zijne toestemming te geven, had hen doen gevangennemen; die andere personen, welke men hem vervolgens gezon den had, hadden geen beter uitslag gehad; maar, van eenen anderen kant, naderden de opstandelingen niet, en het schijnt dat zij niet verder, dan MaiVfanarès gegaan waren! Volgens een besluit van den 25 September is Mè'iidizabal benoemd tot

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1