mmLM k°. 1835. LEYDSCHE Vrijdag -rr- NSss£sy &.JZZ C •- - U.! Éfsmris^. ffl GEWOON gfc den 2 October; COSJHANT. MOBIELE SCHUTTERIJ. Oproeping der Verlofgangers van het i ste Bataillon der 3 de Afdeeling Mobiele Zuid- Hollandscke Schutterijtot het bijwonen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ontvangen hebbende eene Mis sive van den Majoor, kommairticrcnde tijdelijk de 3de Atdeelini* Zuid-HoUandsche Schut terij, betrekkelijk het houden der Inspectie, voorgeschreven bij Zijner m-ijs. besluit van den 25 Julij 1S34, N°. 88, roepen bij deze op alle de zich met verlof bevindende Onder- Officieren en Manschappen van opgemeld Bataillonals ook de zoodanigen, welke tegen het ontslag van hunlieder plaatsvervangers bij hetzelve zijn ingedeeld, om te compareren opDingsdag den 6 October aanstaande, des morgens ten tien ureop liet Plein der Jiuïne9 ten einde door den welgemelden Heer Majoor te worden gëiiispecteerdgekleed in groot tenueen voorzien van dlle de JVapenen en Kleedingstukkenwelke zij van liet Korps met verlof gaande, hebben mede genomen; terwijl degenen, die bij de Inspectie ontbre ken ot'zich gedurende dez.elv£.niet.behoorlijk gedragen, of wel hunne kleeding en wa pening hebben verwaarloosd; bij het Korps diciplinair zullen worden gestraft, in zoo vcrre°er geene termen zijn, om hen aan den Krijgsraad over te geven. En informeren Burgemeester en Wethouders wijders den belanghebbenden, dat geeneu der Verlofgangers van deze Inspectie kunnen terug blijven, dan de zoodanigen, welke van het Bataillon bij andere Korpsen zijn gedetacheerd, als ook die, welke van woon plaats zijn veranderd, ingeval hun nieuw domicilie meer dan vijf uren van deze Gemeente is verwilderd, en eindelijk degenen, welke door ziekte buiten staat zijn, zich naar de nlaats der Inspectie te begeven, in welk laatste geval van wege dezelve daarvan een be wijs, afgegeven door den Officier van Gezondheid van het Bataillon, vóór den aanvang der inspectie, zal behooren te.worden overgelegd. Vermanende wijders alle Verlofgangers, door eene getrouwe opkomst, stiptelijk aan deze oproeping te voldoen, en zich alzoo voor de nadeelise gevolgen, welke uit nalatigheid zouden ontstaan, te vrij waren. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 28 September 1835. j. G. de M e y. Ter ordonnantie' van dezelve, P. A. du P ui. ÖC- c vin NEDERLANDEN. Leyden den isten October. Zijne Maj. de Koning heeft den 29 September liet volgend besluit genomen: Bij allen aanvoer van tarwe, spelt, boekweit, rogge, gerst en haver, ge mout en ongemout, plaats hebbende na de dagteekening dezes, zal, behalve •de voldoening van het bestaande inkomend regt, moeten worden gesteld be hoorlijke borgtogt voor de bijbetaling der toekomstige hoogere inkomende regten, als bij de wet zullen worden bepaald, welke van Regeringswege in de aanstaande vergadering der Staten-Generaal zal worden voorgesteld; zul lende de hoegrootheid van den borgtogt worden berekend, als volgt: Tarwe en spelt, per mud, /2.22 c.; boekweit en rogge, permud, 81 c.; gerst, per mud, 58c.; haver, per mud, 66c. Behoudens de bevoegdheid van den invoerder, om de ingevoerde voor melde graansoorten, op den voet der bestaande wetten, in entrepot op te slaan. Z. K. H. Prins pVillem, oudste zoon van Z. K. H. de Prins van Oranje, is heden middag te vijf ure, alhier doorgekomen, zich van Soestdijk naar ^s Hage begeven. Z. K. H. de Prins van Oranje tvordt in October in Zeeland verwacht, ten einde de vestingwerken in oogenschouw te nemen. Z. K. H. Prins IVillem Frederik Hendrik wordt in het laatst van Octo ber of in het begin van Novetfdier in het Vaderland terug verwacht. Men meent te weten, dat Z. K. H. in het volgend jaar eenen togt naar de Oost- Indien doen zal. Z. Exc. de Minister van BuitenlandsChe Zaken bevindt zich nog voort durend op zijn buitenverblijf Zoelen. Men verneemt, dat Z. Exc. de Minister van Tinancien, op de vraag of de bij art. 9, 3, en 12 3, der wet op de personele belasting, be paalde vrijstellingen, respeccivelijk ter zake van belastbaarheid naar de 2de err 3de grondslagen der genoemde belasting, moeten ophouden van toepassing te zijn, zoodra de aldaar vermelde afgezonderde perceeis-gedeelte bevatten twee vensters, en daarenboven nog daartoe betroken wordt een gedeelte van een derde venster, waarvan de bewoners der vertrekken met die van andere het gemeenschappelijk gebruik hebben, bij resolutie van 3 Julij 11. TJ°. 75te kennen gegevenin de ontkennende beantwoording der voorge stelde vraag geen bezwaar te vinden kunnende de bedoelde vrijstellingen- dienvolgens worden toegepast zoo land 111 de gegevene gévallen en omstan digheden het aantal vensters minder dan drie bedraagt. Te Amsterdam heeft den 29 September de jaarlijksehe prijsuitdeeling aan de Koninglijke Akademie van Beeldende Kunsten plaats gehad. Het Algemeen Handelsblad bevat het volgende: Wij maken onze lezers opmerkzaam op het onder ons Stads nieuws ge plaatste berigt, van den heer van Capelledie als Rector der Latijnsche Scho len het publiek verwittigt, dat op die scholen voortaan ook gelegenheid zal gegeven worden tot het leeren en onderhouden van nieuwere talen en weien- schappen. Men gaf vroeger wel eens te kennen, dat de kinderen op de La tijnsche Scholen komende, spoedig vergaten al wat zij te voren geleerd had den. Dit. niet ongegronde verwijt, gaf menigeen aanleiding, om zijne kinde ren naar een Instituut te zenden, waar zij intusschen zeer stellig een veel minder grondig onderwijs in de oude letteren genoten, dan op de Latijnsche Scholen. De nieuwe loffelijke maatregeldoor den heer van Capelle geno men, neemt a'.le bezwaren weg. Het onderwijs in de nieuwe letteren zal nu op de Latijnsche Scholen vereenigd worden met het onderrigt in de oude letteren, aan welke laatste echter even veel tijd als te voren zal gewijd wor den, daar men de lessen in de nieuwere talen eerst na den gewonen school tijd-zal geven. Van goeder hand verneemt men, dat het lang gewenschte doel om het Turksche koren in ons Vaderland in het algemeen verbouwd te zien, einde lijk geschieden zal en dat uit dit product, belangrijke fabrikaten zullen wor den daargesteld, waarop de inwoners van die landen, daar de Maïs veelvul dig verbouwd wordtniet roemen kuuhen. Dezulkendie vroeger en later hunne aanmoedigende pogingen tot eene algemeene verbouwing en invdering van dit product aangewend hebben, zullen zichjin deze onderneming, zeker ten hoogste verblijden; te meer daar men verzekert, dat de bedoelde fabri katen, mede tot nut voor den Oost- en West-Indischen handel en andere ge- westen/geschikt zijn. Uit Zeeland meldt men van den 27 September: Gisteren had te Neuzen in tegenwoordigheid van den Luitenant-Kolonel der genie, Ninaber, Directeur der forticatiewerken in Zeeland, de aanbeste ding van het 5de perceel der vestingwerken van die stad plaats dit perceel bestaande in aardwerken, is aangenomen door den heer A. Prinsaannemer van publieke werken te Sliedrecht, voor eene som van 67,000. Het linieschip Ncptunus, op '5 rijks we»f te Vlissingen op stapel staan dezal, naar men verneemt, in de eerste helft der maand October aan staande te water loopen. Den eersten October aanstaande zal een sterk detachement van liet re serve-bataljon der 18de afdeeling infanterie, onder commando van den Kapi tein Stregnaerts, in Vlissingen garnizoen houdende, aldaar naar het fort Baih worden ingescheept, 0111 een gelijk detachement van het reserve-bataljon der 13de afdeeling hetwelk sedert 1 julij aldaar gedetacheerd was, af te lossen, welk detachement naar Vlissingen zal terug komen. De Groninger Provinciale courant van den 28 September, bevat, liet algemeen verslag van de IIoofd-Direeteurenwegens het Instituut voor Doofstommen. Hetzelve spreekt zeer gunstig van den tegenwoordige» toe stand dier inrigting. Zijne Maj. de Koning had het lidmaatschap voor twaalf aandeelen aangenomen. Het volgende nemen wij uit dit verslag nog over: Geen nieuwe Departementen zijn tot stand gekomenmaar'in negen Departementen is het getal der leden met niet minder 443 vermeerderd waar tegen het Instituut in veertien Departementen, de beide vervaliene Departe menten daar onder begrepen, 60 leden verloren heeft, zoodat het getal der leden, in het algemeen, eene vermeerdering van .383 heeft ondervonden. De rekening van den rentmeester des Instituutsover den jare 1834, bedraagt aan ontvangst 94,973.205aan uitgave 83,239.34s en dus aan meerdere ontvangst 11,733.86. Hierbij wordt opgemerkt, dat onder de genoemde ontvangst begrepen is de 20,000 bedoeld bij het laatste ge deelte van het verslag, in liet vorige jaar gedaan, alsmede eene som van 12,903,75, wegens in 1834 opgebragte kapitalen; dat deze beide som men ook weder onder de uitgaven begrepen zijn en dat de meerdere ont vangst, welke deze rekening aanbiedt, reeds met het einde van het jaar 1832 bestond, zoodat de tverkelijke ontvangst van 1834, na afaek van het batig slot van 1833. niet meer bedragen heeft dan 42,317.66. Leopold is den 27 September met zijne gemalin uit Brussel vertrokken om zich naar de Britsche zeehaven Ramsgate, in het Graafschap Kent, te begeven en aldaar met zijne zuster, de Hertogin van Kent, eene zamenkomst te houden. Waarschijnlijk zal ook de Prinses Victoria, vermoedelijke erfge name der Britsche kroon, zich te Ramsgate bevinden. Leopold wordt door den Generaal Goblet vergezeld., en zal, naar men verzekert, in de eerste week van October weder naar Belgie overstreken. Naar men stellig verzekert, zal de Belgische Minister van Oorlog Evain zijn ontslag bekomen. Het getal der vreemdelingen gedurende de Septemberdagen te Brussel, wordt op 100,000 berekend. T U R K Y E. Triüst den 17 September. De nieuwst aangekomen berigten uit Scutari gé ven wederom eene treurige schildering van den toestand der zaken in Opper- Albanie. De Porte heeft, zooals men reeds vermoedde, de overeenkomst niet erkend, en schijnt op die gronden niet te willen onderhandelen; de Rumely iVallessy is veel meer op nieuw met 18,000 man tegen Scutari opgè- marsclieerd, om de opstandelingen met geweld tot onderwerping te dwingen. Ook de vloot heeft eindelijk eene afwending gemaakt en troepen, wier aan tal Overigens niet opgegeven wordt, bij Dulcigno aan land gezet; deze hebben reeds, in afwachting van de troepen van den Rumely PVallessey, hare operatien begonnen. Bij Alessio was het tusschen de voorposten van beide partijen eenige keeren tot eefl treffen gekomenhetgeen echter geenen uitslag heeft opgeleverd. Wel wil ons een onder onze oogen gekomen brief beweren dat de troepen van den Grooten lieer door eene overstrooming van de Bojana in eenen slechten toestand zijn en nadeel geleden hadden maar daar onze gewoonlijk wel onderrigte correspondent hiervan niet ge waagt, zoo beeft dit berigt bevestiging noodig. Wij zien derhalve met te grooter verlangen naar verdere berigten uir; waarschijnlijk zuilen dezelve een ernstig gevecht van beide vijandelijke corpsen berigten.//«/fa-Pacha houdt zich voortdurend rustig in het kasteel. Belgrado den 16 September. Een schrijven uit Konstantinopel beweert, dat de door bet Geregt gedoodde Selictar Boda door eene onderschepte cor respondentie met Mehemed-Ali gecompromitteerd is gewordenen dat dit een voorwendsel tot zijnen dood zou gegeven hebben, Hoe ver echterdoor deze correspondentie eene misdaad bewezen is, is natuurlijk niet gemakke lijk te weten te komen. SPANJE. Berigten over Parijs, van den 27 September De Moniteur maakt het volgende bekend Eene depêche van Norbonne den 24 September berigt dat den ipden vijf honderd Carlisten., onder commando van Rosette. Guimera ingesloten, zich aan den Kolonel Ninbo hebben overgegeven. Eene depêche van Bayonne van den 25?ten meldt dat te San-Sebastian ont vangen is de stellige tijding van een den 20stenbij Onate, óp de Carlisten behaald voordeel; zij zouden 1,200 man verloren hebben. Eene depêche van Bayonne van den 2<5sten berigt hes volgende Het gevecht van den 2osten bevestigt zich. De Carlisten .hebben met groote magt te vergeefs gepoogd de .vereeniging té beletten van Cordova en Espelettadie van Bilbao kwam, welke vereeniging, na een moorddadig gevecht, bij Ososco heeft plaats gehad. Een brief van Perpignan, van den 19 Septembermeldt stellig dat de Navarresche divisie andermaal Öpper-Arragon ontriiimd heeft-en in Katalonie teruggekomen is. Men gelooft dat zij niet aan de ttoepen zal ontkomen kun nen, dietegen haar oprukken. De Generaal Cutrea heefc niet opgëhouden haar te vervolgen op een ander punt staat de Gefteraalmét 3,000 man. In eene correspondentie van Madrid leest men,dat de afschaffing der kloo sterlijke orden eene sófri*-van' 2*50 miliioen francs ter beschikkihg'van het Gouvernement zal stellenzelfs nadat daafVarr een "kapitaal tot onderhond .der monniken zal Zijn 'afgetrokken. r Brieven uit Bilbao van den iSden bevestigen het vertrek der Christino- froepeir onder de bevelen van EiparteroEspé/èid'en Iriartein den nacht van den T7den zij gingen zich met de door Cogdóva aangevoerde colonrien vereenigen. Vijf duizend Engelschen waren '111 de vesting gebleven. De Ge il er aal was voornemens zich te Portugalette naar Santander in te sche pen oai van daar naar Madrid te vertrekken*

Leydse Courant | 1835 | | pagina 1